Putine lumini si multe umbre printre nominalizarile guvernamentale

de Mihail Neamtu     HotNews.ro
Duminică, 20 decembrie 2009, 9:52 Actualitate | Opinii


Mihail Neamtu
Mihail Neamtu
Foto: Hotnews
Nominalizarile facute pentru noul Guvern condus de presedintele PDL au iscat deja cateva legitime controverse.  Poate era normal ca Guvernul Boc sa  recompenseze fidelitatea catorva dintre veteranii partidului (A. Videanu, R. Berceanu sau V. Blaga) si sa puna inainte barbati cu experienta, capabili sa negocieze cu fortele sindicale viitoarele masuri drastice ale Guvernului. Scandalos e totusi modul in care algoritmii politici au condus la compromisuri neasteptate, foarte slab estompate de putinele propuneri cu forma si continut european.

Desemnarea lui Emil Boc drept premier era obligatorie din perspectiva asumarii univoce de catre liderul PDL a tuturor riscurilor guvernarii.

Cea mai fericita  alegere o reprezinta propunerea domnului Teodor Baconschi ca ministru de externe – o mutare esentiala pentru CSAT si deloc straina de Palatul Cotroceni. Poliglot erudit si diplomat cu experienta, intelectual cu viziune si sobrietate, Teodor Baconschi are toate datele pentru a fi continuatorul reformelor din MAE, initiate intre 1997-1999 de Andrei Plesu, continuate apoi de Mihai Razvan Ungureanu intre 2005-2007, dar intrerupte apoi prin numiri neinspirate.

Despre Mihai Seitan la Ministerul Muncii s-a vorbit ca despre un sustinator al pensiilor private –  domeniu in care Romania are multe de facut. Orest Onofrei, veterinar de meserie, ar fi putut fi o numire plauzibila la Ministerul Agriculturii, dar un accident biografic l-ar putea impiedica sa accepte propunerea.  

Domeniul in care premierul Boc nu trebuia sa rateze era Educatia. Dupa ce reputatul cercetator Daniel Funeriu a fost folosit din plin la capitolul imagine in timpul campaniei, numirea-surpriza a lui Catalin Croitoru (fost sindicalist si om lipsit de orice anvergura universitara) nu putea decat sa dezamageasca. Intr-un timp de criza si dupa 20 de ani de perpetuare a acelorasi nume din vechea garda, Educatia avea nevoie de inteligenta, energia, imaginatia si competenta internationala a unui om ca Daniel Funeriu.  

Retragerea sustinerii acestuia e cu atat mai bizara cu cat dl Funeriu facuse o excelenta impresie in fata Comisiei pentru invatamant, stiinta, tineret si sport a Parlamentului Romaniei. In luna noiembrie, reprezentantii PNL si PSD recunoscusera valoarea individuala a candidatului (incomparabila cu cea a dlui Adomintei, bunaoara, in Guvernul Tariceanu). Acum, PDL tine pe tusa ucenicul unui laureat al premiului Nobel, fapt care transmite un semnal negativ tinerilor generatii care emigreaza spre SUA si Europa occidentala. Oricate eforturi ar depune, orice palmares ar avea – Romania pare sa-i trateze cu ingratitudine pe cei foarte buni. Dl Catalin Croitoru, care criticase prezenta Raportului Tismaneanu in grila bacalaureatului romanesc, va veghea in schimb asupra unui buget de peste 15 miliarde Euro.

De asemenea, inexplicabila si inacceptabila ramane pierderea Ministerului Culturii pentru feuda UDMR. Era nevoie ca politicile de patrimoniu sa continue (in paralel cu un plus de initiativa in domeniul culturii scrise).

Nu poate trece neobservata, in schimb, pastrarea doamnei Elena Udrea intr-o pozitie de maxima vizibilitate la Ministerul Dezvoltarii Regionale si a Turismului (dupa cum deplorabila ramane mentinerea Monicai Ridzi ca lider al organizatiei de tineret PDL). Aflata intr-un moment de criza, Guvernul nu-si poate permite sa defileze cu persoane preocupate excesiv de jocul mediatic si fara o experienta sau specializare verificata. Intr-un an dificil, nu e loc de taieri de panglici si mofturi de primadone. Ce legatura are profesia de avocat ori conditia de doctorand in stiinte militare (sau postura de autoare a unor studii privind geopolitica Marii Negre) cu… Ministerul Dezvoltarii?! E intrebarea pe care ziaristii nemogulizati au dreptul s-o puna. Sau poate asa cum sedintele intense de foto-machiaj pot pregati un portofoliu de europarlamentar la Bruxelles (iar conducerea unei firme de saltele naste pasiunea pentru Ministerul Comunicarii), setea de notorietate explica, pesemne, piruetele intre Turism, Geopolitica si Dezvoltare…

In sfarsit, zvonurile privindu-l pe Valeriu Tabara sunt si mai deprimante. Reintoarcerea la cadristii primilor ani ai tranzitiei este o palma data tuturor celor care, la 6 decembrie, si-au dat votul pentru innoire si reforma!

Poate era normal ca Guvernul Boc sa  recompenseze fidelitatea catorva dintre veteranii partidului (A. Videanu, R. Berceanu sau V. Blaga) si sa puna inainte barbati cu experienta, capabili sa negocieze cu fortele sindicale viitoarele masuri drastice ale Guvernului. Scandalos e totusi modul in care algoritmii politici au condus la compromisuri neasteptate, foarte slab estompate de putinele propuneri cu forma si continut european. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3440 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    ar fi trist sa fie asa (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:09)

    zorila [anonim]

    Un coleg m-a indrumat spre blogul lui Ioan T. Morar. Am inteles de acolo ca in cazul domnului Onofrei ar fi vorba despre incercari interne de partid de a impune pe unul sau pe altul.
    Ar fi trist si regretabil sa fie asa. Eu sper ca Primul Ministru si Preseintele sa ia decizia cea mai corecta.
  • +1 (1 vot)    
    Ministerul Comunicatíilor si nu Comunicarii (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:13)

    Sandu Plapumaru [anonim]

    Se impune o corectie - nu este vorba de Ministerul Comunicarii ci de Ministerul Comunicatiilor. Comunicare si Comunicatii (cu sensul de Telecomunicatii) sunt lucruri total diferite. In rest, de acord cu ideia ca activitatea de saltelar sau plapumar nu te recomanda pentru al doilea mandat de ministru al Comunicatiilor, mai ales dupa un prim mandat in care dovedesti ca nu intelegi ......
  • 0 (2 voturi)    
    Propunere (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:20)

    Vlad [anonim]

    Dle Neamtu.
    Atunci cand cineva are o parere despre ceva, este si indreptatit sa critice o situatie neconforma cu propria viziune .
    Sunt curios sa vad propunerea dvs de guvern.
    Sa nu spuneti ca nu suntetyi dvs indreptatit sa faceti guverne . Caci in acest caz ar trebui sa recunoasteti ca nu sunteti indreptatit nici sa criticati !!
    De altfel de ce ma mir ? Asa-i la noi : orice ar face cineva ,se vor trezi de 2 ori mai multi care nu au alta traba decat sa carcoteasca. In cazul dvs ati scris articolul, bun sau prost n-are importanta ,v-ati luat banii !
  • +4 (4 voturi)    
    educatie (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:30)

    corneliu balan [anonim]

    Nominalizarea Domnului Croitoru la Ministerul Educatie este aberanta. Cum este posibil ca un sindicalist sa conduca un Minister?
    Decizia PDL este total anacronica, impotriva Pactului Educatiei .... ingroapa Raportul "Miclea", deci si initiativa Presedintelui Romaniei de a reforma invatamantul romanesc. Rusine Domnule Profesor Boc .... de la ceilalti membrii PDL care au votat nu am asteptari sa inteleaga raul facut.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu cred ca asta e solutia de compromis (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:38)

    bigbrother [utilizator]

    Sa ne aducem aminte cat de des se schimba ministrii in aceasta tara. Un guvern acceptat de toate partidele politice ajuta la acordul cu FMI, arata ca exista consens politic si, cine stie, poate chiar rezolva unele probleme.

    Da, ar fi ideal sa avem numai profesionisti integri, dar pana la urma vorbim despre politica unde interesul poarta fesul. Cei care chiar vor sa se faca ceva in tara asta ar fi acceptat posturi in Guvern stiind ca vor face lucrurile mai bine decat ceilalti si implicit vor aduce credit partidului lor. La noi, se prefera sa se stea in opozitie si sa injure de pe margine.
  • +2 (2 voturi)    
    guvern (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:44)

    andrei [anonim]

    De ce e inacceptabila 'pierderea' ministerului culturii in favoarea UDMR? In absenta unor argumente e o apreciere de slaba calitate. E un minister al carui rost e, in mare parte, sa dea bani bisericilor din Romania. O va face si de acum inainte.
    Baconschi in locul propunerii de a-l avea pe Aurescu? E la fel de inspirata ca si Croitoru in locul lui Funeriu.
    Prima problema a noului guvern este mentinerea 'veteranilor' partidului, mai mult decat mentinerea Udrea, sau o propunere Tabara.
  • +4 (4 voturi)    
    educatie (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:51)

    corneliu balan [anonim]

    Nominalizarea Domnului Croitoru in functia de Ministru al Educatiei este contrara oricarei logici si dovedeste impotrivirea PDL-ului la reformarea invatamantului. Aceasta decizie este evident contrara pozitiei Presedintelui Romaniei (respectiv raportului Miclea) ingroapa Pactul pentru Educatie si posibilitatea de reformare a invatamantului.
    Nu cred Domnule profesor Boc ca puteti accepta la conducerea acestui minister un sindicalist.
    Nu este numai o eroare, este un dezastru national!
  • 0 (2 voturi)    
    Bine v-au facut ! (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:53)

    Catalin [anonim]

    Felul cum e scris articolul imi starneste hohote de ras :) Adica vedea cand l-a votat pe Basescu, doctrine si convingeri, competenta si viziune ? Parerea mea e ca nu e scuzabil faptul ca nu a stiut ce o sa urmeze. Era mult prea simplu. Uitati-va cati bani au cheltuit in campanie si la cum s-a desfasurat votarea in strainatate. Nu era evident ca datoriile astea trebuiau platite ? Ura fata de PSD i-a intunecat autorului orice urma de ratiune politica si nu numai.
  • -1 (3 voturi)    
    Spalarea obrazului (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:57)

    worker [anonim]

    Ce face?!!! Un articol critic la adresa PDL?!! Unde sunt pozitiile partizane Hotnews pro PDL din campania electorala? Unde sunt sutele de comentarii pro-Basescu cu sutele de aprecieri pozitive mai ceva ca la o plenara a CC? Gata? S-a terminat contractul? E o vorba in popor: din fata-mare poti sa ajungi curva dar invers nu...
  • +1 (3 voturi)    
    Accidentul biografic marca Orest Onofrei ... (Duminică, 20 decembrie 2009, 10:59)

    Catalin C. [anonim]

    Accidentul biografic de care pomeneste autorul ... frumoasa metafora Neamtule ... a fost de fapt un accident mortal in care masina lu' Onofrei a facut un copil sa zboare 13 m ... cred ca un nou record, local cel putin. http://bacaul.ro/orest-onofrei-condamnat-accident-cleja-bacau-411/ Bineanteles ca recursul l-a castigat ... ca doar traim in Romania ... dupa modificarea legii actiunea accidentului s-a petrecut in felul urmator: copilul si-a luat avant, a zburat 13 m prin aer si a dat un cap farului masinii prefectului care circula regulamentar ... deoarece se modificasera si legile fizicii in zona aceea ... ergo accidentul biografic ....
  • +2 (2 voturi)    
    ce e si mai deprimant..... (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:05)

    un ciuruit..... [anonim]

    este ca am ajuns prin exemplare ca Dvs. stimabile dl. Neamtu, sa fim simple animale care stiu sa se exprime frumos, fara pic de umanitate in noi.....la fel si in cazul regretatului (fiindca pt mine a murit ca si intelectual si reper moral) H.-R. Patapievici, care s-a pretat la afirmatii socante, cel putin pt mine. Va mai aduceti aminte ce scriati inainte de alegeri? pe cine prostiti acum, pe noi? sau pe Dvs.? eu, ca tanar intelectual am pretentia de la cei mai cu experienta, sa ma indrume, sa imi arate ca un adevarat intelectual stie sa gandeasca in perspectiva, sa ia in calcul orice varianta si scenariu....sa nu se lase sedus de o tentativa de idee sau ideal, in numele careia/caruia sa proliferam cu inversunare anumite ipoteze si afirmatii partinitoare. nu v-am considerat atunci si nici acum, lipsit de patima, chiar daca, trebuie sa recunosc, sunteti mai elegant in exprimare, decat multi asa-zisi jurnalisti. pe de alta parte nu pot sa constat cu stupoare ca afisati niste idei care un intelectual de bun-simt (fara nici o aluzie la fostul candidat) ar fi trebuit sa ia in calcul asa ceva. de asemenea bunul simt ar fi trebuit sa va spuna Dvs. si colegilor de breasla ca un jurnalist adevarat nu are voie sa fie partinitor, mai ales in ceea ce privesc intentiile unor politicieni, ci sa fie mereu vigilent si sa nu lase garda jos, acea garda, prin care Dvs. si colegii Dvs. ar fi trebuit sa ciuruiasca cu consecventaderapajele "liderilor" ......si nu printr-o simpla mentionare, ci cu artileria grea si pe termen lung. obedienta Dvs., de frica sa nu va pierdeti o paine, este evidenta, desi valoarea ramane valoare, oriunde in lume, numai aici in Romania, ca intr-un stat bananier, este destructurata cu un talent si o tenacitate iesite din comun. inchei prin a va spune ca in ceea ce priveste forma, sunteti de admirat, deoarece dovediti o eleganta si un stil demn de a scrie.....mai ramane sa va imbunatatiti la capitolul continut.......cu stima, un tanar intelectual!
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt dezamagita ! (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:09)

    ELENA IASI [anonim]

    Am citit articolul d-vstra si sunt inacord cu cele scrise
    Am votat cu disperare numele Basescu dar e de neinteles cum au aparut aceste nume de posibili ministri in acest guvern Boc.
    Sa admitem ca trebuia sa fie redesemnat d-l Boc chiar si pt.toate suturile pe care le-a incasat fara sa cracneasca si asta datorita masurilor nepopulare care oricum au fost si trebuie luate in continuare de cine ar fi in fruntea guvernului.
    Dar sa nominallizezi un ministru in persoana d-lui Croitoru vis-a-vis de D-l Funeriu sau d-l Miclea mi se pare de-a dreptul revoltator ,nu incape semn de egalitate intre acesta si cei mentionati mai sus.
    De ce a aparut numele d-lui Funeriu inainte de formarea guvernului?ca emblema e f. bun dar in realitate a primat aceste interese de care credeam c-am scapat si ne-am pricopsit cu acest personaj care numai a ministru nu arata si a carei merite le cunoaste cineva ?
  • +4 (4 voturi)    
    dezamagire totala (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:10)

    f.b [anonim]

    Cu Croitoru la Educatie, invatamantul romanesc nu are nici o sansa de relansare. Pacat
  • +1 (3 voturi)    
    Of, d-le Neamtu! (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:13)

    big_fufu [utilizator]

    Iar ati facut o analiza atit de corecta... pacat ca iar n-o sa va citeasca cine tb...
  • -1 (1 vot)    
    Un guvern de inspiratie PSD-ista (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:13)

    Marius [anonim]

    Romania, tara membra UE trebuia sa aiba cateva conditii minimale in numirea ministrilor: cunoasterea la perfectie a doua limbi europene (engleza principal), cunosterea institutiilor europene si a programelor sectoriale, un excelent background de lucru in proiecte europene. Pe scurt: nu au ce cauta in acest guvern: Croitoru, Udrea, Tabara, cel de la comunicatii (nu-i scriu numele caci este un zero), Oprea. S-a incercat aceeasi mutare ca la PSD: sa fie acceptati de vanghelistii din partid. Nu au contat criteriile enuntate ci sustinerea. Ori cu oameni precum Tabara care s-a facut de ras la prima si singura interventie in parlamentul european la o sesiune de comunicari nu poti merge spre Europa. Partidul PDL este precum o masina Ferrari: excelenta! Dar pilotii cei care aduc victoriile nu sunt obligatoriu italieni. Sunt cei mai buni. Ori daca PDL vrea sa fie si constructor si pilot va esua precum PSD-ul. Base trebuie sa intervina pentru ca fara el pardidul pare PSD-II. Ori noi l-am votat pe Base si nu gasca PDL.
  • +2 (2 voturi)    
    Continuare (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:17)

    ELENA Iasi [anonim]

    Am ramas la personajul Udrea .inteleg ca loialitatea e un lucru deloc de neglijat dar sa-i dai doua ministere importante dupa ce ai spus ca regreti numirea ei in cadrul guvernului trecut ,recunoscando ca marea greseala in timpul campaniei e ceva ce depaseste intelegerea mea.
    Pana nu e prea tarziu e bine ca aceasta sa dispara din forul de conducere fie si pt. o vreme
    Sunt atatia oameni valorosi !
  • -2 (6 voturi)    
    asta ati votat, asta aveti (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:19)

    andrei [anonim]

    Asta ati votat, asta aveti. Halal guvern, halal modernizare, halal reforma. Mogulii ar fi pus un guvern de zece ori mai bun si mai competent. Prea v-ati arata arama. Iar prostii si fanaticii voteaza, manati de la spate de Neamtu si de alti propagandisti sinecuristi. Ati uitat de Ceausescu, fraierilor, sau il reinventati prin Basescu. Pai si Ceasca s-a mentinut la putere tot cu diversiuni gen vin rusii, vin capitalistii, vin mosierii, raul cel mai mic, s-au facut si greseli, dar partidul are intotdeauna dreptate. Neam de slugi! Anticomunistii de conjunctura sunt la fel de scarbosi ca si comunistii care i-au crescut. Rusine!
  • 0 (2 voturi)    
    guvernuk BOC IV (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:21)

    vatasescu [anonim]

    la ce va asteptati.nu au oameni,iar cei vechi trebuie sa-si primeasca ""dreptul"pt. ajutorul dat lui TR.BASESCU.de altfel,BLAGA,VIDEANU,BERCEANU sunt cei mai bogati ministri din guvern si normal ca bogatia trebuie sa creasca.Ce ati ales ,asta aveti.
  • -2 (4 voturi)    
    si tu Brutus? (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:29)

    eu [anonim]

    Domnule Mihail Neamtu, nu am crezut pana acum ca sunteti sovin. "inexplicabila si inacceptabila ramane pierderea Ministerului Culturii pentru feuda UDMR".
  • +1 (1 vot)    
    minoritatile nationale (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:36)

    Maria [anonim]

    De unde stiti ca domnul Kelemen Hunor nu va fi un ministru competent? Din cate stiu este un om de cultura. Eu sper ca in spatele acestei indoieli a dumneavoastra nu sta faptul ca este maghiar nu ati spus asa ceva, deci nu vreau sa va acuz. Personal vad situatia asa: in Romania traiesc alaturi de noi romanii, unguri, tigani, sasi, lipoveni, turci, tatari, sarbi, ucrainieni etc, iar noi vorbim prea rar despre asta. Diversitatea, multiculturalitatea sunt niste lucruri extraordinare, care dau culoare si maturitate unui stat, de ce vorbim atunci doar despre ortodoxism si romani? Un ministru de alta etnie decat cea romana la ministerul culturii si cultelor mie mi se pare de bun augur. Romani si ortodoxia nu au cum sa sufere, in primul rand pentru ca o majoritate mai greu poate fi pusa in situatia de defavorizata intr-un stat democratic si in al doilea rand pentru ca domnul Kelemen Hunor nu-mi pare genul care sa traga spuza doar pe turta lui, in schimb poate va fi mai atent cu promovarea culturii minoritatilor si cu sprijinirea si a a altor culte, ceea ce nu poate sa faca decat bine societatii, care ar trebui sa treaca peste ce am fost invatati in comunism: celalalt e baiatul rau!
  • -2 (2 voturi)    
    Exagerari (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:37)

    Costache2009 [anonim]

    Dl. Mihail Neamtu si-a ales neinspirat primul moment de revolta si nesupunere. Asta-i viata de partid: ultimii veniti, teoreticienii si tinerii trebuie sa invete de la titanii fondatori si dezvoltatori ai partidului. Functiile se impart pe merite concrete la constructia puterii intr-o organizatie, nu pe vorbe dulci, promisiuni utopice, petece de hartie sclipitoare. Ia uite la "lupii tineri", au urlat la luna si la soare 1-2 ani si acum vor deja sa-si manance genitorii! Care au luptat 20 de ani ca sa-i hraneasca, educe si ocroteasca... Chiar asa de sumbru e viitorul, ca au devenit deja canibali cei mai juni dintre noi? Oul da lectii de viata gainii?
  • 0 (2 voturi)    
    Extraordinar articol ! (Duminică, 20 decembrie 2009, 11:45)

    ELENA IASI [anonim]

    D-le NEAMTU v-am citit mereu articolele spuneti lucruri perfect plauzibile ,pe intelesul tuturor
    Mare dreptate a-ti avut si in ceea ce a-ti scris depre Emil Hurezeanu ,a fost citit de intreaga diaspora ,am observat o oarecare inbunatatire a si mai putina incrancenare in ceea ce a prezentat in diverse emisiuni politice ,dar palma pe care a incasato prin cuvintele pe care cu rationament le-ati abordat in privinta conduitei domnieie sale a lasat urme in mintea si inima mea de persoana mai putin tanara
    acum cu acest articol aveti aceeasi judecata dreapta ,dar oare se pot indrepta lucrurile ?
    As inclina sa cred ca se poate intampla si aceasta minune ca ceea ce o parte a alegatorilor au dorit,sa devina realitate
    Oricum vor plati la alegerile parlamentare si daca ma gandesc bine se va face totul ca sa se puna de o suspendare si atunci sa vezi sustinere ...
  • +2 (2 voturi)    
    15 miliarde? (Duminică, 20 decembrie 2009, 12:25)

    berenger [utilizator]

    15 miliarde de euro pentru invatamant? in care tara, ca sigur nu e in romania?
  • +1 (5 voturi)    
    Naucit! (Duminică, 20 decembrie 2009, 12:30)

    Gimmy [anonim]

    Sunt pur si simplu naucit!

    Cum sa prefei un semidoct patent ca Croitoru (cacofonie absolut voita) in detrimentul lui Funeriu!???

    Basta!

    Pentru mizeria asta, Boc si ai lui nu au nici o scuza!

    Sustinerea mea pentru PDL se opreste aici!
    • 0 (0 voturi)    
      te felicit....... (Duminică, 20 decembrie 2009, 16:17)

      mai gimmy....... [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

      ca nu mai sustii PDL-ul, pt acest lucru ai respectul meu.....in alta ordine de idei, cu riscul unor minusuri.....vreau sa iti spun sa mai inveti lb. romana......deoarece ca cr si ca cl nu sunt cacofonii......dar te scuz, ca de abia ce ai iesit din sfera de influenta basesco-boco-pdlista....erai cel mai tare daca ii spuneai complet numele, ca catalin croitoru, care este....in rest te asigur de sprijinul meu, esti pe calea cea buna, inca vreo 2 milioane ca tine, si tara va avea o speranta peste 5 ani!!!
  • -1 (7 voturi)    
    Velvet tongue (Duminică, 20 decembrie 2009, 12:40)

    Montesquieu [utilizator]

    Felicitari pentru catifelarea limbii cu care tratati onor dosul prezidential. A se vedea in special perierea lui Baconschi.
    Evident, faptul ca pe mosia acestuia de la ambasada romaniei de la Paris fiecare fan portocaliu a avut posibilitatea de a vota tot la 13 secunde (fizic imposibil), nu are nimic de-a face cu recompensarea artizanului acestei performante.
    Baconshi este, dupa cum frumos il periati pe un alineat intreg un profesionist desavarsit. Am rezerve daca in domeniul diplomatic o fi, dar sunt sigur ca-n domeniul fraudei portocalii e un pion de baza.
    PS. Nu m-astept sa publicati acest comentariu la fel cum nici alte zeci de contributii precedente nu si-au gasit locul. Sunt insa sigur ca dincolo de ochelarii de cal portocalii pe care "formatorii de opinie" de pe hotnews ii poarta de ceva vreme, mai este macar o bruma de impartialitate care asteapta sa iasa la lumina.
  • -1 (7 voturi)    
    Asta este situatia (Duminică, 20 decembrie 2009, 12:57)

    un roman [utilizator]

    Cine a crezut ca Boc e in stare sa faca mai bine decat prima oara s-a amagit degeaba.
    Un premier mediocru nu poate face decat un guvern mediocru, sau si mai corect un partid mediocru nu poate sa propuna decat o guvernare mediocra.

    De fapt marea parte a Romaniei se balaceste in mediocritatea intretinuta de politicieni mediocrii care nu-si vad decat de interesele proprii.
  • +4 (6 voturi)    
    scrieti lui Boc si Basescu (Duminică, 20 decembrie 2009, 13:10)

    Anna [anonim]

    Scrieti-le mesaje in care va exprimati dezacordul cu oamenii propusi.

    Mailuri:
    procetatean@presidency.ro
    emil.boc@pd.ro

    Domnule Presedinte, domnule Prim Ministru,

    Am sperat ca dupa castigarea alegerilor va veti tine intr-adevar de promisiuni si veti continua reforma statului de drept, desigur in masura in care o puteti face cu opozitia PSD-PNL. Personal v-am votat, domnule Basescu, ca sa nu ajunga Victor Ponta ministru al Justitiei si Lidia Barbulescu sefa a Curtii Supreme. Am sperat in plus ca statul nu va fi definitiv capturat asa cum ar fi facut-o PSD-ul lui Vanghelie sau PNL-ul lui Patriciu.

    Va marturisesc ca nu ma asteptam ca si dumneavoastra sa considerati ca functiile in statul roman sunt un privilegiu personal. Vad ca si daca sunteti singuri la guvernare portofoliile de ministri se acorda ca rasplata pentru diverse beneficii personale. Nu m-am lamurit daca d-na Udrea primeste ministere pentru servicii "personale" sau pentru afacerile pe care probabil le aveti cu clanul lui Cocos, in orice caz nu competenta sau studiile urmate o recomanda pentru asemenea functie. Nu ma asteptam sa vad din nou o figura trista la Educatie (sindicalistul Croitoru), cand aveti in partid oameni cu competente dovedite (Funeriu, Marga). Vehicularea unor nume ca Tabara la agricultura v-a aruncat din nou discursul reformator in derizoriu. Nu in ultimul rand, nominalizarea lui Sebastian Vladescu la Finante, un individ a carui aversiune personala, viscerala, impotriva FMI si a Bancii Mondiale este de notorietate, e infinit de grava in conditiile in care intrarea sau nu in faliment a Romaniei practic depinde de finantarea celor doua institutii.

    V-as ruga sa luati in calcul nume credibile pentru noul Dvs. guvern si sa renuntati la aceste persoane controversate.

    XXXX
  • +2 (4 voturi)    
    Citeva decptii (Duminică, 20 decembrie 2009, 13:38)

    Maggie13 [utilizator]

    Suntarea lui Funeriu, mai ales ca inlocuitorul este departe de vreo performanta si eventuala nominailzare a lui Tabara ar fi dintre cele mai neplacute.
  • 0 (0 voturi)    
    S-au schimbat opiniile (Duminică, 20 decembrie 2009, 18:38)

    liviu [anonim]

    S-au schimbat nominalizarile de la publicarea prezentului articol. Astept noile comentarii.
  • 0 (0 voturi)    
    Care au fost crteriile? (Duminică, 20 decembrie 2009, 19:36)

    tudor [anonim]

    PSD sau "marea familie" este un partid recunoscut pentru clientelism. Guvernul Boc ce criterii a avut in vedere la desemnarea ministrilor? Riscul ca PDL-ul sa faca acelasi lucru ca PSD este mare.