Ce mai poate face presedintele Iohannis?

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 26 septembrie 2017, 18:18 Actualitate | Opinii

Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Consiliul Superior al Magistraturii urmeaza sa se pronunte joi, 28 septembrie, asupra legilor justitiei iar riscul unui “aviz pozitiv, cu observatii” este major. In CSM s-a rasturnat raportul de forte dupa intrarea celor doi reprezentanti ai societatii civile votati de Senat. Daca modificarile propuse de ministrul Tudorel Toader si cerute cu inistenta de Liviu Dragnea primesc unda verde de la CSM, chiar nuantata dar pe ansamblu OK, nimic nu va mai impiedica Parlamentul sa le voteze cu viteza luminii sub pretextul ca ele sunt cerute de tot sistemul. Or, adevarul este ca magistratii s-au pronuntat in masa impotriva lor.

Adunarile Generale ale magistratilor au cerut CSM, in majoritatea lor covarsitoare, sa dea un aviz negativ modificarilor initiate de Guvern. Pe buna dreptate, judecatorii si procurorii se tem ca prin trecerea inspectiei judiciare la ministerul justitiei, adica in mana politicienilor, prin eliminarea presedintelui din procesul de numire a procurorilor sefi, prin infiintarea unui parchet special pentru magistrati si printr-o serie de alte modificari la legile justitiei, independenta sistemului va fi serios afectata.

Evident ca pachetul contine si lucruri bune, dar esenta sta in cele trei-patru masuri care pot arunca in aer tot sistemul pe termen lung. Acesta este un moment de cotitura care poate schimba arhitectura statului roman si modul lui de functionare. Ne pandeste riscul real de a ne intoarce la anii de dinaintea integrarii  in UE si de a ne ridica tot Bruxelles-ul in cap, cum au facut-o Polonia si Ungaria. Suntem la un pas de a intra in clubul tarilor care calca in picioare valorile europene dar inca mai putem evita dezastrul.

Presedintele Poloniei, Andrej Duda, a refuzat sa promulge modificari la fel de grave in sistemul de justitie, dupa ce ele trecusera deja de Parlament. Presedintele Iohannis poate face mai multe, fara sa astepte ca nenorocirea sa se produca si legile sa ajunga, implacabil, la Cotroceni. Pana la acel moment, seful statului are puterea si chiar obligatia constitutionala de a actiona.

Cum o poate face? Potrivit Constitutiei, Klaus Iohannis poate participa la sedintele CSM, pe care le prezideaza. Nu este nevoie de o invitatie formala din partea Consiliului, poate merge joi acolo exact asa cum a descins la sedinta de guvern cand a pus reflectorul pe cei doi elefanti din OUG 13. In calitate de presedinte, poate solicita discutarea punctului doi de pe ordinea de zi a sedintei de joi (legile justitiei), sa ia nota de vointa exprimata de majoritatea covarsitoare a Adunarilor Generale ale magistratilor din tara si sa-i intrebe pe membrii CSM daca sunt argumente serioase menite sa contrazica temerile exprimate de mii de judecatori si procurori (opiniile lor le puteti descarca aici)

In acel moment, orice membru CSM se expune oprobiului colegilor din tara si risca revocarea din functie deoarece dovedeste ca lucreaza pe fata impotriva intereselor magistratilor si in beneficiul politicienilor. In tot cazul, va fi cam dificil sa argumenteze cineva in favoarea cand aproape tot sistemul s-a pronuntat deja impotriva modificarii legilor in varianta dura propusa de ministrul Toader. Cu aceasta, presedintele Iohannis isi face datoria dupa o lunga perioada de tacere, dar mai importante sunt actiunile si efectele lor decat cuvintele care, dupa cum stim, se evapora repede.

Evident, CSM voteaza in final cum doreste si se va putea pronunta mai departe pentru un vot pozitiv chiar daca in timpul sedintei prezidate de Klaus Iohannis, membrii Consiliului vor inghiti in sec cu capul intre urechi. Dar atunci vom vedea cu totii in mod clar ca avem de-a face cu rea credinta iar societatea va avea ocazia sa reactioneze in consecinta, intelegand poate mai bine gravitatea situatiei. Apoi, tot sistemul asteapta din partea presedintelui Iohannis un semn, o miscare de forta prin care sa arate ca nu a capitulat in fata tavalugului PSD. Acest semn este vital pentru a transmite incredere ca nu e totul pierdut si ca presedintele inca se mai bate pentru justitie.

Ca sa nu mai vorbim ca in acest fel, presedintele Iohannis se va putea pregati temeinic pentru referendumul amanat cu intelepciune dupa protestele din iarna pentru vremuri mai grele care, iata, au venit.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

14659 vizualizari

  • -35 (53 voturi)    
    de data asta (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:22)

    Sorrows [utilizator]

    mi-e teamă că de la Johannis nu mai trebuie să aşteptăm prea multe.
    • -45 (73 voturi)    
      Ba da (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:31)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Tapalaga, din pozitia de middle-man, i-a transmis directiva, iar Iohannis trebuie sa o execute.
      • -22 (34 voturi)    
        nu Tapalaga a atras atentia ci (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:03)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        Ioana Ene Dogioiu ieri cu in articol parca scris de tablagii.
      • +11 (15 voturi)    
        Deja, presedintele a vorbit! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:03)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        . A vorbit excelent. Corect si transant, nu s-a fofilat, nu a recurs la exces de diplomatie si, fara sa depaseasca limitele de exprimare ale unui adevarat presedinte. A spus niste adevaruri evidente, grave, pe care banda de mafioti tocmai pun la cale cum sa le ingroape.
        Da, este necesar sa participe la sedinta CSM, este in joc ceva de o importanta colosala. Daca va vorbi la fel de deschis, la fel fe cinstit si de masurat, oamenii de acolo care au un sambure bun in ei nu s-ar mai lasa influentati de atmosfera dubioasa care isi face loc si in justitie si ar avea curajul sa fie verticali. Nu doar in ce priveste hotararea ce urmeaza sa o ia, ci ca atitudine profesionala generala.
        • +5 (7 voturi)    
          CSAT-Siguranta Nationala (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:36)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui valll

          Daca TelDrum are actionarul majoritar necunoscut cu actiuni la purtator ( si nici nu se stie cine este)atunci acesta ar putea fi oricine si un dusman al Romaniei care acum are in exploatare o zona de frontiera a Romaniei din care poate sa faca actiuni dusmanoase de exemplu trafic cu refugiati.
          Cum a ajuns frontiera Romaniei in exploatarea unei firme cu actionarul majoritar necunoscut?
          • +3 (7 voturi)    
            CORECT (Miercuri, 27 septembrie 2017, 11:18)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Mai ales cum Presedintele Camerei Deputatilor din Romania viziteaza frecvent URSS...Dottore di Catania a spus
          • +3 (3 voturi)    
            Cea mai corecta masura .. (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:28)

            valll [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            este ca proprietatea sa fie nationalizata. Mai mult, sa se legifereze interzicerea detinerii unor terenuri langa granita de proprietari anonimi. Va asteptati sa se bucure de aceeasi celeritate ca si legile prin care „anonimii” bine stiuti s-au improprietarit cu japca?
    • -32 (52 voturi)    
      Intr-o postare care n-a trecut.... (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Intr-o postare care n-a trecut....(Oare de ce ?!?) aratam ca, spre deosebire de Basescu care-si subordonase Statul Paralel, Johannis pare incalecat de acesta.

      Iata ca "Vocea" Statului Paralel ii spune clar presedintelui ce sa faca si ce sa nu faca, sa nu fie dubii !

      In postarea care nu a trecut aratam ca e putin probabil ca Johannis, alaturi de orice persoana care conteaza in Romania, sa nu fie afectat de vreun dosarel tinut la dospit in vreun sertaras al unui membru al Statului paralel (O sa-i zic Binomul, ca-i mai scurt, desi mai putin clar).
      Se pare ca Binomului nu-i pasa ca principala forta a opozitiei, PNL-ul a scazut cu 10% in sondajele de opinie dupa alegeri, culmea , cand PNL e in opozitie si ar trebui sa creasca. De ce aceasta scadere? Pentru incrancenarea de a apara - in pofida chiar si a logicii elementare, a bazelor democratiei - abuzurile Statului Paralel, zis Binomul SRI-DNA.
      Dar cand a vazut cineva un satrap caruia sa-i pese de soarta slugilor libidinoase? Ele sunt folosite...si atat. Cu atat mai mult in Romania unde alegerile nu conteaza pentru Statul Paralel !
      • +9 (15 voturi)    
        Iar aiurezi (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:58)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Cât de prost trebuie să fie cineva să mai creadă gugumănia asta cu statul paralel?
        p$d-ul e peste tot, de la ccr la SRI. Aveți comitete și comiții care cotrolează tot. Și mai aveți un aliat major: paranoia! Doar așa se explică faptul că voi mai credeți în stat paralel și alte idioțenii de felul ăsta, gen Șoroș. Măcar spuneți-i bau-bau, că doar tot aia e, ca să nu vămai chinuiți să inventați denumiri noi.
      • +5 (11 voturi)    
        Postare (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:00)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Încerci să dai impresia că ești defavorizat? Las-o jos că măcăne. Ni s-a întâmplat tuturor să mai pierdem câte un comentariu, nu te da victimă!
        Poate că chiar ești un pic defavorizat, dar nu de HN; știi tu de cine...
      • -4 (6 voturi)    
        Basescu a fost un fanfaron (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:40)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu a controlat nimic.
        Ca dovada ca a ajuns unde este cu familia lui cu tot.
        Un fanfaron care a fost bagat la inaintare de serviciile secrete ca presedinte...
        Cand un alt serviciu i-a bagat-o pe randunica Udrea a "cazut" si a fost racolat de gruparea de interese construita de Magureanu , care este foare activa in politica si economie...si acum.
    • +31 (43 voturi)    
      Sasul tace fi face! (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Vorba lui Dragnea. Pana nu se umfla mamaliga, romanii nu ies in strada. Mai e un pic! Sasul o va umfla exact cat trebuie ca sa se trezeasca borfasii cu milionul de care le era atat de dor...
  • -45 (65 voturi)    
    poate da meditatii! (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:31)

    king david hotel [utilizator]

    Aparent, s-a priceput foarte bine la asta!
  • -47 (63 voturi)    
    poate da meditatii! (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:31)

    king david hotel [utilizator]

    Aparent, s-a priceput foarte bine la asta!
    • +8 (20 voturi)    
      De bun simtz tzie si familiei tale (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Asta Da,ai spus bine DOAR de data aceasta
      • -12 (26 voturi)    
        Sau, cand se satura de plictiseala sau de (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:56)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        voiaje, mai poate cumpara o casa, compenseaza pe ce pierduta in instanta!
        • +8 (20 voturi)    
          Mircica,breh,tu mananci banii Crescent (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:44)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Adica ai Poporului Roman
          • -3 (3 voturi)    
            Las-o! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:21)

            Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Las-o bre tataie p'asta cu Crescent jos ca macane. Si daca ar fi adevarata in 27 de ani se terminau demult banii aia. Mai bine ai vedea ce audiente are A3, cati bani castiga din publicitate si o sa intelegi ce bani mananca Mircica.
            • +3 (3 voturi)    
              Aiurea (Miercuri, 27 septembrie 2017, 14:29)

              Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

              Dacă e devărată (și tind să cred că e) banii aceia produc o grămadă de alți bani, chiar și doar din dobânzi. Deci, mai încet cu poveștile de 2 lei...
  • -9 (33 voturi)    
    Ok (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:36)

    omezu [utilizator]

    Dar stie cineva pe unde e Presedintele?
  • -19 (29 voturi)    
    Nu trebuie sa faca nimic (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:43)

    Wanheda [utilizator]

    Decat sa lese psd sa isi rupa gatu singuri. Nu te poti lupta cu prostii.
    • +10 (16 voturi)    
      Ba sa faca! (Marţi, 26 septembrie 2017, 18:55)

      CCM [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Astia nu isi rup gatu, noi ni-l rupem sigur. Te poti lupta si cu prostii, cu arme specifice. Nu trebuie abandonat nimic, asta este cea mai proasta tactica iar ei se bazeaza pe asta. Aminteste-ti de alegerile ce au trecut si sa fie lectie. Lehamitea se plateste scump.
    • +17 (29 voturi)    
      Va ajuta Strada,asta poate face (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:27)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Este asteptata si Armata sa se alature Strazii!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Ai vrea tu (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:13)

        Popescul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Vise taica, vise! Ai vrea tu, insa puiu s-a dus cu atat de ceva timp. Nu-i bai. Tu poti astepta interventia armatei. Se poate sa-ti tii respiratia pana atunci?
      • -9 (17 voturi)    
        Serios? "Este asteptata Armata"? De catre cine? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:19)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Serios? "Este asteptata Armata"? De catre cine?

        De catre aia care ii considera imbecili si bugetari imbuibati pe militari? Care le contesta pensiile pentru ca-s "nesimtite"? De catre aia care pun "Statul de drept" inaintea vointei poporului exprimata in alegeri? Tu crezi ca pentru mai mult "Stat de drept" a iesit Armata in strada in '89?
        • +2 (2 voturi)    
          Nu a iesit pentru asta (Miercuri, 27 septembrie 2017, 16:19)

          Cristica987 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ci pentru a juca in "mascarada" pusa in scena de Nea Nelu
      • +5 (7 voturi)    
        Societatea civila (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:16)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Am mare nedumerire: cum si-a desemnat societatea civila reprezentantii in CSM? Care este procedeul care a condus la desemnarea acestui catzelus al politicienilor corupti, cum s-a dovedit a fi tot timpul? Cine esta e al doilea reprezentant?
        Pana acum, desi cateva ONG-uri s-au dovedit niste cartite corupte de politiceni, speranta ne era la societatea civila. Dar, cu un asemenea reprezentant, m-am lamurit.
    • +32 (38 voturi)    
      de rupt gatul si-l vor rupe, dar (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:28)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      problema e daca nu vor distruge si tara intre timp.

      deja au plecat 4 milioane de oameni, si nu oricare...
      • +2 (8 voturi)    
        Sorry dar chiar daca ar face ceva (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:21)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Astia is curata imediat. Ce ar putea sa faca??? Mai spune si el cate ceva, ia pozitie si cam atat. Ti se pare ca le-ar pasa la pesederbedei??? Invatamantul si sanatatea is pe chituci, majoritate au....fac ce vor. Nush daca le pasa de Strada. Ori se curata singuri, de obicei asa fac, fura pana la fundu sacului si lasa pe altii sa repare. Aia care repara, iti dai seama, repara luand masuri drastice, E RAI BRE, vine psd si PROMITE....is alesi din nou si se apuca de demolat. E reteta clasica de aproape 3 decade.
  • +39 (49 voturi)    
    Adevaruri (Marţi, 26 septembrie 2017, 19:34)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Referendumul "amanat cu intelepciune" poate deveni o capcana foarte usor. PSD este printre cele mai abile si bine puse la punct organizatii care stiu cum sa manevreze legea in favoarea lor, ca sa nu mai zic ca daca nu se poate, o modiifca direct. Oricand pot aparea obstacole in initierea unui referendum de catre KJ. Chiar si initiat, pot aparea oricand stiri cu un paragraf scris cu font de 3 care il face vid, ilegal si imoral pentru ca Sultanul Mustacios asa decide. Si chiar daca cumva se demonstreaza ca in setea lui de putere si mintea imbibata de coruptie greseste, ce daca? S-a facut deja referendumul celor 300 de spartani. Si? Este ignorat cu desavarsire. Ce ii opreste sa ignore rezultatele lui si sa-l transforme in ceva "pur informativ"? Nimic.

    Adevarul este ca PSD are impresia ca este intangibil si din cauza caracatitei, dar si numarului de slujitori cu palma intinsa. Dar nu numarul lor le aduce castigul. Ci lenea si ignoranta noastra. Lumea uita ca presedintele este unul singur si tara este una singura... pe hartie. In realitate, presedintele reprezinta tara, iar tara este formata din toti cetatenii ei. Buni sau rai. Prosti sau destepti. Oricat de sumbra pare poza, adevarul este ca parazitii, slugile si coruptii vor fi intotdeauna mai putini. Par multi pentru ca au un talent care noi nu il avem: stiu sa corupa pe altii.

    Poate ar trebui sa ne trezim toti la realitate. OUG13 a fost amanata (sa fim seriosi, nu a fost anihilata) datorita unui singur motiv: am stat toti uniti cu un scop comun: justitia si dreptatea.

    Daca va intrebam acum un 3 ani daca credeti ca vom avea un guvern de care sa fim mandri, ati fi zis da? Sigur nu. A aparut Ciolos. Daca va intrebam acum un an daca am mai sta toti uniti pentru tara asta ati fi zis da? Nu. Remember OUG13 si 600.000. Daca va intrebam daca aveati sperante la justitie ati fi zis da? Si dupa ce a iesit KJ la alegeri si-a dat drumul DNA:

    http://www.inscop.ro/aprilie-2016-increderea-in-institutii/

    Haideti sa o facem iar!
    • +11 (21 voturi)    
      Bravo! (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:03)

      migus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Rar citim aici un comentariu memorabil, clar, obiectiv si direct. Acesta e o exceptie ce ma face mandru de poporul si limba mea - bravo "imi_pasa_de_romania"!

      De acord: Avem o datorie civica de facut, acolo unde putem => in strada, sau (ptr. cei 5M plecati) pe skype/telefon/email de-a convinge pe cei dragi ramasi acasa sa lupte alaturi de KJ, DNA etc. contra cancerului PSD!

      (Si hai sa facem si o OPOZITIE mai reala decat avem azi..!)
    • +8 (16 voturi)    
      wow (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:54)

      hopshio [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cel mai bun comentariu citit pe HN ever! Bravo si de acord 100%.
    • +5 (7 voturi)    
      Best (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:09)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Dacă aș putea, aș aplauda!

      Trebuie să înțelegem că Johannis nu poate ieși în fiecare zi să se certe cu ei. Dacă ar face asta intervențiile lui și-ar pierde din importanță, ar fi greu să mai dea măsura gravității unor fapte dacă el ar fi veșnic supărat, dacă ar tuna și fulgera în fiecare zi. E necesar ca intervențiile lui să fie rare, doar pe chestii la care e nevoie să atragă atenția oamenilor.
    • -5 (7 voturi)    
      adevarat! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:09)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      dar sa nu uitam ca si parlamentul reprezinta tot tara.....desi asta nu place deloc unora de pe aici...
      • +5 (9 voturi)    
        Da (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:54)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Numai că reprezintă numai o anumită parte din țară: partea hoților, corupților, puturoșilor... Cam atât.
    • +3 (3 voturi)    
      Respect! (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:09)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Gandim la fel.
  • -3 (11 voturi)    
    Uniunea Euro-Asiatica! (Marţi, 26 septembrie 2017, 20:22)

    q1953 [utilizator]

    Ce poate face Presedintele Iohanis?
    Mentionez de la inceput ca sunt un sustinator al dumnealui si pana acum nu m-a dezamagit!
    Tara este acaparata de PSD, grup infactional organizat!
    In aceasta situatie ar trebui sa demisioneze, sa aiba loc alegeri prezidentiale in care sigur va castiga alegerile Dragnea!
    In cateva luni Dragnea, probabil, v-a organiza referndum pentru iesirea tarii din NATO si UE si aderarea la Uniunea Euro-Asiatica, atat de draga romanilor PSD-isi!
    Su ca asta am rezolvat totul!
    Vedeti in Rusia ce bine este! Cum zici ceva ce nu convine stapanirii, te intalnesti cu un glont!
    In tara unde 40% regreta comunismul si pe Ceausescu ce doriti altceva decat Uniunea Euro-Asiatica!
    • +10 (12 voturi)    
      Da. Sigur (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:18)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui q1953

      Bati campii cu gratie.
  • +9 (17 voturi)    
    Ce poate face un lider (Marţi, 26 septembrie 2017, 21:28)

    motanul_gri [utilizator]

    Proiectele legilor justitiei, in forma actuala, sunt o insulta la adresa oricarui cetatean cinstit. Niciun om corect din tara asta nu doreste sa vada o Justitie slabita, aservita factorului politic. Asta ceva nu isi pot dori decat hotii.

    Dl Iohannis a fost ales in functia pe care o detine in urma unor alegeri la care prezenta la vot a fost de 64%, adica aproape dubla fata de jalnicii 39% de la parlamentare.
    Legitimitatea dobandita ii confera tot dreptul, deopotriva cu obligatia morala, de a se folosi de resursele pe care i le pun la dispozitie Constitutia si legile tarii pentru a apara interesele romanilor care l-au votat, impotriva asaltului fratiei hotilor.

    Pentru acea parte a cetatenilor care inca mai cred ca isi pot cladi in Romania un viitor ca oameni cinstiti, este vital ca lideri ca dl Iohannis sa ia atitudine ferma si sa actioneze impotriva tentativelor de confiscare a statului de drept si a institutiilor de catre o banda de borfasi.
    • -4 (10 voturi)    
      nu e Klaus premierul de la Grivco? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:07)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      omul lui Ponta si Antonescu, sluga lui Voiculescu? Refuzat de Base, "cel mai informat om" pe motive de securitate nationala?

      Cam asta scria HN acum putini ani, pe vremea USL....
      • 0 (6 voturi)    
        Davide,ai redevenit basist? (Miercuri, 27 septembrie 2017, 10:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Ahaaa..acum basit e prieten cuVaranul
  • +3 (9 voturi)    
    Atata optimism de la D.T. (Marţi, 26 septembrie 2017, 22:48)

    OmulNou [utilizator]

    Ma bucura, dar totul ramane de vazut. Un lucru clar este ca sunt prea multi ticalosi si prea multe slugi in tara asta.

    Oameni care sunt corupti sau sustin corupti.
  • +3 (13 voturi)    
    Dece nu se mai poate salva nimic? (Marţi, 26 septembrie 2017, 23:26)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Pentru ca Haita A3 conduce cu mana forte tot razboiul impotriva justitiei si a statului de drept.
    Primul obiectiv al analistilor de prestigiu, ca cei de la acest site, trebuie sa fie dezvaluirea ca tara e condusa de fapt de Haita A3 prin manipulari de inalt profesionalism.
    • -2 (18 voturi)    
      Nedumerire (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:21)

      Popescul [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      Pai si voi cei inteligenti si majoritari va las dovediti de antene? Cum se poate ca o haita sa va ia voua fata, astora frumosi si liberi? Hmmm... Straniu. Poate totusi pentru ca nu sunteti chiar atat de inteligenti? Zic si eu.
      • +5 (7 voturi)    
        Mai cujetă (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:52)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        Motivul pentru care ne cam dovedesc latrinele nu ține de inteligența noastră ci de integritatea lor. Adică noi nu suntem dispuși să facem aceleași idioțenii și gesturi de slugărnicie pe care tu le vezi la latrine. Noi avem demnitatea noastră și mai presus de asta, ne pasă de cei din jurul nostru, pentru că noi nu trăim din salarii de jde mii de euro, precum distrugătorii de la latrine.
        Și ei beneficiază și de resursele asigurate lor de statul idiot român, care le dă bani cu nemiluita din buzunarul meu, vezi cazul duamnei gabi care aruncă cu bani aiurea la orice eveniment.
      • +3 (3 voturi)    
        ...pentru (Miercuri, 27 septembrie 2017, 9:13)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

        ca noi suntem putini.Voi sunteti multi si...prea multi.
  • -1 (5 voturi)    
    daca ne uitam la discursul lui macron (Miercuri, 27 septembrie 2017, 8:41)

    pb80tm [utilizator]

    de la sorbona vedem deja ce ne asteapta. o europa in deriva spre stanga. stanga care in fostele dictaturi comuniste se transforma ori in extremism nationalist ori in infractionalism generalizat. cazul nostru. in csm sunt oameni mai inteligenti decat privitorii antena 3 si ei isi vor vedea interesul in fapt. in principiu aveti dreptate dle tapalaga dar si comunismul e o utopie si startrek e la fel o fantezie si desenele animate. toate infatiseaza imagini si forme dorite de multime. apoi vine realitatea crunta in care de la inscaunarea psd: societatea civila a pierdut mereu. in fata psd nu a fost nici o victorie. din contra au fost eliberati sub diferite forme condamnatii penali. om iesi iar in strada ca ce mare branza sa-ti pui un fes de hipster si sa mergi sa fluturi niste izmene pe care sa scrii dragnea. de fapt societatea civila romana nu exista. e doar asa o miscare gregara in care putinii ei membrii ori nu sunt organizati ori sunt divizati de propriile pareri dar cel mai grav e tarata puternic de ideii socialiste, political correct deodata si lipsa moralei.
    • +1 (1 vot)    
      Si mai mult, pot fi confiscate usor. (Miercuri, 27 septembrie 2017, 13:02)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui pb80tm

      S-a vazut la RM cand purtatorul de portavoce al PSD-ului i-a plimbat oriunde prin oras numai la Guvern nu, era Ponta pe atunci...

      Poate ca oamenii au mai invatat ceva de atunci, dar problema de baza ramane: de ce iesim asa de multi in strada pe cauze punctuale, cand nu mai e nimic de facut de fapt, vezi Colectiv, Ordonantele, politistul lui Oprea, dar nu facem nimic din timp pentru niste cauze mai abstracte gen educatie, separatia puterilor in stat, democratie, mamelucii cu diplome false cocotati in fruntea sistemelor, samd ? Si nici macar pe teme mai concrete, totusi nu f. bine delimitate, gen taiatul padurilor.

      Pentru ca nu gandim rational, nici macar in termenii de mai sus, si nici pe chestiuni de principiu.
      Ne manipuleaza astia cum vor si daca ura noastra nu se canalizeaza catre unul, maxim doua nume, dar foarte concrete, daca nu vedem vinovatul clar, fie ca e Basescu, Dragnea, Iordache, Ponta, atunci nu e nici un "fun" sa iesi si sa strigi ca vrei educatie mai buna, ca esti pentru ceva. Nu, la noi iesi in strada cand esti impotriva cuiva. In termeni psihologici asta se numeste scapegoating si are legatura cu felul in care ne mintim noi de obicei, dand vina pe altii. Dar si altii incurajeaza aceste porniri ale noastre, practic de 27 de ani, campania electorala este exclusiv despre asa ceva....
  • 0 (0 voturi)    
    merita citatia: Adevaruri, imi_pasa_de_romania (Miercuri, 27 septembrie 2017, 18:00)

    migus [utilizator]

    Referendumul "amanat cu intelepciune" poate deveni o capcana foarte usor. PSD este printre cele mai abile si bine puse la punct organizatii care stiu cum sa manevreze legea in favoarea lor, ca sa nu mai zic ca daca nu se poate, o modiifca direct. Oricand pot aparea obstacole in initierea unui referendum de catre KJ. Chiar si initiat, pot aparea oricand stiri cu un paragraf scris cu font de 3 care il face vid, ilegal si imoral pentru ca Sultanul Mustacios asa decide. Si chiar daca cumva se demonstreaza ca in setea lui de putere si mintea imbibata de coruptie greseste, ce daca? S-a facut deja referendumul celor 300 de spartani. Si? Este ignorat cu desavarsire. Ce ii opreste sa ignore rezultatele lui si sa-l transforme in ceva "pur informativ"? Nimic.

    Adevarul este ca PSD are impresia ca este intangibil si din cauza caracatitei, dar si numarului de slujitori cu palma intinsa. Dar nu numarul lor le aduce castigul. Ci lenea si ignoranta noastra. Lumea uita ca presedintele este unul singur si tara este una singura... pe hartie. In realitate, presedintele reprezinta tara, iar tara este formata din toti cetatenii ei. Buni sau rai. Prosti sau destepti. Oricat de sumbra pare poza, adevarul este ca parazitii, slugile si coruptii vor fi intotdeauna mai putini. Par multi pentru ca au un talent care noi nu il avem: stiu sa corupa pe altii.

    Poate ar trebui sa ne trezim toti la realitate. OUG13 a fost amanata (sa fim seriosi, nu a fost anihilata) datorita unui singur motiv: am stat toti uniti cu un scop comun: justitia si dreptatea.

    Daca va intrebam acum un 3 ani daca credeti ca vom avea un guvern de care sa fim mandri, ati fi zis da? Sigur nu. A aparut Ciolos. Daca va intrebam acum un an daca am mai sta toti uniti pentru tara asta ati fi zis da? Nu. Remember OUG13 si 600.000. Daca va intrebam daca aveati sperante la justitie ati fi zis da? Si dupa ce a iesit KJ la alegeri si-a dat drumul DNA:

    http://www.inscop.ro/aprilie-2016-increderea-in-institutii/

    Haideti sa o facem iar!