Ucraina: Un comandant al rebelilor pro-rusi a fost ucis la Donetk

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 17 octombrie 2016, 4:23 Actualitate | Internaţional

Arseni Pavlov, zis Motorola, un comandant al rebelilor pro-rusi din Ucraina, a fost ucis duminica de explozia unei bombe la Donetk, transmite AFP citand ca surse autoritatile locale. Pavlov supravietuise in iunie unui alt atentat cu bomba, in aceeasi localitate din estul Ucrainei, potrivit Agerpres.

Presedintele Ucrainei, Petro Porosenko, "a violat armistitiul si ne-a declarat razboi", a afirmat liderul republicii populare autoproclamate Donetk, Aleksandr Zaharcenko, in prezenta jurnalistilor de la fata locului.

Duminica seara, imobilul unde s-a produs explozia era inconjurat de camioane militare, un blindat usor si circa 50 de oameni inarmati, relateaza AFP. Un soldat cu insemnele unitatii Sparta, comandate de Pavlov, a aratat ca bomba fusese amplasata in ascensor. Alaturi de comandantul "Motorola" a fost ucis si bodyguardul acestuia. Soldatul, care a refuzat sa-si spuna numele, a afirmat ca "este fie o operatiune a serviciile ucrainene, fie o lovitura a alor nostri".

Si alti comandanti rebeli au fost ucisi in circumstante neclare, reaminteste AFP. In 2015, liderul cazac Pavel Dremov a fost ucis de un autovehicul-capcana, iar Aleksandr Bednov, zis Batman si Alexei Mozgovoi au cazut in ambuscade.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
3009 vizualizari
  • +14 (14 voturi)    
    motorola? nu galaxy note7? (Luni, 17 octombrie 2016, 8:20)

    seb_h [utilizator]

    isprava "alor nostri"...Putin scapa de fostii aliatzi care-l incomodeaza....
    • +3 (3 voturi)    
      Motorola ? (Luni, 17 octombrie 2016, 8:58)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      A fost parca o afacere cam necurata cu acest nume
      in Romania.
      • +3 (3 voturi)    
        Vezi commentul meu despre viteazul kniaz Motorola (Luni, 17 octombrie 2016, 10:54)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Exista chiar si o firma americana care a inventat radioul mobil - politia americana avea radio pe masini inca din 1936. O cronca azteca foloseste o alta varianta a numelui acelui viteaz kniaz - Motorotka, ca rimeaza cu votka.
    • +3 (3 voturi)    
      Motorola - porecla neaosha rusaska (Luni, 17 octombrie 2016, 10:51)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

      Kniazul Motorola a domnit peste intinderile Mississipi si estul Texasului, dar nu a avut succes mare, caci a cazut in luptele cu invadatorii azteci, care foloseau in mod imoral si in contra Conventiei de la Geneva privitoare la uzul maciucilor, niste maciuci cu lame de obsidian.
  • +15 (15 voturi)    
    Criminal de razboi (Luni, 17 octombrie 2016, 8:32)

    DanMiclea1 [anonim]

    Motorola a batut si ucis prizonieri ucraineni. Scenele au fost filmate si apoi publicate pe Youtube
  • +16 (18 voturi)    
    mercenarii lui Putin se omoara intre ei (Luni, 17 octombrie 2016, 8:54)

    AliKimiku [utilizator]

    Si dau vina pe ucrainieni.
    • +3 (3 voturi)    
      Manualul de manipulare! (Luni, 17 octombrie 2016, 12:40)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Amestecate... actiunile criminale cu cele indreptatite, fara o separe a lor clara... par toate actiuni indreptatite!

      Daca aratam cati mercenary a trimis la mezat mama vitrega in Ucraina... toate actiunile sunt doar actiuni criminale!

      Motorola'' nu era un lider, era trimisul in teritoriu... de care ascultau toti mercenarii!

      Rebelii acestia sunt teroristi verzi, ISIS fara doctrina religioasa!