Omerta transpartinica in jurul a 11 miliarde de lei

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 19:38 Actualitate | Opinii

11 miliarde de lei reprezinta miza unei investigatii jurnalistice incepute de colega mea, Claudia Pirvoiu. In jurul acestor bani care lipsesc din Fondul National de Dezvoltare s-a tesut o tacere de mormint. Investigatia arata ca banii, care ar fi trebuit sa mearga spre investitii, s-au evaporat in deficitul bugetar. Sint cel putin patru guverne care au gestionat Fondul (Tariceanu 1, Tariceanu 2, Boc 1 si Boc 2). Si nimeni nu vorbeste. Toata clasa politica - altfel guraliva pe teme secundare - s-a unit intr-o omerta desavirsita.

Nu ati auzit decit doi oameni vorbind despre evaporarea banilor: Traian Basescu si, paradoxal, Emil Boc - in interventii de la inceputul lui 2009. Cind vina era pasata la Calin Popescu Tariceanu. Intre timp, si cei doi au tacut, iar tema a murit.

Nici un politician nu a avut interesul sa reia subiectul, desi are un potential urias.

Cind am inceput investigatia, aproape nici o sursa nu a vrut sa discute despre subiect. Era o situatie inedita, pentru ca - in mod normal - politicienii din Opozitie sint dornici sa discute despre un subiect care ar aduce daune de imagine Puterii. De data asta, toti politicienii s-au ferit.

Cu cit investigatia inainta, cu atit rezistenta politicienilor crestea. Se contura o coalitie a tacerii, indiferent de partid, care ne intarea impresia initiala: cele 11 miliarde de lei (mai putin aproximativ 700 de milioane) au servit interesele tuturor partidelor care s-au perindat in cele patru guverne enuntate. Or, aici e vorba despre toate cele cinci partide parlamentare: PD-L, PSD, PC, PNL si UDMR.

Surse din lumea finantelor sustin ca destinatia reala a banilor are iz penal. O spune si Curtea de Conturi. Deocamdata, informatiile sint blocate in hatisul birocratic. Ele vor iesi la iveala, pentru ca e vorba despre una dintre cele mai mari sume "ratacite" de Stat.

Pina atunci insa, e evident ca omerta, legea tacerii, functioneaza perfect indiferent de culoarea politica. Ultimul exemplu e cel al unui inalt demnitar. Intr-o intilnire publica, pe agenda sa subiectul Fondului National de Dezvoltare era trecut cu o sintagma clara: DE EVITAT.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3678 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    se cearta de ochii lumii, dar (Miercuri, 17 martie 2010, 20:20)

    Vuck [utilizator]

    Corb la corb nu-si scoate ochii !
    • +2 (2 voturi)    
      sper sa continue (Joi, 18 martie 2010, 11:30)

      ginel [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      Sper ca ziaristul sa continue si sper sa cada capete.
      • 0 (0 voturi)    
        eu m-aş mira (Joi, 18 martie 2010, 13:28)

        razvratit [anonim] i-a raspuns lui ginel

        ţinând cont de faptul că toţi cei aflaţi la putere sunt în aceeaşi oală, a hoţiei, chiar nu văd cum vor cădea capetele. poate doar unii deveniţi indezirabili între timp, ceea ce iarăşi are şanse mici.
    • 0 (0 voturi)    
      mirosea a Voicu deja!! (Vineri, 19 martie 2010, 16:42)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Vuck

      daca incepea scandalul Ageamian inainte ar fi fost BRUIAT de Voicu si l-ar fi scapat pe Ponta care ar fi avut motiv sa-l atace pe Ipo-Crin. Dupa arestarea lui Voicu, urmeaza Vosganian!
  • +14 (16 voturi)    
    BRAVO Hotnews ! (Miercuri, 17 martie 2010, 20:22)

    Ovidiu [anonim]

    Asta se numeste Jurnalism,

    Jurnalismul adevarat este cel care descopera acest gen de mizerii, si care scoate la iveala legaturi si afaceri pe care le poate ancheta Justitia, iar la finalul anchetei cad capete...

    Jurnalismul adevarat zguduie guverne, partide, scoate la iveala erori si manarii care pot pune punct unei cariere politice.

    Sper ca romanii sa realizeze ca jurnalism nu inseamna articole despre ce cizme poarta Andreea Marin sau ce ruj foloseste Mihaela Radulescu sau cu cine isi inseala un fotbalist sotia.

    Respect HNews !
  • +7 (7 voturi)    
    Holding PCR (Miercuri, 17 martie 2010, 20:23)

    Popa Prostu' [anonim]

    Suntem obisnuiti sa ne gandim la partide ca la niste firme concurrente . Gresit . Partidele sunt filialele PCR & Securitatea Holding . Povestea cu banii ne arata ca un partid il spala pe altul . Politicienii sunt ciobanii , noi suntem oile . Ciobanii au grija unii de altii si mulg oile cand ajung sus la stina .
  • +3 (3 voturi)    
    Clasic. (Miercuri, 17 martie 2010, 20:24)

    .ion. [anonim]

    Si cate de-astea or fi existat pana acum...
  • +3 (5 voturi)    
    Doamne (Miercuri, 17 martie 2010, 20:44)

    sabertooth [utilizator]

    Ce bine ca l-au dat in gat pe primarul ala liberal de a furat ~400k euro. Sarmanul natang.

    Sunt curios ce institutia a statului "de drept" va lua aceasta problema de coarne. Cel mai probabil, nimeni.

    Altminteri sunt foarte mandru ca-mi platesc impozitele la timp.

    Cum se numeste un om care timp de 20 de ani se lasa furat cu buna stiinta?
    • +6 (8 voturi)    
      Cum se numeste... (Miercuri, 17 martie 2010, 21:31)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      ... cel care se lasa furat timp de 20 de ani?
      Se numeste "alegator".
      Altfel... mult succes la viitoarea "stampiliada".
  • +6 (8 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 17 martie 2010, 20:57)

    marina [anonim]

    Mai intai felicit Hotnews pentru investigatie. Am insa o nedumerire: de ce nu a fost preluat subiectul de televiziunile de stiri Realitatea si Antena3, care altfel spala pe jos non-stop cu guvernul Boc? Nu cumva pentru ca patronii acestor televiziuni si politicienii care le sunt arondati si-au pus mainile pana la cot in Fondul de dezvoltare? Unde este zelul justitia al lui Mircea Badea de pilda? Si, pe de alta parte, cum de nu se scandalizeaza B1? Oare pentru ca si PDL a pus botul? Este suspecta aceasta ignorare a unui subiect extrem de "gras". De TVR nu zic nimic, caci despre morti, numai de bine!
    • +2 (2 voturi)    
      curios, si B1 si OTV tac... (Joi, 18 martie 2010, 8:31)

      marius [anonim] i-a raspuns lui marina

      Sa nu-mi zici ca le-a pierit spiritul justitiar lui Moraru si Diaconescu.
      • 0 (0 voturi)    
        B1 a pus pe tapet cei 11 miliarde ale Fondului (Joi, 18 martie 2010, 14:19)

        Ionel [anonim] i-a raspuns lui marius

        Si apropo Moraru s-a scandalizat la B1
  • -2 (6 voturi)    
    Pentru mine.... (Miercuri, 17 martie 2010, 21:00)

    Gigi [anonim]

    ..totul e foarte clar. Tariceanu si Vosganian au explicat. Imi este clar si de ce nu este discutata problema de catre putere. Atata timp cat nu este clarificata poate fi folosita ca si arma politica permanenta....

    Domnii ziaristi de la Hotnews.ro pot continua sa se prefaca si sa zica "nu am inteles" insa de la un punct incolo incep sa-i suspectez fie de reavointa fie de lipsa unor minime cunostiinte in domeniul economic.

    Domnilor jurnalisti ....e foarte simplu ...datoria publica a Romaniei e mai mica in acest moment fix cu suma respectiva (11 mld Ron parca). Daca era mai bine sa tinem in rezerva fara nici o dobanda banii astia in timp ce plateam dobanzi la credite guvernamentale e o alta discutie.
    • +2 (6 voturi)    
      tazaraceanu si guzganian (Miercuri, 17 martie 2010, 22:52)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      au explicat cum sa faci praf un excedent bugetar, cum sa furi cu forme semilegale, sa amanetezi viitorul tarii si sa intretii un numar imens de paraziti de toate calibrele, numai sa te voteze. Si nici asa nu a iesit cum au crezut ei.
      Ai inteles mai nea gica, cum sta treaba? Ca nu seamana deloc cu lectiile pe care le primesti matale de la antene si realitati si alte sectii de presa ale pnldsrc. ( te lasa sa ghicesti de la vine c, de la comunist sau de la ''conservator''). Asta e, n-ai ce-i face. Ba da, ai, poti lipsi forumul de excretiile matale de postac pnldsrist.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu e clar deloc... (Joi, 18 martie 2010, 0:10)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Vosganian a scos o aberatie "va arat eu cum se poate umple fondul" in loc sa raspunda la o intrebarea simpla: ce ati facut cu banii! Iar Tariceanu vorbeste de plata datoriilor in conditiile in care avea bani garla...pe care i-a dat pe salarii nesustenabile (si in mare parte nejustificate). Concluzia? I-au facut praf!
      • 0 (2 voturi)    
        Raspunsurile... (Joi, 18 martie 2010, 11:16)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui paraipan

        ...sunt clare:

        1. Fondul se poate umple de exemplu prin emiterea de obligatiuni (datorie publica evitata in trecut prin utilizarea banilor respectivi).
        2. Banii au acoperit deficitul bugetar. (atentie in 20 de ani bugetul de stat nu a fost niciodata excedentar ... are guvernul Boc sansa sa faca asta acum)

        Da bine....din acelasi cicul de intrebari imbecile pot si eu sa intreb "unde e flota"? Si sa ma prefac la infinit ca nu inteleg ...

        Nici banii din FND si nici deficitul din 2008 nu tine insa loc de de justificare pentru proasta guvernare PD din ultima perioada.
        • +1 (1 vot)    
          asta-i guzganian sau chuky (Joi, 18 martie 2010, 17:47)

          horia [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          e stulul lor.cand sunt inghesuiti vin cu placa undei flota.raspunsul este la vacaroiu ca el era priministru si flota era propietatea FPS
        • +1 (1 vot)    
          sa calculam! (Vineri, 19 martie 2010, 16:39)

          meticulos [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          la 31.12.2008 deficitul Ageamian-Tariceanu era de 5,4%. Au MAI disparut (eu zic delapidat) 3,4 mld E, adica cam 2,2% din PIB. Reiese astfel ca GAURA lasata cei doi e de fapt de 7,6% din PIB. Pai daca e asa, Boc merita o statuie ca a last intr-un an de criza numai 7,2%. Adica mult injuratul Pogea a lasat mai putin decat laudatul Vosganian???? Si fara delapidari?? WOW!
  • +3 (3 voturi)    
    un procuror independent si un judecator onest (Miercuri, 17 martie 2010, 21:02)

    jugedinstruction [anonim]

    ei ar putea ar rezolva "misterul".

    o ancheta serioasa am cere....dar unde ne credem?
    deocamdata auzim de procurori, judecatori care au relatii mai mult decat dubioase cu politicienii sau cu lumea interlopa.

    as da toata romania pentru un "vrai juge". care ar fi rezultatul ? ar mai ramane vreun politician fara dosar penal? aceasta este intrebarea!
  • +1 (5 voturi)    
    de ce manipulezi, Cristian Pantaz1? (Miercuri, 17 martie 2010, 21:11)

    lucid [anonim]

    Banii astia nu "s-au evaporat in deficitul bugetar", ci "S-AU EVAPORAT" IN SALARII, PENSII SI AJUTOARE SOCIALE, posibil chiar in pensiile parintzilor dumitale. Ca era mai bine daca nu se plateau salariile si pensiile integral si se duceau banii in investitzii, esti liber sa-tzi dai cu parerea dupa celebra zicere "las' sa vorbeasca si nea Pantazi, ca e si el om". Punct.
    • 0 (4 voturi)    
      ce sa spun! (Miercuri, 17 martie 2010, 22:33)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui lucid

      Daca i-ar fi dat pe "salarii, pensii si ajutoare swociale" ar fi zis, asa cum au zis si alte dati... daca n-au zis, inseamna ca i-au evaporat pe ceva murdar rau de tot... dar e frumos cum incerci sa ii induci ziaristului sentimente de vina si celorlalti de ostilitate la adresa lui, pomenind de parintii lui cei mancatori de pensii de la gura lu' poporu platitor de taxe.
      Dat fiind ca postarea e a lui "lucid" (care de vreo 2 ani se tot trezeste sa faca campanie pt PDL etc.etc.) deduc ca majoritatea banilor au fost mancati de astia din urma...
  • +1 (5 voturi)    
    Puscarie pentru leberalii hoti (Miercuri, 17 martie 2010, 21:24)

    Cristi [anonim]

    Pare ca este vorba de o alta inginerie financiara marca Patriciu. Daca guvernul actual nu face o ancheta serioasa si transparenta in ceea ce priveste deturnarea uriasa de fonduri facuta de guvernul leberal al lui Tariceanu inseamna ca baietii astia lucreaza cot la cot. Eu am speranta ca guvernul Boc va clarifica lucrurile si ca Vosganian & Tariceanu vor ajunge la tribunal.
  • 0 (2 voturi)    
    Va grabiti sa fiti impartial (Joi, 18 martie 2010, 8:09)

    valexandru [anonim]

    Guvernul Tariceanu 1 si 2 plus Guvernul Boc 1 si 2.

    Mai bine vedeti unde s-au dus banii pana la sfarsitul anului 2008 !

    Impartialitatea prost jucata i-a falimentat si pe altii.
    De ce persistati?
  • 0 (4 voturi)    
    Vai,vreti sa spuneti (Joi, 18 martie 2010, 9:51)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca inclusiv Basescu si Boc practica aceasta "omerta"?!Incredibil!Imposibil!Acesti stalpi ai adevarului si democratiei desavarsite?Claudia Parvoiu-nu te vad bine!Mai usor cu investigatiile astea!Sau cel putin fii orientata,ce D-zeu...Da vina pe PNL!Astia vor fi de vina pt. situatia economica a tarii si in 2014,dupa 5 ani de opozitie!Ce 2014-pana la sfarsitul lumii!Simplu,nu?!Asta vor sa auda baietii portocalii,asta spune!Succesuri!
  • +1 (1 vot)    
    mergem mai departe (Joi, 18 martie 2010, 11:02)

    Ciucu [anonim]

    Te rog agata-te cu dintii de subiect! Nu-l uita.
    Va apartine cum ne apartine si noua.

    Este datoria voastra sa continuati sa cereti axplicatii iar a noastra sa va sustinem!
  • 0 (2 voturi)    
    jumatate de miliard euro ptr un site ?! (Joi, 18 martie 2010, 12:04)

    bogdan [anonim]

    De site-ul e-romania care va costa 500 milioane de euro de ce nu scrie nimeni ?
    Pentru cateva pagini web si niste servere se cheltuie bani cat pentru o autostrada !!!
    O fi IT-ul scump dar nici chiar asa. Intrebati-va prietenii sa vedeti cam care sunt costurile reale la ceva asemanator.
  • -1 (3 voturi)    
    PENSIA (Joi, 18 martie 2010, 12:15)

    om [anonim]

    Orice limbric cu 2-3 ani de munca urla ca duce in spate milioane de pensionari. M-am saturat de aceasta placa. Nu am auzit vreun jurnalist sa spună lucrurilor pe nume: Majoritatea pensionarilor au muncit şi contribuit la stat 25-30 de ani, iar acum pe lângă faptul ca primesc nişte pensii derizorii în raport cu contribuţia adusa, pe lângă faptul ca li se grăbeşte moartea prin intermediul sistemului sanitar, trebuie sa suporte toţi puţoii care vehiculează aceasta abjectitate.
    Datorita pensionarilor mult-huliți suntem încă pe linie de plutire, după 20 de ani de jaf. Dar s-a cam terminat. Sa vedem ce contribuții o sa aduceți voi 25-30 de ani, UE-ASISTAȚILOR.
    • 0 (2 voturi)    
      11 miliarde (Joi, 18 martie 2010, 16:36)

      bc [anonim] i-a raspuns lui om

      nu numai limbricii spun asa ceva. sunt indivizi, redactori sefi, care nu au cele mai elementare cunostinte de economie. nu fac decat sa-si dea cu presupusul. spre ex, pensiile sa ramana la nivelul cu care s-a iesit. e o aberatie. am muncit 40 ani, in conditii de stres 24 din 24. am avut un salariu peste medie. dece ar trebui sa fiu un paria ? daca prindeam la timp fondurile de pensie faceam ceva pe pensia de la stat. tinerii, unii cu munca lor, nu-si platesc nici apa din painea pe care o inghit.
  • 0 (2 voturi)    
    ieri pe hotnews.ro, (Joi, 18 martie 2010, 12:39)

    nahir [utilizator]

    am citit despre contrele pe care si le-au administrat fostul premier, d-l Tariceanu, cu actualul priemier, d-l Boc.
    Interesanta este lipsa de reactie a Tariceanului la acuza directa a Bocului cu privire la volatilizarea sumei de 11 mld. lei, totul intamplandu-se in epoca Taricean-Vosganiana.
    Lipsa de reactie nu se poate intelege decat ca pe o recunoastere a vinovatiei.
    • -1 (1 vot)    
      treaba e clara Guzganain+tari iau praduit (Joi, 18 martie 2010, 17:58)

      horia [anonim] i-a raspuns lui nahir

      Interviu Vosganian pe money.ro
      Domnule Vosganian, există discuţii despre dispariţia banilor proveniţi din privatizări în ultima parte a anului trecut.
      11 miliarde de lei au fost, două miliarde şi ceva de euro. Să clarific. Ce poţi face cu banii din fondul ăsta? Poţi să-i utilizezi pentru acoperirea temporară a golului din Trezorerie, sau poţi să-i foloseşti pentru investiţii. În al doilea caz intră pe deficitul bugetar. De aceea, în general, guvernele evită să-i folosească aşa când au contrângeri bugetare.

      Cu trezoreria lucrurile stau aşa: i-am folosit în lunile octombrie şi noiembrie şi la solicitarea , e adevărat, verbală, a Băncii Naţionale, pentru că în chestia asta nu se umblă cu hârtii. Regret faptul că Banca Naţională a uitat complet ce a făcut atunci.
      A uitat complet!
      Până la urmă, de ce aţi apelat la aceşti bani?

      Dobânda pe termene scurte ajunsese atunci pe alocuri la 30-40%. Foarte greu reuşeai să împrumuţi bani la dobânda lombard de 14%. De ce? pentru că băncile aveau atunci şi firme cărora le dădeau bani şi le ceream şi noi şi atunci făceau cu noi un joc psihic. Dacă eu împrumutam la dobânzile acelea, ar fi trebuit să urc datoria publică şi să alimentez creşterea dobânzii pe piaţa monetară. Credeţi că trebuia să dau atunci peste cap piaţa monetară?

      Pe analizele noastre ieşea că dobânda va scădea către începutul anului 2009. Aşadar am preferat să luăm banii din privatizare, ca băncile să ştie că avem rezerve, cu gândul să-i punem la loc când dobânda va scădea. Deci, gâdiţi-vă, luam rar împrumuturi la o dobândă de 14%. De multe ori luam la 30%, iar acum dobânda este de 11-9%. La asta ne-am gândit şi cred că pentru România a fost o afacere extrem de inteligentă.

      Numai că dânşii spun doar că am prăduit eu banii. Credeţi că dacă îi prădiuam eu nu era nici o autoritate a statului care să verifice? Păi Curtea de Conturi a făcut deja verificarea. Este o temă pur politicianistă pe care cei care o fac fie că nu se pricep, fie se pricep dar sp
  • 0 (0 voturi)    
    //. (Duminică, 21 martie 2010, 1:24)

    cornelius [anonim]

    In tot articolul se scrie ca nu se stie cine a jefuit fondul. Dar in articolul spre care se face trimitere (http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7024640-curtea-conturi-cele-11-miliarde-lei-din-privatizari-fost-folositi-pentru-acoperirea-deficitelor-din-trezorerie-nereguli-cazul-investitiilor-facute-bani-din-fondul-national-dezvoltare.htm) se spune foarte clar:

    Pe scurt: Banii care trebuiau sa ajunga in investitii nu mai exista, fiind folositi pentru acoperirea deficitului. In 2008, a fost utilizata suma de 8,5 miliarde de lei, iar in 2007, suma de 2,6 miliarde de lei, totalul fiind de 11,1 miliarde de lei. Fondul National de Dezvoltare trebuie reintregit pentru ca acea suma sa poata fi utilizata pentru lucrari de infrastructura. Persoana care a gestionat fondul in perioada 2007-2008, Varujan Vosganian, sustine ca sumele au fost utilizate temporar, iar fondul poate fi refacut prin emiterea unor titluri de stat. "Sa ma lase Basescu o luna la Ministerul Finantelor si o sa reintregesc fondul", este raspunsul lui Vosganian la o intrebare adresata de HotNews.ro. Ramane in continuare intrebarea? Unde au ajuns cele 11 miliarde de lei.
    //.(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    Transpartinic (Marţi, 23 martie 2010, 8:00)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Stimate Domn esti suficient de tanar ca sa nu te umpli de raia ridicolului incercand sa diluiezi problema incalcind-o.
    Aceasta era o tehnica de aparare folosita inainte de 90 cand pentru a salva un om erau implicati cat mai multi ca sa nu poata fi condamnat omul respectiv.
    Incearca sa nu incurci itele , sau daca nu cunosti sa umbli cu aceste lucruri mai bine lasa-le asa cum sunt.
    GB