Liderii austrieci se opun extinderii zonei euro, dorita de Juncker, invocand precedentul Greciei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 septembrie 2017, 12:59 Actualitate | Internaţional

Christian Kern
Foto: Wikimedia Commons
Liderii austrieci sunt ostili dorintei presedintelui executivului european Jean-Claude Juncker de a avea cat mai multe tari din UE in Zona Euro, Viena avertizand asupra precedentului grecesc, scrie AFP.

Cancelarul social-democrat Christian Kern, care s-a intalnit cu Liviu Dragnea anul trecut, in 25 noiembrie, cat si cu fostul premier Sorin Grindeanu, pe 9 mai, a declarat ca prioritatile europene ar trebui sa vizeze lupta impotriva fraudei fiscale si a dumpingului social, apreciind ca trebuie strict respectate criteriile de la Maastricht.

"Atat timp cat acest lucru nu este rezolvat, o extindere a zonei euro nu are niciun sens deoarece nu ar face decat sa majoreze problemele", a spus acesta, la postul de radio O1, evocand "exemplul model al Greciei".

In discursul anual privind starea UE de miercuri, Juncker a spus ca euro are "vocatia de a deveni o moneda unica in intreaga Uniune Europeana" si a propus crearea unui "instrument de aderare, care sa ofere asistenta pre-aderare tehnica si, uneori, financiara".

Ministrul conservator al Afacerilor externe, Sebastian Kurz, cotat ca favorit pentru alegerile parlamentare anticipate din 15 octombrie, a agitat si el spectrul grecesc.

"Zona euro si spatiul Schengen sunt deschise tuturor celor care indeplinesc criteriile. Daca aceste criterii nu sunt respectate, nimic nu e posibil. Dorim sa evitam ca situatia greceasca sa se repete", a subliniat el.

Heinz-Christian Strache, liderul principalului partid de opozitie, FPO, extrema dreapta, a reamintit ca o serie de tari din UE nu doresc sa adere la zona euro. "Se vrea obligarea celor care nu doresc", a apreciat el, acuzandu-l pe Juncker ca este un "centralizator" care "nu a invatat nimic din Brexit".

  • Care este parerea ta? Raspunde la SONDAJ.


























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1491 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    acestia sunt Raspandacii URSS (Joi, 14 septembrie 2017, 13:09)

    un domn [utilizator]

    importante active URSS sunt blocate la Viena; in proximitatea unui Palat, intr un giratoriu, piata publica Troneaza un Imens Monument Dedicat Mujicilor, ma intreb de ce Austria a pastrat acest monument ?
    • -3 (3 voturi)    
      adica? (Joi, 14 septembrie 2017, 14:51)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      detaliaza un pic te rog.
      Eu cred ca romanii nu sunt in stare sa pazeasca granitele proprii. Pe cele ale UE in niciun caz. Deci eu cred ca austriecii au dreptate sa nu ne sustina.
  • +5 (7 voturi)    
    Astia nu sunt aia care... (Joi, 14 septembrie 2017, 13:42)

    milcov [utilizator]

    ne santajau pana si-au luat Petromul cu tot cu gazele, si petrolul, si BCR-ul,si padurile, toate pe MAI NIMIC, dupa care nu le-ai mai auzit gurita?
    Se pare ca au mai pus ochii pe cate ceva si trec la santaj iarasi. Sa vedem ce le da Terente.
    Oricum, cine mai are nevoie de Schengen acum cand toti isi fac garduri si vor sa instituie controale la granite, in cadrul Schengen, chiar.
    E ca si cum ne-am duce si noi sa ne luam ultimul model de iPhone.....5. Si la pret de iPhone X !
    • +2 (2 voturi)    
      in Schengen ne primesc sigur (Joi, 14 septembrie 2017, 14:05)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui milcov

      Romania indeplineste de multi ani criteriile TEHNICE de aderare la Schenghen. Granitele sunt securizate, migrantii care intra sunt capturati imediat..numai ca pana acum nu s-a vrut politic ca Romania sa intre in Schengen.
      Acum, de cand cu cotele de refugiati, de cand Ungaria, Cehia si Polonia refuza sistematic sa primeasca chiar si un singur migrant, situatia s-a schimbat in favoarea Romaniei: ne vor primi ptr ca nu au unde sa trimita migrantii.
      Eu sunt de parere ca in viitorul apropiat intram in Schengen. Mie mi-ar place, scapam de controalele la granita cu Ungaria.
  • +1 (3 voturi)    
    so much about Juncker's speech... (Joi, 14 septembrie 2017, 13:45)

    demaGOGU [utilizator]

    ...deci austriecii sunt primii care toarna apa rece pe planurile de egalitate Est-West (sic), placerea ultimului cui la coshciug e lasata, biensur, cuplului M&M.

    totusi, naivi cei care cred insa ca batranul evazionist luxemburghez a vb ieri fara voie de la stapanire.
  • +5 (5 voturi)    
    Din anul 1945 Austria executa, (Joi, 14 septembrie 2017, 14:31)

    Rescator [utilizator]

    la milimetru,ordinele Moscovei.Tragedia pentru noi este ca le-am donat toate resursele importante.Actiunea a fost intreprinsa de tradatori romani.Astept o guvernare care sa le ia inapoi,cu orice risc.Dupa ce ne-au spoliat
    isi mai si bat joc de noi.Cred ca prea multa umilinta strica!
    • -1 (1 vot)    
      cum poti crede asa ceva? (Joi, 14 septembrie 2017, 14:52)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ai trait in Austria?