Un avion rusesc a efectuate o interceptare nesigura si neprofesionista asupra unui avion-spion al SUA deasupra Marii Negre

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2016, 19:43 Actualitate | Internaţional

Un avion rusesc de vanatoare a efectuat miercuri o interceptare "nesigura si neprofesionista" asupra unui avion spion al US Navy deasupra Marii Negre, au declarat pentru Reuters doi oficiali americani ai departamentului Apararii.

Vorbind sub protectia anonimatului, acestia au precizat ca au avut loc mai multe interactiuni intre cele doua aeronave, una dintre ele fiind considerata "nesigura".

Una dintre surse a precizat ca au fost implicate un avion rus SU-27 si un avion de supraveghere P-8 al Marinei americane.

Vom reveni cu amanunte










9387 vizualizari
  • -25 (61 voturi)    
    Si ce supraveghea un avion-spion american (Miercuri, 7 septembrie 2016, 20:38)

    potaissa [utilizator]

    peste apele Marii Negre?
    Aparau democratia americana?
    Ma intreb si eu...
    • +13 (47 voturi)    
      Dar ce cauta un avion rus deasupra (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:19)

      camasa_neagra_la_gat [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      Marii Negre?? Rusia parca nu are acces la marea Neagra.
      • -17 (39 voturi)    
        https://ro.wikipedia.org/wiki/Republica_Crimeea (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:27)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        Sa citesti stii...
        • +20 (46 voturi)    
          Aha, Crimeea, (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:52)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          teritoriul furat miseleste de catre rusi, unde s-a dus Medvedev si le-a zis pensionarilor verde in fata ca vor muri de foame.
          • 0 (6 voturi)    
            crimeea (Joi, 8 septembrie 2016, 13:31)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

            Rusii sunt de 250 ani in Crimeea si istoriceste UCR e provincie a Rusiei. Nu s filorus, doar constat.
            • +2 (2 voturi)    
              "istoriceste" (Joi, 8 septembrie 2016, 14:06)

              Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

              Da-ne adresa ta, bai baiatule, sa venim acasa la tine sa-ti facem un referendum cu armele pe masa sa vedem daca vrei sa ne dai tot ce ai si daca esti de acord cu asta.
      • +6 (24 voturi)    
        are (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:51)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        a avut si inainte de crimeea, flota rusa statea la sevastopol, intelegere cu ucraina
        • -1 (1 vot)    
          Rusia din 1997 (Joi, 8 septembrie 2016, 13:34)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

          Rusia stationa in Crimeea cca 50.000 soldati pe baza unui acord Kiev-Moscova din 1997, anulat unilateral de noul guvern de la Kiev instalat prin puciul din 2014. Atunci Volodea a ordonat inchiderea Crimeei. Crimeea este singurul port la ape calde al Rusiei, daca il ia Nato, Rusia e moarta.
      • -14 (26 voturi)    
        Tu esti bou, (Miercuri, 7 septembrie 2016, 22:32)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        sau doar te prefaci? Chiar nu poti sa te uiti pe o harta?
      • +1 (5 voturi)    
        "Rusia parca nu are acces la marea Neagra" (Joi, 8 septembrie 2016, 9:50)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui camasa_neagra_la_gat

        uită-te pe hartă...
        poate te gândeai la Mediterană...
    • -11 (31 voturi)    
      e noua moda (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:55)

      boccaccio [anonim] i-a raspuns lui potaissa

      nu deranjati spionajul
    • +16 (22 voturi)    
      Te aparau pe tine (Miercuri, 7 septembrie 2016, 23:10)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      asa cum te apara si celelalte avioane NATO care au oprit "OZN-urile" de la granita de nord.

      Nu-i problema ca nu esti recunoscatoare, problema e ca nu intelegi.
    • -1 (1 vot)    
      vezi (Joi, 8 septembrie 2016, 14:14)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      vezi ca i superi pe activistii pro-usa
  • -17 (47 voturi)    
    U2 reloaded? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 20:46)

    king david hotel [utilizator]

    Hm, oficiali americani recunosc prezenta unui avion spion american departe de USA? Ciudat.
  • -20 (46 voturi)    
    ce cauta un avion rusesc deasupra (Miercuri, 7 septembrie 2016, 20:53)

    __alex__ [utilizator]

    Marii Negre, care este granita naturala a SUA? Tupeisti rusii!
    • +11 (25 voturi)    
      Ne ajuta in cadrul parteneriatului strategic (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:58)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      si depista in favoarea noastra un banc de guvizi.
  • 0 (30 voturi)    
    pe RT (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:24)

    PaulPastout [anonim]

    cică americanii zburau cu transponderele oprite.

    Pe CNN o tipă anunță că Assad a atacat cu clorină civili în Aleppo (desigur, rebelii al-Nusra and Co. nu au statut militar dpdv juridic, deci sunt cu toții civili...), care erau filmați cum erau tratați (pentru senzații de sufocare...) într-un spital ff bine dotat, care - conform presei main-stream - a fost făcut una cu pâmăntul de către ruși (firește) în aprilie...

    Fun never stops.
    • -1 (1 vot)    
      known also as (Joi, 8 septembrie 2016, 15:14)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      "the Cnn Looney Tunes"
  • +23 (33 voturi)    
    Ce sa-i faci, multi au cap dar minte pauza... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:27)

    LiviuX [utilizator]

    E vorba de apele internationale, deci unde oricine poate fi acolo. Problema aici e modul de actiune, pentru ca si acolo, in apele internationale, trebuie respectate niste reguli, nu poti face chiar ce si cum vrei. De fapt asta si au spus. Nu i-au acuzat pe rusi ca nu aveau ce cauta acolo, ci doar ca au actionat neprofesionist. Daca ar fi cum trebuie, ar trebui sa-si ceara scuze, spunand ca era un pilot tanar, in antrenament si totul ar fi bine, s-ar incheia fara probleme. Nimeni nu se naste invatat, oricine trebuie sa invete...
    • -3 (3 voturi)    
      Ape internationale? (Joi, 8 septembrie 2016, 13:35)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Marea Neagra e sub incidenta Tratatului Montreux 1932 care prevede ca in Marea Neagra au voie doar flotele militare ale tarilor riverane. O fi valabil si pt. avioane, poate.
  • +17 (37 voturi)    
    funny (Miercuri, 7 septembrie 2016, 21:42)

    ABCS [utilizator]

    Ce s-au repezit postacii platiti in ruble la aceste stiri. Adevarul este ca va invidiez putin (adica un pic; nu trasariti, nu e seful). As vrea sa am si eu un job asa amuzant.
  • 0 (12 voturi)    
    neprofesionisti (Miercuri, 7 septembrie 2016, 23:25)

    popescu_dtru [utilizator]

    au uitat sa le cante sweet lullaby si apoi sa se retraga cu scuze.
  • +15 (19 voturi)    
    nesigura si neprofesionista (Joi, 8 septembrie 2016, 0:01)

    dragos234 [utilizator]

    Bause niste vodka prin Crimea si nu mai gasea drumul spre casa. Se intampla des la ocupanti.