Raport CIA citat de TIME: Osama bin Laden e pe moarte

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 14:03 Actualitate | Internaţional

Cel mai temut terorist din lume, Osama bin Laden, mai are doar cateva luni de trait, arata un raport CIA citat de revista TIME in pagina electronica. Publicatia sustine ca liderul retelei teroriste Al-Quaida ar mai avea de trait intre 10 si 18 luni, din cauza unei boli de rinichi.

Acestea nu sunt primele speculatii pe marginea starii de sanatate a lui Osama bin Laden. In urma cu 6 ani, presedintele pakistanez Pervez Musharraf afirma ca bin Laden, care se ascundea atunci in Afganistan, sufera de o afectiune la rinichi si nu poate trai fara dializa.

In acelasi an, un inalt oficial american anti-terorism, Dale Watson, afirma ca in opinia sa "Osama bin Laden nu mai este printre noi". Cativa ani mai tarziu, un raport al serviciilor secrete franceze arata ca liderul Al-Quaida ar fi murit in august 2006, din cauza unei crize de febra tifoida.

Osama bin Laden a continuat, insa, de atunci, sa apara in inregistrari audio si video in care ameninta lumea cu noi atentate teroriste. Ultimul mesaj audio al liderului celei mai temute retele teroriste a fost dat publicitatii chiar luna trecuta.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4595 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Anunt post vacant (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:13)

    CIA Human Resources Department [anonim]

    Cautam persoana cu barba, turban, studii superioare (de preferinta Oxford, Harvard, etc.) pentru ocuparea postului de "tap ispasitor" in campaniile de promovare a democratiei Statelor Unite. Constituie avantaj:
    - Cursuri post-universitare la Langley
    - Experienta in demolari
    - Cunoasterea aprofundata a Coranului
    - Curs atentate aeriene
    - Seminarii practice in aruncarea ambasadelor in aer
    • 0 (4 voturi)    
      Nice (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:33)

      A [anonim] i-a raspuns lui CIA Human Resources Department

      :-))
    • -1 (1 vot)    
      :)) (Miercuri, 2 iulie 2008, 16:35)

      coolmike [anonim] i-a raspuns lui CIA Human Resources Department

      tare anuntzul..! as candda dak se poate..dar am studii doar liceale abia..in curand voi incepe colegiul (k la amerikani numai k il voi face in romania :P) am vazut atatea filme..incat pot zice k am experientza in demolare de cladiri..si aruncarea ambasadelor in aer..! osama e idolul meu..numai dak imi dati acest post voi putea s aimi urmez liderul :))=))
    • 0 (0 voturi)    
      Succes si la mai mare! (Joi, 3 iulie 2008, 23:19)

      haril [anonim] i-a raspuns lui CIA Human Resources Department

      Te pomenesti ca doresti sa-i mostenesti locul.
  • +3 (3 voturi)    
    Stiri aberante (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:19)

    Stoewer [anonim]

    Strile despre Osama devin din ce in ce mai ilare si pot fi lejer trecute la rubrica "Divertisment". Dupa ce mai deunazi se ascundea pe K2 (nici in filmele cu James Bond nu se putea gasi o locatie mai buna pentru personajul negativ) acuma are nevoie de dializa, ceea ce implica un anume confort (greu de gasit prin pesterile Hindukushului) si o anume logistica in asigurarea celor necesare.

    Oricum, probabil ca CIA se ocupa de ingrijirea lui medicala, pentru ca fara Oasama politica externa a USA ar fi bulversata (acuma ca si nord-coreenii au devenit amici)
  • +2 (4 voturi)    
    Barbi (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:20)

    Gelu [anonim]

    Adica o sa moara exact cand o sa fie razbelul din Iran in toi.Huh ce coincidenta.Daca e asa de bolnav cum mama naibii nu reuseste CIA sa-l pescuiasca din grota?
  • +1 (5 voturi)    
    :)) (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:34)

    ika [anonim]

    "Osama bin Laden e pe moarte" ...si moartea mai vrea!!! =))
  • +2 (2 voturi)    
    ihi (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:43)

    bozo [anonim]

    da' halatu' , halatu'.., cat costa halatu'...? - te apuca rasu' de cat de prosti ne cred astia..
  • 0 (4 voturi)    
    Fahrenheit 9/11 (Miercuri, 2 iulie 2008, 14:54)

    mozzy [utilizator]

    Pentru fanii celebrului documentar al lui Michael Moore: eu cred ca bush o sa-l faca pierdut, la plecarea de la casa alba,pe celebrul sau prieten osama. ii pregateste iesirea din scena, dupa ce a fost un ajutor de nepretuit in campania din irak prin asasinarea americanilor la 9/11.
    • -1 (1 vot)    
      crezi? (Joi, 3 iulie 2008, 9:37)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui mozzy

      o sa-l faca pierdut intr-unul din dulapurile din biroul oval.
  • 0 (2 voturi)    
    De Iliescu, ce zice CIA-ul? (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:08)

    Ovidiu [anonim]

    Cred ca asta i-ar interesa pe mai multi romani decat de Bin Laden...
    • +1 (1 vot)    
      Nea Ilici e cu KGB-ul (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:48)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Nea Ilici e cu KGB-ul.
  • -1 (1 vot)    
    Dap (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:09)

    d [anonim]

    Cu tutotii sintem .. :(
  • -1 (1 vot)    
    :D (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:11)

    zmeu' [anonim]

    UE America!
  • -1 (1 vot)    
    eheeeei !..... :) (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:34)

    Cetentereseaza [anonim]

    Vrabia .... malai viseaza !!!
  • 0 (2 voturi)    
    wow (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:38)

    nero [anonim]

    Adica baga americanii sute de miliarde de dolari, fac razboaie in 2 tari, dau peste cap economia globala si BinLadica moare de moarte naturala, in patutzul lui, linistit si fara griji. PENIBIL
    Daca o sa apara in inregistrari si la 200 de ani de la nastere, atunci o sa fim siguri ca... exista reincarnare...
  • +1 (1 vot)    
    retragere in duet (Miercuri, 2 iulie 2008, 15:50)

    jorj [anonim]

    se va retrage odata cu dubyea. simpla coincidentza.
  • +1 (1 vot)    
    ce au astia de gand oare? (Miercuri, 2 iulie 2008, 16:32)

    goe [anonim]

    Benazir Bhutto a afirmat public, putin inainte sa fie asasinata, ca Osama e mort de vreo 3 ani. Si alte surse au spus acelasi lucru inca demult.
    E clar ca americanii se balbaie rau, dar oare de ce vor sa-l scoata acum pe Osama din scena?
  • 0 (0 voturi)    
    ...am asa....o grija...? (Joi, 3 iulie 2008, 13:53)

    Timid [anonim]

    Daca traieste,macar il stim.Daca moare,in locul lui vin o gramada,asa ca ....sa-l tinem in viata.