Fascinati de Marean, ratam un moment esential

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:27 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
Amocul de care a fost lovit Marian Vanghelie e spectaculos la privit. E cu popcorn de mahala şi cu lacrimi de Dâmboviţa. Dar nu ne-a adus nimic nou. Vanghelie a confirmat, venind din interior, informaţii despre PSD care erau evidente şi din exterior. Vă surprinde să aflaţi cât de mincinos e Ponta? Sau cât de mafiot e Sebastian Ghiţă?

Spectacolul Vanghelie ne încântă pentru că ne atestă, într-o cheie caragialescă, toate temerile. E rău, e foarte rău, dar asta ştiam deja. Însă efectul Vanghelie ne face să ratăm acel moment esenţial care ar putea schimba jocul politic românesc pentru următoarele decenii.


Politicienii n-au înţeles nimic din uriaşa surpriză a alegerilor prezidenţiale, constată la unison toţi editorialiştii, indiferent de preferinţele ideologice. Klaus Iohannis a oferit un rol de prim rang politicianului Dan Mihalache, caracterizat de un transpartinism atotcuprinzător. Victor Ponta ne ia de proşti (pentru a câta oară?) scoţând comunismul vinovat pentru eşecul său catastrofal. Liviu Dragnea îi vede pe americani responsabili de valul de pe Facebook care i-a ucis toţi morţii de pe liste. Halucinaţii teleormănene. 

Au trecut aşadar zece zile de la şocul prezidenţialelor şi îi vedem pe liderii politici bătătorind aceleaşi cărări ca înainte. Fie că se proclamă de dreapta, fie de stânga, niciunul nu pare dispus să inducă acea criză care poate cutremura clasa politică.

Când vorbim în România de partide politice, ne minţim singuri. România nu are partide reale, ci grupuri fluide de interese care gravitează în jurul unor mormane de bani. Dan Mihalache, astăzi important sfătuitor al lui Klaus Iohannis, a fost consilierul lui Adrian Năstase. Liviu Dragnea, astăzi generalul PSD-ului, a fost la început un important lider în PD Teleorman.

Singura ideologie a acestor oameni este puterea. Singura lor credinţă este binele propriu.

O haită politică nu poate fi reformată din interior. Mizeria în care se scaldă îndepărtează şi acele personaje sănătoase şi competente care sunt dispuse să-şi sacrifice zece ani din viaţă în slujba binelui public. România este condusă de ani de zile de guverne (şi nu fac referire doar la guvernul Ponta) cu o minusculă legitimitate morală: tot mai mulţi cetăţeni evită să-şi plătească taxele, politica e o meserie câh, oamenii sunt scârbiţi de conducătorii lor, în cel mai bun caz revoltaţi.

Această energie negativă a provocat şi votul masiv de acum zece zile. Dovadă că problema României nu este practicarea democraţiei, ci absenţa unei guvernări corecte şi eficiente. Nu libertatea ne lipseşte astăzi, ci ordinea. Acea ordine în care cei oneşti sunt admiraţi, iar cei mai competenţi ajung să conducă. În guvernele ultimilor ani, miniştrii într-adevăr competenţi pe portofoliile lor au fost nişte accidente.

Oricât de eficienţi ar fi, procurorii DNA nu sunt îndeajuns. Ei au forţa de a distruge o haită politică coruptă până la ultimul dinte, dar nu şi de a construi ceva în loc.

Niciodată în istoria ei România nu a avut după gratii atât de mulţi baroni, atât de mulţi hoţi feudali. E legea fizicii că locul gol lăsat de ei se va umple la loc. Depinde de noi cu ce anume. Doar că între noi şi acest gol, haita politică a înălţat un gard legislativ uriaş.

România este singura ţară europeană unde este nevoie de 25.000 de oameni pentru a fonda un partid. În Germania sau Olanda sunt îndeajuns 3. În Suedia 1500 şi în Portugalia 7000. Deschiderea jocului politic pentru cei aflaţi în afara lui este singurul gest practic cu potenţial de construcţie.

Sigur că nu toate mişcările politice nou apărute vor fi experimente reuşite, unele vor fi poate periculoase, dar este singura noastră şansă de ieşi din acest blocaj periculos. Căci după marea efuziune provocată de înfrângerea lui Ponta, va urma acea mare dezamăgire, menţionată şi de Dan Tapalaga, care, în lipsa alternativelor, va deschide uşa extremismului.

Acesta este momentul esenţial prin care trece astăzi România. La 25 de ani de la căderea unui zid fizic, avem un zid birocratic de doborât. Un zid care blochează zecile de mii de tineri ieşiţi în stradă şi la vot în ultimii ani. Legea partidelor trebuie schimbată. Acum. E în interesul tuturor: al oamenilor de stânga sătui de PSD, al dezamăgiţilor de dreapta, al scârbiţilor, revoltaţilor sau ecologiştilor. E singura cale de a reîmprospăta jocul.

Iar dacă nu?... vom rămâne în continuare doar spectatori ai Vanghelionului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

44753 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Foarte bun articol! (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:36)

    Audit [utilizator]

    Ar trebui totusi sa ne gandim daca toti votantii lui KJ gandesc asa sau numai cei veniti din zona Macovei?
    In orice caz, asteptarile de la KJ sunt similare celor de dupa o revolutie iar din partea lui ponta - sa ramana acolo ca doar asa poate disparea psd-ul.
    • +32 (32 voturi)    
      cum naiba (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:06)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Poti sa justifici numirea lui Mihalache ca si consilier prezidential? Este incredibil..
      • +26 (26 voturi)    
        mai mult (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:17)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        De-ar fi macar doar consilier prezidential. Se lauda ca va fi seful cancelariei!
        • -16 (26 voturi)    
          Si care e problema? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 15:02)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui codo

          Daca isi face treaba si este eficient..
          A fost alaturi de Iohannis si a avut idei bune in campanie. Vad ca sunt cativa pe care nu ii multumeste nimic. Nu este nici o problema. Defetisti au existat mereu. Razboiul merge inainte. Acum se pregateste ofensiva de iarna, care va incepe dupa 21 decembrie cand Iohannis va fi presedinte. Scopul: caderea lui Ponta si a guvernului pesedist.
          in rest, sa auzim numai de bine.
          • +3 (3 voturi)    
            Facebook-ul e american (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:22)

            nbo [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

            Deci Dragnea are dreptate ca americanii i-au stricat lui socotelile.
      • +5 (5 voturi)    
        mihalache bata-l vina (Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:48)

        oximoron [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        tot aud de mihalache asta de imi tziuie urechile insa co curiozitate am si eu: a anuntat Iohannis ca il pune pe Mihalache sau macar pe vreo unul????
        Din cate stiu eu, omul e in moldova, isi vede de vizitele lui, pregateste intalnire oficiala cu merkel (de la el stiu) ...dar nu l-am auzit cu nici un Mihalache si cu nici un alt nume, sonor sau mai putin sonor.
      • +1 (1 vot)    
        Semnati aici! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:53)

        Daenerys [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        http://www.petitieonline.net/petitie/06713149/semnaturi

        Macar atat sa facem si noi, sa ne exprimam opinia impotriva numirii lui Dan Mihalache, daca tot ne-a scarbit pe toti optiunea asta. La scara globala se rezolva multe prin petitii. Haideti sa incercam! Semnati si dati mai departe!
    • +31 (35 voturi)    
      Nu, (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:25)

      Terente1 [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Nu cred ca numai sustinatorii lui Macovei gandesc asa. La urma urmei si Macovei ar putea sa forteze infiintarea unui partid cu sprijinul celor de pe retelele de socializare si ar strange peste 25.000 de membri in mai putin de o luna.
      Actualmente nu ai nevoie de un partid mare in spate ca sa castigi voturi ci doar ca sa poti preveni furtul de voturi in teritoriu si sa-ti asiguri sponsorizari cat mai consistente.
      Cu votul electronic si observatori neutrii procesul electoral poate fi controlat si prevenita orice deviere.
      Cu o lege mult mai clara de sponsorizare a partidelor ar inceta necesitatea subventiei din cotizatii si contributii pe sub masa.
      Cu un numar mai putin de membri impus pentru fiintarea unui partid poti coopta elite care sa participe la viata politica
      Cu o lege electorala corecta prin care sa se impuna un anumit nivel de integritate si competenta ar disparea de pe buletinele de vot primarii ca Marean sau parlamentari AUTO! ASA ca nu mai bagati soparle d-lor postaci de la PSD si PNL...adevarul ca a cam inceput sa va fie frica de oameni ca Monica Macovei si cei care-i stau aproape!!!
    • +2 (12 voturi)    
      nope (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:34)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Audit

      daca ai zice ca Stiam si asta, poate ca s-ar supara. articolul nu contine efectiv nimic. vlad doar se pune in fata si are impresia ca noi nu stiam ce zice el, dar ne lasam pacaliti de ce zice Vanghelie.
    • +31 (31 voturi)    
      Haideti atunci sa le facem o promisiune (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:36)

      Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Haideti atunci sa le facem o promisiune politicienilor. Cum ne-a promis Basescu in 2004 ca vine in Piata Universitatii la fiecare 6 luni, haideti sa le promitem si noi, de data asta pe bune, ca ne vom strange in Piata Universitatii la fiecare 6 luni sa le cerem socoteala pentru ce au facut intre timp ca administratori ai destinelor noastre in scurta noastra viata pe acest pamant.
    • -4 (8 voturi)    
      Serios? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 4:29)

      alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      Serios?

      Era si mai bun daca Propunea

      Fiecare Om Un Partid...

      ca Macovei sa si-l face singura...
  • +8 (28 voturi)    
    presa libera (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:38)

    lumea noua [anonim]

    Vad ca traim mereu in povestea lui Ion Creanga cu drobul de sare. Iohannis inca nu a anuntat nimic.
  • +19 (19 voturi)    
    Pentru situații extreme (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:39)

    CititorulComentator [utilizator]

    Trebuie aplicate soluții extreme. Există o limită.
    • +20 (22 voturi)    
      "solutia extrema" (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:53)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      cum scapi de maimutele care iti rastoarna gunoiul? nu mai lasi gunoi afara..
      in acest caz solutia este greva fiscala. muncind 8-12 ore pe zi ca sa contribuiti la bugetul lor, nu faceti decat sa hraniti aceeasi clasa politica.
      • +25 (25 voturi)    
        Una din variante (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:37)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Există și altele cum ar fi ieșitul în stradă masiv.
        • +2 (4 voturi)    
          clar (Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:49)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

          preferabil duminica seara? cand cei vizati se distreaza prin stratiuni la munte, si nici o televiziune nu va fi interesata de subiect? been there...
  • +23 (31 voturi)    
    Vlad, te inseli (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:51)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Oricât de eficienţi ar fi, procurorii DNA nu sunt îndeajuns."

    Ba sint de ajuns Vlad. In tara noastra corupta, trebuia distrus un mit. Si a fost distrus. Mitul smecherului si al pitipoancei. Este oare de ajuns? Raspund categoric. Da!

    O sa-mi spui ca mai avem multe de facut. Asa e. Si ce daca?! Romanii nu duc lipsa de idei si initiative, de oameni buni, harnici, curati si credinciosi in bine. Sintem multi, foarte multi, care abia asteptam sa ne afirmam in afara mafiei, intr-un mediu competitional corect. NU AVEM NEVOIE de guvern, decit pentru arbitraj corect al economiei. Atit. Si investitorii romani si straini la fel. Nu ne trebuiesc averile de pe lume. Cinstea administratiei locale si centrale. Asta ne trebuie. Si o vom avea. Trebuia sa distrugem mitul smecherului si al pitipoancei. Si l-am distrus. Restul e adiere de vint.
  • +20 (20 voturi)    
    Putem sa ne organizam mai bine decat (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:53)

    chora [anonim]

    ... partidele.
    http://chorasimilarity.wordpress.com/2014/11/18/putem-sa-ne-organizam-mai-bine-decat-partidele/
    • +7 (13 voturi)    
      pfffff (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:00)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui chora

      Pana dati de gustul puterii, am vazut mii de exemple care au fost transformate de putere.
  • +14 (14 voturi)    
    Corect (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:56)

    blackarrow [utilizator]

    Foarte sugestiv articolul , asa e , a ramas un zid birocratic si de mentalitate de doborat , ne incurca rau .
    Daca se schimba legea partidelor -lucru absolut necesar- probabil va dura 7-8 ani pana sa se improspateze spectrul politic.
    Sunt foarte dezamagit de Iohannis ref. la Mihalache , chiar nu mai gasea pe altcineva mai integru ?
    Sper sa fie un accident doar
  • +15 (15 voturi)    
    foarte bine scris (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:56)

    visio [anonim]

    bravo și la mai multe!
  • -11 (25 voturi)    
    consilier (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:06)

    nola [utilizator]

    E un articol de propaganda pura. Pentru Macovei.
    E penibil cand jurnalisti considerati onorabili cad in comportamentul pe care il anatemizeaza la altii. Daca facem abstractie de calitatea exprimarii, un astfel de articol nu difera cu nimic fata de ditirambele lui Badea.
    Mai mult decat atat: fiind scris elegant si cu stiinta intelectuala, confuzia devine si mai mare.
    Mai opriti-va: Iohannis n-a numit pe nimeni consilier prezidential. Nici n-are cum, nefiind inca in exercitiu...
    • +14 (14 voturi)    
      somnul natiunii nastre monstrii (Vineri, 28 noiembrie 2014, 16:09)

      NickNickart [anonim] i-a raspuns lui nola

      politicienii nu trebuie slabiti nici o clipa
  • +19 (19 voturi)    
    legea partidelor (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:07)

    TeodorGligor [anonim]

    Restrangerea ofertei electorale are scopul precis de a proteja, prezerva, prezenta clasa politica...si are ca rezultat apatia electorala, scarba fata de "toti la fel, toti aceasi"..O apatie aparenta, de fapt e vorba de acumularea exploziva de tensiuni sociale.
    Iohannis e ultimul tren.Daca si acesta incercare esueaza urmatorii vor fi 'legionarii', justitiarii de factura extremista.Absenta unui proiect national, debusolarea, criza de constiinta, de identitate nationala a poporului roman, absenta unui viitor si a unui scop pentru Romania, va duce la fenomene violente de masa.
  • +13 (17 voturi)    
    ok articolul, mai putin solutia (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:34)

    scepticu [utilizator]

    Aud tot timpul solutii de tipul : sa facem o lege noua, sau sa chimbam legea ca nu e buna.
    Fraze de genul asta sunt scuze pentru a nu face ceea ce trebuie facut, sau pentru c-am stat pe tusa pana acum.
    A aparut din neant PPDD , nerupt din vre-un partid mamut. Legea actuala nu l-a impiedicat sa apara. Daca apar oameni care vor sa faca un partid ok , o vor face cu legea asta. Problema nu e-n lege ci in faptul ca n-are cine.
    Cred ca marea noastra problema e ca oamenii de care avem nevoie in politica (ce seriosi , responsabili si cu chef de munca) NU SE BAGA!.
    • +5 (5 voturi)    
      o solutie (Vineri, 28 noiembrie 2014, 14:15)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      ar fi , de exemplu, ca domnul Vlad Mixich sa inceapa un demers politic, pentru ca are cateva calitati vitale:
      E responsabil, stie sa se exprime, si mai ales, e cunoscut si are in spate o platforma media.
      De ce nu incercati, domnule Mixich?
      Eu va votez si, desi nu-mi place politica, as sustine o formula noua de politica altfel!.
      Faceti partid si spuneti-mi unde sa ma inscriu si io.
      • +6 (6 voturi)    
        dl Mixich (Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:09)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

        e doctor, si nu e oprescu, daca e doctor, e doctor, nu eventual primar.
    • +2 (2 voturi)    
      De fapt (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:34)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      ... problema nu este înființarea în sine a partidului ci că este aproape imposibil să finanțezi legal și transparent un monstru supradimensionat ca cel prevăzut de legislația actuală la nivelul la care el să fie o prezență semnificativă pe termen lung în structurile alese ale statului.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate, dar ... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 7:30)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      ... treaba asta sta sa se schimbe.

      Vad in ultima vreme tot mai multe cazuri izolate de oameni plecati in strainatate, care-au avut succes profesional acolo, si care se intorc acasa, cu scopul declarat de a face ceva pentru tara lor. Au lipsit cate 15-20 de ani de-acasa, dar inca considera Romania tara lor!

      Nu-s multi. Dar impresia mea e ca totusi sunt prea multi ca sa fie doar proverbiala floare cu care _nu_ se face primavara.

      Vad de asemenea, printre cunoscutii mei mai cu cheag (patroni, avocati, arhitecti, alti liber-profesionisti mai influenti) o preocupare pentru politic pe care n-o vedeam acu' 5 sau 10 ani.

      De asemenea, vad oameni tineri de toate felurile mult mai conectati la modul de gandire occidental si in acelasi timp mai putin apolitici decat cei de la varsta lor de acum 10 sau chiar 5 ani.

      Evident, astea-s toate trenduri pe care le vad doar eu, in cercul meu social restrans. Dar chiar si-asa, cred ca astea-s doar reflectii ale unei evolutii mai profunde: renasterea spiritului civic in Romania.

      Am spus-o oricui a avut rabdare sa ma asculte, de cate ori s-a discutat problema: ceea ce au distrus comunistii in Romania, si ce va dura cel mai mult sa reconstruim sunt oamenii.

      Actuala stare politica nu e decat o consecinta a acelei distrugeri. Romanii, in momentul de fata, formeaza mai degraba o masa de indivizi relativ bine separati decat o natiune. Aproape nimeni n-are vreo tragere de inima sa se implice pentru cei din jurul lui, altii decat cei din propria familie/propria gasca.

      Semnele pe care ziceam ca le vad mai sus mie-mi zic ca situatia e pe cale sa se schimbe in bine. Oamenilor incepe din nou sa le pese. Schimbarea asta, dupa parerea mea, e tot ce-i nevoie. Evident, nu e suficienta ca treburile sa se schimbe de azi pe maine in bine. Dar e suficienta ca sa schimbe lucrurile pe termen lung.
    • +2 (2 voturi)    
      pentru Scepticu (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:23)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      Afirmatii de genul :"sa facem o lege noua, sau sa chimbam legea ca nu e buna." sunt niste aiureli!
      Cine sa faca asa ceva? Actualul Parlament cu actualii parlamentarii ?
      Sa fim seriosi !
  • +7 (17 voturi)    
    ... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:48)

    a.nonim [utilizator]

    Chiar nu vad ce ar rezolva reducerea numarului de semnaturi pentru infiintarea unui partid. A fost 250 in anii '90 si ne-am trezit cu contele Iosipescu-Zambra si caricatura lui Bratianu.
    Ceea ce trebuie facut este eliminarea traseismului, daca ai fost ales intr-o functie publica (inclusiv parlamentar) pe listele unui partid, si vrei sa renunti la caliatea de membru, renunti automat si la functie.
    • 0 (2 voturi)    
      Traseisti (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:39)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Monica Macovei, Crin Antonescu, Stolojan, Tăriceanu, Marean Vanghelie sînt toți traseiști?
  • +7 (11 voturi)    
    Eu încă mai vreau să sper... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:57)

    gabbi [utilizator]

    că m-am înşelat când l-am apreciat pe d-l IOHANIS ca un alt oportunist (interpretând acceptul dânsului de a juca un rol important în piesele sistemului USL)
    • +6 (10 voturi)    
      te-ai inselat (Vineri, 28 noiembrie 2014, 15:15)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      cand incepi un razboi (declansat de Ponta, prin mizeria aia de campanie) il duci pana la capat folosind toate armele din dotare. Iohannis pregateste ofensiva de dupa 21 decembrie. Scopul este eliminarea lui Ponta si a PSD-ului de la guvernare. Daca PSD-ul pierde guvernul iar DNA-ul mai secera cativa, atunci s-ar putea ca buba sa se sparga. Nu ar fi bine? Asta e planul pentru primul an. Dupa aceea cine pricepe lectia va lua masuri, cine nu... vine 2016. Daca PNL-ul (asta nou care miroase a fesenism) vrea ceva va lua masurile care se impun
  • +16 (16 voturi)    
    Acum este un bun moment! (Vineri, 28 noiembrie 2014, 14:03)

    Florinache01 [utilizator]

    România este populata cu oameni... Schimbarea poate veni cu fiecare din noi, nu trebuie sa așteptam prea mult de la clasa politica. Schimbarea trebuie sa vina de jos si poate cel mai important este sa nu mai permitem amestecul politicului in treaba noastra, dar din pacate politrucii sunt infiltrati foarte adanc, pana in cele mai subtile straturi ale societatii. Cred ca fiecare din noi putem contribui la indepartarea sau limitarea puterii lor. Vestea buna, de la "firul ierbii'' este ca foarte multi funcționari publici au inceput sa se teama de zornăitul catușelor si se schimba... Daca si noi ceilalți ne-am trezi si nu ne-ar mai fi teama sau scârba, am putea salva România. Începând de astăzi.
  • +8 (10 voturi)    
    25000 e mult? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 14:16)

    andimi [utilizator]

    Sa nu exageram, daca exista o masacritica pentru o schimbare, pentru ceva nou, 25000 de oameni gasesti imediat. Monica Macovei ar putea aduna si maine acesti oameni. Sunt de acord ca nr. e mare, se poate cobori la 5000-10000, dar nici 3, cum se sugera! Hai sa nu ne intoarcem la anii 90, cind avem vreo 200 de partide.
  • +3 (11 voturi)    
    Legea cu 3 membrii (Vineri, 28 noiembrie 2014, 14:34)

    miguelito [utilizator]

    nu trebuie adoptata. Vom avea n-spe mii de partide care se vor infiinta in preajma alegerilor si care vor cere bani de la buget pentru campanie. Care campanie, normal, nu va exista. Da, trebuie miscorat numarul de membrii, dar nu la 3.
    • 0 (2 voturi)    
      am fi tara cu... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:25)

      egroeg5 [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      milioane de partide... fiecare familie,mama,tata,copil teoretic ar fi un partid. cui i-ar folosi?. Mai util ar fi sa se reduca Parlamentul la 300 reprezentanti si pragul de acces sa fie 8-10%
    • +5 (5 voturi)    
      Eu cred ca... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 20:35)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui miguelito

      Ar trebui micsorat numarul de membri la numarul de i-uri pe care-l folositi cind ziceti "numarul de membrii". Cu cit folositi mai multe i-uri, cu atit mai multi membriiiiiii. :)
  • -11 (17 voturi)    
    Says who?! (Vineri, 28 noiembrie 2014, 16:21)

    Metec [utilizator]

    In primul rand, domnule Mixich, dvs. nu aveti nicio cadere sa ne spuneti noua ce e de facut! M-am saturat de toate aceste manipulari ale asa--zisilor activisti civici, in fapt niste agitatori politici cu masti nevinovate, ca a dvs...
    In al doilea rand, sunt clar impotriva reducerii numarului de membri pe care trebuie sa-i aiba un partid. Poate ca dvs., dle Mixich, erati prea tanar si nu ati prins vremurile cand un partid se putea crea cu minimum 250 de membri, prin anii '90. Apai, sincer, niciodata nu am vazut mai multi nebuni "presedinti de partid", decat atunci! Erau unii, ii chema Iosipescu Zambra, mama si fiu... Te apuca un ras convulsiv, cand ii vedeai! Un ras care dadea in plans, cand aflai cum isi trasesera ei bani si case de la stat, ca sedii de partide... Haideti, dom'le, sunteti copil?! Cam asa ceva.
    Nu, nene, astea-s mofturi de primadona intelectuala si frustrata! Singura cale este sa te inscrii intr-unul din partidele mari ale tarii si sa faci politica de calitate de acolo. Sa mai terminam cu purismele astea infantile: GDS-ul tot, cu Liiceanu si Pora in frunte, n-a putut strange 5% din voturi pentru Macovei! Adica, GDS si Expert Forum, cu Salvati Bucurestiul cu tot, nu intra in Parlament. Dejeaba zbiara ei amarnic prin presa electronica si pe FB: n-au talent politic si organizatoric. Mihalache ala, asa tzoparlan si pesedist cum este, a muncit toata campania pentru Iohannis, ceea ce Tapalaga, Mixich si ceilalti macovisti n-au prea facut... Mai mult, dl.Pantazi l-a numit pe Iohannis "candidatul flasc", iar Tapalaga l-a facut praf dupa confruntarea cu Ponta de la Realitatea TV: "Acest om nu intelege inca statul. Acum se explica mai bine defectele de substanta, cum de nu pricepe, de pilda, de ce evenimentele din 2012 au pus in pericol democratia. In afara de apa, canal, asfalt, iluminat, curatenie, primarul Sibiului nu pare sa-si fi batut vreodata serios capul cu mari probleme. Ele au intrat in universul sau de preocupari foarte recent."
    • +3 (9 voturi)    
      asa (Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:14)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      si? Unde nu are dreptate Pantazi, ca eu n-am observat, realitatea este exact asa cum a descris-o. Iar campania lui johannis in teritoriu a facut-o blaga, care chiar se pricepe, nu cocalarul semianalfabet mihalache. Iar johannis a fost premierul grivco in 2009, in 2012 a sprijinit puciul, iar acum i-a numit consilieri pe mihalache, muraru si restul. Astea sint fapte, nu vorbe.
    • +8 (10 voturi)    
      Dragi postaci, vorbe multe si idei putine (Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:18)

      sln [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Pare ca au aparut niste postaci cu ordine de serviciu si termeni trasati de la centru. Nu mi-e clar pe cine reprezinta, e clar doar ca e vorba de o anume parte careia nu i-ar conveni deloc aparitia pe piata politica a mai multor partide; cu alte cuvinte o entitate interesata de pastrarea monopolului partidelor actuale. Poate fi oricare dintre partidele existente, nici unul nu doreste o crestere a concurentei.
      A propos de faptul ca-s postaci, sa remarcam imaginea, reluata, cu acea familie Zambra, inclusa in discutie pentru a ridiculiza ideea infiintarii partidelor cu un numar mic/rezonabil de semnaturi. E o logica pe dos, simpla manipulare. Asadar,.daca pot aparea si aberatii, in loc sa conchidem ca ele vor fi eliminate natural in timp, tovarasii militeaza pentru continuarea monopolului partidelor actuale. Bineinteles ca e suficienta o privire doar in treacat la halul in care arata partidele actuale ca sa-ti doresti sa desfiintezi acest status quo. Dar tovarasii trec senini peste acest amanunt.
      Se cunosc postacii si dupa tonul superior-agresiv la adresa autorului. Recunoasteti figura? Atacul la persoana in lipsa argumentelor.
      Sa-i ignoram pentru moment pe acesti tovarasi postaci, pentru ca autorul ridica o problema reala si ofera o solutie simpla si corecta. Oare de ce nimeni in Europa nu se teme de drobul de sare, vezi Doamne ca vor aparea aberatii? Elementar - pentru ca avantajele depasesc cu mult dezavamtajele.
      Putini oameni intregi la minte si-ar pierde timpul inscriindu-se si militind in cadrul unuia dintre partidele existente. In schimb, sint sanse reale sa se implice atunci cind simt ca un partid, chiar mic, ii reprezinta. Si daca partidul mic se dovedeste sanatos, va creste si va reprezenta o concurenta corecta si sanatoasa pentru partidele actuale anchilozate si corupte. De aici si disconfortul evident al tovarasilor mentionati, sau al patronilor lor.
      • +3 (5 voturi)    
        Teoria postacului contemporan (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:27)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui sln

        Excelent, cind publicati Teoria postacului? Ca acum ca respiram, transpiram, votam, iubim numai prin feisbuc, tuitar, bloguri, o minima introspectie psihologica este foarte utila. Omul recent e istorie. Omul mai mult ca recent e marea realitate.
    • +1 (3 voturi)    
      Avem o noua specie politica: mihalacii victoriosi (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:21)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Consilierii lui Nastase, Chitoiu si Melescanu au invins sistemul ticalosit!

      Competentei si muncii lor neobosite datoram victoria votului din 16 noiembrie.

      Daca nu ati fi mers pana la a-l trimite pe Johannis din prima zi la Cotroceni cu echipa aia de fosti-sinistrii, nu m-as fi deranjat sa scriu un cuvant; asa, ma gadesc ca poate e momentul sa va recomande cineva un pahar de apa rece.
  • +4 (6 voturi)    
    Scuzati, domnule Mixich... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 17:10)

    un dac [utilizator]

    Dar, mai ales de la dvs, ma asteptam la ceva mai de esenta. Nu e bine cu 25,000 din 18 judete, dar si cu 3, 5 sau 7000 din 3 sau 5 judete, sau chiar dintr-unul singur, nu vad cum trece puterea de la politicieni la popor. As sugera sa ne dati un exemplu de partid care a plecat de la 3 membri sau 7000 in Portugalia si care a ajuns la 40% intr-o tara din UE. Exceptiile sunt insignifiante si sunt mult sub aceasta cifra. Dar, revenind: as putea spune ca si dvs, orbit de propunerea d-nei Macovei, ratati un moment oportun de a schimba alte lucruri, mai importante (dupa umila mea parere):

    1. Reglementarea stricta a panotajului si a oricarei forme de reclama electorala. La absolut toate formele, bugetul sa fie transparent si egal. Degeaba faci partid cu 3 oameni daca Ponta este peste tot si tu "te vezi" mai putin decat Macovei. In plus, pentru infrumusetarea tarii, obligativitatea demontarii panourilor la maxim 2 saptamani de la terminarea alegerilor. Am vazut zilele trecute un panou de la europarlamentare. Bataie de joc, poluare vizuala.
    2. Obligativitatea ca orice candidat la presedintie sa-si dea demisia cu cel putin 6 luni inainte de inceperea campaniei, daca are functii publice/administrative importante (Ponta a renuntat la Guvern, Johannis a renuntat la Sibiu-asta ca sa dau doar exemplele mari).
    3. Reducerea numarului de parlamentari, daca tot ascultam dorinta "strazii"...orice referendum va fi nul si neavenit pana nu-l respectam pe singurul validat.
    4. Majorarea salariilor din clasa politica (ministri, consilieri prezidentiali, parlamentari).
    5. Depolitizarea CNA, CCR, TVR, Avocatul Poporului etc.
    6. Comisiile parlamentare sa fie formate exclusiv din specialisti.
    Ar mai fi, dar ma opresc. Scuzati lungimea postarii.
    • +4 (8 voturi)    
      cu totul de acord (Vineri, 28 noiembrie 2014, 18:27)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      o singura mentiune la pct. 3

      la referendum s-a votat alaturi de reducerea nr. de parlamentari si parlament unicameral, ca era "la pachet";

      nu vreau sa dezvolt dar in Romania, astazi cand vorbim, e o tampenie.
      • +1 (1 vot)    
        pct 3 (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 2:50)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Nu trebuie sa dezvoltam, pentru ca nu conteaza. Un stat democratic pune in miscare dorinta poporului, apoi, daca elita conducatoare considera ca e gresit, foloseste propaganda si masinaria de stat, inclusiv un alt referendum, pentru a schimba ce e rau. Dar referendumul nu trebuie judecat in termeni de rau sau bine, inteligent sau prost, oportun sau inoportun. Trebuie respectat indiferent de costuri! altfel nu mai discutam de democratie, ci de toane. Iar toanele politice nu difera esential de cele intelectuale!
        • +1 (3 voturi)    
          in niciun caz n-am vrut sa sugerez (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:06)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          ca rezultatele unui referendum odata votat ar putea fi ignorate, aplicate partial etc.

          dar daca tot a venit vorba, eu cred ca un referendum trebuie f. atent judecat " in termeni de rau sau bine, inteligent sau prost, oportun sau inoportun" INAINTE de a fi initiat;

          mai cred si ca instrumente democratice care in Elvetia dau rezultate f. bune, intr-o tara ca Romania pot produce efecte catastrofale daca sunt folosite politicianist;

          in cazul de fata, parlamentul unicameral nu e o catastrofa ci doar o tampenie - una dintr-un lung sir de aiureli cu care ne-au pricopsit luminile noastre de constitutionalisti si momentele de inteligenta intermitenta ale unora dintre politicieni;

          ce nu mai tin minte este daca la noi referendumul are caracter legal sau consultativ, daca nu exista - cum ar fi normal - ambele variante si daca nu cumva cel despre care vorbim n-a fost consultativ.
  • -1 (5 voturi)    
    bravo, v-a iesit obiectul muncii in cale (Vineri, 28 noiembrie 2014, 21:45)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Ani buni am crezut ca Marean Vanghele e obiectul de studiu al Sectiei de lingvistica a Academiei romane, cu sucursala politia gramaticala, ortografica, ortoepica si de punctuatie. Acum ma bulverseaza cum mari jurnalisti si lideri de opinie ii sorb (si, mai rau, absorb) o cit de mica alegatie, expiratie, excretie, respiratie... bravos, baeti!
  • -3 (3 voturi)    
    Mihalache (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:17)

    doctorm [utilizator]

    Nu il cunosteam pe Mihalache. N-am stiut ca a fost consilierul lui Nastase! Totusi eu am increderea nealterata in KJ. Deocamdata. Poate vrea un om care sa poata negocia schimbarea majoritatii . Unul de-al lor . Deocamdata!!!
    Hai sa vedem intai actiunile lui KJ si apoi sa-l judecam ....
  • -2 (2 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 0:29)

    xanti [utilizator]

    Pana acum toata presa de dreapta dadea exemplu america in care exista doua partide mari ,republican si democrat ,asadar ar fi fost bine dupa cum spuneau ei sa fie si la noi asa un pol de dreapta unul de stanga.
    Acum vad ca se vrea construirea de noi partide mult mai usor ,adica faramitarea si mai mult a dreptei,nu credeti ca din asta are de castigat PSD cu ditamai partidul?
    • +1 (1 vot)    
      Nici eu nu înțeleg (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:51)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu știu cine a dat ca exemplu modelul american care funcționează doar în SUA (în Statele Unite ale Mexicului un sistem similar dă rezultate destul de diferite). În orice caz însă, în SUA nu există restricții la înființarea partidelor, există și alte partide - mult mai slabe - cu reprezentare la nivel statale și, uneori, chiar federal. În plus, nu trebuie să fii membru de partid ca să candidezi în SUA iar buletinele de vot (cel puțin unele) dau posibilitatea alegătorului să voteze pentru o altă persoană decît cele înscrise în cursă.

      Poate că nu ar fi atît de important ce fac ei acolo dacă nu ar arăta că numărul de partide reprezentative poate și este bine să fie decis de votul alegătorilor, nu prin lege.

      Oricum, în anii '90 nu am avut nicio problemă să îmi găsesc candidații, chiar dacă erau 50 de liste și de independenți pe un buletin de vot și nici numărarea voturilor în secția de votare după închiderea urmelor nu era cu mult complicată de cele cîteva partide exotice care obțineau 1-2 voturi. Dacă nu pretind finanțare de la stat și nici timpi de antenă pe gratis (așa cum era cazul atunci), care ar fi problema?
  • +1 (3 voturi)    
    Legea partidelor schimbata. De ce ACUM? (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 4:27)

    alex4321 [utilizator]

    Mixich Dixit: "Legea partidelor trebuie schimbată. Acum."

    De ce acum? Doar vin Sarbatorile si Anul Nou...ce-i cu Graba Asta? Sa dam o lege repede de Craciun ?

    Cine in tara asta Se grabeste asa tare incat vrea
    sa sara peste Legea Actuala si sa-si faca repede-repede partid de Anul Nou? Pai Nimeni, in afara de Monica Macovei. Deci am avea o lege cu Dedicatie pentru un singur OM. E corect ? E moral?

    Dam o lege de Craciun fara Dezbatere fara Nimic DOAR ca să-si Sa-si poata face Macovei un partid cu 3 membri eludand legea partidelor actuala? O miscare "pe repede inainte" sa nu care cumva "sa nu se poate inscrie la alegerile din 2016"?

    Sa stai la Bruxelles pe 10000 Euro pe luna si sa scrii scrisori deschise in care sa urli la Iohannis ca "Astazi" sa trimita la Parlament "Legea pe care v-o atasez"

    si sa indici "cum sa se voteze rapid rapid - partidele cu 3 membri" "pana la sfarsitul lui decembrie" e prea mult

    Si eu care credeam ca va cere "pana la sfarsitul lui decembrie" 6% la sanatate si 6% la invatamant si ca prima ei grija ar putea fi asta? Dar "ghinion", m-am inselat "ca fraierul".

    Apoi, Sa-ntreb si eu ca si Cetateanul din Caragiale
    "Da' de ce cu 3 membri si nu cu 1 membru, coană Monica? "

    Daca tot trebuie sa fie "foarte usor" pentru UNII sa-si faca partid ?

    Pai să fie ATUNCI cel mai usor caz , daca singurul CRITERIU trebuie sa fie "ușor"
    Fiecare Om Un Partid ! Asa e "cel mai usor" Ce sa ne mai ascundem dupa 3 membri ? Nu are nici un rost.

    Cred totusi ca in loc sa ascultam propuneri Abracadabrante ca :
    Fiecare Om Un Partid !
    Fiecare Cuplu Un Partid !
    sau de final
    Fiecare Cuplu cu Un Copil Major Un Partid !

    N-ar fi mai bine ca Macovei sa umble putin prin tara sa-si faca filiale gospodareste in fiecare judet să vorbeasca cu oamenii pe-acolo..poate mai vede si saracia oamenilor de-acolo si se mai gandeste si la ceva masuri economice, masuri economice care in gandirea dumneaiei sunt sublime dar ii lipsesc cu desavarsire
  • +1 (1 vot)    
    Poporul versus politicieni! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 9:49)

    hotnewsfil [utilizator]

    Poporul are o infirmitate sau astea sunt limitele lui naturale? Poporul versus politicieni.
    Emotiile procesate si depozitate intr-o anumita zona a creerului s-u dezvoltat (capacitatea, forta lor) in zeci, sute de mii de ani. Emotiile au ajuns la nuantari extrem, extrem de fine.
    Capacitatea omului de a-si exprima emotiile prin cuvinte, in scris sau prin voce, are o varsta foarte tanara, mult mai tanara decat cea a emotiilor. si, ceea ce este cel mai definitoriu, vorbele nu pot exprima decat grosier emotiile, nuantarile prin cuvinte sunt incapabile sa redea finele nuante ale emotiilor.
    Uneori, cuvintele tradeaza emotiile, le altereaza, le inverseaza sensul., daca cel ce le foloseste are o educatie scolara precara., pot genera neintelegeri, la limita conflicte, intre cei ce le folosesc intr-un dialog sau intr-o adresare catre un public larg.
    Maestrii condeiului - scriitorii, filozofii-, nu cad in pacatul unei astfel de tradari, dar noi, oamenii de toata ziua ....
    Eu, om de toata ziua, nu reusesc sa exprim nuantele afectiunii mele nici macar pentru cei/cele din familia mea.
    Fata de politicieni, (de borfasii dintre acestia) imi permit sa imi exprim grosier sentimentele, ca de la alegator la alesul lui.
  • +3 (3 voturi)    
    Ba da ! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Dezvaluirirl lui M. Vanghelie ne-a adus ceva nou. A adus dovezi pentru Parchet, care arata vinovatia lui Ponta si Dragnea in ceea ce priveste impiedicare exercitarii dreptului de a vota. Ajuta sociatatea sa se debaraseze , prin condamnare la puscarie,de acesti politicieni super -coruptii.
    E mare lucru ce a facut Vanghelie !
  • +1 (1 vot)    
    partide în diaspora romaneasca (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:05)

    reflectie [anonim]

    Ma gandesc la cele cateva milioane de romani plecati din tara, la contributia importanta pe care o aduc la PIB-ul Romaniei si la implicarea lor în politica tzarii, fapt dovedit cu suficienta prin participarea lor la vot. De ce aceasta masa uriasa de oameni, abandonati de-a lungul timpului de catre toti politicienii, de stanga si de dreapta, sunt doar simpli spectatori la ceea ce se intampla in tzara si intervin doar atunci cand trebuie "salvata tzara", "salvat statul de drept"? Ce parere aveti despre organizarea romanilor din afara tzatii, în partide politice, care sa-i reprezinte în Parlamentul Romaniei? Ideea pare fantezista. Schimbul de experienta ar fi benefic pt. Romania. Acesti oameni au dobandit o alta cultura politica, au viziuni economice care are aduce un plus de progres. De ce Romania poate sa trimita parlamentari la UE, iar cetatenii romani din UE nu-si pot trimite parlamentari în Romania? Credeti ca acestia ar face mai putina treaba pt. tzara decat majoritatea parlamentarilor romani care dorm in cizme la Bruxelles de ani de zile? Este un subiect la care m-am gandit stand la coada la alegerile din 16 noiembrie. Ma intrebam, ce legatura este între noi, cei din diaspora si Ministrul care ne-a fost delegat si pe care nu l-am ales noi, acest domn Stanoevici ? Cred ca subiectul merita, in afara de înjuraturi la adresa autorului si cateva momente de reflectie.
  • +2 (2 voturi)    
    Noi ca popor ratam orice ocazie buna. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 12:51)

    LazarGheorghe [anonim]

    Prima revolutie ne-au confiscat-o comunistii lui iliescu. Daca aveam putina minte si cultura politica noi de mult am fii schimbat toata clasa politica care ne-a dezamagit profund. Nu ar fi fost nevoie de justitie sa ne curete de hoti si borfasi ci doar ca sa recupereze daunele aduse si sa-i pedepeseasca. Statea in puterea noastra ca prin vot sa ii eliminam de pe scena politica pe toti neavenitii. Prin aplicarea principiului meu"cei care m-au dezamagit o data nu-i mai aleg nici o data"si astfel am fii schimat de mult clasa politica si am fi avut grija ca cei cu bube in cap sa nu fie alesi .Justitia isi face mai bine treaba dar este ca un tanc care face mult zgomot dar fara efecte. De exemplu cat din daunele si furturile din bugetul statului au fost recuperate, Pe mine nu ma incalzeste prea mult condamnarea respectivilor iar dupa cativa ani se intorc si folosesc banii furati sau delapidati. Apropo ce se mai aude cu averea voiculescului .Iar solutia ca 3 membrii sa poata constitui un partid politic nu este prea viabila si acum avem o inflatie de partide. Partidele care au ajuns primele la putere au avut grija sa se protejeze ca alti sa nu le ia locul. Dar boala este in alta parte ,democratia in tarile cu adevarat democrate nu de la noi unde este un simulacru de democratie, ca etapa istorica este depasita, societatea civila si sociologii trebuie sa se gandeasca la o noua forma care sa fie cat de cat favorabila si alegatorilor nu numai politicienilor, care sant alesi pentru 4 ani si nu-i mai poti sanctiona in nici un fel in acest timp dupa care si-au facut plinul te mint sa-i mai alegi inca unul sau mai multe mandate. Un alt principiu de baza al democratiei nu mai este respectat de mult , principiul majoritatii. Ex. la alegeri se prezinta 60% din alegatori care aleg partidul majoritar cu 40 % , deci conduc cu votul a 24% din cei cu drept de vot ,dictatura minoitatii, Orice majoritae facuta ulterior alegerilor este ilegitima.Daca nu sant atenti o sa-i mature istoria.
  • 0 (0 voturi)    
    Noua Lege Macovei a Partidelor (Duminică, 30 noiembrie 2014, 3:30)

    alex4321 [utilizator]

    Noua Lege Macovei a Partidelor:

    ARTICOL UNIC.
    IA FIINTA,
    Partidul Macovei cu un singur membru pe nume Macovei.