Madridul introduce circulatia alternativa numere pare / impare, pentru a reduce poluarea

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 decembrie 2016, 15:38 Actualitate | Mediu

Poluare
Foto: Agerpres
Madridul a anuntat miercuri ca masinile cu numere de circulatie pare nu vor putea circula joi in capitala Spaniei, pentru a reduce poluarea, scrie Reuters.

Decizia vine dupa o perioada secetoasa si insorita care a condus la cresterea nivelului de oxid de nitrogen, un gaz toxic care poate provoca probleme respiratorii precum astmul, peste limitele europene.

Circulatia alternativa numere pare / impare ar putea fi mentinuna atat timp cat se mentin niveluri ridicate de poluare, a precizat primaria, eventualele restrictii pentru vineri urmand a fi anuntate joi.

Madridul este ultima capitala europeana care introduce masuri destinate reducerii poluarii. Londra a adoptat astfel de masuri in urma cu peste zece ani iar Parisul a luat recent o serie de decizii prin care se interzice circulatia masinilor intr-o serie de zone centrale.

Miercuri, primaria a interzis temporar parcarea in centru pentru nerezidenti si a limitat viteza pentru inelul principal la 70 km/ora de la 90 km/ora.

Regiunea Madridului, care include capitala si suburbiile, are peste 4 milioane de masini, respectiv una la doi locuitori, la care se adauga un milion de camioane, microbuze si motociclete.

Restrictiile sunt valabile intre ora 6:30 si 21:00 iar soferii care nu le respecta risca o amenda de pana pana la 90 de euro.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6104 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Hai si in Bucuresti (Miercuri, 28 decembrie 2016, 15:52)

    Anonym [utilizator]

    Am circula precum saptamana asta tot anul :)
    • +6 (12 voturi)    
      LA NOI E JMECHERI (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:22)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      ar avea toți câte 2 mașini SH, una cu nr par și una cu nr impar.

      Singura soluție ar fi ca fiecare familie să aibâ ori par ori impar, altfel SE DUBLEAZA NR DE MAȘINI în Bucuresti.
      Și elimimarea masinilor diesel prin impozitarea minim dublă, plus taxe pe motorină.
      • +1 (3 voturi)    
        Perfect de acord in ceea ce priveste (Joi, 29 decembrie 2016, 10:32)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        masinile diesel.

        Treaba cu familiile insa nu ar functtiona. Ce inseamna familie ? Numai sot-sotie ? Parintii/copiii intra in notiunea de familie ? Daca nu, se pot face nenumarate matrapazlacuri, va dati seama.

        Cred ca ar trebui, ca prima masura, sa se puna taxa de intrare in centru. 15 lei/zi. Centru sa se numeasca aria dintre Piata Victoriei si Parcul Tineretului (pe axa N-S) si dintre strada Tunari si Splai pe E-V. Problema cu aceasta ar fi insa aglomeratia cumplita ce s-ar face la granita acestei zone.
  • -6 (18 voturi)    
    Ceausescu.... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:01)

    OvidiuStoica [anonim]

    Asta era regula pe vremea comunismului. Traziu dar pana la urma au inteles chiar si in Spania ca avea dreptate.
    • +7 (17 voturi)    
      ha ha (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:47)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      ce dor iti e de rozeta lui ceasca, ce vremuri de glorie cand pupai la ea...
  • +7 (13 voturi)    
    Amenda de 90 de Euro? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:05)

    Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator]

    Pentru un salariu de Madrid?

    Am parcat masina aiurea in Viena si amenda a fost 420 Euro + taxi + intarziere, totul a fost cam 500 de Euro.
    • +2 (6 voturi)    
      CEL PUTIN AI INVATAT CEVA! (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:35)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui Limort Nick O'Lae Darknea

      Era mai simplu daca intrebai inainte!
      • +2 (6 voturi)    
        Am intrebat la hotel (Miercuri, 28 decembrie 2016, 23:47)

        Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        A fost primul lucru pe care l-am facut. Si mi-au spus ca pot parca. Asa am si parcat. Ce am invatat? Ca cuvantul unuia de la hotel nu face nici cat o ceapa degerata. Ce dovada aveam? Nici una. Si chiar daca aveam, daca ala de la receptie spunea sa ma arunc de la etaj trebuia sa o fac? Am invatat asadar sa gandesc cu capul propriu nu sa intreb.
  • -4 (18 voturi)    
    Ce cretini... (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:28)

    bogdan192 [utilizator]

    Singurul lucru pe care-l vor rezolva va fi ca majoritatea isi vor cumpara doua mijloace de transport. Deci poluarea, in cel mai bun caz, o sa ramana la fel.
    • +4 (18 voturi)    
      ba (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:49)

      Cata79 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      tu esti bizon de bucuresti, te sinucizi daca mergi o zi fara masina
      :))))))))))
      • 0 (4 voturi)    
        dar (Joi, 29 decembrie 2016, 8:42)

        asdasd222 [utilizator] i-a raspuns lui Cata79

        Nu vreau sa-i dau dreptate ca ar cumpara lumea doua masini (de unde atatia bani, nu numai pentur masina, dar si impozite, si alte obligatii), dar din pacate in Bucuresti ai putea sa mergi civilizat doar pe bicileta (desi cred ca e riscant, nesigur). Mijloacele de transport in comun nu se ridica la standarde decente.
    • 0 (4 voturi)    
      Ei nu sunt chiar atat de romani (Miercuri, 28 decembrie 2016, 20:05)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      .
  • -3 (15 voturi)    
    Sa preluam (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:29)

    mistydo [utilizator]

    O idee buna.... si pentru Bucuresti! Ar disparea si problema parcarilor pe trotoare.... si pe linia de tranvai...
    • +5 (11 voturi)    
      cum ar disparea? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:00)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      masinile care nu au voie sa circule vor levita? nu vor ramane tot parcate?
    • +3 (11 voturi)    
      Si pagubele materiale ? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:08)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      In primul rand este o problema politizata in spania stanga in lipsa de idei normale se da in vant dupa solutii asa zis ecologice. Mediile de informare exagereaza asa zisa poluare si uita sa spuna ce pagube economice provoaca asfel de masuri simpliste. Si daca maine chemi un tehnic care are o masina normala de munca nu poate sa-ti vina acasa ca are numar impar, si cu ce traieste familia lui daca jumatate din luna sta acasa ? cine plateste impozite ?
  • -3 (11 voturi)    
    Pe cand si la noi.. (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:48)

    akillies [utilizator]

    ..o astfel de masura?!?
    Si aia cu traume comuniste sa se gandeasca ce e in oras in fiecare dimineata cand ies toate masinile pe strazi..
    • +2 (6 voturi)    
      De indata (Miercuri, 28 decembrie 2016, 23:51)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Ce vei avea un transport in comun civilizat. Dar la noi nici tramvaiul nu sta la stop si vrea sa depasasca.
  • +8 (14 voturi)    
    Oxid de nitrogen? (Miercuri, 28 decembrie 2016, 16:50)

    AdrianBorza [utilizator]

    Oxidul de nitrogen mentionat in articol e o traducere proasta, in limba romana e pur si simplu oxid de azot si e vorba probabil de monoxid de azot sau dioxid de azot.
    • +3 (7 voturi)    
      La chimie (Miercuri, 28 decembrie 2016, 23:50)

      Limort Nick O'Lae Darknea [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Ni s-a spus ca la azot se mai spune si nitrogen. La fel cum la potasiu se mai spune si kaliu(m). Pe vremea mea la dioxid se spunea bioxid. Asa era si in carte scris.
  • +3 (7 voturi)    
    varianta bucarestoise (Miercuri, 28 decembrie 2016, 17:14)

    U_swamp [utilizator]

    Eu zic ca la noi sa se adopte varianta cu creier si fara creier. Aia fara creier sa fie obligati sa parcheze in spatiile supra sau subterane amenajate, care stau cam goale fiindca-s cu plata, iar cei cu creier sa fie directionati la cimitirele de masini.
  • 0 (6 voturi)    
    Da, inca (Joi, 29 decembrie 2016, 5:35)

    Observatory [utilizator]

    imi aminte de inteleptul pamantului
    Ceausescu...Ma ce om..Avea el o viziune ..ca la Scornicesti!

    Te pomenesti ca Ceasca trieste in Spania? si cu Tovarasa Academician?
  • 0 (2 voturi)    
    Sa-i plateasca drepturi de autor lui Pingelica! (Joi, 29 decembrie 2016, 21:00)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Conteaa mia putin daca masura este buna sau rea, insa neaparat Parisul si Madridul trebuie sa plateasca drepturi de autor urmasilor dictatorului!
    Ca doar geniul Carpationl a fost cu ideea cu par/impar, din anii 80!