The Telegraph: Oficiali europeni cred ca Marea Britanie va renunta la Brexit daca negocierile vor fi cat mai dure posibil

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2016, 13:02 Actualitate | Internaţional

Brexit
Foto: pixabay.com
Oficiali de rang inalt din Uniunea Europeana cred ca Marea Britanie va renunta la Brexit daca negocierile vor fi inasprite cat mai mult posibil, scrie cotidianul britanic The Telegraph.

Mai mult de cinci oficiali de rang inalt interogati de The Telegraph saptamana aceasta si-au exprimat indoiala ca Londra va ajunge la Brexit cand va fi confruntata cu "realitatea cosmarului birocratic" si cu "actul nebunesc de a-ti face rau din punct de vedere economic".

Un oficial britanic implicat in punerea la punct a negocierilor a declarat ca elita UE "pare sa creada ca miza este sa ne faca pe noi sa ne schimbam pararea".

Alegerea echipei de negociere a UE - expertul francez in Finante Michel Barnier, din partea Comisiei Europene, si Guy Verhofstadt, fost premier european adept al federalismului - poate de asemenea reprezenta un semnal clar al determinarii UE pentru o negociere dura.

In Parlamentul European, care trebuie sa ratifice un acord in privinta Brexitului, atmosfera fata de Marea Britanie s-a degradat si mai mult in aceasta saptamana dupa atacuri personale la adresa lui Verhofstadt din partea liderului Ukip Nigel Farage si a secretarului pentru Brexit David Davis.

Davis l-ar fi numit pe viitorul sau interlocutor "Satan", in timp ce Farage a afirmat ca Verhofstadt este un "fanatic" a carui numire in functia de negociator echivaleaza cu "declararea razboiului" in viitoarele negocieri.

Davis a declarat ulterior ca remarca legata de "Satan" a fost o gluma.

"Poate a fost un moment in care lucrurile ar fi putut sa nu devina grave", a declarat o sursa apropiata de Verhofstadt, "dar cand ministrul pentru Brexit il numeste pe negociatorul sef 'Satan' la ce raspuns se asteapta oare Marea Britanie?".

Aceste sentimente sunt subliniate si de Burkhard Balz, un europarlamentar german cu influenta mare in cadrul Comisiei economice si de afaceri monetare a Parlamentului European. Acesta a avertizat Marea Britanie sa nu subestimeze hotararea restului Europei de a anula toate avantajele financiare de care se bucura Regatul.

Acesta a avertizat de asemenea ca Europa este dispusa sa accepte dificultati economice pentru a-si apara principiile esentiale si ca sunt exagerate sperantele potrivit carora solicitarile exportatorilor germani si francezi ar putea indulci substantial pozitia UE.

"In aceasta vara am calatorit prin toata Germania si principalul motiv a fost sa discut despre Brexit. De fiecare data, in fiecare loc, cele mai multe aplauze le-am primit cand am spus: 'Timpul in care iei doar ce vrei si al rabaturilor s-a terminat'. Asta crede poporul german despre aceasta situatie", a declarat el, pentru The Telegraph.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5909 vizualizari
  • +22 (34 voturi)    
    Asta este (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:07)

    mitg [utilizator]

    Cand iti lasi tara pe mana unor Vadimi si Ponta (retorica goala, violenta, chiar cretina, in stil Nigel si Boris), oare britanicii credeau ca vor numi un lider in stil Iohannis cu care sa negocieze?
    • -1 (7 voturi)    
      $£$£$£ (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:39)

      MPop [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Vorbe goale din gura unor masti. Fratilor toata uniunea asta e fondata pe cooperare economica (ECC) nu ca Francezii s-au indragostit instantaneu de Britanici sau Romanii nu mai pot trai fara unguri!

      Banii au vorbit si vor vorbi in continuare!...Treaba clara e ca EU a devenit un mastodont atat de mare incat e incredibil de controlat si din interior.

      UK doar ca au fost foarte pragmatici si eu sarit din titanic primii.
  • -19 (27 voturi)    
    Duritatea este de fatada. (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:11)

    jackalphonse [utilizator]

    Foarte dur negociaza oficialii. Inca mai nominalizeaza britanici pe posturile europene. Altul spnea prin vara, ca UE nu va renunta la oficialii britanici, de parca era o dovada de mare eroism. Britanicii stiu ca bla bla ul european este o flacara rece.
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21292132-parlamentul-european-valideaza-nominalizarea-britanicului-julian-king-pentru-noul-post-comisar-european-insarcinat-securitatea.htm
    • +14 (16 voturi)    
      ... (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:03)

      Relativ_neutru [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Din punct de vedere legal, UK inca face parte din UE. Si are dreptul la un comisar european.
      • +4 (4 voturi)    
        Și dacă UE vrea să grăbească ieșirea UK (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:35)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

        Ar putea crea postul de "Commissioner of Silly Walks" special pentru UK care culmea e că are origine englezească :)
        https://www.youtube.com/watch?v=iV2ViNJFZC8
    • +11 (15 voturi)    
      haos total (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:26)

      frd55 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Haos total in ceea ce spui. Incurci multe. O faci cu buna stiinta?

      1. atata vreme cat UK face parte din EU, cf tratatului EU unul dintre comisari trebuie sa vina de la ei. Fostul lor comisar a demisionat la aflarea votului pro-Brexit si a fost inlocuit cu altul, propus tot de UK.
      2. pastrarea britanicilor angajati deja in institutiile europene nu este o dovada de eroism ci una de justete fata de acestia. Functionarii europeni cu cetatenie britanica si-ar fi pierdut locul de munca daca erau dati afara pt ca UKul paraseste EU. Vezi ce zice dex-ul despre eroism si reediteaza-ti comentariul.

      Incredibil.
  • -14 (24 voturi)    
    Aiurea (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:16)

    V. Veroiu [utilizator]

    S-a zis ca nu iese brexit si a iesit. S-a zis ca apocalipsa dupa si nu e nici una.
    • -1 (27 voturi)    
      a mai zis Hitler ca daca ii bombardeaza (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:47)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      dur pe englezi, acestia renunta la lupta...si uite cat s-a inselat.
      Europenii sunt niste papitoi cu salarii imense, prost conectati la realitate si depasiti de evenimente. Eu cred ca UK va negocia brexit-ul in favoarea ei, si UE ramane cu paguba.
      • +7 (19 voturi)    
        paralele gaunoase (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:38)

        frd55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        au mai zis britanicii ca daca ii bat si omoara pe indieni, acestia or sa renunte la a-si mai cere drepturile...si uite ca s-au inselat. Europenii sunt f bine conectati la realtitate, propun masuri pt a combate frauda fiscala si iresponsabilitatea ce domneste pe piata serviciilor financiare, asigura pe cat se poate conditii echitabile de concurenta si incurajeaza progresul social. Eu cred ca EU va negocia brexit-ul in favoarea lui.

        Vezi ce usor e sa scrii?
        • +2 (12 voturi)    
          ai fost vreodata in insitutiile europene de la (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:00)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui frd55

          bruxelles sau la Banca central Europeana de la Frankfurt, sa vezi care e realitatea? Sa vezi cum gandesc sau reactioneaza europenii? Eu am fost, si avea dreptate Dan Tapalaga cand ii asemana cu ,,entii'' (copacii vorbitori din Stapanul Inelelor). Sunt prost conectati la adevarata realitate, reactioneaza tarziu si se misca incet....Europa e interesata doar de castiguri materiale, fiind depasita de alte probleme, gen imigratie, Brexit, razboiul din Siria...
          Americanii (caci am lucrat si cu ei) sunt muult mai pragmatici, iar englezii sunt la jumatatea distantei intre europeni si americani.
          Eu cred ca UE va iesi pacalita din brexit, si marea britanie va iesi in avantaj pt ca britanicii sunt mai realisti si sunt mai buni negociatori.
          Dar vom discuta concret dupa brexit, sa vedem termeni acordului.
          • -2 (6 voturi)    
            da, am fost (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:00)

            frd55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            si cred ca cunosc institutiile europene ceva mai bine decat tine. Faci afirmatii generale, fara argumente. Ai ptea sa justifici aceste afirmatii, de genul ca sunt prost conectati la realitate, depasiti de evenimente, etc? Iarasi, doar scrii ce-ti vine in cap, fara vreun argument. Si se poate scrie usor exact contrariul la ceea ce spui tu.

            In plus tu crezi ca britanicii vor iesi mai bine din negocieri, EU pacalita, si altele asemenea. Ei bine eu cred altfel. In realitate nu conteaza nici ce crezi tu, nici ce cred eu. Conteaza argumentele pe care le aducem pt aceste afirmatii. Nu facem aici o lista cu ce credem noi.
          • -1 (5 voturi)    
            am fost (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:42)

            frd55 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Da dragule, am fost si eu prin lume, nu doar tu. Si am ajuns si prin locurile mentionate de tine.
            Dar vad ca tu faci o lista cu ce crezi. Bravo. Eu cred altfel. Sa stii ca sunt unii care cred ca pamantul e plat, ca la polul sud e un zid ce ne protejeaza de la caderea in abis, altii cred ca sfarsitul lumii e in 2021.
            Ce ma intereseaza pe mine ce crezi tu. Aici nu ne expunem credintele, ci le dezbatem. Asa ca, daca vrei o dicutie constructiva, vino te rog si cu ceva argumente in sprijinul parerilor tale.
            • 0 (2 voturi)    
              scuze de repetitie (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:46)

              frd55 [utilizator] i-a raspuns lui frd55

              cum am vazut ca primul meu raspuns nu a fost afisat, m-am gandit ca e o eroare de sistem. Ideea ramane aceeasi in ambele mele interventii.
    • +4 (10 voturi)    
      chiar aiurea (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:16)

      frd55 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Mai baiatule, spune-ne si noua cand a iesit UK, cat au durat negocierile de iesire si care a fost rezultatul acestora.

      Am de ales intre a crede in lipsa vreunei limite a ignorantei umane ori in calatoriile in timp.

      Arnold, tu esti?
    • +1 (5 voturi)    
      Aiurea pe bune! (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:50)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      S-a zis ca Marea Britanie va iesi din UE pentru ca, nu-i asa?, Brexit means Brexit, dar se fac 3 luni saptamana viitoare si inca nu s-a semnat art.50 care va aduce "izbavirea si belsugul preluarii controlului".
      Pentru ca nu locuiesti in Marea Britanie, Apocalipsa de dupa Brexit nu a ajuns inca pe strada ta, dar va veni daca guvernul Majestatii Sale o mai tine mult in coada de peste. Si o va tine asa pana se va lamuri ca nu vor exista negocieri inainte de declansarea art.50. Intre timp pietele raman volatile si nimeni nu are de castigat, de pe ambele maluri ale canalului Manecii. Nasol! Chiar daca se va declansa art.50, problema liberei circulatii a cetatenilor europeni in Regat va ramane daca beneficiarii "preluarii controlului" vor dori acces nelimitat la piata europeana. Nasol la greu!
      Altfel spus, azi te bucuri, dar maine iti vei da pumni in cap.
      • +2 (8 voturi)    
        Nobody knows what Brexit means :) (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:14)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        Englezii ar vrea de fapt să introducă vize pentru români și polonezi, dar pentru asta nu puteau să organizeze referendum. Așa că i-au zis Brexit, l-au obținut și acum încearcă să-și dea seama ce-ar putea face din el :)
        • -1 (9 voturi)    
          Brexit means Brexit (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:06)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Brexit inseamna vize pentru toata lumea, nu numai pentru romani si polonezi.
          Si nimic altceva!
          Vor sa-si nenoroceasca viitorul numai sa nu mai vada straini in tara lor. Deja au murit doi oameni: inainte de Brexit un politician laburist cat se poate de englez si dupa Brexit un polonez ucis zilele trecute pe strada de o gasca de adolescenti, ca tot auzim de vreo jumatate de an despre "farul democratiei", "Magna Carta" si "izvorul civilizatiei".
          Nimeni nu discuta despre acest subiect, in schimb, daca vreun oficial de la Bruxelles deschide gura, se numeste crima cu premeditare.
          • -2 (4 voturi)    
            Nu vor vize pentru francezi și germani (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:15)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

            Nu înțelegi mentalitatea din UK. Ei se cred la anul 1800, când lorzii erau lorzi, iar restul erau commoners. Nu vor să introducă vize pentru francezi sau pentru germani și nici pentru italieni sau spanioli. Pentru ei, Europa se împarte în țări respectabile și mai puțin respectabile.

            Iar Germania, Franța, Italia sau Spania sunt țări cât se poate de respectabile pentru englezi, nu pentru ei vor introduce vize. Nici măcar pentru Ungaria sau pentru Cehia nu vor introduce vize.
            • +1 (3 voturi)    
              Ba vor vize pentru toata lumea (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:34)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Tocmai pentru ca le inteleg mentalitatea stiu ce vorbesc.
              Nu au vrut iesirea din Uniunea Europeana doar pentru romani si bulgari; altfel s-ar fi multumit cu "4 ani fara beneficii" pentru cetatenii Uniunii, maretul plan al lui David Cameron cu care credea ca va castiga referendumul, ci "preluarea controlului", adica "cap-coada", sa faca exact ce vor, fara sa dea socoteala nimanui. Sau mai bine-spus, numai avantajele ce decurg din afilierea la Uniunea Europeana, nu si "dezavantajele" (cum ar fi, printre altele, libera circulatie a cetatenilor Uniunii).
              Editia de ieri a Daily Express avea pe prima pagina (pe intreaga pagina intai!), cu litere de o schioapa, urmatorul titlu:
              "Uniunea Europeana a declarat razboi Marii Britanii". Nu am citit articolul asa cum nu citeam nici Romania Mare in tara, dar inteleg mentalitatea tabloidelor care sunt mai ceva decat rugaciunea de dimineata pentru britanici. Stiu "unde bat": Uniunea Europeana nu deschide usa larg Marii Britanii, ceeace inseamna ca e in razboi cu neprihanita si curajoasa Britanie ce lupta "de una singura" cu birocratii de la Bruxelles (Ticalosii!).
              (Atat Daily Express cat si Romania Mare le-am citit de cateva ori sa stiu cu cine am de a face, sa nu ma intelegi gresit.)
              De-altfel un polonez a murit luna trecuta atacat de un grup de adolescenti numai pentru ca era polonez, ori polonezii au luptat cot la cot cu britanicii in al doilea razboi mondial din prima secunda, nu pot fi suspectati de "ne-respectabilitate".
              Nu pun mana-n foc ca nu ar fi snobi, dar e prea mult sa-i urci asa sus: in general se cred buricu' pamantului si nu accepta sa fie pe locul al doilea, chiar cand se afla pe al treilea.
              Pana si americanii nu sunt "tocmai in regula" dupa standardele lor, asa ca... mentalitatea pe care crezi ca nu o inteleg este nationalism cat se poate de retrograd: daca maine ar veni in Regat un milion de francezi (cu locuri de munca in regula), vor stramba din nas la fel cum fac acum cu polonezii sau romanii.
      • 0 (2 voturi)    
        nu chiar... (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:02)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        guvernul britanic a anuntat ca in ian 2017 va invoca art 50 din tratatul de aderare, cerand formal iesirea din UE
        • +3 (7 voturi)    
          Nu este adevarat (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:25)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Guvernul britanic a anuntat ca nu va declansa art.50 anul acesta, ceeace a lasat loc speculatiilor: deci il va invoca anul viitor, probabil in ianuarie in lipsa de alte informatii. Dar anul viitor este si in decembrie 2017 si nimeni nu o va putea contrazice pe Theresa May daca o apuca Ziua Recoltei fara sa-si aduca aminte de art.50.
          Pana atunci UK este in EU si se comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat dupa referendum: nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase. Brexit means Brexit si cu asta, basta!
          Ti se pare normal? Pare serios guvernul britanic? Sau poate ca este onest, dar, fiind noi inapoiati, nu ne dam seama.
        • +5 (5 voturi)    
          nu anul acesta (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:37)

          neurino [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          nu inseamna sigur ianuarie 2017.
          Nigel a fost ala cu petarda ianuarie 2017.
  • +5 (17 voturi)    
    Pai hai sa analizam la rece! (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:53)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    1. Economia britanica este 80% servicii. Din aceste 80% 85% depind de UE (respectiv 85% ca valoare, dat fiind ca passportingul financiar intra la servicii)
    Din restul de 20% 5% este reprezentat de industra auto, care se va reloca pe continent.
    Grosso modo vorbim de o reducere cu 75% a economiei britanice daca UE nu face nici o concesie "la ambitie". Da, si UE va pierde, se estimeaza cam 7-8% din PIB-ul total. Deci pentru UE va fi un an greu la fel cum a fost pentru Romania 2009. Dar in UK se trece la canibalism, atat de greu va fi cu -75% din PIB. Deci la ambitie UE poate spune:ca sa dovedim restului ce se intampla vrem sa suferim un an si voi sa intrati in colaps!
    2. UK pe de alta parte prezinta proiecte de crestere prin colaborare cu fostele colonii, ca si cum pana acum nu aveau nici o treaba cu ele! Aveau, dar coloniile nu sunt bogate cat sa acopere decat celalalt 25% din PIB. Sa zicem ca la anul va creste cu 20% care este fabulos, vor avea doar 30% din PIB, nu pot inlocui cei 75% ai UE.! Cat despre proiectul de "lider comercial" e o gluma dat fiind ca stai langa UE dar poti avea taxe de negot cu UE!
    Concluzie? UE poate face ce vrea! Inclusiv sa nu le dea voie sa plece decat in conditii ce-i va duce la canibalism! Ce va face insa, e alta discutie!
    • -2 (6 voturi)    
      Wrong. DB Schenker oferă servicii în UK, (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:18)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      este cel mai mare transportator feroviar cargo și transporturile înseamnă servicii. DB Schenker nu este britanică, așa că are o ”mică” problemă cu a renunța la piața britanică de ”servicii” de transport.

      Ryanair oferă servicii de transport aerian, nu este britanică și are și ea o ”mică” problemă cu a renunța la piața britanică de ”servicii” de transport.

      Și mai putem continua vreo două pagini. Ai o idee foarte naivă despre ce înseamnă e economie bazată pe servicii.
      • +4 (8 voturi)    
        Nor wrong! (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:54)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Tocmai ce-am scris ca 85% dintre servicii sunt dependente de UE, nu am zis toate! Ce exemplu ai dat pare a fi un exemplu dat de ciuda ca am dreptate. :)) Da, exista si servicii care nu depind de UE, asta nu inseamna ca majoritatea masiva nu sunt dependente de UE!
    • -1 (9 voturi)    
      Delirezi cu -75% din pib (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:32)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Keep it up with the good work.
      • +1 (9 voturi)    
        La fel delireaza si UK! (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:55)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Cu -7-10% din PIB pentru UE! Dar paguba va fi masiv de partea UK si minor de partea UE indiferent cat de taliban pro-uk esti tu!
  • +3 (11 voturi)    
    cred ca oficialii de rang inalt (Vineri, 16 septembrie 2016, 13:59)

    ostrogotul [utilizator]

    interogati de "The Telegraph" au fumat ceva, sau i-a tras curentul. Negocierile incep abia dupa ce au depus "cererea" de iesire din UE
  • -4 (10 voturi)    
    oficialii vor sa le dea ue la englezi (Vineri, 16 septembrie 2016, 14:44)

    gigi1 [utilizator]

    Esenta democratiei este dorinta majoritatii exprimate prin vot liber, oficialii astia ue parca sunt de la psd ignora orice referendum si trebuie totul sa fie conform intereselor lor de grup.
    • +4 (8 voturi)    
      of, of (Vineri, 16 septembrie 2016, 15:05)

      frd55 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      gigele, democratia este pt a decide asupra directiei pe care tara ta trebuie sa o ia, nu celelalte tari. UK a votat sa iasa din EU nu ce sa le dea lor EU si cum sa se comporte EU fata de ei. Altfel am vota democratic ca Ungaria sa ne cedeze tot teritoriul lor noua. Iar tu gigele ai fi insarcinatul Romaniei sa le explici apoi cum e cu esenta democratiei, cu ignorarea votului public si cu PSD-ul, asta in cazul in care ungurii nu s-ar supune votului nostru.

      In plus, ca sa revenim la UE, deocamdata UE le tot cere britanicilor sa respecte votul democratic si sa iasa naiba odata, iar guvernul britanic o tot lungeste (ca in iarna, ca in primavara, ca dupa alegerile din Germania, ca dupa ajungerea la un consens national, ca etc, etc).

      Asa ca nu mai vorbi prostii.
      • 0 (6 voturi)    
        votantul psd clasic, noi nu gandim (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:16)

        gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui frd55

        Tu citesti articolul inainte sa comentezi sau urmezi directia propagandei fara sa mesteci?

        Articolul: "Oficiali europeni cred ca Marea Britanie va renunta la Brexit daca negocierile vor fi cat mai dure posibil"

        Tu: "nu ce sa le dea lor EU si cum sa se comporte EU fata de ei"

        Eu vad ca ue cere ceva, sa nu mai piarda un membru cu orice pret, englezii au votat doar sa iasa nu mai erau si altele pe buletinul de vot.
        • +3 (5 voturi)    
          dreptul la replica al votantului PSD :) (Vineri, 16 septembrie 2016, 16:48)

          frd55 [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

          gigele, nu stiu ce tip de votant esti tu, nici cat gandesti. Ceea ce vad insa este ca tu iei un titlu, il ingurgitezi si apoi scornesti scenarii antidemocratice gandite de EU.

          EU a luat nota de votul UK si le cere sa inceapa demersurile pt respectarea acestui vot cat de repede posibil. UK este cel ce trage de timp.
          Iar EU are tot dreptul din lume sa souna ca cine nu respecta regulile, nu poate avea beneficiile accesului neingradit la piata unica. Englezii considera ca asta este negiciere dura. Pt ca pt ei, o negociere rezonabila ar fi sa pastreze beneficiile si sa renunte la obligatii.

          Si de unde stii matale cu cine votez eu? Dar vad ca ai o obsesie cu PSD. Probabil una dintre multe altele.
          • -1 (3 voturi)    
            duci discutiza in derizoriu (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:53)

            gigi1 [utilizator] i-a raspuns lui frd55

            La table in parc probabil democratia si libertatea nu e un lucru important, mai importante sunt sapca si punguta psd/pnl sau mai stiu eu ce donatori de ulei preferi in campanie.

            Nu stiu daca esti pensionar sau votant psd dar fii sigur ca ai aceeasi gandire, democratia nu e ceva negociabil intr-o tara civilizata, un referendum e sfant intr-o democratie reala si nici un papagal de la ue nu o sa negocieze asta indiferent de ce se pierde sau castiga de orice parte.
            • -2 (2 voturi)    
              In derizoriu... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 1:54)

              Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

              ...a dus-o acest referendum pe care nu l-a cerut nimeni, nici macar UKIP.
              O tara nu se conduce prin referendumuri, ele avand doar rol consultativ.
              Ce am aflat dupa acest referendum? Ca 52% dintre britanici vor ca Marea Britanie sa paraseasca UE, iar 48% vor ca ea sa ramana in UE.
              Atat si nimic mai mult.
              Cand sunt alegeri generale, cine le castiga, formeaza guvernul, daca are majoritate, cine le pierde, intra in opozitie, dar participand la deciziile legislative, influientandu-le pe cele ale Executivului: asta inseamna Democratie!
              Referendumul inseamna a consulta alegatorii intr-o problema majora, dar nu inseamna ca Referendumul se substituie mecanismului democratic: Parlament,
              Guvern, Justitie, Societate Civila etc.
              Uniunea Europeana functioneaza pe principii democratice si stiu ca nu esti de acord cu mine, dar acesta-i adevarul, pe cand Regatul Unit, incepand din 23 iunie 2016, se conduce cu populism ieftin.
              Va plati cu varf si indesat aceasta eroare, chiar daca iese sau ramane in UE.
  • +4 (4 voturi)    
    Să le amintească cineva ce-i democrația (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:10)

    marius v [utilizator]

    Winston Churchill a spus „Cel mai convingător argument împotriva democrației este o discuție de 5 minute cu alegătorul de rând“. Așa este. Te cam înfiori când te gândești că modul în care vei trăi depinde de analfabeți, cocalari, ultrași de pe stadioane, organizatori de grătare în mijlocul naturii, mămăi care stau toată viața la bârfă în fața porții/scării, fufe, beizadele, asistați de profesie, pomanagii, doctoranzi de 2 lei, bandiți etc. Toți ăștia au dreptul la vot. Ei hotărăsc pentru tine. Dar asta-i democrația! Dictatura majorității. Ceea ce vor „oficialii (europeni) de rang înalt“, este să luptăm cu toții împotriva democrației, pentru că, în definitiv, referendumul este expresia cea mai pură a ideii de democrație. Făcând abstracție de rezultatul referendumului din Marea Britanie și de implicațiile sale, orice referendum reprezintă nemijlocit voința majorității; parlamentul, care în mod natural se îndepărtează de electoratul său peste tot în lume, nu mai are niciun cuvânt de spus. Cu atât mai mult Comisia Europeană, care nu rezultă în urma unui vot autentic ci depinde de coteriile care se formează la Bruxelles. Acum, eu știu că noi, ca români, suntem obișnuiți să fim păcăliți, umiliți, batjocoriți, ignorați... că doar am avut și noi un referendum, dar de care nu s-a ținut seama. Cam așa îmi explic eu comentariile la acest articol și atitudinea „înalților oficiali“, pe care ar fi bine să-i și numim (acum, până nu-i uită istoria) - Juncker, Merkel, Hollande, Schulz.. Scuze pentru că majoritatea acestor nume are rezonanțe germane! Așa s-a nimerit. ;)
    • +1 (3 voturi)    
      limitele democratiei directe (Vineri, 16 septembrie 2016, 17:53)

      frd55 [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Tu expui aici principiile democratiei directe; As vrea sa te intreb care sunt limitele acestei democratii.
      Votam daca sa mai facem sau nu parte din Nato sau din UE?
      Votam daca sa ramana Romania stat national sau in facem federal?
      Votam daca avem dreptul sa ii dam afara pe romi din tara?
      Votam daca rupem relatiile comerciale cu China?

      Ce votam si ce nu?
      Daca imi vei spune ca sunt aspecte pe care nu le votam, atunci te voi intreba pe ce criteriu faci aceasta distinctie.
      Vezi tu, democratia directa e problematica si riscanta. De aceea marea majoritate a statelor democrate au adoptat democratia reprezentativa.
    • 0 (2 voturi)    
      in plus (Vineri, 16 septembrie 2016, 18:01)

      frd55 [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Comisia europeana este un organism de functionari care se ocupa de crearea unei legislatii in vederea indeplinirii obiectivelor stabilite de tarile membre ale EU, prin reprezentantii lor alesi in mod democratic. Comisia europeana nu are dreptul de a stabili ea insasi aceste obiective politice. Ea doar le poate transpune la nivel legislativ si veghea la respectarea acestei legislatii, odata aceasta votata de parlamentul european si de reprezentantii statelor membre.

      Dar hai sa ne dam cu parerea, sa bagam un pic de victimizare (romanii pacaliti si umiliti) si de dispret fata de alte natii (vezi referintele tale la nemtii) ca da bine, nu-i asa?
      • +1 (3 voturi)    
        Constituția (Vineri, 16 septembrie 2016, 19:15)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui frd55

        Ea stabilește limitele democrației directe. Scrie în Constituție că România este stat membru UE? Din câte știu eu, nu. Așa că atunci când UE o ia pe arătură (așa cum se întâmplă acum), se creează posibilitatea de a declanșa un referendum. În aceeași broșurică scrie că România este stat național, unitar și indivizibil. Deci nu ai de ce să faci referendum pe tema asta. Cine a vorbit de romi aici?! Cocalarii sunt români, dom'le, nu țigani. Țiganii (romii, dacă vrei să fii corect politic, adică impostor și ipopcrit) au cetățenie română și nu poți să-ți expulzezi propriii cetățeni pe criterii etnice. Și ce treabă au relațiile comerciale cu China? Este o piață liberă, poți să ai relații economice și cu Coreea de Nord. Sau îmi dai exemplele astea stupide ca să mă văd nevoit să-ți dau dreptate?

        Nu-i nicio victimizare. Este doar o constatare. A avut loc un referendum? A. S-a ținut cont de voința cetățenilor? Sigur, că da. Parlamentul are număr dublu de membri. Să-ți mai amintesc relațiile cetățeanului cu intituțiile statului, de la Poliție la spital și de la fisc la sistemul de învățământ? C'mon! Victimizare?!

        Bun. Hai să ți-o spun pe aia dreaptă. Acele alte nații sunt doar nemții. Vor ceea ce au mai vrut de două ori în secolul XX și nu le-a reușit. Asta este, nu se pot abține. Nu ai tu cum să știi pe ce cale o va lua istoria. Dar am putea (nu noi, copiii, nepoții, urmașii) să consemnăm la un moment dat că Marea Britanie a fost prima țară care și-a câștigat independența. Acum suntem supărați pe britanici că nu vor „să ne mai dea“, pentru că pe partea economică direct gândim noi. Mă tem că au mai avut și alte motive ca să voteze pentru Brexit. Este și un soi de invidie din partea românilor, dar eu aș pune o întrebare... așa... retorică: ce-a făcut partea asta de lume în ultimii 500 de ani?!
        • 0 (0 voturi)    
          A mancat salam cu soia? (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 23:37)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui marius v

          Aceasta este, de fapt, intrebarea: aceasta parte de lume a mancat salam cu soia in ultimii 500 de ani?
          De unde atata invidie la romani cand o natiune precum cea engleza se sinucide in direct si la o ora de maxima audienta din cauza catorva politicieni cretini? (Scotia si Irlanda de Nord au votat majoritar sa ramana in UE, iar Tara Galilor la mustata a votat "leave")
          De ce ar fi invidiosi romanii ca sunt in Uniunea Europeana si pot gasi de munca in alte 27 de tari "doar cu buletinul"? (Inca mai lucreaza in UK, de-aia tot 27)
          Nu este vorba de "vointa poporului", ci de euro-scepticii din Partidul Conservator: Cameron a organizat acest Referendum pentru a-i reduce la tacere, dar, ghinion, in momentul cand l-a anuntat, a aflat cine-i sunt "prietenii". Infinit mai multi decat s-ar fi asteptat! Iar "prietenii" au tabloidele pe mana, controleaza audio-vizualul, ba au avut si dare de mana sa duca o campanie "de lux".
          (Parc-as vorbi de PSD, ceeace nu-i departe de adevar: oameni care n-au votat in viata lor, chiar daca aveau si 80 de ani, au votat "leave". Oamenii de la 65 de ani in sus si cei fara carte prea multa de toate varstele au votat "leave", "duminica orbului" in varianta engleza: asta-i poporul pe care trebuie sa-l "invidieze" romanii?)
          Uniunea Europeana este formata din 27 de state daca UK nu se mai pune. Germania are cel mai mare numar de cetateni si de aceea are mai multi parlamentari in Parlamentul European, mai multi decat Romania, de exemplu. Nu poti avea 20 de milioane de cetateni, dar sa fii reprezentat ca si cum ai avea 100 de milioane. Esti de acord cu aceasta afirmatie?
          Desigur, cei saraci cu duhul sunt si cei mai usor de influientat, dar alternativa la Democratie este Dictatura. Nu exista a treia cale.
          Mai bine voteaza si "cocalarii" decat sa nu aiba nimeni drept de vot.
          Apropo de aia "ultimii 500 de ani": nu ai niciun merit ca bunicul a fost "doctor docent", daca tu nu ai terminat nici macar 8 clase.
          Mortii cu mortii si viii cu viii.
  • 0 (2 voturi)    
    Brexit sau no brexit (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 14:40)

    KostasP [utilizator]

    Problema este ca, in urma votului pro, in uk s-a produs o fisura de incredere in lumea financiara. Pt cine nu cunoaste deficitul anual al uk este in jur de 290 miliarde lire sterline (s-ar putea sa gresesc si sa fie in dolari americani). Ca un termen de comparatie, Ro a avut un deficit anul trecut de 8-9 miliarde de dolari. Anglia supravietuieste datorita hub-ului financiar al lumii, londra, nu datorita productiei interne si exporturilor. Daca lumea financiara decide ca anglia nu mai poate continua in acest rol, pe scurt, au inbulinat-o.
  • 0 (2 voturi)    
    Imi place de romani (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 18:16)

    Locke Lamora [utilizator]

    Cum stiu ei tot, despre Brexit.
    • 0 (0 voturi)    
      E si greu... (Sâmbătă, 17 septembrie 2016, 22:53)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      ...sa-ti dai seama despre ce e vorba: Binomul lui Newton, nu altceva.