Sarkozy: Liderii UE au acceptat unanim ideea unei guvernari economice a statelor membre

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 11 februarie 2010, 20:35 Actualitate | Internaţional

Presedintele francez Nicolas Sarkozy a afirmat joi ca liderii UE au acceptat in unanimitate ideea unei guvernari economice a celor 27, propus de Franta si Germania, apreciind ca aceasta este "una dintre lectiile crizei", relateaza AFP.

Ideea unei guvernari economice a Uniunii Europene, trecand printr-o coordonare mai puternica a politicilor nationale pe termen mediu, a fost una dintre principalele teme ale summitului sefilor de stat si de guvern de joi.

"Ceea ce s-a intamplat este foarte important, pentru ca nu am auzit o singura voce care sa conteste necesitatea unei guvernari economice a Europei, pe care am propus-o impreuna cu cancelarul " german, a declarat Sarkozy, intr-o conferinta comuna de presa cu Angela Merkel.

"Toata lumea este de acord. Este una dintre lectiile crizei, este nevoie de o guvernare economica a Europei", a precizat el.

"Guvernarea economica inseamna ca, in cadrul acestui consiliu al sefilor de stat si de guvern, va fi evaluata situatia, se vor coordona politicile, se vor organiza initiative", a explicat Nicolas Sarkozy.

"Franta si Germania au pregatit activ noua strategie europeana. Noi spunem ca UE trebuie sa coopereze mai bine", a adaugat, la randul sau, Angela Merkel.

Propunere mai veche a Frantei, dar niciodata concretizata, ideea unei guvernari economice a fost respinsa timp indelungat de Germania, care a vazut in acest lucru o tentativa a Parisului de a pune sub semnul intrebarii independenta Bancii Centrale Europene, in sensul de a influenta deciziile privind dobanda de referinta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2924 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    Stim directia... (Joi, 11 februarie 2010, 21:03)

    samurai [utilizator]

    inca un pas spre Noua Ordine Mondiala.Vor hotari altii despre ce e mai bine pt.noi...auzi colo "Toata lumea este de acord"...
    • 0 (6 voturi)    
      mda (Joi, 11 februarie 2010, 22:18)

      levi [anonim] i-a raspuns lui samurai

      mai bine ne guverneaza Pogea,Udrea%co,ca asa suntem noi mai deosebiti ..in prostie..
      • +2 (4 voturi)    
        si UK nu zice nimik.... (Joi, 11 februarie 2010, 23:18)

        tito [anonim] i-a raspuns lui levi

        ciudat mi se pare faptul ca nici un ziar Britanic nu a inceput sa urle cum ca banii contribuabilului englez se duce in buzunarele grecilor....asa cum de obicei urla cand e cazul Romaniei....
        • +3 (3 voturi)    
          Nu.. pentru ca nu se va duce (Vineri, 12 februarie 2010, 7:25)

          Lolotz [anonim] i-a raspuns lui tito

          Statele din zona Euro vor ajuta Grecia "in principal" pentru ca sunt direct interesate.

          UK nu este in zona monedei Euro...si prin urmare nu au de ce sa comenteze prea tare...
    • +3 (7 voturi)    
      Lasa ca nu e chiar asa... (Joi, 11 februarie 2010, 22:50)

      paraipan [anonim] i-a raspuns lui samurai

      Grecii (si nu numai ei) si-au facut-o cu mana lor - au cheltuit ca disperatii banii pe care nu-i aveau. Sunt doua optiuni:
      1. ii scot din zona euro si ii lasa sa se-aleaga praful de ei - ceea ce nu se poate, pentru ca ar urma Spania si ceilalti, si se face praf Europa. Ghici cine s-ar bucura??
      2. le dau bani si le pun niste ministrii nemti care sa faca putina ordine in balcanismul (sau mai degraba turcismul) lor.
      Cred ca daca il mai aveam in continuare pe Motocicleanu si comp. pateam si noi la fel ca grecii....Poate era mai bine: niste ministii nemti la justitie, interne si finante ar fi foarte buni!!
  • +2 (2 voturi)    
    Incerc sa inteleg ce inseamna (Joi, 11 februarie 2010, 21:07)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    "Guvernare economică a Uniunii Europene" ?
    Va rugam ca atunci când daţi o ştire să faceţi în aşa fel încât să fie înţeleasă. Vă mulţumim.
    1. Pieţele financiare
    2: Datorie, echitate, moneda şi instrumente pentru riscul de
    3: recente crize financiare internaţionale în Asia şi America Latină: Ce lecţii?
    4: rata de schimb şi a balanţei de crize financiare internaţionale,
    5: Fondul Monetar International: înainte şi după criza din Asia
    6: Banca Mondială şi alte bănci multilaterale de dezvoltare: înainte şi după de dezvoltare ale mileniului
    7: Organizaţia Mondială a Comerţului: Ce avantaje în comparaţie cu GATT?
    8: Uniunea Europeană: o guvernare regionale specifice, dar este eficient?
    9: Runda de la Doha la un comerţ internaţional echilibrat mai durabile?
    10: dezechilibre globale de cont curent: riscul de o ajustare bruscă şi dezordonat
    11: dezechilibre la nivel mondial de conturi curente: FMI poate ajuta la rezolvarea problemei?
    12: punctele slabe ale sistemului financiar internaţional: fluxurile de capital în criza pe termen scurt, de evoluţia pieţei subprime şi recenta
    13: punctele slabe ale sistemului financiar internaţional: recomandările FMI şi Banca de Decontări Internaţionale sunt acestea suficiente?
  • 0 (6 voturi)    
    Romania,membra in EU. (Joi, 11 februarie 2010, 21:08)

    Dan B.Charles [anonim]

    Ma bucura enorm aceasta decizie aprobata in UNANIMITATE.Romania este pe drumul bun,logic si rational.Votul uninominal MAJORITAR,noile coduri penal si civil si in viitorul apropiat cu procedurile respective,refoma statului si descentralizarea,TREBUIE O CONSTITUTIE NOUA, cu Tratatul de la Lisabona dominant si Carta dreptului fundamental al Omului lege in tara din 1 Decembrie,2009,precum si reformele pensilor fraudulose si imbuibate a elitei crimale-securist-comuniste,si TOLERANTA 0 la evaziunea fiscala,ma bucura si imi arata ca ROMANIA are ce ii trebuie sa devina o tara demana de EU,NATO si PARTENERA STARATEGICA CU AMERICA.Felicitari Romania,acum pot sa spun ca sunt mandru ca m-am nascut in Romania.Un NordAmerican din Giulesti.Dupa 35 de ani ma voi intoarce in tara la pensie cu un simtamant de multumire, tara este pe drumul bun.God bless Romania,Eu and USA.
    • -2 (4 voturi)    
      hai mai repede (Joi, 11 februarie 2010, 21:40)

      radub [anonim] i-a raspuns lui Dan B.Charles

      hai frate, ce mai astepti pensia de la aia. vino incoace pe 100 de dolari, sa-ti iasa pe nas democratia si drumu ala bun. sa vezi si tu cum e de aici din focul luptei, nu din americica. hai, ca ati votat pentru noi. sa traiesti 120 de ani, cu pensia de la boc, din cat ai contribuit. sa traiesti bine.
      • 0 (0 voturi)    
        tu de la vintu de jos (Joi, 11 februarie 2010, 22:20)

        levi [anonim] i-a raspuns lui radub

        stii mai bine,tara este acolo unde este din cauza penibillilor ca tine niste looseri care nu au facut nimic in viata dar comenteaza orice,sau esti un comunist imputit?
    • 0 (2 voturi)    
      votul uninominal majoritar (Joi, 11 februarie 2010, 23:42)

      un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui Dan B.Charles

      Iar vorbiti de votul uninominal majoritar ca si cum ar fi o garantie a progresului Romaniei.

      In Europa centrala si de vest se voteaza pe liste de partid in: Austria, Belgia, Cehia, Danemarca, Elvetia, Estonia, Finlanda, Grecia, Letonia, Luxemburg, Norvegia, Olanda, Polonia, Slovacia, Slovenia, Spania si Suedia.

      In plus, in Germania, Italia si Ungaria sistemul e mixt - o parte a Parlamentului e aleasa pe liste.

      De fapt, singurele tari vest-europene cu sistem de vot uninominal majoritar sunt Franta si Marea Britanie.
  • 0 (6 voturi)    
    oh, inceputul sf e aproape (Joi, 11 februarie 2010, 21:14)

    lipa [anonim]

    chiar ca traim momente dramatice. eu zic sa ne foloseasca ca si carne de tun, de experimente, etc. hai cu chipul ala mai repede.
  • +1 (1 vot)    
    Eh, mai rău nu se poate... (Joi, 11 februarie 2010, 22:53)

    Wasile [utilizator]

    Când Românica are cea mai drastică scădere din tot blocul UE la PIB, suntem penultimii la inflație, și dăm de ceasul morții cu deficitul comercial, cred că mai rău nu se poate.
    Deci aștept ca tătuca UE să ne ia frumușel de mână, și să ne zici: Bă Românica, dacă omori toate firmele cu zeci de impozite și birocrație, dacă ai milioane de bugetari și grămezi de pensionați pe caz de boală inexistentă... bă Românica, nu e bine. Uite ce vei face...

    Mai rău nu poate să fie, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    opera de trei parale (Vineri, 12 februarie 2010, 8:12)

    opera de trei parale [anonim]

    Nu cumva se cunostea demult situatia dar a fost lasata sa evolueze ( ca si 11 septembrie ) tocmai pentru a facilita / accelera guvernarea economica in Europa???? Mamica Europa nu are voie sa ne controleze pusculitza si cand are nevoie sa apeleze la ea.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Vineri, 12 februarie 2010, 10:40)

      kinn [anonim] i-a raspuns lui opera de trei parale

      Da, situatia se cunostea si a fost lasata sa evolueze pana acum, tocmai pentru ca daca ar fi zis cineva ceva ar fi sarit cei ca tine cum isi permite Europa sa dea lectii unui stat suveran. Asa ca au lasat statul suveran, adica Grecia, sa intre in rahat pana la gat si sa ceara in genunchi ajutor.
  • -1 (3 voturi)    
    Guvernarea mondiala (Vineri, 12 februarie 2010, 10:43)

    Gigi [anonim]

    Nu inteleg de ce tot lungesc liderii lumii trecerea la guvernarea mondiala, daca asta e scopul final. Oricum pt Romania ar fi un lucru bun, ca romanii nu sunt in stare sa se autoguverneze. Nu se pricep. Mai bine sa-i lasam pe altii (ca atunci cand am adus rege german).
    Oricum e mai bine sa traiesti intr-o tara cat toata Europa si cu un miliard de locuitori decat intr-o tara de 20 de milioane unde nu se pot strange bani decat pt 10 km de autostrada pe an. Si Romania e mult sub media europeana la orice capitol. O tara numita Europa ar ridica si "nivelul" teritoriului in care traim. Noi am fi dintre cei care am castiga, altii ar fi cei care pired (cei care trag media in sus).
    Conceputul de stat si natiune e depasit si duce numai la conflicte.
  • +1 (1 vot)    
    Te duce cu gandul la ideea... (Vineri, 12 februarie 2010, 10:52)

    Pixelatu' [anonim]

    ... ca nici "criza" n-o fi fost intamplatoare.