Ahmadinejad: Holocaustul este calcaiul lui Ahile pentru Occident

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2009, 10:14 Actualitate | Internaţional

Presedintele iranian Mahmoud Ahmadinejad a declarat ca "Holocaustul este pentru Occident calcaiul lui Ahile si cea mai mare slabiciune" a sa, informeaza Haaretz. Liderul iranian a facut aceste declaratii la un post de radio din Teheran.

"Nu ne vom preda niciodata puterilor agresive, iar cei care care cred ca vom face vreun compromis si vom ceda presiunii Occidentului si razboiului psihologic se inseala amarnic", a declarat Ahmadinejad.

Haaretz noteaza ca Ahmadinejad a fost criticat de cei trei rivali ai sai la alegerile prezidentiale din 12 iunie - Mir-Hossein Moussavi, Mehdi Karroubi si Mohsen Rezaei - deoarece a impins Iranul spre izolarea internationala prin politica sa externa "aventuroasa". Acestia critica, in special, atitudinea sa in dosarul nuclear dar si declaratiile dure la adresa Israelului.

"Occidentul s-a folosit de problema Holocaustului pentru a expune o inocenta ipocrita si pentru a asupri alte natiuni, dar eu am atacat in mod efectiv acest punct slab al Occidentului. Unde este aventurismul acestei politici?", s-a intrebat Ahmadinejad.

Liderul de la Teheran a fost criticat, in ultimii ani, pentru declaratiile sale legate de eliminarea Israelului, relocarea statului evreu in Europa sau SUA si negarea dimensiunilor Holocaustului.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3026 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    Ecaterinca sa introduca Holocaustul la bac ! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 10:32)

    Eneas [anonim]

    sa scoata limba romana si matematica ,aceste materii derizorii, sa introduca studiul manelelor si Holocaustul ! Aceasta este adevarata reforma a invatamantului
    • 0 (10 voturi)    
      k (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:18)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      lumea, dnule eneas, dar ai grija sa nu ai probleme cu
      antirasistii de profesie.
      • -3 (19 voturi)    
        Holocaustul chiar trebuie studiat !Parerea mea.. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:18)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Cred ca rezistenta de 4000 de ani, documentata istoric , a unui popor ,fie el evreu ,in fata unei sorti adverse, merita studiata inaintea altor materii ; e interesant cum un popor de numai cu 15-16 milioane de oameni, reusesc sa impuna un sens istoriei umanitatii !Trebuie sa recunoastem si ,daca putem,sa invatam ceva !
        • +3 (13 voturi)    
          Studiat, dar numai de 15-16 milioane (Sâmbătă, 30 mai 2009, 22:13)

          Axul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Fiecare cu istoria lui, domnule senator Radu Feldman Alexandru.
          De ce sa jelesc eu mortii dumneavoastra?
          • 0 (4 voturi)    
            asa (Sâmbătă, 30 mai 2009, 23:58)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Axul

            e dle vadim, e adevarat, simtul umorului va lipseste cu desavirdire.
          • -1 (3 voturi)    
            Antisemitule !sunt Radu Feldman Duda (Duminică, 31 mai 2009, 8:07)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui Axul

            ....Alexandru era bunicul , Alexandru Feldman Macedon, pe numele intreg
        • +5 (5 voturi)    
          exact (Duminică, 31 mai 2009, 17:15)

          popa [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          asta este si ideea daca evreii sunt un popor asa de mandru sa nu se mai planga atata cu holocaustul acesta si sa nu mai numeasca antisemit pe oricine doreste sa sa nege acest lucru, este dreptul fiecaruia dintre noi sa punem la indoiala acest lucru, de ce este interzis prin lege de ce sunt distruse spatiile verzi pt monumente inutile? nu-l agreez pe Ahmadinejad dar Iranul cred ca este singurul stat din lume care nu a recunoscut holocaustul
    • -5 (17 voturi)    
      ??? (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:21)

      razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      ai vrut sa faci o gluma?
      • +2 (6 voturi)    
        poate a vrut (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:31)

        Dani [anonim] i-a raspuns lui razvan_cluj

        Poate a facut.

        Asa, si???

        Te-ai "atacat"? :))
    • +7 (13 voturi)    
      Istoria e complicata. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:15)

      nomemory [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      In clasa a XII am fost invoiti de la ore si dusi in sala de festivitati pentru a participa la o actiune de comerare a Holocaustului. Ne-a vorbit un tip simpatic (evreu) despre formarea statului Israel, etc. 90% participanti nu au inteles ce cautau acolo. 10% auzisera de la parinti despre conspiratii.
      A fost o experienta interesanta.
      • +8 (22 voturi)    
        ar fi fost interesant (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:36)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui nomemory

        ar fi fost interesant sa fi venit si un palestinian sa expuna versiunea lor asupra aceluiasi eveniment, ca sa aveti ambele versiuni si sa le puteti cantari si judeca. Evreii au impanzit deja lumea cu versiunea lor.
        • +4 (6 voturi)    
          este vorba de bani (Duminică, 31 mai 2009, 16:56)

          paul [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          pai aia sunt niste saraci ce sa-i intrebe lumea pe ei? astia cu perciuni construiesc monumente pe iarba verde din Bucuresti
  • +13 (21 voturi)    
    am vazut.. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 10:54)

    cristi [anonim]

    acum cateva zile un documentar despre iran,facut de o ecipa de americani... imaginea iranului pe care o face cunoscuta usa nu este altceva decat o mare minciuna... cat despre neintelegerile lor cu evreii... au cea mai mare comunitate de evrei dintre tarile arabe si nu sunt deloc persecutati asa cum s-ar crede,din contra... Liderul spiritual al evreilor a si precizat clar ca neintelegerile iranului cu evreii au loc din cauza sionistilor
    • +10 (22 voturi)    
      Au 25 de sinagogi numai in Teheran ... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:12)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Evreii sunt de 3000 de ani in Iran si au aceleasi drepturi ca iranienii ; au inclusiv un deputat in parlament( la cc 20.000 de evrei iranieni ) Moshe Katav fostul presedinte al Israelului provine dintro familie de evrei iranieni
      au trait foarte bine si pe vremea sahului si acum in regimul aiatolahilor
      • +7 (7 voturi)    
        Au 25 de sinagogi numai in Teheran (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:53)

        ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        As dori sa aflu si eu sursa acestor informatii.
      • +1 (17 voturi)    
        25?/haha (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:26)

        giovanny [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Nu este decat o singura sinagoga in oras,in partea de nord a orasului,pe Valiasr Boulevard..Cine intra acolo,o face furisandu-se..In rest mai este o biserica rusa si una armeana,ultimii fiind cei mai tolerati dpdv religios..In atelierele de croitorie,daca vrei sa faci vreun material promotional,stegulete de birou,etc,etc,ti se spune din start...no israel,no usa!!!Asta desi bazarurile sunt pline de tricouri,adidasi,treninguri inscriptionate cu usa!!!In partea de sud a orasului,am vazut librarii unde se vindeau memoriile lui clinton,in engleza si persana,desi vizavi,la 10 metri,era o moschee..Asta e Iranul....
        • +6 (12 voturi)    
          sinagogi (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:06)

          furia [utilizator] i-a raspuns lui giovanny

          Vezi ca a dat cineva mai jos un link cu un interviu al unui lider evreu din Iran. Intre altele zice:

          So far, life has been totally normal for the 25,000 members of our community. In Tehran alone we have 26 synagogues, as well as Jewish primary and secondary schools.

          E nevoie de traducere?
          • 0 (0 voturi)    
            da (Sâmbătă, 30 mai 2009, 23:59)

            baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui furia

            ...
      • +7 (17 voturi)    
        pt Eneas (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:41)

        emigrantul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Galusca cu Occidentul este doar o scuza, daca oocidentul nu inventa capitalismul si burghezia, lumea mai statea mult si bine in feudalism. Exista tari ca Etiopia care au stat doar cativa ani in colonialism, si sunt saraci lipiti pamantului. Si noi am stat sub turci si nu suntem saraci numai datorita turcilor, mai precis cauzele grave s-au facut mult mai tarziu sub comunisti si Iliescu. Chiar cineva isi imagineaza ca o tara ramasa in urma ajunge din urma Germania cu oameni ca Vanghelie, care daca l-ai pune sa-ti explice sistemul economic german, se uita ca vitelul la poarta noua.
      • -2 (12 voturi)    
        you're making shit up (Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:04)

        Rumalun1st [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        Nu au nici un membru evreu in Parlament. Check this out----> http://www.spiegel.de/international/spiegel/0,1518,455172,00.html
        • +5 (7 voturi)    
          mai uita-te si tu pe Discovery ,e public .. (Duminică, 31 mai 2009, 11:25)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Rumalun1st

          ..deci parlamentarul iranian evreu reprezentant al minoritatii iudaice din Iran filmeaza o sedinta in sala parlamentului iranian cu un corespondent BBC pe post de invitat si tu imi spui sa ma uit in Spiegel-fituica de propaganda la fel de serioasa ca Libertatea
    • +5 (13 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:31)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Faptul ca tu crezi ca iranienii sunt arabi dovedeste cate stii despre problema si cat ai inteles din documentarul respectiv.
    • +8 (8 voturi)    
      Iranienii (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:39)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Iranienii nu vorbesc araba, deci nu sunt arabi.
      • +7 (9 voturi)    
        corect (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:39)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui uwe

        sunt persani, nu arabi
    • +1 (3 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 19:17)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Despre ce documentar este vb?
    • +1 (3 voturi)    
      cristi si ignoranta (Duminică, 31 mai 2009, 10:19)

      nu sunt inregistrat [anonim] i-a raspuns lui cristi

      scriind ca:..au cea mai mare comunitate de evrei dintre tarile arabe...iti dezvalui ignoranta, Iranul nefiind tara araba!documenteaza-te inainte de a scrie!
  • -1 (25 voturi)    
    In democratia iraniana... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 11:38)

    Corneliu [anonim]

    ...viata e splendida pentru oricine. Cred ca lumea e pur si simplu invidioasa pe acest stat avansat, avanpostul viitorului luminos al omenirii.
    Recomand cu caldura studierea in profunzime a uimitoarei experiente iraniene, pentru extinderea aplicarii ei in mod creativ in restul lumii, daca se poate, cu prioritate in Romania.
    Cat despre Israel, ce sa zic, acolo ei sunt inca in evul mediu timpuriu, nici macar n-au auzit de electricitate, ca sa nu mai spun de telefon sau internet. Fac numai rele, mai ales prin faptul ca indraznesc sa-si apere existenta, in marea lor obraznicie jidaneasca.
    Iranul la urma urmei adopta mentalitatea ruseasca, dar sub o forma mai deschisa: ii accepta pe evrei dar nu statul lor, asa cum i-ar accepta rusii pe romani. Noroc ca nu depinde de ei...
    • +3 (19 voturi)    
      Nu uita! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:59)

      popeye [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

      Sa nu uitam de "realizarilii" democratiei originale din aceasta tara numita Iran(care în treacat fie spus NU este o tara araba,asta pentru admiratorul neconditionat al Iranului "cristi")în care executiile au loc în public(sa aiba poporul un pic de distractie!),femei sunt lapidate(tot în public)daca au fost violate(e clar ca ele sunt de vina pentru acest lucru neislamic,ca doar ele i-au sedus pe acei barbati sa le violeze!!),fete de 16 ani spânzurate de o macara(mai trebuie sa mentionez ca tot în public?),cu toate ca legea luminata a islamului nu prevede pedeapsa cu moartea pentru minori,altii omorâti pentru ca s-au converiti la alta religie etc.etc.etc.Ah,sa nu uitam si de maaaarele conducator al Iranului,ahmadinejad,care la fiecare ocazie nu uita sa anunte ca la proxima ocazie va distruge Israelul!Într-adevar domnule,ce tara minunata Iranul asta,ma mir cum de celelalte tari nu se grabesc sa-si ia un exemplu de la aceasta tara atât de avansata din orice punct de vedere!
  • +6 (16 voturi)    
    Desi ... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:00)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    .. e un fanatic religios, cata dreptate are ! ...

    Dupa SUA, a venit randul Europei sa se prostituieze moral in fatza evreilor.
  • -7 (15 voturi)    
    tipic... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:03)

    cristi [anonim]

    de obtuz spalat pe creier
  • +14 (22 voturi)    
    O tema de reflectie: (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:10)

    Pintea Haiducul [utilizator]

    Nu inteleg de ce israelienii tin asa de mult de acea minciuna a "camerelor de gazare",chiar anul acesta am vazut o stire pe o Agentie de Stiri ca in paturile baracilor de la Auschwitz [o patura,doua paturi; scuze pt lipsa diacriticelor!] s-au descoperit urme de "Zyklon B",dovada destul de graitoare ca gazul cu pricina a fost folosit pentru dezinfectarea baracilor detinutilor morti de tifos,nu pentru exterminarea in masa a detinutilor.In plus,cu privire la incinerarea cadavrelor,mai e problema carbunelui,atat de necesar industriei de razboi germane...Una peste alta,eu nu neg faptul mai presus de orice indoiala ca au existat pogromuri in WW2 (si nu putine!),ca evreii au fost vanati ca niste animale de Einsatzkommando-urile SS si de trupele colaborationiste locale prin padurile Bielorusiei,ca au fost deposedati de bunuri,inchisi in ghetto-uri sau trimisi in lagare de munca silnica,unde au fost lasati prada tifosului,pentru ca armata germana avea prioritate la antibiotice...A fost o tragedie istorica,supravietuitorii acelei orori au gandit atunci ca daca vor inventa teza oripilanta a "camerelor de gazare" aceasta tragedie nu se va repeta cu siguranta! Ea nu se va repeta oricum,astazi lucrul acesta a devenit limpede insa e timpul ca adevarul sa fie infruntat cu barbatie,sa fie recunoscuta acea minciuna a supravietuitorilor Holocaustului,lansata din instinct de conservare sub socul prigoanei si asupririi naziste.Cum poate fi posibila moralitatea si credibilitatea fara Adevar? Nu poate fi,acesta-i adevarul gol-golut. Adaug,in final,o maxima pentru iubitorii de intelepciune: "Amicus Plato sed magis amico veritas!"
    • +10 (16 voturi)    
      Corect! (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:58)

      VDN [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      dar ce ne facem ca Germania a platit dupa razboi multi bani ca despagubiri evreilor datorita Holocaustului.

      Stima
    • +12 (12 voturi)    
      Mai multe informatii (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:24)

      cvm [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Mi se pare ca detii mai multe informatii de care unii dintre noi nu 'beneficiaza'. Daca exista ceva in plus fata de ce ai scris de ce nu le faci publice astfel incat sa poata fi masurate si cantarite?
      Cred ca astfel de discutii au un rol educativ, in general.
    • -4 (20 voturi)    
      Raspuns lui Pintea. (Sâmbătă, 30 mai 2009, 14:54)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Si pentru a-ti risipi nelamurirea: camerele de gazare au existat si au functionat, fiind utilizate pentru exterminarea detinutilor din Auschwitz care nu mai prezentau vreo utilitate pentru nemti in lagar.
      Gazele erau desigur folosite si pentru dezinfectie.
      Iar destinatia lagarelor era de la bun inceput exterminarea, dar si utilizarea detinutilor, pana la aceasta faza, la efortul de razboi. Cei intrati acolo aveau de fapt un bilet cu un singur sens de calatorie: moartea.
      • +8 (16 voturi)    
        pt.Corneliu (Sâmbătă, 30 mai 2009, 16:11)

        bobocel [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Nu ti se pare ca te contrazici singur?exterminarea dar si utilizarea detinutilor? Sa inteleg ca ai exterminau doar pe cei care nu mai puteau munci?Cum se face ca atunci cand au fost eliberati de rusi,prizonierii evrei de la Auscwitz,care erau numai piele si os,numai de munca nu erau buni,nu au fost exterminati?Usile de la camerele de gazare se deschideu in interior(fiind pline de cadavre de evrei EXTERMINATI ! ) SI MAI AVEAU SI GEAM.Cercetatori australieni au examinat toaya zona de la Auschwitz cu "sonar" de mare adincime si nu au gasit nici cea mai mica urma de gropi comune.Fotografiile facute de aliati inainte de sfarsitul razboiului,din avion,nu arata nici urma de furnale.Pe placa comemorativa de la AUscwitz numarul mortilor a fost scazut de la 4 milioane la 2mil,dar presa aservita striga in continuare tot 6 milioane de victime.Ce mai zici de asta domnu Cornelschowitz?
        • -4 (14 voturi)    
          Bobocel, baietzel... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:08)

          Corneliu [anonim] i-a raspuns lui bobocel

          ...se pare ca ai probleme cu intelegerea textelor.
          Animalele naziste, in ultimele saptamani nu mai aveau cu ce sa-i hraneasca pe detinuti si nici nu mai aveau timp sa se ocupe de exterminarea lor.
          Este o certitudine ca ei au facut tot ce le-a stat in putinta ca sa-i extermine pe evrei si pana atunci sa-i utilizeze pana la epuizare.
          Numerele absolut exacte nu vor putea fi stiute niciodata, dar e clar ca evreii au fost singurul popor pe care au hotarat in mod oficial sa-l distruga integral, prin orice mijloace, reusind in proportie de o treime.
          In fata acestei realitati, a purta o disputa despre amanunte este o meschinarie, chiar rea credinta.
          • +5 (7 voturi)    
            Doar atat: (Duminică, 31 mai 2009, 2:29)

            kalinix [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

            http://www.google.ro/search?q=david+cole&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en_US:official&client=firefox-a

            http://www.zundelsite.org/english/leuchter/report1/index.html
            Si bineinteles, sit-ul celui mai activ revizionist (care face inchisoare pentru ca a pus la indoiala numarul erveilor exterminati): http://www.zundelsite.org/
            Numai bine
          • 0 (0 voturi)    
            Popor (Duminică, 31 mai 2009, 23:57)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

            Raportat la vremea aceea, ce intelegi tu prin "popor evreu"?
    • +5 (13 voturi)    
      asa, (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:17)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      mai nenea Pintea, cred ca e prima oara cind imi place intr-adevar ce scrii. Dar vezi sa nu care cumva sa intri sub incidenta delictului de " negationism", care alaturi de "rasism" este astazi cea mai mare crima.
      AIi de la mine cele mai bune urari, felicitatiuni, si un plus din toata inima.
    • +3 (3 voturi)    
      am vazut o stire pe o Agentie de Stirie (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:11)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      Care agentie exact?
      • +7 (11 voturi)    
        Iata adresa la care poti citi stirea: (Sâmbătă, 30 mai 2009, 17:59)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui ta31

        http://stiri.acasa.ro/articole/extern/Compania-Schaeffler-acuzata-ca-a-fabricat-textile-din-parul-detinutilor-de-la-Auschwitz/true


        Stirea a mai aparut si pe site-ul Agerpres la inceputul lunii martie,din cate imi amintesc,dar nu pot verifica in arhiva site-ului pt ca nu sunt abonat.
        In articol se precizeaza clar ca parul detinutilor era prelevat la sosirea in lagar,nu dupa prezumtiva "gazare",si ca din acest par erau fabricate paturi si ciorapi.
        • -6 (10 voturi)    
          Da, Pinteo, e desigur... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:34)

          Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          ...mai uman, atat cat puteau sa fie umane bestiile naziste. Ca nici oile nu sunt tunse moarte, ci vii.
          Iar detinutii, practic toti evrei, nu erau considerati oameni, asa cum nu sunt considerati nici acum evreii de catre nazistii de azi, de neomul Ahmadinejad si chiar de unii participanti la acest forum.
          Nu vreau sa-i denumesc pe acestia nici rasisti si nici antisemiti, ci doar creaturi subumane, si ca atare tot ce fac sau spun ele nu cade sub incidenta niciunei legi facute pentru oameni.
        • +9 (9 voturi)    
          pt. Corneliu (Duminică, 31 mai 2009, 10:15)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

          in acel articol despre firma Schaeffler scrie: "Materialele contin urme de Zyklon B, gazul ucigas folosit de nazisti pentru uciderea detinutilor din lagarele de concentrare. Parul detinutilor din lagare era prelevat la sosire si era folosit la fabricarea de paturi si ciorapi pentru militarii germani." Pai, daca parul era luat DUPA gazare inseamna ca nu era taiat la SOSIRE, iar daca era taiat la sosire nu avea cum sa contina urme de Zyklon B! Cineva minte urat aici... D-le Corneliu, intr-o ancheta detaliile sunt vitale, no offense, iar aici ceva nu se leaga.
          • +6 (8 voturi)    
            Corect,domnule! (Duminică, 31 mai 2009, 12:02)

            Pintea Haiducul [anonim] i-a raspuns lui clujean

            Daca parul era taiat la sosirea in lagar el nu avea cum sa contina urme de Zyklon B in cazul cand acceptam "a priori" ipoteza ca acest gaz a fost folosit pentru exterminarea in masa a evreilor.Din parul prelevat s-au facut textile,chipurile pentru militarii germani,dar eu nu cred ca acesti militari ar fi acceptat sa poarte ciorapi sau sa se acopere cu paturi din par de evreu.Nu dintr-o inalta moralitate,desigur,ci din greatza,din repulsie viscerala.Textilele respective erau destinate tot detinutilor evrei,asta-i clar ca lumina zilei! Faptul ca in acele paturi s-au gasit urme de Zyklon B (acid cianhidric) inseamna,logic,ca baracile detinutilor (cu tot cu textilele din ele) au fost dezinfectate cu acest agent chimic,de unde deducem ca in lagarele de munca fortata ale Celui De-al Treilea Reich a existat o epidemie deosebit de grava (cel mai probabil de tifos; dupa cum afirma documentele epocii,tifosul facea ravagii in Polonia acelor ani),epidemie soldata cu un numar necunoscut de victime.Aceste noi informatii,extrem de relevante,aproape ca rezolva vechea dilema a "conspirationistilor",si anume daca lagarele naziste au fost cu-adevarat "lagare de exterminare" sau simple lagare de munca fortata,asa cum au existat in toate razboaiele lungi din Istorie,incepand cu cele ale Imperiului Roman.
          • +1 (1 vot)    
            Ne iau de prosti (Luni, 1 iunie 2009, 0:02)

            nano2k [utilizator] i-a raspuns lui clujean

            Iata pana unde incearca sa ne prosteasca.
            Ei isi inchipuie ca suntem atat de debili sa nu facem niste legaturi, sau sa nu ne dam seama unde lipsesc niste legaturi.
            • +2 (2 voturi)    
              evreii (Luni, 1 iunie 2009, 0:44)

              niculescu [anonim] i-a raspuns lui nano2k

              fac propaganda ca sunt victime in toate ziarele, construiesc monumente si dau legi contra negarii holocaustului ,crezand ca lumea va pune botul
    • -1 (3 voturi)    
      raspuns lui Pintea (Duminică, 31 mai 2009, 0:16)

      denis [anonim] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

      "Ea nu se va repeta oricum,astazi lucrul acesta a devenit limpede"
      cauta pe YouTube "FEMA concentration camps", sunt filmate si cuptoare de incinerare.
      din pacate se pare ca se va mai intampla...
      • +5 (9 voturi)    
        Hmm... (Duminică, 31 mai 2009, 13:05)

        Pintea Haiducul [anonim] i-a raspuns lui denis

        Mda,am citit despre "FEMA concentration camps",dar ele sunt construite in USA,nu in Europa.De ce le-au construit americanii???Mister.Poate cu scop preventiv,in caz de revolte sociale?Dar asta inseamna automat ca nu se mai doreste respectarea drepturilor Omului in acea tara si ca ea mai e o "democratie" doar cu numele.Multi si-au batut joc de-a lungul anilor de "democratiile populare" din Comunism,dar acele democratii populare chiar serveau cu-adevarat interesul majoritatii populatiei,desi contestatarii lor (putini la numar) erau persecutati sau de-a dreptul exterminati. "Democratia" americana--luata de toata lumea ca model--a ajuns astazi,pare-se, sa serveasca doar interesul unei minoritati si sa pregateasca oprimarea (si poate chiar exterminarea) in masa a cetatenilor contestatari,inchizandu-i in "lagare de concentrare"! Iata o oribila evolutie istorica...Eu unul nu simpatizez deloc cu socialismul vechilor comunisti,sunt mai liberal din fire,dar daca Bucurestiul va imita Washingtonul si va instala din nou o forma de totalitarism in Romania atunci trebuie ca noi,cetatenii,sa ne aparam libertatea si sa luam ca model "democratiile populare" din anii '50-'60.Mai putin socialismul lor extremist,evident.De pilda,daca ar fi dupa mine,as interzice prin lege partidelor politice sa intre in Parlament,dand acest drept doar Sindicatelor si Patronatelor,care sunt mult mai reprezentative pentru cetatenii activi si-si cunosc mult mai bine interesul.Interesul majoritatii populatiei va fi astfel mult mai bine reprezentat in forumurile decizionale ale Statului si democratia va fi cu-adevarat democratie! Asa as face eu,poate voi aveti alte idei...Oricum,tema merita dezbatuta public de pe-acum,dupa cum vad eu ca merg lucrurile nu vor trece doi ani pana ea va deveni de maxima actualitate.Trebuie sa chibzuim bine din timp,sa nu ne lasam intoxicati si manipulati de partide si sa ne salvam bruma de Democratie pe cale de disparitie prin atitudinea noastra ferma si principiala.
  • -1 (19 voturi)    
    Curios (Sâmbătă, 30 mai 2009, 12:56)

    Bogdan [anonim]

    Curios cum un agitat retardat, care castiga pe voturile analfabetilor, si care duce tara sa spre dezastru gaseste sustinatori la noi. Ar trebui trimisi cei ce ii ridica in slavi sa faca un stagiu de numai 6 luni in Republica Islamica Iran si apoi vor vedea Romania ca un paradis al democratiei si tolerantei. Privind toleranta iraniana, sunt pline stirile de executii publice si biciuiri pentru delicte minore (majore pentru ei cum ar fi inselarea sotului ...).
    Sa ne vedem de problemele noastre nu de nebunii din lume ca sunt prea multi !
    • +8 (14 voturi)    
      problema (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:20)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      la noi nu e Iranul si prezidentul sau, care este asa cum spui, ci faptul ca cineva, nu spui cine, persoane importante, ne tot asasineaza cu holocaustul. Evident ca acest lucru nu va contribui la cresterea simpatiei fata de evrei.
  • +1 (19 voturi)    
    "Ahmadinejad... (Sâmbătă, 30 mai 2009, 13:22)

    VDN [anonim]

    .... a fost criticat de cei trei rivali ai sai la alegerile prezidentiale din 12 iunie "

    nu poti distrage la nesfarsit atentia electoratului de la problemele din tara ta prin astfel de discurs.
    cresterea economica si a nivelului de trai nu se realizeaza prin eliminarea statului evreu sau prin afisarea aroganta a detinerii tehnologiei nucleare.

    succes iranienilor la 12 iunie!
  • -2 (14 voturi)    
    legat de mosche katav!!!! wikipedia (Sâmbătă, 30 mai 2009, 15:00)

    haisan [anonim]

    Bun venit la Wikipedia! Dacă doriţi să contribuiţi vă invităm să vă înregistraţi/autentificaţi.
    Moshe Katsav
    De la Wikipedia, enciclopedia liberă
    Salt la: Navigare, căutare

    Preşedintele Israelului, Moshe Katsav.Moshe Katsav (משה קצב‎ în ebraică, n. 5 decembrie 1945, Yazd, Iran) este un om politic israelian. A fost al optulea preşedinte al Israelului, între 1 august 2000 si 15 iulie2007


    [modifică] Biografie
    S-a născut în oraşul Yazd din Iran, de unde a emigrat la vârsta de 5 ani în Israel împreună cu familia. A locuit în localitatea de provincie Kiryat Malakhi, unde şi-a început activitatea politică în sânul partidului de dreapta Herut, iar apoi a blocului şi a partidului de centru-dreapta Likud. A ajuns în două rânduri şef de consiliu local (primar) al localităţii. A făcut studii de economie şi istorie.

    A îndeplinit funcţii de deputat în Knesset, ministru - între altele ministru adjunct al locuinţelor, ministru al muncii şi al ajutorului social, ministru al transporturilor, ministru al turismului şi viceprim-ministru etc.

    În anul 2000 a fost ales preşedinte al Statului Israel de către Knesset, învingându-l, într-un mod oarecum surprinzător pe experimentatul om de stat Shimon Peres. Având imaginea unui activist politic relativ tânăr, prezentabil, ridicat cu succes din generaţia copiilor imigraţi din ţările Orientului şi în acelaşi timp conservator, cu o familie care respectă perceptele religioase, Moshe Katzav s-a bucurat de sprijinul partidelor de dreapta şi al celor clericale, inclusiv al partidului ultra-ortodox de rit oriental Shas. A facut vizite oficiale remarcabile în China, Grecia şi Rusia - ţări care doar în ultimul deceniu şi jumătate şi-au ameliorat relaţiile cu Israelul. A făcut concesii cercurilor clericale adoptând o atitudine rezervată faţă de reprezentanţii şi delegaţiile evreilor de rit reformat.

    La cererea sa din data de 25 ianuarie 2007, Moshe Katsav a fost suspendat, mai întâi pe trei luni, din exercitarea funcţiei de preşedi
    • -1 (1 vot)    
      ai putea contribui (Duminică, 31 mai 2009, 10:30)

      wikipipi [anonim] i-a raspuns lui haisan

      inlocuind "la cererea sa" cu tahles.
  • +6 (12 voturi)    
    Holocaust au facut evreii anul trecut in Gaza (Sâmbătă, 30 mai 2009, 20:31)

    Iosef [anonim]

    De asta nu-si aminteste nimeni?
    De sutele de copii palestinieni nevinovati ucisi de soldatii israelieni nu-si aminteste nimeni?

    Ia sa ma mai scuteasca evreii cu povestea holocaustului de acum peste 60 de ani.

    Sunt buni la inflorit povesti.

    Trecerea evreilor prin Egipt acum n-spe mii de ani, holocaustul din secolul 20, etc, etc.

    Doar pe amaratii de palestinieni nu-i vede nimeni, pentru ca ei nu au banii propagandei evreiesti.
    Apropo, aceasta propaganda evreiasca e mult mai tare decat a lui Goebbels.
    Vor sa ne faca sa le plangem de mila pentru ce a fost si cat au suferit ei de mult si sa SA LE ACCEPTAM ORICE.
    Ei bine, NU.
    SA NE MAI SCUTEASCA.
    Asta ca sa nu mai pomenim ca toata criza actuala a pornit de la finantistii evrei de pe Wall Street .....
    • -4 (10 voturi)    
      Asa te-a informat mass-media de- numita culoare? (Duminică, 31 mai 2009, 11:27)

      lu[u'singuratic [anonim] i-a raspuns lui Iosef

      Mai radicalule! Mai radicalule care esti tu radical/
      Informatiile de unde le ai? De la trusturile din Ro? De la tv-ul lui Vantu? De la emisiunea lui Prelipceanu si a Laurei Chrieac? Prin ianuarie parca au avut o editie speciala cam de pe la h 22., in care au avut cativa invitati. S-a difuzat un material sau documentar spune-i cum vrei; - privind neintelegerile dintre israeliti si palestinieni.
      Cum era dna. Chiriac? Aproape isterizata!Itiamintesti? Acolo ai vazut.

      Intr-un razboi asa se intampla. Poate infloresc, Dar dumneata de unde ai informatii de te declari atat de intrigat. Ai fost in miezul problemei, cumva?

      Nu iti neg dreptul la opinie dar tonul pe care vorbesti imi spune ca tu stii mai multe decat majoritatea, in cel mai bun caz sau daca nu ...

      Ce ag ai citit IRNA? Haaretz? Jerusalem Post? etc
      Pai si atunci....?
    • -2 (8 voturi)    
      Orwell se rasuceste in mormat (Duminică, 31 mai 2009, 11:55)

      lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui Iosef

      Stii ca in timpul razboiului din Gaza francezii au difuzat un documentar vrechi de prin 2005? Asta ce iti spune? Se mai verifica sursele si autenticitatea lor?

      I-ti recomand documentarul "Orwell se rasuceste in mormat"
      E unul dintre documentarele cele mai reallste. Il recomand cu caldura. Pot spune ca este unul dintre cele mai bune documentare pe care le-am vazut. O sa vezi acolo situatia politica, a mass-mediei etc

      In caz ca nu poti face rost imediat de el iti recomand sa ii citesti textul-subttrarea: http://subtitrari.regielive.ro/orwell_rolls_in_his_grave-3938.html

      Vizionare placuta! S-au lectura placuta!
      • 0 (0 voturi)    
        Un art. ntersant - Rolul mass-mediei in razboaie (Luni, 1 iunie 2009, 12:04)

        lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

        Războaiele din fosta Iugoslavie de la începutul anilor 90 nu au izbucnit din senin, ci au fost pregătite, nu în ultimă instanţă, şi de mass-media.
        Mulţi ziarişti s-au lăsat manipulaţi de către naţionaliştii aflaţi la putere în fosta Iugoslavie în anii 90, fără a ezita măcar o clipă. Dragoslav Dedovici, jurnalist în Bosnia-Herţegovina şi director al fundaţiei Heinrich-Böll pentru Europa de Sud-Est, a declarat: "Rolul acestor ziarişti era acela de a explica populaţiei obiectivele naţionaliste ale elitei politice. Potentaţii au înţeles că au nevoie de sprijinul mediilor, în special al celor electronice, pentru a pregăti măcelul care avea să urmeze. Mai ales televiziunea i-a ajutat să mobilizeze masele pentru război. Acesta a fost, din nefericire, cel mai important rol al mediilor în anii 90."
        Sprijinul necondiţionat acordat puterii corespunde unui reflex din Iugoslavia socialistă, când ziariştii erau învăţaţi să se supună autorităţilor, în loc să-şi exprime spiritul critic.
        Situaţia nu s-a schimbat prea mult nici după război, când au apărut pe piaţă nenumărate medii de informare private. Din păcate, structurile vechi au dăinuit, a ţinut să releve Zarko Puhovski, politolog şi militant pentru drepturile omului din Zagreb.
        "Principalele medii nu erau preocupate de o informare obiectivă nici înainte de război, nici după aceşti ani grei. Au transmis oamenilor doar intenţiile politicienilor. Când puterea a vrut războiul - mass-media îl glorifica, iar în prezent, când elitele pledează pentru cooperarea cu foştii duşmani, ziariştii se întrec în mesaje de reconciliere."
        "Ziariştii au lăsat problema trecutului şi a dreptăţii pe seama Tribunalului de la Haga"
        Aceleaşi medii de informare şi, în general, aceiaşi oameni care erau convinşi de importanţa războiului cu doar câţiva ani în urmă, trebuie să joace acum rolul îngerilor păcii, să reuşească să treacă peste traumele trecutului. Nu este de mirare că ziariştii nu fac faţă acestor provocări dificile a subliniat Dedov
      • 0 (0 voturi)    
        Rolul mass-mediei II (Luni, 1 iunie 2009, 12:10)

        lupu' singuratic [anonim] i-a raspuns lui lupu' singuratic

        "Nu există reportaje sau relatări demne de luat în serios care să dezvăluie cum a fost acest război în realitate şi cine sunt vinovaţii. Răspunsurile la aceste întrebări dificile, cât şi problema dreptăţii, au fost lăsate în seama Tribunalului Penal Internaţional pentru Crime de Război de la Haga. Astfel, ziariştii din fosta Iugoslavie au impresia că s-au eliberat, odată pentru totdeauna, de confruntarea cu aceste subiecte spinoase."


        Astăzi, emisiunile superficiale de divertisment au luat locul abordării serioase a trecutului, datorită unui permanent proces de tabloidizare a presei.

        Cu toate acestea, Dedovici a amintit că au existat şi în timpul războiului medii de informare care nu s-au temut de adevăr, iar unele mai există şi în prezent. Este însă vorba de posturi foarte mici, cu o influenţă redusă asupra populaţiei. Multe dintre ele sunt finanţate de organizaţii non-guvernamentale sau fundaţii străine.

        Asa ca pozitia pe care am adoptatt-o a fost una corecta.
        In continuare recomand vizionarea acelui documentar. O sa vedeti destule similitudini intre ceea ce se intampla la noi si la ei. Despre mass-media de la noi side la ei. Dspre acoperirea unui subiect banal si unul de interes social, cultural, politic etc
        Dar la fel de bime exista si unele chestiuni de ordin intern din USA care imi scapa pentru ca nu ma aflu in acea tara.

        Asa ca va intreb daca stiti tot adevarul despre ceea ce se intampla in Israel in conflictul cu aarabii inainte de a adopta o pozitie ferma?
    • +4 (8 voturi)    
      asa (Duminică, 31 mai 2009, 17:10)

      paulica [anonim] i-a raspuns lui Iosef

      este sa nu uitam ce au facut ultima oara in Gaza cca 400 de copii omorati , si au interzis si accesul presei in zona de ce oare??si totusi se insista sa le plangem de mila evreilor..
  • -2 (8 voturi)    
    o intrebare simpla: (Duminică, 31 mai 2009, 15:02)

    max [anonim]

    ce ati alege daca ar trebui sa va stabiliti definitiv intr-o tara: Iran sau Israel? De ce oare?
    • +3 (7 voturi)    
      Un raspuns si mai simplu: (Duminică, 31 mai 2009, 15:41)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui max

      Iran,evident.O singura racheta nucleara iraniana explodata in Israel m-ar ucide cvasi-sigur (tinand seama de suprafata redusa a statului evreu),insa o singura racheta nucleara israeliana explodata in Iran nu m-ar afecta prea mult daca as trai intr-o zona indepartata de locul exploziei.Clar?In privinta regimului politic,si unii si altii sunt religiosi retrograzi inutili pentru Umanitate,n-au decat sa se anihileze reciproc,paguba-n ciuperci,vorba ceea...
    • +3 (3 voturi)    
      Pintea voinicule! (Duminică, 31 mai 2009, 17:42)

      max [anonim] i-a raspuns lui max

      Daca raspunsul e asa de simplu de ce m-ai votat negativ? :D
      • +1 (1 vot)    
        ? (Duminică, 31 mai 2009, 19:13)

        Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui max

        Nu eu,pisoiul se juca cu mouse-ul,ti-a dat minus din greseala!! Motan tampit!
  • +2 (2 voturi)    
    Si totusi (Luni, 1 iunie 2009, 0:24)

    nano2k [utilizator]

    Si totusi, dincolo de disputele legate de Iran sau de persoana lui Ahmadinejad, tipul asta are mare dreptate:
    Holocaustul ne cam tine in loc, aici prin Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    Putina lectura (Luni, 1 iunie 2009, 0:28)

    nano2k [utilizator]

    Ati face bine sa mai cititi putin inainte sa va dati cu parerea. Puteti incepe (sau continua) si cu Paul Goma. Sa vedem si cealalta fata a povestii.

    http://paulgoma.free.fr/

    Sau link direct spre "Saptamana rosie":

    http://paulgoma.free.fr/paulgoma_pdf/pdf/FRP_SAPTAMANA_ROSIE_octombrie_2008.pdf