Test esuat: ​​Statele Unite rateaza interceptarea unei rachete balistice deasupra Pacificului. Interceptorul testat ar urma sa inlocuiasca si actualele rachete ale scutului de la Deveselu

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 23 iunie 2017, 12:11 Actualitate | Internaţional

Lansarea unui interceptor SM-3 de pe o nava militara
Foto: mda.mil
Statele Unite au ratat interceptarea unei rachete balistice de raza medie deasupra oceanului Pacific intr-un test al interceptorului SM-3 IIA, o varianta noua si care ar trebui sa inlocuiasca in urmatorii ani interceptoarele SM-3 IB folosite in prezent in baza de la Deveselu. Interceptorul a fost lansat de pe distrugatorul USS John Paul Johnes si ar fi trebuit sa intercepteze o racheta balistica lansata dintr-o baza din Hawaii. Este cel de-al doilea test al noului interceptor, primul - in februarie 2017 - a fost cu succes.

Potrivit NBC News, la ora locala 19:20 o racheta balistica cu raza medie de test a fost lansata din poligonul Kauai din Hawaii. La scurt timp dupa, un singur interceptor SM-3 IIA a fost lansat de pe distrugatorul USS John Paul Jones (clasa Arleigh Burke).

Oficialii americani au anuntat, insa, ca testul a fost un esec si ca racheta SM-3 IIA nu a reusit sa intercepteze tinta.

Este cel de-al doilea test de interceptare pentru SM-3 IIA, primul test din februarie - similar cu cel de acum - a fost cu succes, interceptorul reusind sa isi atinga tinta. 

Presa americana scrie ca testele de acum au o importanta sporita pe fondul tensiunilor recente cu Coreea de Nord. In urma cu mai putin de o luna SUA a testat cu succes interceptarea deasupra oceanului Pacific a unei rachete intercontinentale.

Racheta SM-3 block IIA:


Interceptorul SM-3 IIA ar urma sa inlocuiasca interceptorul SM-3 IB de la Deveselu

Interceptorul SM-3 IIA este o varianta noua si imbunatatita a interceptoruluI SM-3 IB, model folosit in sistemul Aegis Ashore de la baza Deveselu operationalizata in urma cu un an. Capabilitatea tehnica a bazei include un radar puternic, trei baterii cu 24 de rachete interceptoare SM-3 IB si echipamente de comunicatii. 

Conform planurilor americane, interceptoarele SM-3 IB ar urma sa fie inlocuite de interceptoare SM-3 IIA undeva dupa 2018.

Baza de la Deveselu gazduieste elementele scutului american antiracheta. Modulul IB SM-3 distruge rachete balistice prin impact, la o viteza extrem de mare. SM-3 sunt produse de Raytheon, au o lungime de 6.55 metri si un diametru de 0,34 metri. Interceptorii nu au incarcatura exploziva si nu sunt purtatori ai unor incarcaturi periculoase (nucleare, biologice sau chimice) si sunt proiectati sa distruga rachetele ostile prin forta impactului (forta cinetica).  Racheta are o autonomie de 500 de km si o viteza maxima de 9,600 km/h.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8292 vizualizari

  • -35 (47 voturi)    
    varianta "imbunatatita" este o prastie (Vineri, 23 iunie 2017, 12:40)

    jackalphonse [utilizator]

    Ma intreb, varianta anterioara, de la Deveselu, cum o fi?
    • +26 (38 voturi)    
      carcoteli ieftine (Vineri, 23 iunie 2017, 13:16)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      varianta "imbunatatita" este in faza de teste.
      testele esuate au scopul de a se invata ceva din ele.
      s-ar putea sa se invete sa se renunte cu totul la model . se intampla des. putine prototipuri ajung in testare si si mai putine ajung in productie. e un ciclu firesc pentru orice produs inainte de lansare .
      Stirea asata nu inseamna nimic decat pentru investitori in proiect, care au sperante ca produsul pt care au muncit & investit sa ajunga in productie.

      sa transformi o asemenea stire in propaganda politica pro contra NATO este efectiv mizerabil.
      • -9 (21 voturi)    
        "Este mizerabil"?Oribil, ce sa mai... (Vineri, 23 iunie 2017, 15:09)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Weekend-ul asta nici pofta de bere nu o sa mai am.
        Voi chiar suferiti in felul vostru, nu i asa?

        lasand un pic gluma la o parte, "investitori in proiect, care au sperante ca.....", asa cum spui.
        Sunt acelasi gen de "investitori" care au dat megaspaga sa fie razboi in Orient ca sa si mai vanda produsele "pt care au muncit & investit".
        Aceeasi "investitori" pentru care Trumpe tipa ca vrea 2% din PIB si pentru care Qatarul a dat deja 12 mld USD, iar Arabia Saudita cumpara frenetic de la ei ca sa aiba aliata SUA, desi AS este stat terorist wahabist.
        Este vorba de niste criminali, dle UnOarecare, nu vorbim de Elon Musk si problema energiei verde aici.
        NATO, fara de care, ce i drept, ne ar manca fripti rusii, este acolo pentru petrol si gaze, nu pentru vreo actiune comuna de pace.
        • +8 (8 voturi)    
          Nu ai enumerat nimic nou (Vineri, 23 iunie 2017, 15:39)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ce nu s-a mai intamplat inainte in istoria umanitatii.
        • +3 (7 voturi)    
          insulte si atat (Vineri, 23 iunie 2017, 20:40)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          nimic concret nu spui.
          Nu vrei NATO nu vrei nici 2% pentru armata nationala.
          Tu stii cu certitudine cine cui a dat spaga sa faca razboaie.
          nu sunt nici macar curios de ineptiile astea.
          E plin de postaci care militeaza impotriva NATO, UE, bun simt si orice ne tine departe de federatia rusa si soarta ucrainei sau a georgiei.
    • +14 (24 voturi)    
      E si mai slaba, iti dai seama (Vineri, 23 iunie 2017, 13:26)

      un-buburuz [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      E de mirare ca rusii fac atata tam-tam, considerand-o amenintare. Total ilogic, dar la ce sa te astepti cand e vorba de rusi?
    • +17 (31 voturi)    
      Multumit!!! (Vineri, 23 iunie 2017, 13:35)

      Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Am venit aici sa vad cum comentatorii sovietici pro P$D (partidul rromanesc promoscovit) se bucura! Nu am fost dezamagit! Iti multumesc ca existi!
      • -9 (27 voturi)    
        Mereu o placere sa vad postaci cu spume (Vineri, 23 iunie 2017, 14:12)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Orice glumita sau adevar spus care nu preamareste SUA genereaza postacilor crize haioase de epilepsie.
        Pe subiectul "Rusia" oricum stirile sunt negative, nu prea ai cum sa te distrezi.
        Ma bucur ca ti am dat satisfactie, dar nu pari postac, doar un tip indignat:))
        • +8 (16 voturi)    
          Ni tu nu pari (Vineri, 23 iunie 2017, 14:26)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Esti !
          • -6 (14 voturi)    
            Tu nu pari sanatos (Vineri, 23 iunie 2017, 14:58)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            Nu stiu exact ce esti.
            • +3 (7 voturi)    
              bun (Vineri, 23 iunie 2017, 20:42)

              un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

              insulta-i pe toti. cine nu e cu voi e dusman al poporului :)))
              sunteti platiti RON macar? macar asa mai contribuiti si voi la economia locala.
              sa fii iubit...si nu de armata rosie :)
      • +2 (8 voturi)    
        Don't feed the troll (Vineri, 23 iunie 2017, 15:41)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        ca prinde si mai multa putere.
    • +8 (16 voturi)    
      Rapid (Vineri, 23 iunie 2017, 13:47)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Nu stiu de ce dar la subiectele legate de problemele armatei ruse in Siria, incaierarile din PSD n-ai fost asa rapid, ba din contra, ai absentat complet.

      Pe de alta parte, matale n-ai absolut nici o treaba cu ciclurile de dezvoltare ale unui produs, R&D test, etc...

      Ma rog, la ce te poti astepta de la un propagandist PSD & Putin.
    • -9 (15 voturi)    
      da de unde (Vineri, 23 iunie 2017, 14:10)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      dup'asta o sa urle iar Trump ca europenii nu aloca bugete suficiente pentru cosul de cumparaturi de la SUA. Si ce daca nu-si fac treaba? Companiile americane au nevoie de bani. Trebuie sa le cumparati! Doi la sutaaaa!!!
      • +3 (7 voturi)    
        iar tu :) (Vineri, 23 iunie 2017, 20:44)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

        ma amuzi.
        mai cu spor baiete.
        ia cu lingurita :)
        mai zi de imperialistii americani
    • +8 (16 voturi)    
      De o prastie se sperie putinel? (Vineri, 23 iunie 2017, 14:25)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ca se tot plang ca baza de la Deveselu le ameninta securitatea. Sunteti si prosti dar si fudului (tota lumea trebuie sa va stie gandirea inepta) toata gasca voastra de trolli rusnaci.
  • +2 (16 voturi)    
    Unele probleme cu interceptarea (Vineri, 23 iunie 2017, 13:12)

    BEDE [utilizator]

    Am vazut un documnetar - nu facut de RT! - care arata cum minunatele rachete Patriot interceptau Scud, dar nu reuseau sa le distruga in asa fel incat ele sa nu mai afecteze deloc tintele.
    Care vor fi rezultatele reale? Cred ca se va putea vedea numai in cazul unui razboi adevara, dar mai bine sa nu se vada deloc!
    Nu ca am ceva contra americanilor, dar la armele de genul acesta sunt probleme complexe.
    Si nu ar fi prima data. de pilda, in 1942 s-a dovedit ca torpilele folosite de submarinele americane nu detonau la impactul cu tinta. Si abia prin 1943 s-a rezolvat problema. S-a rezolvat atat de tarziu pentru ca nu s-au facut multe teste (testele costa bani, nu gluma!) si unii sustineau ca erau bune...
    Asta la americani. Dar la rusi? Dar la nord-coreeni?
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca se referea la primul razboi din Golf (Vineri, 23 iunie 2017, 21:45)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cand Saddam arunca ca prostul cu niste Scuduri modificate peste cine nimerea prin zona.
      Numai ca de atunci au trecut 26 de ani, timp in care israelienii si-au facut propriul sistem anti-racheta iar americanii au mai facut si ei cate ceva.
      Deci ai dreptate, Patriot au ratat peste 50% din Scud-urile vechi ale lui Saddam.
      Dar comparatia Patriot vs Scud este eronata acum SM-3 nu sunt Patriot iar rachetele cu raza medie vizate nu sunt Scud.
  • +7 (17 voturi)    
    cred ca e vorba de o confuzie a interceptorului (Vineri, 23 iunie 2017, 13:30)

    om simplu din multime [utilizator]

    tzinta era tot o racheta americana. sa incerce cu o tzinta sovietica sau chinezeasca :-)
    • -3 (11 voturi)    
      Prima "postare desteapta":)) Felicitari! (Vineri, 23 iunie 2017, 15:00)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      In rest, este plin de experti in arme si balistica.
      Cat despre geopolitica, ca la fotbal.
      • +4 (8 voturi)    
        Uau (Vineri, 23 iunie 2017, 16:07)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Voi in partidul vostru de 2 bani - PSD - tot prostu' se crede destept, confunda smecheria de proletcultist cu inteligenta adevarata.

        In plus, prostu' nu-i prost destul daca nu-i si fudul.
        Ca matale, te erijezi in 'arbitru'.

        Hai, comenteaza mai bine rahatul din FSN/PSD + victimele colaterale din Siria ale armatei ruse.
        Ca pe americani i-ai tot criticat pana acum.

        In plus, ceva despre Basarabia. Mi se pare mie ca rusii ne-au luat-o nu americanii...sau matale stii mai bine?
        Sau, tot despre rusi: 1856...1878..1917...1945...
  • +13 (17 voturi)    
    nici un (Vineri, 23 iunie 2017, 13:48)

    DanIonita1 [anonim]

    interceptor nu va a vea o rata de succes de 100%. E logic ca o parte din interceptii nu vor reusii. Ideea e sa fie procentul de succes cat mai mare.
  • -11 (19 voturi)    
    sper că "scuturile" astea... (Vineri, 23 iunie 2017, 14:30)

    periscop [utilizator]

    ... să nu fie, în fapt, o invitație de a ne bombarda inamicii de care ar trebui să ne protejeze...
    • +6 (10 voturi)    
      Asta crezi??? (Vineri, 23 iunie 2017, 15:43)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui periscop

      Uite o invitatie mai clara, iti dai nadragii jos, te intorci cu spatele, te lasi in patru labe si astepti.
      ps: te intorci cu spatele catre rusi.
      • -2 (6 voturi)    
        Exact asta o să se întâmple... (Vineri, 23 iunie 2017, 16:02)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Mai puțin chestia cu nădragii jos. Rachetele nu sunt supozitoare!
        • +1 (5 voturi)    
          O fi misto la Moskva? (Vineri, 23 iunie 2017, 21:51)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui periscop

          Stimabile postac rusnac,
          Daca locuiesc intr-un cartier cu vecini certati cu legea ce crezi ca trebuie sa fac?
          1.a - sa imi pun sarma ghimpata pe gard ca sa ii descurajez?
          sau
          1.b - sa le pun doar o scarita sa sara mai usor ca sa nu ii supar?
          2.a - sa imi leg bicicleta in garaj cu 3 lanturi care fac cat juma din bicicleta
          sau
          2.b - sa o las nelegata in curte sa nu ma trezeasca flexul hotului.
          Mars, Aliosa cu propaganda ta cretina!
  • -5 (11 voturi)    
    Dar..... (Vineri, 23 iunie 2017, 15:32)

    Sarmat [utilizator]

    Nu criticati puterile nucleare ca Rusia. Caci azi esti, maine nu mai esti. Au destule rachete.
    • +2 (6 voturi)    
      Iobag (Vineri, 23 iunie 2017, 21:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat