Viktor Orban: Avem nevoie de o armata europeana comuna

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:03 Actualitate | Internaţional

Premierul Ungariei, Viktor Orban
Foto: Comisia Europeana
Premierul Ungariei, Viktor Orban, a afirmat sambata, la Universitatea de Vara de la Baile Tusnad, ca Europa are nevoie de o armata comuna, care sa ii intareasca siguranta si stabilitatea, subliniind ca masura trebuie privita prin prisma retragerii Marii Britanii din UE si cresterii migratiei dinspre Asia si Africa, informeaza Agerpres.

Orban a declarat ca NATO, in formatul actual, "este capabil sa garanteze pacea in Europa", dar considera ca statele membre ar trebui sa joace un rol mai activ.

"NATO, in formatul actual, este capabil sa garanteze pacea in Europa. (...) In continuare, NATO este un lucru de care avem nevoie si trebuie sa fim membri activi in NATO, e clar acest lucru. Marea Britanie, (...) a cincea economie si o putere nucleara, a iesit din structurile UE, deci eu cred ca, din acest motiv, trebuie sa ne gandim foarte serios la crearea unei armate comune in spatiul comunitar, insa avem nevoie de o armata adevarata, in care sa avem un singur limbaj comun (...) in care se dau instructiuni intr-o singura limba (...), o armata nu doar de forma, ci si de fond", a precizat Viktor Orban.

In context, premierul ungar a mai spus ca statele membre trebuie sa se gandeasca serios la modificarea bugetelor si la alocarea de fonduri mai mari pentru cercetare in domeniul militar si pentru armata.

"E clar ca trebuie sa ne gandim serios la schimbarea mentalitatii noastre (...) si sa dea Domnul sa nu fie nevoie de utilizarea acestei forte armate comune", a mai spus premierul Ungariei, potrivit traducerii asigurate de organizatori.

Orban a lansat si ideea ca statele de la Visegrad ar putea constitui o forta militara comuna.

"Dorim sa avem o forta militara comuna a statelor de la Visegrad, trebuie sa avem acest curaj si armatele celor patru state trebuie sa aiba aplicatii comune. (...) Asta nu ar trebui sa insemne ca dorim sa facem concurenta armatei comune a statelor europene", a sustinut el.

In opinia sa, in prezent, "Europa este slabita" si nu poate face fata fenomenului migratiei, care se va amplifica in conditiile in care populatia Asiei si Africii va creste semnificativ in urmatorii ani.

Orban a amintit ca Ungaria va organiza in luna octombrie un referendum legat de impunerea cotei de imigranti si a facut un apel catre cetatenii din afara granitelor acestei tari, cu drept de vot, sa participe si sa spuna "un nu hotarat" acestei masuri, pentru ca Executivul de la Budapesta sa se poata prezenta cu un mandat ferm in fata Bruxellesului.










2703 vizualizari
  • +19 (23 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 14:53)

    cinevatus [utilizator]

    Este interesant ca propunerea vine tocmai de la Orban.
    Asta va fi ceva greu de inghitit pentru toti euroscepticii. In acelasi timp poate se mai trezesc unii din ei sa inteleaga ca dpdv al securitatii si al geopoliticii e mai bine uniti decat singuri. Asta e mai ales valabil pentru tarisoarele est-europene.
    • -4 (12 voturi)    
      Marea smecherie iredentista (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 17:54)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Armata comuna a tarilor de la VISEGRAD? Mai sa fie?! Acum cand a devenit clar ca Romania a ramas ”descoperita” la capitolul NATO datorita refuzului Bulgariei si a situatiei ”anti nato”(incerta totusi), iar flancul sud-estic a ramas ...in aer? Iata ca Ungaria nici la o suta de ani de la Trianon nu a tras invatamintele istorice cuvenite ! Obsesia austro - ungara ramane un cui fix in mentalitatea ungureasca , ca si ideile fixe si nobiliar-feudale ale statului de a1100 de ani !Apoi inca ceva : armata aceea de la VISEGRAD nu cumva trebuie sa aiba limba de comanda unica MAGHIARA ? (sau care ?) si ea sa fie separata de o armata comuna UE?
      Qui prodest?
      • -4 (6 voturi)    
        Corect! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 19:00)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui solar

        Ai foarte mare dreptate, dar uite că postacii unguri ți-au dat două minusuri atât cât alții să nu poată citi ce ai scris. Si uite numai câte comentarii care-l ling pe orban.
      • 0 (2 voturi)    
        Mai omule... (Duminică, 24 iulie 2016, 23:39)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui solar

        TOCMAI pentru ca flancul sud-estic a ramas in aer, Orban are dreptate - fireste, din puncttul lui de vedere. Omul se gandeste mai inainte de orice la Ungaria lui, nu la Romania - nu ti se pare normal???
        Cat despre maghiara limba a acelei ipotetice armate, pe-asta de unde-ai mai scos-o??? In conditiile in care Polonia are o populatie cu o treime mai mare decat a celorlalte trei tari Visegrad la un loc, in conditiile in care slovacii si cehii se inteleg (lingvistiv vorbind) intre ei samd.
        Pe mine Orban nu inceteaza sa ma surprinda in mod placut in ultimii ani. A dovedit ca are sange acolo unde trebuie si, nu te supara - nu cumva i-au cam iesit jocurile?
  • 0 (12 voturi)    
    DA!! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:40)

    Stef_and [utilizator]

    Singurul lider cu capul pe umeri!!
    Sa privesti tooate lucrurile dpdv umanist nu se poate!!
    Adversarii profita de acesta si te ataca acolo unde esti mai putin pregatit!
    UK. Va suporta consecintele- din ceea ce e acum va deveni un element insignifiant pe harta - o insula si atat!
  • -9 (9 voturi)    
    Afara din Europa cu orbanistanul! (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 15:56)

    andreitr [utilizator]

    Acum postacii unguri care înțeleg românește ar trebui să se indigneze si sa înceapă să laude democrația din orbanistan apoi să spună cât de deștepți sunt ungurii vs de romani uitând că nu sunt decât urmașii lui atila hunul năvălitor.
  • -3 (7 voturi)    
    Orban spune vorbe. (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 17:02)

    asavreau [utilizator]

    Nu-i așa simplu.O armată europeană impun o libertate de mișcare ca să fie eficientă.Pentru asta trebuie modificate constituțiile multor state,un guvern european și Orban a blocat sistematic dezbaterile pe această temă.Cred-că,mai degrabă îi este frică de venirea lui Trump,că acesta va sancționa prompt deraieri ca ale lui Orban.
    • -2 (4 voturi)    
      ce naiba sa sanctioneze Trump ? (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 22:40)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      el a spus ca o sa se inteleaga cu Putin

      Orban e mic copil la calcat democratia in picioare pe langa maestrul lui de la Rasarit :) - ce sa-i mai spuna Trump lui Orban despre democratie dupa ce se intalneste cu Putin ??
  • +1 (5 voturi)    
    Mi se pare ca avem deja NATO (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:18)

    Maniu [utilizator]

    nu e nevoie de alta structura. Il suspectez pe Orban, prea e apropiata, acum, incredibil, Ungaria de Rusia, de Rusia! care i-a ... in 1956!
  • +3 (5 voturi)    
    Armata europeana - visul lui Putin (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 18:21)

    proxy [utilizator]

    Eficienta europeana in materie de decizii e recunoscuta...S-a vazut si in ultimele mari crize, refugiatii, Ucriana etc. Exista NATO deja. Sa nu mai inventam roata.
  • 0 (8 voturi)    
    Chemati armata rosie (Sâmbătă, 23 iulie 2016, 20:12)

    KostasP [utilizator]

    Sa va apere. Rusii vor fi fericiti sa va ajute.
  • +1 (5 voturi)    
    Pai (Duminică, 24 iulie 2016, 1:51)

    Sebycopilu [utilizator]

    ...dute acolo la Visegrad si tine discursuri , dupa ce mai vi in Romania? :)))
  • -1 (1 vot)    
    f&b (Duminică, 24 iulie 2016, 14:38)

    simur [utilizator]

    am incercat produse culinare din mai multe "jurisdictii" :)

    il invidiez pe dl. orban, bucataria ungureasca mi s-a parut cea mai gustoasa