Premierul Ungariei a cerut sa primeasca un salariu lunar de un forint

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 19 mai 2009, 7:27 Actualitate | Internaţional

In conditii de criza, Ungaria impune conditii de austeritate. Noul premier, Gordon Bajnai, a cerut injumatatirea indemnizatiilor acordate managerilor societatilor de stat, iar Parlamentul urmeaza sa decida, marti, asupra unor propuneri de reducere a salariilor si a altor avantaje de care beneficiaza ministrii si secretarii de stat.

Potrivit Radio Romania Actualitati, parlamentarii voteaza cateva modificari legislative care prevad reducerea cu 15% a salariilor ministrilor si anularea asa -ziselor "prime jubiliare", de care beneficiaza sefii ministerelor si secretarii de stat.

Mai mult, noul premier a cerut ca, in perioada de aproximativ un an in care va conduce Guvernul (pana la alegerile parlamentare din 2010), sa primeasca un salariu lunar de doar un forint. Gordon Bajnai este premierul Ungariei din luna aprilie si a stabilt ca principal obiectiv al mandatului sau gestionarea crizei economice.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1837 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    hah (Marţi, 19 mai 2009, 8:24)

    Dan [anonim]

    Domnul Boc ati auzit? Pai in alte tari mai conteaza si patriotismul nu doar beneficiile banesti ce le iei. La noi functiile politice sunt asumate doar pentru salariul ala..

    Imi e greu sa-i vad pe politicienii nostri renuntand la salarii pentru caa in clipa aia ii vad renuntand si la politica
    • -1 (11 voturi)    
      Piticot - un fomist ! (Marţi, 19 mai 2009, 9:01)

      Mitica [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Draga Dane,

      Unde ai mai vazut tu ca un Prim Ministru gen Piticot Demite Tot sa se preocupe in acest mod de reducerea cheltuielilor bugetare ?

      Pai cele mai importante initiative ale lui Piticot au fost restrangerea drastica a dreptului la munca pentru pensionarii din Romania si reasezarea salariilor in administratia publica, evident in crestere pentru "clientii", mardeiasii si nepoatele d-sale si in descrestere pentru toti ceilalti (profesori, medici, asistenti sociali, s.a.).

      Dl. Gordon Bajnai - ungur cu pretentii nobiliare (vezi i in coada numelui de familie) vrea sa fie mare senior. Poate reuseste d-lui, insa la Piticot sa nu te astepti la asa ceva.

      Mai bine te-ai interesa despre ce deconteaza in plus pe langa salar (ca asa se zice pe "ardeleneste" la salariu - cost cutting de 2 litere din 7, deci cca. 28% economie bocanista), dupa modelul recent al parlamentarilor britanici.

      S-ar putea sa fii uimit cat de bine integrat este Piticot in practici europene!
      • +1 (5 voturi)    
        Ignoranta, bat-o vina (Marţi, 19 mai 2009, 10:01)

        AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

        Dl. Boc face ce i se cere. Nu comentez pe tema asta, vom vedea daca "strategia" lui e buna sau nu.

        Iar in ce proveste pretentiile nobiliare ale domnului Bajnai, litera i NU ESTE cu pretentii, din contra, este cel FARA pretentii, daca ar avea y, adica l-ar chema bajnaY, s-ar crede nobil.

        Comentariul tau pe tema deconturilor este corecta, si pe mine ma dispera.

        Cu stima.
    • +2 (4 voturi)    
      stiai... (Marţi, 19 mai 2009, 9:05)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      ca Vadim isi dona slarul de senator? :D
      Are o fundatie sau ce-o fi aia, "Cina Crestina", prin care ajuta niste familii de batrani.
  • +2 (2 voturi)    
    CITESC (Marţi, 19 mai 2009, 8:38)

    sabo [utilizator]

    ...si zambesc!!
    cam ce explicatii si eschive ar spune?!
  • +3 (5 voturi)    
    Sa fie exemplu (Marţi, 19 mai 2009, 9:21)

    Ionel [anonim]

    Macar atat ar putea face politicienii si parlamentarii nostri care se bat cu pumnul in piept ca ei fac totul pentru tara. Si ne spun ca e criza, ca NOI trebuie sa strangem cureaua, ca trebuie sa cumparam Dacii in timp ce ei isi cumpara Mercedesuri.

    Si nu zic neaparat sa-si faca salariul de 1 forint, dar macar sa si le reduca. Ca oricum au si alte castiguri.

    Nu stiu daca ministrul Ungariei a facut gestul asta din populism sau alte motive, dar e un gest de bun simt.
    • +3 (3 voturi)    
      Salar reduction (Marţi, 19 mai 2009, 9:57)

      G [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      Cum sa isi reduca? Tu chiar crezi ca cineva face asta?

      Fie iti reduci simbolic la un forint, EURO, dolar, ca sa iti exprimi un punct de vedere, mai ales daca iti poti permite financiar, ori o lasi balta.

      Nimeni nu isi va reduce salariul de buna voie cu 50% sau 30% sau chiar 10%.
  • +3 (7 voturi)    
    Eheeeei! (Marţi, 19 mai 2009, 9:52)

    1,2,.3 [anonim]

    Uite de asta sunt priviti ungurii ca niste "Oameni" si romanii ca niste tigani. Din cauza politicienilor !!! La noi toata clasa politica este formata doar din lepre.
    • +1 (1 vot)    
      ie ie (Marţi, 19 mai 2009, 12:25)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui 1,2,.3

      DE ar fi numai clasa politica lepre dar mie mi-e teama ca mai sunt si altii multi tot asa
  • +3 (7 voturi)    
    salariu (Marţi, 19 mai 2009, 9:57)

    petrisor [anonim]

    il asteptam pe domnul boc sa iasa la televizor si sa spuna ca nu il lasa domnul Tariceanu sa isi doneze salariul
    • 0 (0 voturi)    
      cind (Marţi, 19 mai 2009, 18:50)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui petrisor

      ai spus "domnul Tariceanu" s-a si vazut cine esti, slujbasule pnldsr-ist umil dar zelos.
  • +4 (6 voturi)    
    vezi sa nu (Marţi, 19 mai 2009, 9:59)

    Cosmin [anonim]

    Musiu asta din Ungaria din cate stiu este tehnocrat. Asa ca il doare in cot de politica. El este un manager si se pare un patriot care vrea sa isi scoata tara din mocirla in care se afla.

    In rest 99.99% din politicienii din lumea asta nu sunt decat niste lingai care nu fac altceva decat sa plateasca pentru posturile pe care le ocupa ca mai apoi sa isi recupereze imiit investitia prin afaceri personale pe bani publici.

    Ne plangeam de ai nostri cand hop, scandal la Londra...ca sa vezi...gentlemanii au dat buzna la borcanul cu miere :)))

    Va mai amintiti de scandalul chiriilor parlamentarilor? Mai spera careva la acte de caritate de la preastimatii nostri legiuitori si conducatori?
    Poate cand o fi luna patrata... Bleah
  • +1 (3 voturi)    
    desigur (Marţi, 19 mai 2009, 10:30)

    mda [anonim]

    asteptam si noi ca fostul premier sa returneze cei 10 miliarde de euro care au disparut in 2008 din visteria tarii...

    3 miliarde de euro au disparut ca prin minune in ultimele 3 luni de guvernare.

    probabil a vrut sa vada cati bani poate cheltui din buget pe minut...

    doar si la un job, cand pleci sau esti dat afara, ti se face fisa de lichidare nu ?

    domnului tariceanu de ce nu i s-a facut asa ceva ??

    ok, ati terminat 4 ani de guvernare, ca si responabil direct cu BANII romaniei, ia sa vedem unde s-au dus... hmm SUNT LIPSA 3 miliarde de euro ? ok, ii aduceti de acasa, nu ne intereseaza cum, noua ne lipsesc banii

    oare cand se va face asa ceva in Romania ???????

    adica nu esti resposabil de banii pe care ii gestionezi ?

    atunci ma inscriu intr-un partid, ajung ministru si incep sa-mi bag banii in buzunar, ca si asa nu ma trage nimeni de urechi.
    • 0 (0 voturi)    
      nu "dat afara"! (Marţi, 19 mai 2009, 12:58)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui mda

      Observatia <<doar si la un job, cand pleci sau esti dat afara, ti se face fisa de lichidare nu >> este pertinenta, doar ca nu e vorba de dat afara!
      Si la faculate, cinda am terminat-o, mia-am facut fisa de lichiarare. la fel, cind m-am transferat de la fostul job la cel actual, am facut lichidarea. deci nu e vorba de "data afara", ci de incheiat socotelile, de facut decontul!

      Insa aceasta practica lipseste complet din plitica noastra ... revenind la prim-ministrul tarii vechine, nu stiu daca a a actionat din populism sau nu, nici nu conteaza, ce este important de retinut e ca acolo electoratul exercita o presiune, in vreme ce noi acceptam ORICE!
  • 0 (0 voturi)    
    politicienii si marile favoruri (Marţi, 19 mai 2009, 11:03)

    iggy [anonim]

    yep. un tip ok pm-ul Ungariei.
    altfel in vest sunt exemple de "profitori".

    in vine in minte Michel Barnier...actualul ministru al agriculturii. acum citiva ani a fost in atentia mediei franceze pentru un apartament luxos platit de stat.
    a demisionat din guvern la vremea ceea,
    a renuntat rapid la avantaje, "s-a pocait" public - oricum avea o familie numeroasa..
    s-a ascuns o vreme si acum este din nou pe ai mari.
    rotatia figurilor din politica e clasica. majoritatea nu stiu sa faca altceva...
  • +1 (1 vot)    
    Vrajeala (Marţi, 19 mai 2009, 11:15)

    FLORIN [anonim]

    Nici nu conteaza ce salar are. Important e sa fie competent si sa ia masurile cele mai bune. Salariul lui e nesemnificativ in ecuatie.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect! (Marţi, 19 mai 2009, 13:01)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

      nu este chiar vrajeala, e vorba de atitudine.

      insa ai perfect dreptate, valoare in sine a saalriului pt prim-ministru, presedinte sau parlamntari nu conteaza, esentiala este eficienta. daca lucreaza bine, poate sa isi permita romania sa le dea 400 x un milion pe an, daca sunt incompenteti sau hotzi, putem pierde zeci de miliarde!