Rusia cumpara 261 de tancuri pentru a salva uzina producatoare Uralvagonzavod 

de Olga Popescu     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 14:25 Actualitate | Internaţional

Ministerul rus al apararii a anuntat ca intentioneaza sa cumpere, anul acesta, 261 de tancuri. Fortele armate nu au nevoie de aceste masini, care pot insa salva uzina producatoare, scrie Vedomosti. Este vorba de tancuri model T-90. Cele produse la Uralvagonzavod costa in jur de 70 de milioane de ruble bucata, desi modernizarea tancului T-72, realizat la aceeasi intreprindere, costa numai intre 10 si 30 de milioane de ruble.

Problema este ca fabrica Uralvagonzavod a fost puternic afectata de criza mondiala si de reducerea drastica a cererii la vagoane, care au asigurat, pana la izbucnirea crizei, aproape doua treimi din castigurile intreprinderii, oferind de munca pentru aproximativ 20.000 de salariati.

Contractul cu Algeria de livrare a 185 de tancuri T-90, precum si contractul indian pentru piese de schimb s-au incheiat, uzina lucrand acum numai la cele 70 de tancuri T-90 furnizate anual Indiei.

Prin urmare, intreprinderea trebuie salvata de la faliment. De aceea, guvernul de la Moscova a decis un fond de sustinere de 28 mld. ruble, la care se vor adauga cele 18 mld. ruble care reprezinta costul celor 261 de tancuri cerute de Ministerul Apararii.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1961 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Propunere constructiva (Vineri, 26 februarie 2010, 14:44)

    SM3 [anonim]

    Propun sa salvam si noi ( Romania ) uzina producatoare de tancuri Abrams.
    • +5 (5 voturi)    
      Alo, domnu, puneti si mie douj dan astea cu tun.. (Vineri, 26 februarie 2010, 16:03)

      Hugo Ciavetz [anonim] i-a raspuns lui SM3

      Ma mir, de obicei Rusia are un portofoliu de imbecili anti-americani de prin lumile a treia si a patra de la care colecteaza bani pe arme.

      Alde Chavez e fraierul de serviciu, el a luat deja nu stiu cate tancuri rusesti ca-i era frica ca intra Bush peste el in baie, Algeria a luat si ea sa se apere de dunele din Sahara, Cuba e rupta-n c.., n-are nici bani de-o teava de tun, Coreea de nord are sclavi care fac orice, China face copy-past si nu da bani pe originale..mda, nu prea mai sunt idioti sa puna botu la T-90.

      Aaah, uitasem de arabime, stai ca poate mai ia Siria niste scule sa aiba Israelul pe ce-si antrena pilotii :))
      • +1 (1 vot)    
        Super tare!!! (Vineri, 26 februarie 2010, 17:47)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Hugo Ciavetz

        GENIAL COMENTARIU! Bravo nene!!
  • -5 (9 voturi)    
    Aşa se sprijină economia unei ţări (Vineri, 26 februarie 2010, 14:53)

    ixulescovici [anonim]

    în vreme de criză. Nu prin importuri.În Rrrromânica lui Băsescu,de 20 de ani numai s-a importat. Iar acum se miră că nu mai au de unde să aducă bani la buget.
    Dar nu contează,5 milioane şi de manelişti (conform spuselor prezidenţiale) au votat să trăiască bine. Pentru că tov. Băsescu a spus cu guriţa domniei sale că PDL-ul nu va face nimic ca să lupte împotriva crizei.SĂ TRĂIM BINE !
    • +2 (8 voturi)    
      Nu zau?! (Vineri, 26 februarie 2010, 15:07)

      Pârvulescu Anton [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Tov. Boulescovici,nu ar fi pentru un dobitoc ca matale,postac cretinoid al pesedo-pereme-ului sa emigrezi în marea rusie???Ca vad ca te atrage acolo,nu ai fi nicio piedere pentr natia româna,ba din contra!!!Si apropos, "Rrrrromânica lui Basescu, de douazeci de ani[sic!]......".Poate un martafoi ca tine o fi Rrom,se prea poate,dar si un rrom ar trebui sa stie totusi ca Basescu nu se afla la putere de douazeci de ani,ci doar de cinci(nu ca ar fi rau sa stea 20 de ani la putere,dar nu îi permite constitutia,ceea ce ilici iliescovici a ignorat atunci când si-a luat al treilea mandat!!!).Si va mai sta Basescu înca cinci ani la putere,spre groaza voastra a martafoilor-dobitoci,alegatori ai pesedo-pereme-ului!Hehehehe!
    • +2 (6 voturi)    
      jignire (Vineri, 26 februarie 2010, 15:40)

      ion din basarabia [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      daca ai o parere ar fi bine sa o exprimi fara jigniri. acesta Tara frumoasa e Romania , cu problemele dar si cu valorile care sint in ea.Pentru ea a murit sute de mii de stramosi si tu o batjocoresti "romanica"?! Pacat...
    • +3 (3 voturi)    
      ce are Basescu cu tancurile rusesti? (Vineri, 26 februarie 2010, 17:13)

      Technicus [utilizator] i-a raspuns lui ixulescovici

      Comentariul tau e total deplasat.

      Te pomenesti ca-n vremea lui Iliescu era Romania un mare exportator mondial ?
    • +1 (3 voturi)    
      dezvoltare (Vineri, 26 februarie 2010, 18:48)

      andu [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      Dupa al 2-lea razboi mond. Germania si Japonia au trecut prin criza dar s-au dezvoltat accelerat depasind tarile invingatoare. Aceste tari nu au avut voie sa detina cantitati mari de armament si nici nu au avut voie sa produca arme mult timp dupa razboi. Resursele umane si materiale au fost utilizate util pentru societate nu irosite (investitii in armament si munitie, sustinere de armate numeroase) cum au facut tarile invingatoare.
      • +1 (1 vot)    
        gresit (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 0:59)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui andu

        ambele au fabricat mari cantitati de armament. Razboiul din koreea a creat sute de mii de joburi in Japonia. Iar Germania a fabricat si exportat armament in cantitati imense, numai tancuri leopard a vindut cu miile, sa nu mai vorbim de altele. O ideologie imbecila nu tine loc de realitate.
        Capisci?
    • 0 (2 voturi)    
      nu asa se sprijina economia! (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:42)

      levi [anonim] i-a raspuns lui ixulescovici

      ci cu investiti in lucruri care aduc profit,sa dai banii pe tancuri inseamna ca ai aruncat banii in put,si mai trebuie sa le intretii....dar voua rusofiliilor logica nu a fost niciodata punctul forte!
  • +1 (3 voturi)    
    este foarte (Vineri, 26 februarie 2010, 21:37)

    smen [anonim]

    normal ca armata rusa sa cumpere cel mai avansat tanc al lumii T 90 la fel cum o sa cumpere si cel mai avansat avio t50,care e problema n-au rusii sa isi cumpere propriile creatii
    • +1 (3 voturi)    
      cel mai avansat tanc? (Sâmbătă, 27 februarie 2010, 10:38)

      levi [anonim] i-a raspuns lui smen

      chiar?eu stiu ca e varza!si cel mai avansat avion de care vorbesti este inca in faza de prototip,rusnac mincinos ce esti!