Scenariul suspendarii presedintelui Iohannis. Sperietoare sau plan real?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 21 noiembrie 2017, 21:37 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In rezolutia adoptata la Baile Herculane, PSD a pus bazele unei eventuale actiuni de suspendare a presedintelui Klaus Iohannis, acuzat ca a incalcat Constitutia in complicitate cu “statul paralel si ilegitim”. De atunci, s-au inmultit speculatiile si au curs scenariile. Vor trece din nou la fapte Dragnea si Tariceanu, la fel cum s-a intamplat in 2007 si 2012 cu Traian Basescu? A devenit parte din arsenalul PSD tentativa de intimidare a sefului statului o data la cinci ani?

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a negat, marti, cam neconvingator, ca s-ar discuta asa ceva la partid. Spun neconvingator, deoarece la o intrebare similara a raspuns in februarie 2017, explicand pe larg ca Romania are nevoie de liniste, de stabilite, de pace sociala si ca suspendarea nu e o solutie. La inceputul anului a raspuns elaborat, acum a negat din varful buzelor.

In schimb, presedintele PNL, Ludovic Orban, declara, luni, ca are “semnale din ce in ce mai serioase” ca majoritate PSD- ALDE se pregateste de suspendarea presedintelui. Liberalii au tras semnalul de alarma dupa rezolutia PSD adoptata, vineri, 17 noiembrie, la Baile Herculane, care contine urmatorul avertisment pentru Klaus Iohannis:
  • “PSD constată lipsa de reacţie complice a Preşedintelui României în ceea ce priveşte numeroasele încălcări ale Constituţiei României comise de exponenţii ,,Statului Paralel şi Ilegitim’’, începând de la exercitarea unor presiuni asupra puterii judecătoreşti şi până la sfidarea Parlamentului, cu încălcarea deciziilor obligatorii ale Curţii Constituţionale. Tolerând toate aceste abateri grave de la litera şi spiritul Constituţiei, Preşedintele României încalcă una dintre principalele sale atribuţii, respectiv aceea de a „veghea la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor statului”, PSD îşi manifestă susţinerea totală faţă de reformarea sistemului de justiţie, după modelul funcţional european.”
Daca judecam chiar numai dupa acest pasaj, rezulta ca pesedistii s-au gandit chiar la o eventuala suspendare atunci cand l-au pus in rezolutie. Din informatiile obtinute de HotNews.ro, au luat in discutie scenariul suspendarii, dar pana si pesedistii realizeaza ca au slabe sanse sa-l duca la bun sfarsit. Risca sa arprinda din nou strada mai rau decat in februarie, plus un tambalaul extern aferent. Liberalii si presa apropiata de presedinte au tot interesul sa umfle tema pentru a-l victimiza pe Klaus Iohannis si pentru a aduga un strop de dramatism momentului oricum foarte dificil. Legile justitiei au intrat in linie dreapta, urmeaza modificarile la Codurile Penale si nimic nu mai pare sa le poata opri.

Dar evolutiile sunt de azi incolo imprevizibile. N-am putea baga mana in foc ca suspendrea reprezinta o simpla sperietoare politica sau o gogoasa vanduta de opozitie pentru a-l victimiza pe seful statului.

Ancheta in dosarul Tel Drum avanseaza implacabil. Pe masura ce se strange latul este de asteptat ca Liviu Dragnea sa actioneaze tot mai irational. DNA a anuntat marti ca a pus un sechestru pe bunurile liderului PSD “pana la concurenta sumei de 127, 5 milioane de lei”. Insa valoarea bunurilor sechestrate efectiv este mai mare si se ridica, potrivit informatiilor Hotnews.ro, la vreo 30 de milioane de euro: hotelul, casa, terenuri, conturi, inclusiv pe salariul de la Camera Deputatilor si pe sume cu titlul de chirie. De unde atatia bani dintr-o leafa de bugetar si un venit, totusi, modest raportat in declaratia de avere?

Pentru a-si apara libertatea si averea (cel putin cea identificata in valoare de 30 de milioane de euro si sechestrata de procurori), nici liderului PSD, nici lui Calin Popescu Tariceanu, alt politician fara prea mult discernamant, nu i se va parea exagerat sa arunce in aer Romania. Viseaza poate amandoi cu ochii deschisi la momentul cand Tudorel Toader va cere revocarea Laurei Codruta Kovesi dupa decizia CCR in cazul Belina, isi imagineaza cum presedintele Klaus Iohannis va refuza sa o schimbe si cum il vor suspenda apoi in Parlament.

Se mai gandesc poate ca-l sperie cu suspendarea pentru a nu ataca legile justitiei la Curtea Constitutionala dupa ce vor fi adoptate sau pentru a-l descuraja sa le intoarca la Parlament. Numai ca totul arata de acum atat de obscen iar Dragnea a intins coarda atat de mult, incat pana si baronii aflati pana mai ieri in anturajul lui au simtit nevoia sa faca un pas inapoi. Neculae Badalau, de pilda, a luat in raspar formula “stat paralel si ilegitim” din rezolutia PSD pe motiv ca suna a pleonasm dupa ce Dragnea l-a executat in public dupa modelul Tutuianu, dur si umilitor.

Mai poate liderul PSD, ajuns in acest punct, sa traga dupa el tot partidul in aventura suspendarii presedintelui? Vor fi destui baroni in complicitate cu afacerile Tel Drum, prizonieri in reteaua lui Dragnea sau fanatici dispusi sa-l sustina pana in panzele albe. Insa doar cu ei nu strange 50% din voturile necesarii suspendarii in Parlament. Am vazut limpede ca, in realitate, au ramas foarte putini loiali, o mana de oameni care merg la DNA dupa liderul PSD sau ies la televizor sa-l apere. Toti ceilalti fac deja planuri si cauta un lider pentru epoca post-Dragnea.

Prin urmare, scenariul suspendarii este real, insa functioneaza doar in mintea lui Dragnea si Tariceanu, care rateaza tura asta sansa nesperata a lui Crin Antonescu din 2012, de a-si face fie si pentru o luna o carte de vizita pe care sa scrie cu litere aurite Presedintele Romaniei. Celalalt scenariu insa, cu adoptarea legilor justitiei in mare viteza si modificarea Codurilor, pare mult mai realist. Dar nici acesta nu este sigur pana la capat, daca publicul va intelege in cele din urma dimensiunea dezastrului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16187 vizualizari

  • +43 (63 voturi)    
    daca va fi suspendat de Parlament (Marţi, 21 noiembrie 2017, 21:40)

    stefan2008 [utilizator]

    Iohannis va lua mai multe voturi acum decat a luat cand a fost ales.
    • +5 (9 voturi)    
      Ucenicii Ali Baba cei 500 (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 7:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      NU vor mai pasi la Casa Poporului...pentru ca NU vor mai avea Motiv!
    • +7 (9 voturi)    
      da corect... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      dar ei vor distruge pana atunci justitia
      vor trimite romania 10 ani inapoi (minim)
      vor distruge orice incredere in romania a investitorilor straini
      s.a.m.d.

      psd oricum nu o sa dispara... da... suntem atat de prosti!
    • +1 (1 vot)    
      Vant dinspre est (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:11)

      revolution2017 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Dar cu ce o sa ne incalzeasca daca intre timp Romania va fi un stat autoritar in care orice opinie contrara este cenzurata si ne intoarcem inaapoi in timp in vremuri de mult apuse.
      • +1 (1 vot)    
        Atunci mai bine ar fi sa"lovim" (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 20:38)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui revolution2017

        preventiv, de ce sa mai asteptam? Ramane pe duminica ? Cati propuneti sa fim- 200 de mii sau mai bine 300 de mii ? Striga cineva mai mult?
  • +32 (44 voturi)    
    Ar fi sublim sa vezi parnai ca suspenda Presidentu (Marţi, 21 noiembrie 2017, 21:55)

    Wanheda [utilizator]

    Dar si mai sublim e, ca desi toti pesedeii clampanesc despre Statul Paralel nimeni nu explica exact ce e....pt ca nu exista, e doar o scarecrow pt fraieri. Paraleli is doar ei in prostia lor nesimtita cand si-au bagat mainile pana la cot in visteria tarii. Am senzatia ca this is just the beginning...multe stiri horror despre Daddy si Mafia lui or sa apara, curand.
    • +10 (22 voturi)    
      Bine zis! (Marţi, 21 noiembrie 2017, 22:54)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Asa ma "distreaza" ce poate prinde la prostime orice vorba aruncata daca e de la cei pe care ii adora (in cazul de fata PSD & Co. cu statul lor paralel). Asta denota clar ca respectivii care "pun botul" la asta nu au nici cea mai vaga idee ce e STATUL si cum functioneaza el. In primul rand STATUL nu e o persoana - doua, ci o suma de persoane si institutii care au anumite functii, si care se bazeaza in functionarea lui pe anumite LEGI si regulamente. Printre care institutii se numara si guvernul, parlamentul, politia, armata, administratia si evident altele. Deci cum ar putea exista si mai ales FUNCTIONA un stat paralel? Unde e guvernul, politia, parlamentul lor? Cum ar putea institutiile statului paralel sa dea dispozitii, sa constranga functionarii lor sa le execute, sa urmareasca executarea lor? Ce documente exista in acest sens, care e mersul lor? Ca doar se stie ca in zilele noastre e imposibil sa se faca ceva doar pe vorbe. Ca ex banal, nu poti scoate niste bani dintr-un cont si ii pune in altul doar pe vorbe. Trebuie niste acte, semnaturi... Si care, unde sunt legile lor, ale statului paralel? Ca daca respecta legile existente nu vad unde ar fi o problema, iar daca nu, cine si cum impiedica statul neparalel sa ia masurile legale de rigoare?
      • -14 (22 voturi)    
        iti amintesti de epoca Ceausescu? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 0:23)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        tot ce spui functiona si atunci.
        • +2 (6 voturi)    
          Cu Specula ? Cu Stefanescu? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 7:02)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Da, erau Realitati, P$D Ciuma Roshie face Specula cu Viitorul Romaniei, evident Recunosti asta, Insa Nu esti pregatit sa o spui public
        • +4 (8 voturi)    
          De unde stii? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 9:19)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Erai si atunci la dezinformare (departamentul cel mai activ al Securitatii)?
        • +2 (8 voturi)    
          Pardon dar nu era așa (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:16)

          Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          Pe vremea comuniștilor nu era vreun stat paralel, nu, erau numai ei: partidul unic, cu șeful ăl mare în tot și-n toate. Eventual cu Leana pe ici pe colo. Secu era a lor, toate alea erau ale lor, era un singur partid-stat fără concurență. Exact cum vrea PSD acum, Dragnea în special, să devină. Cu Tăriceanu pe post de Leana, of course.
        • +1 (1 vot)    
          Ceausescu? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 20:45)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

          parca-mi suna cunoscut. Asta nu era ala pe care trebuia sa-l lasati putin sa vorbeasca inainte sa-i luati "glanda' - dar ati preferat sa-i "faceti felul" in ziua de Craciun ca sa nu apuce sa "ciripeasca"? Parca imi aduc aminte, stii cateodata il confund cu KIM IR SEN, parca aveau aceleasi apucaturi.
    • +3 (7 voturi)    
      Ba, din pacate exista (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 10:53)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Seful statului paralel este (formal) Tariceanu. El nu recunoaste autoritatea Presedintelui - a fost destul de explicit si asta, de mai multe ori. In cazul in care Johannis este suspendat, el devine automat seful statului - cele doua paralele se suprapun inevitabil...
      Si mai de rasul curcilor, daca tariceanu nu e atent cu motocicleta aia, devine Dragnea (pentru moment, tot paralel cu statul actual si el). Conform legislatiei actuale, ei pot sa depuna juramantul de credinta si respect fata de legile tarii chiar si din puscarie, (cum a fost cazul cu primarul ala din Baia Mare sau de unde era...)
  • +35 (45 voturi)    
    Adoptarea legilor justitie este mult mai grav (Marţi, 21 noiembrie 2017, 21:56)

    Zimbru [utilizator]

    Este mai grava acea adoptare a legilor justitiei chiar decat OUG 13, pentru ca distruge intregul sistem judiciar facandu-l total dependent de sistemul politic.
    Acum trebuie sa iesim in strada, mai ales ca Dragnea e mult mai slabit decat era in februarie.
    • -16 (24 voturi)    
      cind iesi inainte sau dupa? (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 1:36)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      poporul roman traieste prin vorbe, nici 'revolutia' nu exista daca nu erau agenturile straine.
  • +14 (18 voturi)    
    Din moment ce ... (Marţi, 21 noiembrie 2017, 22:04)

    blackarrow [utilizator]

    au fost ei capabili sa adopte rezolutia aia rocambolesca cu "statul paralel ", nu vad sa se fisureze cumva monolitul dragnea-baroni , interesul poarta fesul, dincolo de orice scrupul . Au dovedit-o deja si oricat am spera noi sa se rupa monolitul asta , nu prea vad sa se sparga , daca o mai exista vreunul mai valoros , asa ca Moisa , va pleca singur, scarbit, iar monolitul il va repudia si va merge inainte , in ciuda tuturor.
  • +25 (33 voturi)    
    .... (Marţi, 21 noiembrie 2017, 22:04)

    tirolez [utilizator]

    Nu stiu care sunt conditiile, dar n-ar putea presedintele sa dizolve parlamentul?
    • +9 (13 voturi)    
      Nu (Marţi, 21 noiembrie 2017, 22:52)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Romania e republica semi-prezidentiala doar pe hartie. In realitate e parlamentara. Parlamentul e singurul care are puterea de a suspenda presedintele sau demite guvernul. Presedintele nu poate nici dizolva parlamentul nici demite guvernul (parlamentul il poate dizolva doar in cazul special cand acesta nu alege prim-ministrul - ce parlament e prost sa faca asta???!!) iar guvernul la fel nu poate dizolva parlamentul si nici suspenda/demite presedintele. Deci cine are puterea?
    • +13 (15 voturi)    
      cititi constitutia intai de toate! (Marţi, 21 noiembrie 2017, 23:05)

      Ciprian2020 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      http://www.constitutiaromaniei.ro/art-89-dizolvarea-parlamentului/

      cititi constitutia intai de toate!

      trebuie sa cada Tudose si sa nu numeasca alt guvern timp de 60 de zile.

      deci jocul e cine suspenda pe cine.
  • -16 (24 voturi)    
    minisondaj (Marţi, 21 noiembrie 2017, 22:19)

    Ciprian2020 [utilizator]

    credeti ca se va reusi suspendarea presedinteului ?
    • +4 (6 voturi)    
      Sfarsit de poveste (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:12)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian2020

      Dragnea nu va reusi sa suspende presedintele. Chiar si cei care i-au votat s-au lamurit – si ei nu sunt decat 18%. Nu ar rezolva nimic, ar fi doar o amanare si un pretext pentru presedinte sa schimbe foaia.
      Rau l-au mai sfatuit pe Dragnea consilierii din Israel, i-au luat banii de pomana. Daca se purta cum ii este lui firea, adica prudent, mieros, scapa mai usor. Dar el, cum a venit la putere, a inceput sa ne ia tare, mai ales pe presedinte.
      Nu cred ca va reusi ceva. Nu-i mai ramane decat sa fuga cu banii pe care-i mai are, sa-si faca o identitate falsa (daca nu cumva o are, macar asta sa-l fi sfatuit consilierii) si sa traiasca fericit intr-o tara calda. Pacat de Bombonica, e o tipa frumoasa, si cu ea a dat-o in bara, vrabiutele lui sunt mai urartele. Dar nu poti avea totul, asa cum credea el cand a inceput povestea.
  • +17 (29 voturi)    
    Dizolvarea parlamentului si anticipate! (Marţi, 21 noiembrie 2017, 23:59)

    grunespferd [utilizator]

    Cat de tare poate juca Presedintele, daca Parlamentul devine un organ cangrenat al statului? Cand majoritatea parlamentara inventeaza un “stat paralel si ilegal” ca sa scape de “tirania” legii si sa isi justifice atacurile asupra echilibrului institutional democratic pentru a se ridica deasupra legii, ce poate face Presedintele? Eu sustin masura extrema, dizolvarea Parlamentului si alegeri anticipate!

    PSD incalca jocul democratic, se substituie justitiei si refuza domnia legii. Asta se termina intr-un fel de razboi civil, daca nu ii opreste cineva pe banditii astia. Cu sechestru pe avere, presedintele celui mai mare partid din tara nici nu se gandeste la demisie! Incredibil! Talhari in lege!
  • 0 (14 voturi)    
    Alegeri riscante (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 0:05)

    motanul_gri [utilizator]

    Actiuni precum o eventuala incercare de suspendare a presedintelui Iohannis sau de revocare a dnei Kovesi ar duce confruntarea politica si sociala la un cu totul alt nivel. Acestea sunt optiunile nucleare, Totul sau nimic.

    Dar cine recurge la asa ceva joaca de fapt ruleta ruseasca: nu se stie pe cine va lovi pana la urma glontul...
  • +12 (22 voturi)    
    Edogan lupta si el impotriva "statului paralel" (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 1:15)

    grunespferd [utilizator]

    http://www.bbc.com/news/world-europe-30492348?SThisFB

    Asa, ca sa stim pe ce drum suntem.
  • -1 (5 voturi)    
    Dom'le, uite cum sta treaba: (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 9:24)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Sechestrul pe averea muncita banut cu banut a liderului PSD, Dragnea, reprezinta un atac al statului paralel asupra tarii! Noi, cetatenii, trebuie sa iesim la lupta prin vot si sa-l suspendam pe exponentul statului paralel, altfel riscam sa ne fie vanduta tara si sa o pierdem in favoarea unor puteri oculte!
  • +1 (5 voturi)    
    metoda de negociere (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 9:45)

    Razvan_M [utilizator]

    Discutiile despre suspendare si atacurile la Iohannis se intetesc cu cat Dragnea se apropie de o noua condamnare.
  • +5 (7 voturi)    
    Draga HN ! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:12)

    Susufler0 [utilizator]

    Si daca nu mi-ai publicat comentariul ce ai rezolvat ?

    Crezi ca doar eu sunt partizan al unei justitii libere si depolitizate si privesc lucid ceea ce o sa se intample cu legile justitiei ? Crezi ca altii,nu gandesc ca mine ? Crezi ca doar eu stiu ca proiectele de modificare ale celor trei legi sunt proaste, extrem de proaste, dar nu incalca principiile constitutionale.

    Ce folos ca DT si CP acuza pe buna dreptate politica incorecta, partizana a unei mari parti a mass-media, de vreme ce site-ul pe care il conduc procedeaza uneori (de exemplu cazul meu) la fel ?

    Daca voi cenzurati pareri rationale, ce fel de comentarii vreti ?
    Vreti ca si cititorii vostri sa fie tinuti intr-o atmosfera "controlata" ?

    OK atunci, dar nu vi se pare ca asa o sa aveti exact ce aveti acum : un articol scris de Dan Tapalaga in urma cu peste 12 ore pe care il comenteaza "pe linie" un numar de 20 de useri ?

    Dar poate ca totul a fost o gresala nevinovata si acum o sa gasiti comentariul si o sa-l publicati !

    PS. OK ?
    • +6 (6 voturi)    
      Echo Chamber se numeste (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:50)

      Mondialul [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      https://en.wikipedia.org/wiki/Echo_chamber_(media)

      Si mie din ce in ce mai putine comentarii imi apar.
    • -1 (7 voturi)    
      Mai taci (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:11)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu te mai victimiza aiurea, tuturor ni s-a mai întâmplat să ni se piardă câte un comentariu... Ce să spun, ți-a dispărut singurul gând logic și propriu din zi și nu ești în stare să îl refaci...
      • +2 (4 voturi)    
        Nu am nevoie sa le refac (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:48)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        pt ca acelea care stiu ca s-ar putea sa se "piarda" le am memorate in telefon !

        Ce se intampla insa cand commentul trimis de trei patru ori intr-o zi nu iti apare, smartule ?

        Sau iti apare la sfarsitul zilei cand nu mai e de actualitate ?

        Nu inteleg insa de ce imi pierd timpul cu tine ca sa iti explic ceva ce oricum se pare ca nu vrei sau nu poti intelege !

        PS. Apropo, nu esti tu cel care deschide unele forumuri de pe site-ul acesta cu onomatopee ? Huh... Ah... Boing ?
        • +2 (2 voturi)    
          Te Rog Accepta Statul Paralel ce si a (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:03)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          bagat coada la HotNews, de asta NU trebuie sa Renuntam !
        • +2 (2 voturi)    
          Baieti, baieti, usurel (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 21:46)

          scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          hai sa nu ne "incaieram" intre noi, pardon, adica intre voi oamenii, lasa-i pe draci.
          Adevarul e la mijloc- si eu am pierdut comentarii "al dracu' " de importante, dar n-am facut caz si baietii de la "butoane" fie sunt prea putini, fie le tremura mana pe tastatura si-si scuipa-n san.

          Sunt curios chiar pe asta-l publica.
          • +1 (1 vot)    
            Apreciez (Joi, 23 noiembrie 2017, 8:33)

            scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

            Cine stie de celelalte, si-o fi bagat dracu' coada...
  • -5 (11 voturi)    
    ma rog (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:32)

    bobyrou [utilizator]

    in fiecare zi sa dispara Iohannis. Cel mai pututros si penibil presedinte pe care l0a avut Romania. Nu este de mirare situatia in care suntem unde PSD-ul face ce vrea in tara asta, asta bineinteles cu mimarea opozitiei de catre penalisti.
    • +4 (8 voturi)    
      nu stiu daca esti (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:56)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      postac rosu, sau doar dezinformat...
      presedintele NU ARE CE FACE!!!
      el nu poate refuza o lege decat odata, nu poate face mai nimic decat scandal...
      este pus acolo doar ca sa aiba ps pe cine da vina!
      • +6 (8 voturi)    
        Eu nu cred (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:16)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        ca e pesedist! Eu cred ca lui ii lipseste ''hahaiala'' de la 7 seara! si mutra lu' Udrea langa el! hahaiala aia era pur si simplu degeaba! Doar circ!
  • +2 (6 voturi)    
    scenariul nu trebuie sa functioneze... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 12:55)

    liviu_ [utilizator]

    clas psd se descalifica de tot in mintea oricarui roman cinstiti si cu un creier cat de cat functional si (mai ales) in randul strainilor si al investitorilor...
    dar disperarea e mare...
    nu are nici o sansa de izbanda suspendarea... e posibil ca ei chiar sa pice de tot din guvern... DAR
    e suficient ca tariceanu sa fie presedinte cateva zile... sa treaca toate legile de kkt ale justitiei si chiar daca se intampla o minune si psd dispare ca partid (lucru imposibil, probabil se aseaza in opozitie si urla ca economia o ia in jos uitand sa spuna ca ei au fost pionii principali) ei tot o sa iti dea cu tifla si o sa-ti rana in nas pt ca nimeni nu mai are cum sa-i aresteze....

    oricum nici nu trebuie suspendat Iohannis... daca trec legile justitiei tara asta e terminata...
    sa vezi atunci investitii 0 , chiar firme care se cara... si daca nu se cara imediat in 2-3 ani cand nu se mai investeste nimic in infrastructura si cand psd o sa fina sa ceara constributii pt partid de la firme... sigur o sa se care!
  • +3 (5 voturi)    
    Sperietoare! (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:12)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Hai sa fim seriosi: nu l-au putut suspenda pe Base in 2012, cand il ura atata lume(taiase salarii, marise TVA), dar, ar incerca cu Iohannis?!?!..pai, cel mai probabil, l-ar face erou national, ar lua mult mai multe voturi ca atunci cand a fost ales si ar delegitima total pesedeu'...probabil ca s-ar dizolva parlamentul! Nu cred ca le convine asta!
  • +1 (1 vot)    
    Odata la 5 ani e chiar bine:))) (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 13:16)

    Lucian Ilea [utilizator]

    ca doar avem alegeri prezidentiale concidenta face,tot odata la 5 ani:)))
    amu sa va zic io cum am facut rost de 7000 de bitcoini de la Satoshi Nakamoto back in 2010 cand era un cent bitcoinul si cum am minat io 101,2 bitcoini pe anticul meu Q6600 cu 8 GB de memorie:)))

    si dupa aia cum i-am vandut pe 60 de milioane de parai azi
    • +2 (2 voturi)    
      Maiculita dracilor, ai pus-o (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 21:53)

      scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Si acu' ce faci ? il imprumuti pe Daddy ca sa scape de brutarie sau "intri" cu ei "pe piata" - Piata Victoriei adica .
      Sau poate vrei sa donezi la "Liga dracii liberi " - nu stiu , treaba ta.
  • 0 (2 voturi)    
    nu se va intampla (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 14:14)

    nash pandelica [utilizator]

    nu mai exista presiunea si interesul ca gioana sau kkrau/dottore sa ajung presedinti.
    dracnea e prea....ocupat, iar interimatul nu ramane nici macar in cartile de istorie. cine'si mai aduce aminte ca kkarau a dormit doua luni la cotrocesti ?!
    orice tentativa i'ar sporit sansele lui herr klazu pt. a doua venire. mai ales ca drecnea e putin indisponibil pt. catindatura, iar altul n'au. cine, iordache, tudose, codrin stefanescu, olgutza blegutza sau madam pandelea ?!
    sa fim seriosi !
    nu's asa de prosti.
    .
  • +2 (2 voturi)    
    Ies pe naiba... (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 15:36)

    Ovidiu P [utilizator]

    Black Friday, Black Friday, Craciun, porc, sarbatori... legile justitiei? da sunt rele, dar sa-mi mai comand ceva de pe emag...

    Stai sa vezi cand va veni vinerea neagra, pe bune, si vor fi afectati si ei... n-or sa recunoasca in veci ca LIPSA LOR DE REACTIE a dus lucrurile pana aici.
  • +2 (4 voturi)    
    Somnul ratiunii naste monstrii (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 16:36)

    GeorgeOrwell [utilizator]

    Din pacate e plan real. Acestea sunt genul de strategii si politici fabricate in cocina. Iar majoritatea celor care frecventeaza cocina sunt strategi in delir. Nu trebuie sa ne asteptam la mai mult de atat.
  • +1 (3 voturi)    
    Iohannis (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 18:19)

    revolution2017 [utilizator]

    Presedintele are cel putin cateva maini castigatoare:
    - sesizarea Comisiei de la Venetia cat de rapid pe legile Justitiei; exista un pericol real asupra unei democratii europene i
    - referendumul care il poate declansa privitor la legile Justitiei;
    - Guvern demis, propunere respinsa de PM, dizolvarea Parlamentului si ne intoarcem la urne.
  • +1 (3 voturi)    
    zxzxzxz (Miercuri, 22 noiembrie 2017, 22:42)

    solar [utilizator]

    Exista trei alternative la dezastrul Romaniei de astazi
    1) Republica a III-a cu Sistem Constitutional Prezidential
    2) Revenirea la Monarhie Constitutionala
    S A U
    3)Dezmembrarea lenta a Romaniei ( ?)

    DUPA 28 de ani din 1989 (peste circa o luna de zile!) perspectivele tarii sunt pur si simplu SUMBRE.