Tweetul publicat de Barack Obama dupa violentele de la Charlottesville este cel mai popular din istorie

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 august 2017, 15:37 Actualitate | Internaţional

Tweetul lui Obama, cele mai multe like-uri
Foto: Twitter @BarackObama
Fostul presedinte american Barack Obama a publicat pe Twitter o fotografie cu el si trei copii de rase diferite si un citat din Nelson Mandela, in replica la violentele de la Charlottesville (Virginia), din weekend, iar mesajul a devenit cel mai aprobat tweet din istorie, cu 2,8 milioane de "like-uri", relateaza News.ro citand CNBC.

"Nimeni nu se naste urand o alta persoana din cauza culorii pielii, a originii sau a religiei sale (...). Oamenii trebuie sa invete sa urasca si, daca pot sa invete sa urasca, pot fi invatati sa iubeasca (...). Pentru ca iubirea vine mai natural pentru inima umana decat opusul sau", a scris Obama pe Twitter, citandu-l pe Mandela.

Anterior, tweetul cel mai popular era al Arianei Grande, care le-a spus fanilor ei ca este "zdrobita" dupa atentatul de la concertul sau de la Manchester, soldat cu 22 de morti, inclusiv copii. Mesajul a strans 2,7 milioane de "like-uri".

Al treilea tweet ca popularitate este selfie-ul de la Oscaruri al lui Ellen DeGeneres.
























Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3747 vizualizari

  • -3 (29 voturi)    
    Ciudat. (Miercuri, 16 august 2017, 15:54)

    Lok [utilizator]

    Charlottesville este rezultatul direct al radicalizarii sustinute de partidul Democrat.
    • -8 (16 voturi)    
      Lol (Miercuri, 16 august 2017, 17:00)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      E ca si cum ai spune ca o femeie este vinovata ca a fost violata pentru ca a umblat beata si dezbracata pe strada.

      Autoritatile fac ce vor cu statuile si cu muzeele lor, si gunoaiele alea rasiste nu ar trebui sa aiba niciun cuvant de spus in luarea acelor decizii.
      • +1 (13 voturi)    
        Gura păcătosului adevăr grăiește :) (Miercuri, 16 august 2017, 21:59)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Dacă ai o fiică, ar fi în interesul ei să o înveți că nu e o idee bună să umble beată și dezbrăcată pe stradă. Poate pe localnici îi poți castra psihologic, la fel ca în Suedia, dar va fi violată tocmai de mult-iubiții imigranți.
    • +4 (14 voturi)    
      in plus, twiteristul Obama (Miercuri, 16 august 2017, 18:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      A lasat dupa 8 ani de mandat o tara mult mai divizata social desi se presupunea ca primul presedinte negru sa obtina exact rezultatul opus.
  • +2 (16 voturi)    
    mda... (Miercuri, 16 august 2017, 18:38)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    "Nimeni nu se naste urand o alta persoana din cauza culorii pielii, a originii sau a religiei sale (...)"

    ...bla-bla-bla, mr. husseyn al-oblabla....

    propaganda marxista suna frumos pe hartie dar in practica observam ca partidul democrat sprijina grupari de extrema stanga rasiste precum BLM (black lives matter)...sau cum zicea o negresa la un meeting al BLM:

    - daca spui lucruri urate si batjocoritoare despre un alb, asta nu inseamna ca esti rasist....curat murdar!!!!...hic!...

    cat despre adeptii religiei urii, ce sa mai zicem tovarase islamist husseyn al-oblabla?!....
  • -2 (12 voturi)    
    like-urile se pot si cumpara (Miercuri, 16 august 2017, 22:01)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    plus, ce-i ia lui zuckerberg sa puna 7 miliarde de like-uri pe un anumit post, daca doreste? Cateva click-uri de mouse?

    Deja dam in mintea copiilor.
    • -1 (7 voturi)    
      ?!? :)))))) (Joi, 17 august 2017, 2:42)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

      Ce-are de-a face "zuckerberg"-ul tău cu Twitter-ul?!? :)))

      Pe de altă parte, explică-mi, te rog, de ce teoria ta nu e valabilă și invers, adică de ce "zuckerberg"-ul tău nu ar pune "7 miliarde de like-uri" pe un post al Marelui Cârmaci?

      Aștept provincia :D
      • 0 (2 voturi)    
        !?! (Joi, 17 august 2017, 12:59)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Acum ne facem ca nu stim cu cine a votat Zuckerberg.
  • +4 (6 voturi)    
    Hmm (Joi, 17 august 2017, 1:51)

    Ovidiu M [utilizator]

    Măi băieți, mai răsfirați un pic! :-))
  • 0 (2 voturi)    
    cel mai tare Obama! (Joi, 17 august 2017, 12:56)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    E o combinatie de Papa Francisc cu Jerry Seinfeld.