Dozatorul de sapun lichid rasist a ajuns viral pe internet

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 august 2017, 10:28 Magazin

Dozator sapun
Foto: Captura YouTube
Chukwuemeka Afigbo, un barbat de origine nigeriana care lucreaza in domeniul tehnologic, a publicat un tweet cu un dozator de sapun lichid "rasist", care ofera sapun numai persoanelor de culoare alba, potrivit IFL Science.

Desi filmuletul poate fi vazut doar ca unul amuzant, viral, Chukwuemeka arata o problema mult mai mare.

Dozatorul automat de sapun lichid utilizeaza cel mai probabil senzori de lumina pentru a detecta cand utilizatorul introduce mana sub el. 

Aparent, o mana mai inchisa la culoare nu este destul de luminoasa pentru a o identifica senzorul. 

Aceasta simpla problema putea sa nu apara daca aparatul ar fi fost testat pe mai multe tonuri de piele.

Probleme de acest tip s-au mai raportat si in trecut. Flickr si Google au fost nevoite sa isi prezinte scuzele in momentul in care sistemele lor automate de etichetare a pozelor au utilizat etichetele de "gorila" si "maimuta" pentru persoanele cu piele inchisa la culoare. Joz Wang, un american cu origini taiwaneze, a intampinat probleme cu aparatele foto Nikon, care afisau in continuu mesajul "A clipit cineva?", la care barbatul a raspuns printr-un articol intitulat "Nu, nu am clipit...sunt doar asiatic!".


Citeste mai multe despre   



















3797 vizualizari

  • +2 (32 voturi)    
    cacao rasism (Sâmbătă, 19 august 2017, 10:52)

    thebblack [utilizator]

    o buna parte din sfarsitul lumii va veni exact din corectitudiena asta politica si sensibilitatea extrema la niste subiecte absolut banale.

    auzi tu, dozatorul de sapun rasist, photo taggingul rasist, aparatul foto rasist. aparatele astea nu sunt rasiste. pur si simplu functioneaza in baza unor algoritmi mai buni sau mai prosti (ca in cazul photo taggingului) sau respectivele "rasisme" sunt intrinseci functionarii aparatului.... daca senzorul de lumina nu ii detecteaza fizic mana e in spate vreun rasist? ala e senzorul, atat poate. sezizezi problema, o raportezi producatorului si in seria urmatoare va pune un senzor mai sensibil. iar taiwanezul clipicios... asa detecteaza aparatul ala clipitul. masoara ingustimea zonei mai intunecate acolo unde presupune ca sunt ochii. vede ceva subtire, te intreaba. probabil ar putea fi modificat un parametru pe acolo dar nu ar mai functiona corect in cazul europenilor si al negrilor. iar nikon sunt japonezi. da, rasism.
    • -4 (22 voturi)    
      Nu sunt banale (Sâmbătă, 19 august 2017, 15:49)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      Astea pot parea subiecte banale, dar nu sunt. Ele scot la iveala ca diversitatea si multiculturalismul, implementate prin integrationism fortat, departe de a fi niste solutii facile, asa cum ne sunt prezentate, duc la interminabile jelanii, revendicari si acuzatii de rasism sistemic, care nu vor disparea decat ori cu disparitia rasei albe, ori cu renuntarea la diversitate ca un bun intrinsec.
      https://www.youtube.com/watch?v=HPfN_CVLnkI
      • +13 (17 voturi)    
        ba exact banalitati sunt (Sâmbătă, 19 august 2017, 19:37)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        cand mi-am luat ultimul televizor avea niste cuvinte gresite la meniul in romana. s-a rezolvat peste o saptamana cu urmatorul update.

        alta data cand mi-am luat o tigaie avea un nit rupt la maner. m-am intors la magazin si s-a schimbat pe loc.

        cand mi-am facut un abonament gsm, cartela s-a demagnetizat dupa cateva zile. o hartie si in mai putin de o ora telefonul mergea.

        mai nasol a fost cand am facut un plin de benzina cu mizerie in el si a trebuit sa platesc curatarea sistemului de injectie pentru ca la benzinarie nu aveam nici o dovada ca era din cauza lor.

        cand am prins toate semafoarele rosii pana la munca ce sa mai zic?

        am fost in concediu in odorheiu secuiesc. la intrebarea mea unde gasesc strada cutare prima reactie a fetei (care tocmai termina o discutie cu alt client) a fost "nem tudom"... s-a uitat inca o data la mine, am mai intrebat o data si intr-o romana imperfecta dar totusi corecta mi-a explicat ce si cum.

        cand eram student si colegele unguroaice erau o pasiune a mea am fcut exact acelasi lucru cu un baiat ungur care nu se descurca aproape deloc in romana. eu rupand cateva cuvinte ne-am inteles si omul a ajuns unde trebuie.

        cam jumate din prietenii mei care s-au casatorit, au botezat copii, au facut-o si in biserica. m-am dus fara probleme. nici unul din ei nu a comentat in nici un fel decizia mea de a nu face la fel.

        sunt roman, alb, ateu, motociclist, biciclist, rocker, la munca merg cu loganul. probabil ca am mai putea gasi destule categorii in care sa fiu minoritar sau majoritar. toate astea sunt fapte banale care se intampla si nu au nici o legatura cu discriminarea, negativa sau pozitiva. doar mintea unor extremisti, din ambele tabere, le poate face din tantari armasari si folosi ca motive pentru ura.
      • +8 (12 voturi)    
        Disparitia rasei albe... (Sâmbătă, 19 august 2017, 23:25)

        narub [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

        Ha..ha..ha Ce consmati oameni buni ?
        • -7 (13 voturi)    
          Fapte (Duminică, 20 august 2017, 2:31)

          Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui narub

          Care, ma rog, e tara cu albi cu spor natural pozitiv?
          • +1 (1 vot)    
            Care e tara in care albii (Duminică, 20 august 2017, 14:34)

            narub [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

            au disparut ?
    • +5 (5 voturi)    
      Relax man (Sâmbătă, 19 august 2017, 23:24)

      narub [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      era in spirit de gluma, te agiti cam tare cu marota asta a corectitudinii politice.
  • +13 (27 voturi)    
    . (Sâmbătă, 19 august 2017, 12:16)

    I [utilizator]

    solutia este ca si negrii sa inceapa sa proiecteze dozatoare de sapun...
  • +2 (20 voturi)    
    ce sa-i faci (Sâmbătă, 19 august 2017, 15:21)

    paranoid_android [utilizator]

    inteligenta artificiala nu e corecta politic...
  • -4 (8 voturi)    
    Ma macina curiozitatea (Duminică, 20 august 2017, 1:48)

    Godzillagrrr [utilizator]

    "Chukwuemeka Afigbo, un barbat de origine nigeriana care lucreaza in domeniul tehnologic" este alb, negru sau asiatic?
  • -4 (8 voturi)    
    ... (Duminică, 20 august 2017, 10:10)

    cartograful [utilizator]

    Pai sa faca si dl. Chukwuemeka Afigbo un dozator care nu recunoaste pielea alba daca tot lucreaza in domeniul tehnologiei.
    Povestea cu asiaticul care nu poate fi fotografiat de aparatul Nikon e penibila. Nikon e firma japoneza.
    Se vede atza alba.
  • +1 (1 vot)    
    Plastic rasist (Luni, 21 august 2017, 17:45)

    Godzillagrrr [utilizator]

    In plus, dozatorul ala e facut din circa 66% plastic alb, restul negru si deloc plastic galben sau rosu.