Studiu de zvastici pe tema ipocriziei

de Vlad Mixich     Hotnews.ro/Deutsche Welle
Marţi, 21 iulie 2009, 14:39 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: HotNews.ro
In urma cu un an, in Romania izbucnea asa-numitul scandal al „poneiului roz”, obiect pe care fusese imprimata o zvastica de dimensiuni reduse, prezentat in cadrul unei expozitii desfasurate sub sigla Institutului Cultural Roman. Vreme de saptamani bune, conducerea Institutului Cultural Roman a fost supusa unei adevarate vivisectii pe ecranele trustului media Intact si in alte ziare bucurestene. Ecourile acestui scandal in mass-media occidentale au fost izolate.

La sfarsitul saptamanii trecute, Radu Mazare, primarul orasului Constanta, a defilat alaturi de fiul sau minor, ambii purtand uniforma nazista, pe podiumul unei prezentari de moda. La curea, Radu Mazare purta o zvastica, atat de mica incat nu a remarcat-o, desi, dupa cum chiar el a declarat, avusese grija inainte sa indeparteze alte insemne naziste de pe uniforma, omitand ca insasi aceasta reprezinta un puternic simbol al regimului hitlerist. Desi stirea acestui comportament halucinant afisat de un primar european a fost preluata de cele mai importante agentii internationale de presa, in Romania ea a fost trecuta la capitolul diverse.

Dubla masura prin care cele doua cazuri au fost tratate indica o realitate ingrijoratoare. Exista o anumita regiune a societatii romanesti in care tragediile provocate de crimele naziste (ca si de cele comuniste) nu sunt interiorizate, ci doar asumate declarativ de dragul corectitudinii politice.

Simbolurile naziste nu evoca tragedia a milioane de oameni, ci genereaza machismul si autoritarismul prin care virtuozii ilicitului spera sa-si consolideze statura politica. Afisarea zvasticii este o scapare pasabila atunci cand este vorba de „ai nostri”, dar o crima impotriva natiunii atunci cand este vorba de „ai lor”. Moralistii inchizitori de anul trecut s-au metamorfozat astazi in apologeti ingaduitori, nedemonstrand altceva decat ca, pentru ei, principiile sunt la fel de flexibile precum trestia. Depinde doar din ce parte bate vantul.

Cazul lui Radu Mazare este nediscutabil. Primarul unui important oras romanesc a defilat in public imbracat intr-o uniforma incarcata de pacatele nazismului. Procurorul general al Romaniei a fost sesizat pe baza unei legi clare, in timp ce liderii social-democrati tac cot la cot cu moralistii altadata necrutatori in povestea „poneiului roz”.  

Insa aplombul cu care primarul Constantei si-a purtat uniforma este mult mai elocvent decat corul tacerilor asurzitoare. Radu Mazare si uniforma nazista se potriveau ca doua boabe intr-o pastaie.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3013 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 21 iulie 2009, 15:08)

    Catalin [anonim]

    Pana la urma care e problema? Ca in cazul ICR o anumita parte a presei a facut valva si in cazul Mazare nu? Ca in cazul ICR simbolul nazist a fost considerat "arta" si nu a fost sanctionat? Ca opinia publica din Romania nu simte "interiorizat" tragedia evreilor din cel de-al doilea razboi mondial?
    Si legat de acest subiect - secolul 20 a fost unul al tragediilor in general - nenumarate genocide, nenumarate atrocitati, sute de milioane de oameni cu vietile distruse. De ce ar trebui sa "interiorizam" doar tragedia evreilor? De ce nu si-a armenilor, a victimelor comunismului mondial, al foametei si razboaielor civile africane?
    Pai daca trebuie sa ne indignam ca un politician poarta uniforma nazista, trebuie sa ne indignam si cand poarta uniforma comunista (indiferent de tara), uniforma a imperiului otoman, uniforma militara africana, costum de taliban.....si de ce nu, chiar uniforma a USA sau a armatei israeliene (recent acuzata de crime umanitare in Fasia Gaza si folosirea civililor ca scut uman.....)
    • +1 (1 vot)    
      Reprezentare (Miercuri, 22 iulie 2009, 10:29)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Si mai e un aspect. Eu (si cred ca multi romani) nu ma simt reprezentat in nici un fel de Radu Mazare, pe cand de ICR da, mai ales in contextul unei expozitii din strainatate.
    • 0 (2 voturi)    
      Bai, nu (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:17)

      Mata Hari [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      In lumea normala un primar reprezinta guvernul.. un artist , chiar si printr-un icr, e o parere personala, nu una oficiala.

      Tot intr-o lume normala Mazare nu ajungea pina in vremurile prezente.

      Nu-ti cere nimeni "sa interiorizezi" nici o tragedie. Doar sa intelegi ca daca un neam e mai versatil, mai bagaret ca altii, solutia nu e sa-i extermini.

      Nazismul merita toata atentia tocmai pt ca a plecat de la un popor foarte civilizat, si ameteste repede pe cei superficial educati (cu tot cu mastere si doctorate).

      Comunismul a subliniat ca extremismul nu e numai de dreapta.
      In ceea ce priveste victimele... daca nu cere nimeni nimic, ce sa se auda? recent niste articole in presa despre tortionari la modul "sunt si ei oameni" ?
    • 0 (0 voturi)    
      Realitatea... (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:43)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      este ca majoritatea romanilor este antisemita. Combinand asta cu faptul ca cei mai multi romani nu stau bine cu argumentarea logica a unui punct de vedere, gasesti la noi sustinere pentru tot felul de idei aberante, din categoria "nazistii nu erau baieti rai, pentru ca si evreii omoara palestinieni".

      Credeti ca armata romana in al doilea razboi mondial nu a omorat niciun civil nevinovat? A, pai atunci sa punem semnul egalitatii intre romani, evrei si nemti, ca sa fim corecti pana la capat in incorectitudinea noastra.

      Problema (Cataline, te rog sa iei de bun ceea ce iti spun acum si nu ai inteles de la bun inceput din articolul scris suficient de clar incat pana si un antisemit cu logica la pamant sa-l poata intelege) este ca aceeasi oameni folosesc reperea diferite si au atitudini diferite cand analizeaza fapte similare, doar pentru persoanele / institutiile sunt in tabere diferite.

      A, tot din combinatia pe care am amintit-o la inceput gasesti pareri amuzant de cretine, de genul "o zvastica pe c...urul unui ponei roz e mai nazista decat o uniforma de ofiter nazist". Pai mai are rost sa discuti cu asa oameni?
      • 0 (2 voturi)    
        Asa, si? (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:14)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui if0014

        Or fi majoritatea romanilor antisemiti, dar trebuie vazute si cauzele acestui antisemitism. Oricum, nu cred ca romanii sunt mai antisemiti decat alte popoare occidentale. Doar ca acolo ipocrizia "politically correct" se aplica ceva mai drastic. Si atunci, intreb, de ce atat de multe popoare civilizate sunt antisemite?

        Armata romana, si orice armata care participa in razboi, e vinovata pentru victimele produse. Cu cat numarul civilor e mai mare cu atat culpa e mai mare. Ca sa nu zic, ca victimele si familiile lor, ramase in viata, nu au nicio consolare in faptul ca sunt in numar mic, fata de victimele produse de alte armate. Orice razboi e o atrocitate. Asta e parerea mea, si mi-o mentin.

        Tind sa dau dreptate unor alti forumisti care au punctat foarte bine ca de la artistul care a pus zvastica pe dosul poneiului roz te astepti la ceva mai multa inteligenta (considerand ca e un intelectual, daca a fost si sponsorizat de Institutul Cultural Roman) decat de la un primar sarac cu duhul, ales tocmai datorita lipsei de educatie amestecata cu tupeu marlanesc si multe pomeni electorale. Parerea mea e ca Mazare nu a vrut sa jigneasca comunitatea evreiasca, pur si simplu a facut un act de teribilism tembel, fara sa gandeasca, in timp ce autorii poneiului au premeditat zvastica de pe fundul poneiului. Astfel eu cred ca antisemit a fost artistul sponsorizat de ICR.

        Presa mai peste tot are anumite preferinte politice - asa ca e (din pacate) normal sa avem o presa rosie si o presa portocalie - fiecare cu preferatii lor. Poate antenele il iubesc pe Mazare mai mult decat pe Patapievici. Dar sunt si destule televiziuni care l-au cam desfiintat cu aceasta parada.
  • 0 (8 voturi)    
    Po-poneiul roz = Ma-zero! (Marţi, 21 iulie 2009, 15:24)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Pentru mine cel putin, adevarata problema de anul trecut a fost cea a modului in care ICR a "promovat" niste pseudo-valori - vorba lui Codrescu (Andrei Codrescu - sper ca n-aveti nimic contra lui!): "Noi n-avem gust, noi suntem artisti".

    Si cand spun asta ma refer la acele asa-zise "picturi", "fresce", sau ce pretindeau "artistii" c-ar fi: un amestec de suprarealism si psihedelic, care nu cred ca aducea vreun fel de "plusvaloare".

    In rest, nu stiu ce detaliu de pe crupa vreunui ponei ratacit pe-acolo mi s-a parut la fel de putin relevant cum mi se pare acum cel de pe costumatia boului, pardon, bobului de Mazare...

    Insa deh, cand e cazul - shoah-bussiness!

    Acum e cazul, ca Mazare n-are "origine sanatoasa".
  • +4 (10 voturi)    
    cred ca stiu motivul.. (Marţi, 21 iulie 2009, 15:28)

    capingura srl [anonim]

    pentru care Retardatus Mazaricatus a facut chestia asta cu fisu cel mic. Sa ma explic: dupa ce luat casa in Brazilia si a invitat braziliencele sa danseze impreuna cu el, pentru ca el le iubeste foarte multe pe ele, o dansatoare cu picioarele mai inalte decat neuronul din varful capului raducului l-a stransa intre pulpele olimpiene pe raducu care a pierdut si ultima farama de ratiune pe care oricum nu o avea si s-a imbracat cu ce avea ascuns in fundul sifonierului si se intoleste in secret si din cand in cand si defileaza in fata oglinzii de unul singur. Acum eliberandu-se de ultimul neuron, a simtit nevoia, ca toti smintitii sa defileze la liber in vazul lumii luindu-si si odrasala ca sa nu rataceasca drumul acasa.
    Bai. oameni buni, cred ca v-ma spus de 59 de ori ca RM este un caz patologic. Sa vedeti ca nu se termina aici. Parol.
  • +2 (12 voturi)    
    diferenta dintre arta si mascarada (Marţi, 21 iulie 2009, 15:36)

    Lia [anonim]

    Poneiul roz facea partea dintr-o expozitie de arta, era intr-un spatiu special amenajat, cu autori care se inspirau din Dada (sa nu uitam ca Tristan Tzara s-a nascut in Romania, evreu fiind).
    Cand e vorba de arta mesajele sunt altele, tind spre morala, educare. Un film despre nazisti foloseste zvastici si uniforme SS, un muzeu la fel. Nu sunt interzise. Asta pe de o parte.

    Pe de alta parte avem un politician roman care defileaza mandru cu o uniforma nazi fara nici o intentie decat de a se lafai in public cu prostia lui. Daca nu e sanctionat macar cu amenda, s-or mai gasi si alti prosti care sa faca din uniforma nazi o mandrie si uite asa din una in alta cine stie unde ajungem.
  • -5 (13 voturi)    
    Radu e bolnav (Marţi, 21 iulie 2009, 15:58)

    Iosif Stalin [anonim]

    Sunt de acord cu capingura srl, primarul de Comstanta ar trebui dus la ospiciu cat mai repede.

    Ca o paranteza pentru catalin: ar trebui sa-ti fie rusine sa-i asemuiesti pe nazisti cu armata israeliana.
    • +7 (13 voturi)    
      De ce? (Marţi, 21 iulie 2009, 16:38)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Iosif Stalin

      Cand faci o afirmatie ar trebui sa o argumentezi.
      Daca si unii si altii au omorat persoane civile (femei, copii, batrani) nevinovate, si au comis crime impotriva umanitatii, de ce nu trebuie sa-i asemui? Datorita numarului de victime? Caci daca unii au 6 milioane de victime si altii doar cateva zeci de mii, sincer, pentru victime nu cred ca a contat.

      Dupa cum vezi, nu neg atrocitatile naziste. Dar nici nu adopt tactica strutului, si ignor atrocitatiel armatei israeliene.

      Faptul ca un popor la un moment dat in istorie a avut parte de un dezastru gen holocaustul nu inseamna ca ulterior nu sunt capabili a comite la randul lor atrocitati. Si nici nu ar trebui sa fie absolviti de vina atunci cand comit asemenea atrocitati, doar fiindca inaintasii lor au suferit.
      • +1 (5 voturi)    
        raspunsul lui Catalin (Marţi, 21 iulie 2009, 19:53)

        Pitiponc [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        direct in tinta, la obiect, felicitari.
        PS. daca nu ma insel, zvastica este simbol Indian/Sanscrit.
        Deci unde este problema?
      • 0 (2 voturi)    
        Ce inseamna genocid (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:24)

        Andreia [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Diferenta nu este la nivel de numar de victime... diferenta tine de scop... se numeste genocid cand intentionezi sa extermini sistermatic, total si definitiv un grup etnic sau o clasa sociala cum au facut nazistii, hutu din Ruwanda, turcii cu armenii la inceputul secolui XX, comunistii, etc.
        A pune alaturi armata americana sau israeliana in cazul de fata este cat se poate de fortat.
        • 0 (2 voturi)    
          Wow - ce consolare (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:37)

          Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui Andreia

          Acum se vor "odihni in pace" mai bine zecile de mii de victime ale armatei israeliene.
          Si apropo de armata americana - ca tot ai mentionat-o. Armata americana in Vietnam (si ofer aici cifre oficiale) a produs peste 3,100,000 victime, din care peste 2 milioane in randul civililor vietnamezi (cifra acceptata si de americani, alte surse anuntand chiar 4 milioane victime civile). Ia forteaza-te un pic si zi-mi: asta cum o cataloghezi? Sau imi spui ca scopul lor a fost sa le bage democratia in cap cu bombe, napalm si agent orange.
          • -1 (1 vot)    
            Ce inseamna genocid (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:27)

            Andreia [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            Din ceea ce eu stiu, in Vietnam a fost un contflict tipic pentru razboiul rece intre SUA si URSS . Vietnamul, ca si Coreea, fiind un spatiu (politic, militar si geografic) de manevra; in nici un caz nici SUA si nici URSS (de altfel) nu intentionau exterminarea vietnamezilor.... Prin urmare in lumina definitiei spuse mai sus, nu vorbim de genocid in acest caz. Putem vorbi insa de crime impotriva umanitatii, de incalcarea drepturilor omului si de altele, dar nu de genocid.
        • 0 (0 voturi)    
          raspuns domnisoarei Andreia (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:28)

          Pitiponc [anonim] i-a raspuns lui Andreia

          Probabil ca ce se intimpla cu palestinienii in ultimii 50 de ani se chiama "iubire de aproapele tau"
          Din iubire ii bombardeaza dar atita timp cit nu exista o declaratie de razboi intre Israel si Palestinieni mortii din Gaza se chiama "victime colaterale"
          Dece?
    • +5 (9 voturi)    
      Ba bine ca nu (Marţi, 21 iulie 2009, 16:47)

      McChicken [utilizator] i-a raspuns lui Iosif Stalin

      De ce sa-i fie rusine daca si armata israeliana face acelasi lucru (omoara oameni nevinovati)? Doar pentru ca nazistii au omorat ceva mai multi ? E vorba de un principiu aici, viata oricui ar trebui sa fie la fel de importanta. Si aia care omoara 10 milioane de evrei si aia care omoara 1000 de palestinieni sunt la fel de vinovati.
      • -1 (1 vot)    
        pai atunci (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:46)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui McChicken

        si noi suntem la fel de vinovati ca nazistii.
    • 0 (4 voturi)    
      curect (Marţi, 21 iulie 2009, 22:06)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Iosif Stalin

      nazistii erau mai umani
  • +1 (11 voturi)    
    Excelent comentariu (Marţi, 21 iulie 2009, 16:39)

    Cat [anonim]

    Felicitari, Vlad, ai pus punctul pe "i". Asa e, simbolurile nazismului au ramas tot o chestie de propaganda, transmitem mesaje daca ne legam de ele sau ni le afisam in mod ostentativ. Pana la urma ce mai conteaza alea cateva zeci de milioane de morti, devastarea unui continent, ideea de a ucide un om doar pentru ca s-a nascut in familia nepotrivita a strazii pe care stam? A fost demult si oricum ar fi fost cu totii morti acum din cauze naturale. Asa ca nimeni nu se supara daca folosim un pic mortii si nazistii in scopuri electorale sau pur si simplu pentru a arata cat de corecti politic suntem noi.
    • 0 (0 voturi)    
      +1 (Miercuri, 22 iulie 2009, 12:25)

      Mata Hari [anonim] i-a raspuns lui Cat

      tare faza cu "A fost demult si oricum ar fi fost cu totii morti acum din cauze naturale" ... foarte romaneasca - ce e mort, mort ramine, nu mai conteaza ce a reprezentat, ce a lasat in urma - pune-i cruce.
  • +1 (3 voturi)    
    IPOCRIZIE (Miercuri, 22 iulie 2009, 0:15)

    anonymous [anonim]

    IPOCRIZIE=
    Daca porti o uniforma nazista esti ponegrit de evrei ca fiind antisemit.
    +
    Daca esti evreu si cumperi un automobil BMW sau Mercedes inseamna ca ai bani si atit. Spre pura informatie a tuturor, Mercedes si BMW au devenit cele mai buni fabricanti de automobile pentru ca au avut parte de fonduri nelimitate oferite de... Hitler, cat a fost la putere.

    Indiferent de rezultatul razboiului si de "castigatori" progresul tehnic a fost acelasi.

    Think TWICE!
    • 0 (0 voturi)    
      sa-ti explic eu cum sta treaba (Miercuri, 22 iulie 2009, 13:53)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui anonymous

      Ipocrizie este sa te folosesti de faptele (rele sau nici macar) ale victimei pentru a minimiza sau chiar a sterge cu buretele atrocitatile calaului. Tu cum te-ai simti daca ai da in judecata pe cineva ca ti-a calcat copilul cu masina pe trecerea de pietoni, iar judecatorul ti-ar spune ca nu vrea sa-l pedepseasca, pentru ca tu ai luat amenda pentru ca ai mers cu viteza prea mare pe autostrada? THINK TWICE.
  • +3 (5 voturi)    
    Articol extrem de slab (Miercuri, 22 iulie 2009, 0:28)

    Moshe [anonim]

    Mai Vlad, ai un nume foarte dragut Mixich. De ce origine este ?! :) Eu chiar nu sunt antisemit si ii respect pe israelieni pentru atitudinea lor si patriotism dar articolul tau e chiar slab ca de altfel toata gargara evreilor care nu au altceva de facut decat sa incrimineze un papagal flamboyant de Constanta. Autovictimizarea evreilor cu orice ocazie dezgusta pe multi si din cauza asta se abtin sa comenteze astfel de fenomene. De ce nu se oftica nimeni daca o persoana poarta un tricou cu CCCP ?! Stalin nu a omorat milioane de oameni?!
    • 0 (2 voturi)    
      papagalul flamboiant (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:21)

      Mata Hari [anonim] i-a raspuns lui Moshe

      de Constanta e reprezentantul autoritatii statului.
      Si in timpul liber tot primar este.

      Buey, ce naiba, vi s-a suit la cap asa tare sictirul general din tara ca nu mai realizati diferenta intre eculubratiile artistice si atitudinea unui primar? fie el si Mazare.

      Nu e vorba de orice persoana care poarta un tricou, in definitiv nimeni nu se ia de extremistii care poarta zvastici decit cind se lasa cu violente.
  • -2 (4 voturi)    
    multi citesc putin inteleg (Miercuri, 22 iulie 2009, 1:20)

    Stefan Pop [anonim]

    cred ca articolul pe care il comentam vorbeste de dublu standard care este prezent in media romaneasca cand vine vorba de evenimente echivalente...iar aici Vlad are dreptate.
    Articolul insa "pacatuieste" prin faptul ca este partinitor referinduse la social democratii romani din randul carora Dl. Mazare face parte. Aceasta alaturare (Mazare - PSD) este totusi nerelevanta pentru ca traim in Romania.
    Putem afisa bannere scandaloase la meciuri de fotbal internationale, putem purta uniforme naziste, putem fura sute de mii de euro si nimeni niciodata nu pateste nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      EXACT (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:00)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Pop

      Dar uite-te la voturile pe care le-ai primit si ai sa vezi cu cine discuti aici.
      Poate nu as intelege daca nu as avea printre cunoscuti numeroase persoane care aproba sau dezabroba aceleasi tipuri de fapte si manifestari in functie de cine le face (evrei sau arabi, Basescu sau PSD, rusi sau "americani' etc.). Imi aduc aminte si acum cat caz au facut la sinteza zilei cu poneiul respectiv, ajunsesera chiar la penibilul argument prezentat apoteotic de Stan ca partidul democrat american este jugnit, pentru ca simbolul lor e magarul, care, nu-i asa, e un fel de ponei, NU?
  • +1 (3 voturi)    
    intre ponei si primar e o diferenta (Miercuri, 22 iulie 2009, 9:14)

    locke [anonim]

    Dnu. Mixich exista totusi o diferenta intre cele doua utilizari ale zvasticii. Cazul poneiul roz reprezinta poate o utilizare nepermisa si extrem de prosteasca a simbolului unui regim ca a ucis milioane de oameni. Si a fost o utlizare constienta, deci grava.
    In cazul lui dl Mazare cred ca este vorba de inconstienta sau de prostie. Insa nu cred ca a vrut sa sfideze pe cineva.
    Aici este vorba poate si de perceptia anumitor simboluri. Nu cred ca ultilizarea unei uniforme a NKVD-ului, politia politica a lui Stalin, ar fi provocat aceleasi reactii. Iar din ce ne spune istoria pana acum regimul stalinist a omorat mult mai multi oameni.
    • 0 (2 voturi)    
      Poneiul (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:43)

      Mata Hari [anonim] i-a raspuns lui locke

      roz (asociat in cultura larga cu papusa Barbie) poate fi foarte bine realitatea care ti se baga pe ochi - colorata ca la TV - nu-ti dai seama dar esti indoctrinat (stil Nazi, sau stil Matrix, daca esti mai nou) .. asta e ce zic artistii.

      Mazare... e si el din realitate.
  • +1 (1 vot)    
    Mazare e mirlan (Miercuri, 22 iulie 2009, 11:35)

    Mata Hari [anonim]

    si deci i se iarta, ca nu stie, draga Doamne, unde-i capul.
    Artistii insa sunt niste minti destepte, care in general trebuie sa vorbeasca de lucruri frumoase , si nu li se permit iesiri din astea scandaloase.

    In alta ordine de idei - romanii au avut dintotdeauna o slabiciune pt nemti - cu nazisti cu tot (chiar daca au fost vinovati de tot felul de orori, li se iarta, nu au fost ei de vina, li s-a ordonat, iar neamtul, cu mindrie, respecta ordinul ! )... si o slabiciune pt uniforme.
    Pacat ca nu au inteles niciodata cum sa integreze cele doua in viata lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Artistii insa sunt niste minti destepte, (Miercuri, 22 iulie 2009, 21:54)

      ars gratia artis [anonim] i-a raspuns lui Mata Hari

      Aceasta insirare de cuvinte cere multa precautie. Doua exemple dintr-un sir pentru care spatiul n-ar fi de-ajuns:
      1) Desteptul de artist ceh care a fericit, inca inainte de compatriotii sai in politica, UE cu harta aceea mult admirata si prost inteleasa - probabil din cauza lipsei echivalentului la adresati.
      2) Pentru Compozitorul german Karl-Heinz Stockhausen nine-eleven a fost "cea mai mare opera de arta in general, in intregul cosmos".
      (http://www.heise.de/tp/r4/artikel/9/9595/1.html
      si
      http://www.osborne-conant.org/documentation_stockhausen.htm).
      • 0 (0 voturi)    
        Lumea pe dos (Luni, 27 iulie 2009, 21:11)

        Mata Hari [anonim] i-a raspuns lui ars gratia artis

        primele rinduri din mesajul meu anterior erau ironice

        1.Artistul are dreptul sa se joace cu simbolurile, conceptele - sunt uneltele lui. Scopul e sa ridice intrebari, sa scuture reflexe, sa ofere un ipotetic raspuns. Si in asta consta "desteptaciunea" lui.
        Bunul simt, cum e definit de majoritatea societatii, nu e o norma, dar daca nu esti sincer, si poate "frumos" in logica ta, ajungi curind in rindurile celor ignorati.

        2. Un reprezentant al aparatului oficial NU poate jongla cu nonsalanta cu simboluri, concepte.
        Cit timp va lua sa apara unul de genul primarului, care sa ne tirasca intr-un scandal diplomatic, cu urmari urite? Deja au fost ceva semnale in directia asta.

        Multumesc petnru exemplele oferite - primul il cunosc si i-am admirat complexitatea (nu numai harta - ci intreaga prezentare, in nota oficiala trimisa politicienilor cehi, in superficialitatea si demagogia acestora, etc)... al doilea nu, dar cred ca o opera de arta e gindita in scop constructiv, nu destructiv. mai ales ca dupa nine-eleven nu a aparut nimic constructiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Viitorul (Miercuri, 22 iulie 2009, 14:03)

    PAPA PAUL [anonim]

    Nu cu mult timp in urma, un semen de-al nostru(nu neaparat roman),pornind de la ritmul alert de dezvoltare tehnologica din ultimile decenii corelat cu efectele acesteia asupra societatii umane (telefon mobil;televiziune;internet s.a.m.d.) a concluzionat:VIITORUL OMENIRII SE NUMESTE...ALIENARE. Legat de subiect cred ca nu este nimic neobisnuit in ce a facut dl R.M.
    Pur si simplu ne-a luat-o inainte..si nu numai el.Pa la toata lumea.Ne vedem in..viitor!
  • 0 (0 voturi)    
    si stai stramb, si judeci stramb (Miercuri, 22 iulie 2009, 19:16)

    george haiduc [anonim]

    e adevarat, holocaustul a fost o nenorocire. dar nimeni nu se oftica de crimele lui Stalin in conditiile in care i-a ucis pe crestini si evrei deopotriva, nimeni nu pomeneste de Pol-Pot, nimeni nu spune ce se intampla de fapt in africa (aici vb despre prezent, pe cand toate celelalte exemple privesc trecutul). pot sa dau multe exemple. cum ar fi amerindienii yankkeylor... sau, fara sa fiu prost inteles, inchizitia care a ucis milioane de oameni si a provocat una bucata de ev mediu intunecat dupa o milenii de civilizatii romane, grecesti, persane sau egiptene, spre exemplu...
    eu zic ca s-a inteles ideea din exemplele date.
    alt punct de vedere. de ce nu este condamnat ferm comnismul. dincolo de diplomatie... cat rau a facut comunismul cu lagarele sale si exterminarea mintilor... !!!!!!!!
    sarmanii de noi !!! pe noi, victimele comunismului nu ne apara nimeni. i-am asteptat pe americani, ca sa aflam dupa o vreme de Yalta... dragut, nu ? pe noi de ce nu ne apara nimeni de comunism, la cea mai mica adiere ?!??! dimpotriva, traim in continuare cu el... diluat.
    si, totusi, de ce face holocaustul o exceptie !?!?propaganda si reactionarismul celor pentru care a devenit o chestiune "personala" a ajuns o adevarata masinarie...
    oare nu au impus acesti interesati un alt tip de totalitarism ?!?!?!
    a devenit holocaustul o limita a libertatii ?!?!?!
    (intrebarea e retorica, evident)
    cum zicea cineva mai sus, nici arta nu-si mai permite un simbol asezat pe anusul fecalizator al unui animal bastard si rusinos, promiscu si dement...
    sarmanii de noi si de aceia care nu au un toiag de nadejde in etnie !!! tot respectul pentru evrei! practic dau clasa unei lumi intregi. punct
  • 0 (0 voturi)    
    Svastică şi zvastică (Joi, 23 iulie 2009, 10:56)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    E bine să deosebim cele două semne. Orientarea braţelor frînte poate fi ca în S, sau ca în Z. Zvastica este o ideogramă onorabilă. Iat-o: 卍. (simbol codificat pe 16 biţi. dacă nu se vede corect, vă rog să mă scuzaţi) Svastica însă este un simbol blamabil.