UPDATE: Mai multe explozii puternice, auzite in capitala libiana Tripoli. Explozii si in Benghazi

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2011, 17:54 Actualitate | Internaţional

Mai multe explozii puternice au fost auzite, vineri, in vestul capitalei libiene Tripoli, a relatat corespondentul postului Al Jazeera, aflat la fata locului. "Nu este clar ce a provocat deflagratiile", a afirmat ziarista Anita McNaught. Reuters l-a citat pe ministrul francez de externe care a spus vineri ca "totul este pregatit pentru atacuri impotriva Libiei", fara insa sa ofere detalii.

UPDATE: Informatiile care vin de la fata locului sunt neclare. Daca autoritatile de la Tripoli sustin ca au ordonat incetarea totala a focului si dau asigurari ca fortele guvernamentale nu au coordonat niciun fel de bombardament in Benghazi", Statul major al rebelilor a anunat ca se pregatesc sa apere intrarea de vest din Benghazi atacacata d etrupele lui Gaddafi.

Joi seara, Consiliul de Securitate al ONU a votat autorizarea unei zone de excludere aeriana si luarea "tuturor masurilor necesare"- ceea ce presupune o actiune militara - pentru protejarea civililor, impotriva fortelor liderului Muammar Gaddafi. Rezolutia lasa cale libera aliatilor pentru lovituri aeriene impotriva obiectivelor militare libiene.


UPDATE: Gaddafi se va confrunta cu "consecinte rapide si sigure, inclusiv actiuni militare", a declarat ambasadorul SUA la ONU, Susan Rice, citata de Reuters.
UPDATE: Fortele pro-Gaddafi continua sa avanseze spre Benghazi, potrivit unui oficial al Consiliului National de Securitate al SUA, citat de Reuters.
UPDATE: "Gaddafi incalca rezolutia Consiliului de Securitate adoptata joi de catre ONU, prin care se cere incetarea imediata a focului", a declarat ambasadorul SUA la ONU, Susan Rice, citata de Reuters.
UPDATE: "Fortele guvernamentale nu au coordonat niciun fel de bombardament in Benghazi", a declarat adjunctul Ministrului de Externe de la Tripoli, citat de Reuters.
UPDATE: Statul major al rebelilor anunat ca se pregatesc sa apere intrarea de vest din Benghazi
UPDATE: Explozie puternica urmata de focuri de arma in Benghazi, potrivit AFP.


The Guardian a afirmat ca circa 10 explozii puternice s-au auzit in vestul capitalei libiene pentru circa 20 de minute. Publicatia precizeaza ca regimul libian nu a prezentat o declaratie oficiala sau o explicatie legata de cauza deflagratiilor.

The Guardian scrie ca "nu exista dovezi ale prezentei vreunui avion in apropiere in momentul producerii exploziilor".

Reuters l-a citat pe ministrul francez de externe care a spus vineri ca "totul este pregatit pentru atacuri impotriva Libiei", fara insa sa ofere detalii. Alain Juppe a spus ca Parisul "trebuie sa analizeze conditiile incetarii focului", anuntate de Libia, insistand ca acesta trebuie implementat pe intreg teritoriul libian.

Joi seara, Consiliul de Securitate al ONU a votat autorizarea unei zone de excludere aeriana si luarea "tuturor masurilor necesare"- ceea ce presupune o actiune militara - pentru protejarea civililor, impotriva fortelor liderului Muammar Gaddafi. Rezolutia lasa cale libera aliatilor pentru lovituri aeriene impotriva obiectivelor militare libiene.

Vineri, ministrul libian de externe, Moussa Koussa, a declarat ca tara sa a decis "incetarea imediata a focului si incheierea tuturor operatiunilor militare". Imediat dupa anuntul facut de Tripoli, Franta a anuntat ca ramane "prudenta", afirmand ca amenintarea continua sa fie prezenta in Libia, in timp ce premierul britanic David Cameron a spus ca Muammar Gaddafi va fi "judecat pentru actiunile, nu pentru vorbele sale".


Prezenta fortelor pro-Gaddafi in jurul orasului Benghazi nu incalca politica de incetare a focului, iar armata nu planuieste sa atace bastionul rebelilor, potrivit adjunctului Ministrului de Externe de la Tripoli, citat de Reuters.

"Consideram ca prezenta armatei in orasele libiene este importanta pentru securitatea cetatenilor si nu incalca politica de incetare a focului. Incetarea focului inseamna ca renuntam la operatiuni militare mari sau mici. Fortele armate se afla acum in afara orasului Benghazi si nu au intentia de a intra in oras", a declarat oficialul guvernamental.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4887 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Cruise missile knocking at your door (Vineri, 18 martie 2011, 18:13)

    Anonim [anonim]

    Six bombs, seven bombs, hit the floor
    Cruise missile knocking at your door
  • +10 (16 voturi)    
    pazea ca vine Sarkozy... (Vineri, 18 martie 2011, 18:18)

    dadan [utilizator]

    vine repede Sarco cu razbelu sa faca dreptate pentru poporul libian....pana nu apuca ala micu lui Gaddafi sa rasufle de banii dati pentru campania electorala a lui Napoleon asta de Ungaria....
  • +10 (16 voturi)    
    sou uat? (Vineri, 18 martie 2011, 18:34)

    pandele, ganditoru lu peste [anonim]

    Petrolul bata-l vina! Dintodeauna traiul imbelsugat al unui popor a fost platit cu sclavia altor popoare. Si prin Zimbabue sunt tirani dar nu este petrol. Cui ii pasa de cum se poarta seful de stat de acolo?Nu merita investitia. La nivel micro, al cetateanului obisnuit , este la fel. Cum arati ca ai bani si o duci bine, esti tinta hotilor. Vrei o viata linistita? Bucura-te de ce ai in tacere, fara sa te lauzi. Te viziteaza pe neasteptate vreun tomahawk pe geamul de la baie, in scopul nobil al libertatii. Altora.
    • +10 (10 voturi)    
      in fine ... onu isi arata fata baloasa a mortii (Vineri, 18 martie 2011, 20:11)

      hirosima [anonim] i-a raspuns lui pandele, ganditoru lu peste

      se instaureaza democratia bombei in libia

      aceasta e adevarata fata a "democratiei"
    • -2 (10 voturi)    
      nu esti rational (Vineri, 18 martie 2011, 20:46)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui pandele, ganditoru lu peste

      Tarile democrate nu sunt hoti cum acuzi tu,"Dintodeauna traiul imbelsugat al unui popor a fost platit cu sclavia altor popoare" , pt. cultura ta China nu se ridica pe sclavia altor popoare, nici tawanul, Finlanda pe cine a sclavizat? Germania s-a ridicat dupa razboi si fara sa sclavizeze pe nimeni, tarile petroliere sunt prospere fara sa sclavizeze pe nimeni, iar daca in Ro. nu intrau trupele sovietice acum 70 de ani, eram poate mai bogati decat grecii, fara sa sclavizam pe nimeni. Este vorba de zone strategiece, orice tara o intereseaza in primul rand sa aiba pace in apropiere, in Zimbabue nu exista o ridicare impotriva dictatorului si nu este in apropierea noastra. Oricum Gadafii a fost tolerat 42 de ani, cu un trecut mai mult decat patat.
  • +2 (2 voturi)    
    More fan (Vineri, 18 martie 2011, 18:46)

    mo si foca [anonim]

    Double the gun, double the fan!
    A little C4, knocking on your door...
  • +7 (13 voturi)    
    Ce eroare !!! (Vineri, 18 martie 2011, 18:51)

    menandy [anonim]

    Oameni buni,treziti-va, ce cautati In libia???
  • +9 (13 voturi)    
    pericol (Vineri, 18 martie 2011, 18:54)

    traiang [utilizator]

    Nu cunoastem cu precizie ce se intampla in Libia si daca este cu adevarat dictatura din moment ce sunt si informatii ca populatia primeste niste bonusuri din exportul petrolului.A pocni o tara chiar cu rezolutiile de la ONU cand ea declara ca au incetat toate actiunile militare este un pericol si ne impinge in arbitrar cand de fapt sub fatada democratiei se ascund interese economice meschine.
    • -4 (12 voturi)    
      optiunea militara (Vineri, 18 martie 2011, 20:59)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui traiang

      trebuie pastrata cata vreme nu stim daca gadafi a oprit focul cu adevarat. Un conflict se poate transa fara a trage un foc de arma.
  • +7 (11 voturi)    
    .. (Vineri, 18 martie 2011, 19:27)

    dan [anonim]

    S-a dat startul la WW3? OK, ma duc sa-mi cumpar pop-corn si apoi sa dau drumul la CNN.
    • +6 (8 voturi)    
      More fan (Vineri, 18 martie 2011, 19:46)

      mo si foca [anonim] i-a raspuns lui dan

      Mi-ai furat ideea. Sa iei ceva provizii, ca o sa fie in doua serii.
  • +3 (7 voturi)    
    More fan (Vineri, 18 martie 2011, 19:36)

    mo si foca [anonim]

    Oameni buni, totul e pus la punct. De ce va ambalati? Asa trebuie! Petol, nepetrol, Colonelu tre sa plece.. Uitati-va si la sauditi, le-a promis bani cu sacul sa stea linistiti. Vremurile se mai schimba. Si oamenii la fel.
  • +4 (6 voturi)    
    petrolul sa fie oare de vina? (Vineri, 18 martie 2011, 20:08)

    jonny bravo [anonim]

    ceva a-mi spune ca nu este vorba despre petrol ci ca de acum incolo nimeni nu mai sufla in front. nici ,sefii' de stat nici oameni obisnuiti !!!
    • -2 (2 voturi)    
      Eu nu intreleg (Sâmbătă, 19 martie 2011, 0:28)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui jonny bravo

      Romanii sunteti amatori de masini puternice, vreti energie ieftina, dar vreti sa pastram deasupra sondelor tot felul de nebuni. Exista si alte tari care exporta petrolul fara sa se gandeasca la santaj, Norvegia, Danemarca, Canada, Mexic. Ce ar fi daca tarile dezvoltate ar santaja cu exportul de medicamente, ar interzice sa vina studenti straini la ei etc?
  • +8 (12 voturi)    
    Sunt total contra invadarii Libiei (Vineri, 18 martie 2011, 20:19)

    Creator [utilizator]

    Oare cum naiba se invadeaza doar tarile cu resurse?
  • -4 (6 voturi)    
    .. (Vineri, 18 martie 2011, 20:41)

    dan [anonim]

    Intrati pe CNN si verificati ultimile stiri legate de Libia, se pare ca Gaddafi una spune si alta face.
    • +1 (1 vot)    
      rock (Vineri, 18 martie 2011, 22:37)

      Zod [anonim] i-a raspuns lui dan

      sau una se ntampla si CNN alta zice vezi Iraq WMD
    • +3 (3 voturi)    
      CNN (Vineri, 18 martie 2011, 23:08)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dan

      e un fel de Antena 3.
  • +4 (4 voturi)    
    Genocid? (Vineri, 18 martie 2011, 22:46)

    adrian88000 [utilizator]

    Deci rezolutia O.N.U. a folosit ca pretext cuvantul genocid. Dar este genocid in Libia? Daca se dau lupte intre sustinatorii lui Gaddafi si cei anti-Gaddafi , asta inseamna genocid? Daca cei ce lupta impotriva lui Gaddafi au haine civile , inseamna ca sunt civili? Un "civil" care are o mitraliera si o foloseste , este civil? Nu e mai corect sa ii spui insurgent, terorist ,parizan , oricum dar nu civil? . Si daca intr-o zi, mor in lupte armate 20-30 de astfel de " civili". poti numi asta genocid?
    Eu cred ca genocid a fost atunci cand Sadam a folosit gaze toxice impotriva civililor din mai multe sate kurde si au murit de-a valma copii , femei, batrani.
    Este o mare manipulare sa numesti civili barbati imbracati in haine civile , dar care au arme si le folosesc!
    • 0 (2 voturi)    
      Eu sunt de acord cu tine (Sâmbătă, 19 martie 2011, 2:03)

      alex [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      dar nu cred ca si Ghadafi ca trebuie distrus orasul si omorati civilii care locuiesc in oras impreuna cu femei, copii si batrani, cel mai corect ar fi ca nimeni sa nu atace si sa se rezolve prin negociere, si de aici rezolutia O.N.U.
      Si apoi sa ne gandim si dupa ce regimul dictatorial ar cuceri orasul, ce ar pati cei carora ar suferi cea mai mica banuiala ca au ajutat fortele insurgente, puscaria pe usor
  • -4 (4 voturi)    
    Benghazi=Timisoara (Sâmbătă, 19 martie 2011, 1:08)

    alex [anonim]

    Eu compar Benghazi cu Timisoara incepand din 17 de,89 cand si-au proclamat independenta fata de regimul comunist.
    Oare voi cum v-ati fi simtit atunci in Timisoara daca gen.Milea ar fi ordonat cucerirea orasului cu armele cum dorea Ceausescu, tot la fel ati mai spune ca e vorba de petrol sau mai stiu eu ce alte prostii.
    Si intrebare ptr guvernul roman, ptr ce ar mai trebui acordul statelor arabe pentru interventia puterilor occidentale, oare ar putea statele arabe sa se opune apararii oamenilor din Benghazi care sunt si ei cetateni libieni deci arabi ca si ei, aflati sub atacul unor forte armate net superioare al unui regim dictatorial?
    • -3 (3 voturi)    
      asa e (Sâmbătă, 19 martie 2011, 2:54)

      coco [anonim] i-a raspuns lui alex

      iti dau perfecta dreptate! eu sunt timisorean si de multe ori ma gindesc ce s-ar fi intimplat daca revolutia nu ar fi invins (lasam la o parte ce s-a intimplat dupa 22 dec. etc.) Oricum eu nu inteleg de ce s-a opus Base la interventia internationala. Noi ar fi trebuit sa fim primii care sa sustinem revolutia pentru ca stim foarte bine ce inseamna un dictator nebun...
  • +3 (3 voturi)    
    bum (Sâmbătă, 19 martie 2011, 1:15)

    alex [anonim]

    Hai sa cream un motiv (explozii necunoscute) ca sa avem motiv ptr o interventie militara.
    Orice face Gaddafi tot o sa gaseasca o "scuza" "fortele binelui" ptr a interveni.
  • -1 (3 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 19 martie 2011, 1:34)

    Andrei [anonim]

    Eu sper ca macar unul din comentatorii astia de aici sa recunoasca ca habar nu au despre ce vorbesc. Doar pot sa presupuna ce se intampla cu adevarat in Libia si in toata povestea cu implicarea altor state.