VIDEO Silvio Berlusconi, filmat in timp ce saruta mana lui Muammar Gaddafi

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2010, 12:15 Actualitate | Internaţional

Berlusconi si Gaddafi
Foto: Captura LiveLeak
Presa italiana l-a criticat vehement pe seful guvernului de la Roma dupa ce acesta "s-a umilit" in fata liderului libian, transmite LiveLeak. Silvio Berlusconi a fost filmat in timp ce saruta mana lui Muammar Gaddafi.

Intalnirea dintre cei doi oficiali a avut loc in cadrul summit-ului Ligii Arabe, desfasurat in localitatea libiana Sirt.

Presa intaliana sustine ca imaginea este "ironica si controversata": sa te inchini in fata lui Gaddafi contrazice incercarile premierului italian Berlusconi de a se prezenta drept "cel mai bun prieten al Israelului".

In noiembrie trecut, presedintele Barack Obama a fost criticat de o parte a presei americane pentru ca "a facut o plecaciune" in fata imparatului Akihito al Japoniei. Un oficial de la Casa Alba a afirmat insa ca presedintele nu facea altceva decat sa respecte protocolul: "cred ca cei care incearca sa politizeze aceste lucruri sunt foarte, foarte, foarte departe de adevar".

In aprilie 2009, liderul american a mai fost criticat odata dupa ce s-a inclinat in fata regelui Abdullah al Arabiei Saudite, in cadrul unei intalniri G-20. Casa Alba a spus atunci ca "nu a fost vorba despre o plecaciune. Obama a apucat mana regelui cu amandoua mainile si este mai inalt decat regele Abdullah".



Citeste mai multe despre   






















5035 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Normalitate! (Marţi, 30 martie 2010, 12:47)

    gigi [anonim]

    E normal sa saruti mana care te hraneste si te tine la putere!
    NU e normal ca sa-i injuri pe arabi, sa ai pozitii intolerante si exagerat catolice in public, sa inciti la ura impotriva arabilor, dar, cand crezi ca nu te vede nimeni, sa pupi mana .....aaa...arabului!


    Presupun ca sa tavalesc de ras toti arabii din Italia!
  • -2 (8 voturi)    
    Sigur nu e fals? (Marţi, 30 martie 2010, 12:49)

    vio [anonim]

    Ca parca niste pixeli nu sunt la locul lor!

    Cu siguranta asta va fi argumentul arabofobilor.
    • +3 (9 voturi)    
      Si chiar viteza capului e mai mare de 50Km/h (Marţi, 30 martie 2010, 12:59)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui vio

      deci e facatura clar !
  • +8 (8 voturi)    
    Nu as vrea sa fac vreo asociere, dar (Marţi, 30 martie 2010, 12:59)

    Creator [utilizator]

    Acest gest, sarutatul mainii, parca l-am mai vazut in The Godfather...
  • -2 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 30 martie 2010, 13:24)

    d [anonim]

    Nu mi se pare asa spectaculos. Ar trebui sa intelegem ca pe lumea asta mai sunt si alte coduri de conduita decat cel anglo-saxon.
    • +4 (6 voturi)    
      anglo-sexonul Berlusconi (Marţi, 30 martie 2010, 13:42)

      anglo-sexonul [anonim] i-a raspuns lui d

      ... de parca Berlusconi (si italienii in general) sunt de pe alta planeta. In plus, unde in lumea asta se saruta mana unui barbat la nivel de protocol de stat. Eu cred ca Berlusconi, bufon cum este, nici nu s-a gandit ca o sa fie filmat si o sa-i ofenseze chiar pe proprii cetateni prin asta. Dar la varsta lui neuronul ramas nu mai functioneaza cum trebuie.
      • +2 (4 voturi)    
        fosta colonie (Marţi, 30 martie 2010, 14:48)

        vio [anonim] i-a raspuns lui anglo-sexonul

        Mai ales ca Libia a fost colonie a Italiei. asa ca diferentele de conduita nu pot fi prea mari.
      • 0 (0 voturi)    
        da.. (Miercuri, 31 martie 2010, 9:35)

        Lilia73 [utilizator] i-a raspuns lui anglo-sexonul

        La Berlusconi niciodata varsta nu e de vina, de vina e caracterul lui..
  • +5 (7 voturi)    
    pai, (Marţi, 30 martie 2010, 15:00)

    nahir [utilizator]

    asa tre sa faci cand te-ntalnesti cu nasu', el capo di tuti capi.
  • 0 (4 voturi)    
    Rusine Dinu Patriciu! (Marţi, 30 martie 2010, 17:16)

    Dapyx [anonim]

    inca o facatura ordinara! :))
  • 0 (0 voturi)    
    :))) (Marţi, 30 martie 2010, 18:40)

    cata [anonim]

    si totusi la obama a fost subtila placaciunea. la silviutu, mai avea putin si il spala din cap pana in picioare :)))
  • +3 (3 voturi)    
    Unicredit (Marţi, 30 martie 2010, 21:08)

    Silvio Berlusconi [anonim]

    Chiar daca pare un trucaj ordinar, sa nu uitam povestea din spate, sa nu uitam ca Unicredit este cea mai mare banca din Italia si sa nu uitam ce de curand Gaddafi a cumparat 21% din actiunile bancii, devenind principalul actionar. :)
    Deci totul ar putea avea o justificare...
  • 0 (0 voturi)    
    si can' te gandesti ca libia (Miercuri, 31 martie 2010, 13:40)

    un italiano vero [anonim]

    a fost colonia lor....
    si parte a imperiului roman...
    silvica, ai aia mica.
    dijaba are renume la dame...