Turcia: Nu credem ca agentiile de rating sunt impartiale

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:27 Actualitate | Internaţional

Lovitura de stat esuata in Turcia
Foto: Agerpres/AP
Turcia nu cred ca evaluarile facute de agentiile internationale de rating sunt "cat se poate de impartiale" a declarat sambata premierul turc Binali Yildirim, dupa ce agentia de rating Moody's a retrogradat ratingul suveran al Turciei la categoria de "junk", scrie Reuters.
 
"Nu credem ca aceste evaluari sunt foarte impartiale. Credem ca incearca sa creeze o anumita perceptie asupra economiei Turciei", a declarat Yildirim. Comentariile sale au fost transmise in direct de canalul A Haber.

Moody's a retrogradat vineri ratingul Turciei de la Baa3 la nivelul Ba1, aflat in categoria junk, nerecomandata investitiilor, in urma unei evaluari initiate dupa tentativa de lovitura de stat din 15 iulie. Institutia a invoca ingrijorarile cu prvire la statul de drept in urma loviturii de stat, riscurile generate de finantarea externa si o economie in incetinire.


Citeste mai multe despre   









2674 vizualizari
  • +18 (24 voturi)    
    Arkadaș, urmează ccc- (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:50)

    Procuratorul [utilizator]

    Lanterna scrie pe voi.
  • -15 (27 voturi)    
    nu conteaza (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 17:56)

    freejack [utilizator]

    si Ungaria a fost junk si tot a fost aleasa da Samsung pentru fabrica de motoare electrice.
    • +13 (15 voturi)    
      vorbesti serios? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 20:33)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui freejack

      Dincolo de faptul ca ratingurile sutn doar niste semnale pentru investitori si nu adevaruri absolute tu compari Ungaria, o tara aflata in centrul Europei cu Turcia?
      PS si nu erau motoare, erau baterii
  • +27 (27 voturi)    
    Serios? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 18:39)

    mitg [utilizator]

    Oare ce investitor normal la cap ar investi bani intr-o tara in care se confisca proprietati private dupa cum dispune Erdogan?
  • +18 (18 voturi)    
    Zau?? (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 20:08)

    democtrates [utilizator]

    Nici noi nu credem ca a fost o livitura de stat in Turcia .
    • +2 (2 voturi)    
      ...si nici ca... (Duminică, 25 septembrie 2016, 9:23)

      DanDare [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      Turcia este o democratie !
      Dar importante sunt deciziile investitorilor, respectiv ale oamenilor care traiesc in Turcia
  • +2 (2 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:06)

    stefan2008 [utilizator]

    Inalta Poarta este imuna la agentiile de rating... asta-i ca si bolnavul care acuza medicul de impartialitate cand ii pune diagnosticul.
  • +2 (2 voturi)    
    Nu a fost nicio tentativa de lovitura de stat. (Sâmbătă, 24 septembrie 2016, 23:22)

    A.Corneliu [utilizator]

    Nu a fost nicio tentativa de lovitura de stat.
    A fost o lovitura de stat efectuata de la inceput si pana la sfarsit de catre Erdogan.

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21309824-clericul-fethullah-gulen-acuza-recep-erdogan-orchestat-tentativa-puci-din-turcia-pentru-consolida-puterea.htm
  • +4 (4 voturi)    
    pai (Duminică, 25 septembrie 2016, 12:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sa faca o agentie islamica de rating, sau una de rating islamic, si vor fi premianti.