VIDEO Un toreador, ranit grav dupa ce a fost impuns in gat de un taur

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 23 mai 2010, 14:37 Actualitate | Internaţional

Toreadorul spaniol Julio Aparicio a fost ranit grav in timpul unei coride desfasurate la Madrid, dupa ce taurul cu care se lupta i-a strapuns gatul cu unul dintre coarne, relateaza The Telegraph.

Taurul de aproape jumatate de tona l-a surprins pe toreador intr-un moment de neatentie, cand acesta s-a impiedicat si a cazut la pamant, napustindu-se violent asupra sa. Barbatul a fost lovit in plina figura, unul dintre coarnele animalului strapungandu-i gatul si iesind prin gura.

In ajutorul toreadorului au sarit imediat colegii sai, care au distras atentia taurului si l-au scos pe Aparicio din arena. El a fost transportat de urgenta la spital, unde timp de sase ore a suferit mai multe interventii chirurgicale, medicii incercand sa-i reconstruiasca gatul, maxilarul, limba si cerul gurii. Potrivit acestora, operatiile au decurs fara complicatii, iar starea pacientului e stabila.

Julio Aparicio, in varsta de 41 de ani, face parte dintr-o celebra familie de toreadori spanioli - tatal sau fiind de asemenea matador - si era unul dintre favoritii festivalului San Isidro, ce are loc in fiecare an, in luna mai, la Madrid.

Atentie, imagini socante!



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

8599 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    uraaa (Duminică, 23 mai 2010, 15:09)

    Dastan [anonim]

    10 puncte pentru taur. Sper sa se lase de coride daca si-o mai reveni baiatul...si sa convinga si pe altii s-o faca.
  • +19 (27 voturi)    
    ma bucur cu adevarat (Duminică, 23 mai 2010, 15:18)

    unul [anonim]

    nenorocitii astia isi pun intrebarea ce simte taurul cind baga sulite in el? sau cind il impung cu sabia. toti sadicii astia asa sa pateasca.
    • +5 (11 voturi)    
      involutie (Luni, 24 mai 2010, 0:35)

      alexro [utilizator] i-a raspuns lui unul

      Intrebarea mai degraba ar fi de ce in secolul 21 mai exista atat de multi salbatici in lumea vestica care aclama cu miile un individ ce omoara animale? un stadion intreg (plus celelalte zeci de mii din fata televizorului); nu vad nici un semn de evolutie de la stadiul de gladiatori de acum 2000 ani ... latini involuati
      • 0 (6 voturi)    
        latini (Luni, 24 mai 2010, 3:19)

        Demigod [utilizator] i-a raspuns lui alexro

        Latinii sunt in general evoluati. Au descoperit republica inaintea altor barbari, dar n-a fost o solutie de termen lung.

        Exista doar particularitati ale latinilor. Spaniolii au cruzimea, romanii tradarea... fiecare cu ale lor...
  • +21 (29 voturi)    
    a gasit ce-a cautat (Duminică, 23 mai 2010, 15:41)

    hatru [utilizator]

    Sunt incantat, o veste buna!
    • +14 (24 voturi)    
      A sitit si el cam ce simt si sutele de tauri... (Duminică, 23 mai 2010, 15:54)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui hatru

      care sunt ucisi in modul asta pe tot cuprinsul Spaniei!
  • +20 (26 voturi)    
    Bine ia facut (Duminică, 23 mai 2010, 15:49)

    fulgerika [utilizator]

    Bine ia facut toreadorului. Chiar este necesar sa demonstrezi ca esti mai inteligent decat un taur? Sau poate ca asta este marea dilema a spaniolilor.
  • +8 (10 voturi)    
    supa (Duminică, 23 mai 2010, 16:02)

    vsp [anonim]

    asta o sa manance numa supa de taur multe luni de acuma in colo...:))
  • +6 (12 voturi)    
    Pacat (Duminică, 23 mai 2010, 16:06)

    jorj [anonim]

    Pacat ca a gasit un taur atat de balnd, ar fi meritat sa ajunga acolo unde ar fi ajuns taurul dupa o astfel de "distractie", la abator sa faca parizer din aceasta javra elegant imbracata/////
  • +4 (12 voturi)    
    ? (Duminică, 23 mai 2010, 16:12)

    Lino [anonim]

    Dar alea sapte cutite cine i le-a infipt lu tauru?el nu a dat decit odata
  • -5 (17 voturi)    
    ingrozitor! (Duminică, 23 mai 2010, 16:33)

    A Crunt [anonim]

    Oribile comentarii! Coridele sunt crude, admit. Dar cum poti sa spui "ma bucur" cand un om pateste asa ceva?!
    Care mai e diferenta intre incantarea spectatorilor in fata strapungerii taurilor si bucuria voastra pentru ce i s-a intamplat toreadorului? Halal umanitate. Mizerabil.
    • -1 (7 voturi)    
      tu vorbesti de umanitate??? (Duminică, 23 mai 2010, 19:27)

      lui gagautza asta de sus [anonim] i-a raspuns lui A Crunt

      pai bai "animalule".....cu ce ne deosebim noi de animale organizand asemenea spectacole, sinistre si macabre.......ha? daca tot pui problema de umanitate.....de ce nu ai mentionat ca intr-o tara civilizata, fie si in spania, nu s-ar fi postat asemenea imagini pe un site de net, ca sa vada copiii aceste scene socante......alo CNA??? la asta te-ai gandit? sau ca pui la TV imagini cu animale muribunde si injunghiate de cateodata si zeci de tepuse? unde e umanitatea atunci!!! voi puneti problema mereu pe dos........apropos ca tot a fost marsul diversitatii......hai sictir!
    • -2 (2 voturi)    
      astia sunt (Luni, 24 mai 2010, 11:23)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui A Crunt

      daca nu iti era clar pana acum cine sunt iubitorii de animale...
      sadici sau cel putin dereglati mintal... nu am intalnit nici unul care sa nu iubeasca animalele mai mult decat pe oameni.
  • -1 (17 voturi)    
    Ingrozitor (Duminică, 23 mai 2010, 17:12)

    Marius [anonim]

    Mie mi se pare ingrozitoare toata faza.
    In primul rand nu inteleg de unde atata sadism in comentariile voastre si, in al doilea rand, nu inteleg de ce trebuie data asa o stire.
    Imaginea respectiva este o imagine demna de cosmaruri.
    • +8 (12 voturi)    
      nu intelegi.... (Duminică, 23 mai 2010, 17:34)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      nu intelegi de unde atata sadism in comentarii?
      dar sadismul indurat de tauri il intelegi?
      pune un pic neuronu la treaba.
      si da, este o stire pt ca obiceiul asta primitiv ar trebui sa inceteze.
      • -5 (13 voturi)    
        tu mananci carne? (Duminică, 23 mai 2010, 19:06)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        Nu-mi spune ca esti vegetarian, ca n-o sa te cred. Cum crezi ca ajunge carnea pe farfuria ta? Nu stii?

        Ei bine, sper sa faci trichineloza, sa-ti moara copiii de salmoneloza, si ma-ta inecata cu un os de peste.

        Stai linistit, glumeam. Buna gluma, nu? In ton cu comentariile.

        Dar, pentru neuronul tau odihnit, o informatie: hrana pe care o mananci provine de la animale chinuite mult mai oribil decat taurul acela.

        Si acum, o intrebare sincera. Daca omul ala ti-ar fi fost un prieten foarte bun, ai fi avut aceleasi comentarii? Nu-i nevoie de raspuns, sunt satul de ipocriti.
        • +6 (10 voturi)    
          ha? (Duminică, 23 mai 2010, 22:39)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui if0014

          omul ucide animale de cand s-a definit ca specie.....dar pt hrana.
          cand ucizi sau toturezi animale pt distractie, atunce alta treaba.
          pune si tu neuronu la treaba
    • +9 (13 voturi)    
      sadism (Duminică, 23 mai 2010, 18:34)

      diktatoru' [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Dar poate intelegi de unde exista atat sadism in cultura unui "popor civilizat". Avem noroc ca au renuntat la inchizitie! Pe ala nu l-a obligat nimeni sa se bage in arena dar taurul nu a avut alternativa. Sa crape, el si toti aia care in secolul 21 se duc la spectacole de genul asta. Mergeti la UFC daca vreti sange in arena, aia macar au discernamant.
      • +1 (9 voturi)    
        si totusi (Duminică, 23 mai 2010, 19:08)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui diktatoru'

        Spanolii dau o sansa si taurilor. Cel putin o data pe an, nu?
  • +13 (21 voturi)    
    de neinteles... (Duminică, 23 mai 2010, 17:15)

    vikydo [utilizator]

    nu voi pricepe niciodata cum de e posibil ca o vietuitoare ce isi zice OM poate sa ucida cu zel si in aplauzele altor "oameni" un animal.
  • +10 (14 voturi)    
    Veste buna (Duminică, 23 mai 2010, 18:21)

    adip [anonim]

    Asteptam cu drag stiri de acest gen zilnic. Felicitari taurului!
  • +4 (8 voturi)    
    uite (Duminică, 23 mai 2010, 19:27)

    oki [anonim]

    si de la mine un sincer bravo pentru taur.Da, cucoana care savura scena v-a placut? De-aia se dusese acolo sa vada sange.
  • +5 (7 voturi)    
    Da' saracu' taur, cand ii baga sabioiul .... (Duminică, 23 mai 2010, 19:31)

    El Grande Futador [anonim]

    Sper sa se intample din ce in ce mai des.
    Sa le iasa cornu' pe gura ....
  • +6 (10 voturi)    
    AH (Duminică, 23 mai 2010, 19:35)

    HESS [anonim]

    Ce ma unge la suflet cand vad asa ceva.Si mai la cate unul ii baga cornul si pe la coite.Am vazut cum unuia pur si simplu i-a luat pielea de pe jumate fata si cap.Of ce placere sa vezi aceste bestii cu fata umana cum sant macelariti.Mai sant si lasi pe deasupra aceste gunoaie.Dupa ce intra taurul in arena apar baietii calare si-l impung cu niste sulite,apoi il impung cu niste sulite mai mici care ii raman in carne si atarna de el.Aceste doua lucrari au datoria de a slabi taurul.Apoi apare marele ,,erou,, Care atunci cand este este la pamant ranit sau pe punctul de al rani taurul sar in ajutorul lui alti cacati.Asa ca nu exista nici o lupta dreapta intre magar si taur De putine dati lumea mai indulta taurul.Foarte putine dati.
  • -3 (7 voturi)    
    vai de voi (Luni, 24 mai 2010, 0:18)

    sorin oanta [anonim]

    vai de voi tarani veniti cu pluta,ati vazut vreodata o corida in realitate?de secole exista coride in spania! stati voi in fata unui taur daca sunteti barbati! vai de voi ! de ignat cand taiati porcul sa bagati la burdihane cum il omorati?il gadilati inainte sa moara? nu mai vorbiti voi de cruzime,va dati mari cocosi si sunteti toata natia de niste carnati opariti !!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Cu ceva (Luni, 24 mai 2010, 1:22)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui sorin oanta

      Mi mult timp in urma Englezii foloseau Bulldogii in luptele cu taurii in arenePariuri,,spectacol,,Peste ei au trecu timpul si civilizatia si-a spus cuvantul.Peste altii nu se vede.Si nu mai amesteca pere cu mere .Nu este placut modul in care se sacrifica porcul de ignat .Dar aici discutam de coride.Cand se va deschide un subiect despre .,este corect modul in care se sacrifica porcul de ignat sau nu fi sigur ca majorotatea celor care au postat aici nu ar fi de acord.Cat despre a fi barbat sau nu daca stai in fata taurului nu e relevant.Barbatia nu consta in asta.
    • +3 (5 voturi)    
      Draga barbatu' ideal... (Luni, 24 mai 2010, 3:08)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui sorin oanta

      Si de ce ar trebui sa stau in fata unui taur ca sa demonstrez ca sunt barbat? Inteleg ca stramosii nostri faceau acest lucru ca sa aduca mancare sau sa-si protejeze familia dar acum in ce consta necesitatea acestui act de "curaj"?
      Si ca veni vorba, stii ca banderilele (sabiile folosite de toreadorii calare, inainte de intrarea marelui matrasitor - scuze: matador) sunt infipte in nervii sciatici, pentru a paraliza partial animalul? Curat curaj, coane Sorine!
      Vedea-te-as bolnav de sciatica, sa simti si tu macar partial ce simte taurul...
  • +1 (3 voturi)    
    poveste (Luni, 24 mai 2010, 1:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    un turist minca la acelasi restaurant in fiecare zi la un restaurant in Spania o portie de momite. Intr-o zi ospatarul ii aduce o portie cu momite mult mai mici ca de obicei. Intrigat, turistul intreaba: ce se-ntimpla, de ce azi sint asa de mici? Ospatarul raspunde: stiti, domnule, mai cistiga si taurul citeodata, nu numai toreadorul.
  • -1 (5 voturi)    
    interesant (Luni, 24 mai 2010, 3:30)

    Jimbo [anonim]

    parca totusi, as tine partea OMULUI in aceasta "lupta", fie ea si nedreapta cu un animal, dar se pare ca unii dintre noi nu au nimic la mansarda, e gol, poate o-i fi eu ala... dar.. totusi, corida e o traditie, nimeni nu vrea sa-si etaleze "momitele" aici, a o interzice este ca si cum i-ai obliga pe romani sa nu mai ofere paine si sare, pentru ca painea aia mai bine ar fi trimisa la un orfelinat, spital etc. asa ca, astept si eu ziua in care un activist tip Brigite Bardot sa se puna intre toreador si taur, ca sa vedem si noi atunci cui ii va iesi cornu' prin gura. bafta
    • +1 (1 vot)    
      oameni sau hominizi? (Luni, 24 mai 2010, 18:34)

      V [anonim] i-a raspuns lui Jimbo

      Si eu as tine partea "OMULUI" cum zici tu, doar ca sunt convins ca "OAMENI" ar trebui cautati undeva in exteriorul arenei, pentru ca inauntru e foarte dificil daca nu imposibil sa gasesti. Iti zic eu ce gasesti intr-o arena de corida: niste "carnati opariti" (ca sa il parafrazez pe un prostan obosit de pe forum) care chinuie si ucid cu sadism un animal, si alti "carnati opariti" care stau si privesc cu incantare la asa spectacol magnific (si bineinteles, dau bani buni pentru privilegiul asta). Aaaa, sau tu te refereai la "OM" din punct de vedere biologic? In cazul asta, daca creaturi ca tine, ca amatorii de coride sau ca vanatorii "sportivi" sunteti "OAMENI" atunci mi-ar placea sa fiu inclus in alta categorie.
  • +1 (3 voturi)    
    traditie (Luni, 24 mai 2010, 5:52)

    diktatoru' [anonim]

    pentru toti cei care dati din gura ca e vorba de traditie: si sacrificiile umane erau o traditie in multe culturi. Numai ca lumea a evoluat. Cei care merg la coride si care savureaza acest tip de spectacol nu sunt decat niste inapoiati.
  • 0 (4 voturi)    
    Chill off (Luni, 24 mai 2010, 9:13)

    Luciano [anonim]

    Din cate stiu taurul care lupta vitejeste este crutat, ceea ce cred ca s-a intamplat si in cazul de fata. Toreadorul s-a batut singur, iar rana desi "spectaculoasa" nu pare a fi grava. Cred ca 80% din cei ce asista la asemenea spectacole isi doresc sa vada si "accidente". Voi astia care-i criticati pe spanioli pentru acest obicei sangeros ganditi-va si la traditia taiatului porcului de la noi inainte sa dati cu piatra.
  • 0 (4 voturi)    
    Foarte Tare ! (Luni, 24 mai 2010, 9:34)

    Goa Uld [anonim]

    Criminalul isi merita soarta. Foarte bine a patit!
    A primit ceea ce merita. Spaniolii, salbatici nenorociti. Chinuie bietele animale fara rost, doar pentru amuzamentul lor.
    Trebuia sa-i scoata si ochii sa nu mai vada data viitoare.
    Daca s-ar interzice coridele ( macelarirea ) fara rost in Spania, as spune ca lumea a mai evoluat un pic.

    De animale mi se rupe inima ( vazandu-le chinuite de oameni ) dar de oameni mi se rupe p*** vazandu-i loviti, impunsi, muscati de catre animalele pe care le chinuie.
    Iar, toti cei care tin isonul macelarilor, sa aiba cel putin aceeasi soarta cu a celui pe care il admira!

    Se pare ca unii nu au evoluat de la stadiul de salbatici!
    • 0 (2 voturi)    
      QED (Luni, 24 mai 2010, 11:29)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Goa Uld

      iubitorii de animale sunt sociopati undercover!
      • -1 (1 vot)    
        QuasiEntirelyDemented (Luni, 24 mai 2010, 18:56)

        Mr. T [anonim] i-a raspuns lui cocosila

        Ma nae undercover, ma saxofonu' (pardon, anglosaxofonu'.. sau cum naiba se zice). Ma undercover ma. Conform ultimelor descoperiri in materie de "shteentza", si tu esti un animal, la urma urmei, la fel ca toti cei care citesc aceste randuri (robotii de indexare de la google, sau vreun alien interesat de forum sa ma scuze). Problema e ca exista animale si animale. Sunt de acord cu ce ai scris doar in sensul ca cine te iubeste pe tine sigur e un animal sociopat :-))) Daca ai citit articolul, atunci stii ca e vorba de un animal mare, cu 4 picioare care, ca gest de autoaparare perfect justificat, conform oricarui manual de justitie universala, i-a bagat cornu' in gura altui animal, cu 2 picioare, mai mic da mult mai al dracului si antipatic. Eu daca eram taur, ii bagam cornul nu intre masele ci ii faceam terci creierul de maimuta bashinoasa imbracata cu zorzoane.
  • 0 (2 voturi)    
    Privirea taurului! (Luni, 24 mai 2010, 12:26)

    stanley [anonim]

    Ati observat privirea taurului inainte de faza finala? Parca ii spunea spaniolului: "Mi-ati infipt voi cacaturile astea in spate, dar lasa ca ti-o pun eu acuma, conquistadorule!" Eu cred ca toreadorii astia, in loc sa faca o pregatire fizica dura care sa-i faca sa reactioneze mult mai prompt cand sunt cazuti la pamant, fac doar seara exercitii de "tinuta" in fata oglinzii, cu picioarele strans lipite, pieptul umflat si capul intors cu mandrie peste umarul drept privind spre dulcineele din tribuna carora doar privirea inflacarata a toreadorului le provoaca orgasmul!
    Atunci cand saracul taur reuseste uneori sa i-o puna toreadorului, parca intr-un fel se razbuna populatia indigena din America de Sud macelarita prin sec. 15-16 de marinarii spanioli...
  • +1 (1 vot)    
    Pai (Luni, 24 mai 2010, 15:28)

    HESS [anonim]

    Pai in cateva emisiuni la unele canale de tv din spania se discuta despre homosexualitatea unora dintre ,,barbatii ,,astia.Si un alt subiect era ca unii dintre taurii mai cu sange-n fudulii ar fi fost drogati inaintea coridei.Lumea tauromaniei este o lume inchisa cu mici mari secrete.Daca te uiti la privirea si fata unuia dintre astia inainte de ai infinge spada taurului ,vezi o fata schimonosita de un om idiot si debil mintal.Se incrunta si isi strang buze.