FBI si CIA cauta sursa care a oferit WikiLeaks documente secrete

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 aprilie 2017, 9:52 Actualitate | Internaţional

Julian Assange, fondatorul Wikileaks
Foto: Agerpres/AP
CBS News anunta ca FBI si CIA au lansat o ancheta comuna pentru a gasi sursa informatiilor publicate in luna martie de WikiLeaks, considerata cea mai mare scurgere de informatii din istoria Central Intelligence Agency.

Atunci, WikiLeaks a publicat sute de documente strict secrete care descriau instrumentele folosite de CIA pentru a penetra telefoane tip smartphone, televizoare inteligente si computere.

Potrivit unor surse familiare cu investigatia, se cauta o sursa in interiorul serviciului secrete - un angajat CIA sau un contractor - care a avut acces fizic la materialele sensibile.

O mare parte a documentelor scurse in presa erau stocate intr-o sectiune a CIA inalt securizate, dar surse afirma ca sute de oameni aveau acces la ele.

Directorul CIA, Mike Pompeo, a acuzat WikiLeaks ca este "un serviciu de informatii non-statal incurajat adeseori de actori statali precum Rusia".























4212 vizualizari

  • 0 (20 voturi)    
    nu i asa ca are fatza de sovietic ? (Joi, 20 aprilie 2017, 10:01)

    un domn [utilizator]

    din ala prezentat in cinematografia nikita mihalkov
    • +3 (21 voturi)    
      Ar trebui să aibă statuie, nu contează fața (Joi, 20 aprilie 2017, 11:04)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Datorită lui știm cum arată ”lumea liberă” în realitate. Când ți se citeau scrisorile pe vremea lui Ceaușescu, era inaceptabil, vestul avea principii înălțătoare ca ”secretul corespondenței”. Între timp s-a ajung la închisori secrete și la interceptarea totală a comunicațiilor electronice, iar problema ta e fața lui Assange?
      • -1 (15 voturi)    
        fatza unei marionete sovietice - completare (Joi, 20 aprilie 2017, 11:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        URSS Nu are resurse/dierctie spre Lucruri Bune, URSS se pricepe la manevre si lucruri Latrinare, nimic mai mult
        de 30 de ani ce au facut BUn, cu adevarat meritoriu pentru pacea din regiune ? nimic ! de aport la calitatea vietii...nu mai vorbim...poate au mai rafinat pufoiaka in materie de gust astfel ca cei pasibili de pensie..sa nu ceara o kopeica de la maretul stat URSS....harald, polkovnik harald Hristos a Inviat !
        • +2 (6 voturi)    
          Subiectul nu era URSS și nici Hristos :) (Joi, 20 aprilie 2017, 13:56)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Ar trebui să intri în pământ de rușine că Assange a avut nevoie de azil în ambasada Ecuadorului.

          Lasă-i pe ruși să-și vadă de vodka și de sărăcia lor și ocupă-te de serviciile secrete ”democratice” din ”lumea liberă”.
      • +1 (11 voturi)    
        ERATA la inchisori secrete (Joi, 20 aprilie 2017, 11:41)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        mare Gresala ca s a Inchis Guantanamo, uite efectul ! Franta - Belgia, etc, mare Gresala ! Guantanamo TREBUIE redeschis - si cu o Aripa noua pentru Mujici !
        • +1 (3 voturi)    
          E bine că ești sincer :) (Joi, 20 aprilie 2017, 13:52)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Un adevărat democrat, ce mai!
          • -4 (4 voturi)    
            Zero Dark Thirty (Joi, 20 aprilie 2017, 15:57)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            e un film fanion, evident astept si ecranizarea Zero Dark MosCow
    • +1 (3 voturi)    
      Culmea bolsevicilor (Joi, 20 aprilie 2017, 11:36)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sa scuipe peste ce au pupat candva
  • +3 (17 voturi)    
    problema nu este ca FBI ci CIA incalca legea, (Joi, 20 aprilie 2017, 10:50)

    __alex__ [utilizator]

    problema este cel care deconspira.

    Ia inchpuiti-va ca Rusia sau China ar fi fost deconspirate ca asculta toate telefoanele din lume, intercepteaza toate mailurile, viruseaza calculatoare si apoi acuza alte tari ca sunt sursa infectiei. Scandal urias! Drepturile omului! Eventul pregatiri de razboi! Inaceptabil!

    SUA au devenit teroristul global pentru care legile nu se mai aplica.
  • +2 (8 voturi)    
    Sursa este (Joi, 20 aprilie 2017, 11:36)

    Snitzelvienez [utilizator]

    CIA. teatru ieftin
    • -3 (3 voturi)    
      dar spectacollele balshoi cand le vedem ? (Joi, 20 aprilie 2017, 12:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      alea de la savushkina...