Turcia: Erdogan sustine ca poporul cere pedeapsa cu moartea pentru "teroristi" 

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Luni, 18 iulie 2016, 23:22 Actualitate | Internaţional

Presedintele Tayyip Erdogan a declarat luni intr-un interviu pentru CNN ca poporul turc doreste pedeapsa cu moartea - abolita in urma cu mai bine de un deceniu - pentru cei implicati in lovitura de stat esuata de saptamana trecuta, scrie Reuters. 

"Oamenii care au iesit in strada sunt de parere ca acesti teroristi ar trebui sa fie ucisi... De ce sa ii tinem si sa ii hranim in inchisori in urmatorii ani, asta spun oamenii", sustine Erdogan. 

De asemenea, presedintele Turciei a precizat ca in cateva zile va depune documentele oficiale prin care cere extradarea clericului Fethullah Gulen din Statele Unite ale Americii. Desi acesta este vazut ca principalul vinovat al loviturii de stat, Gulen isi sustine nevinovatia.












[P] Foodpanda recomanda:Cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma

Toamna nu-i ca vara, dar, cu siguranta, este mai bogata! De ce? Pentru ca toamna se numara OFERTELE foodpanda! Astfel, acum poti comanda convenabil cele mai gustoase preparate de sezon, care te incalzesc si te mentin in forma!
3220 vizualizari
  • +10 (14 voturi)    
    asa e (Luni, 18 iulie 2016, 23:41)

    ValentinV [utilizator]

    Cand senzatia de putere iti ia mintile...A ajuns Erdogan sa imi fie mai antipatic decat Putin si asta e ceva.. :)
    • +1 (3 voturi)    
      tocmai acum?!... (Marţi, 19 iulie 2016, 9:53)

      barbu007 [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      ... când cei doi au bătut palma, s-au pupat în bot și pun de cea mai mare afacere politică și militară din ultimii 70 de ani?
  • +9 (13 voturi)    
    Nu se stie (Marţi, 19 iulie 2016, 0:20)

    aniod [utilizator]

    pentru cine va cere pedeapsa poporul turc in viitor.
    Ar fi mai intelept sa fie prevazator.
  • +8 (12 voturi)    
    mda (Marţi, 19 iulie 2016, 0:25)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    Cretinu' asta trebuie oprit...
    • +3 (3 voturi)    
      cam greu (Marţi, 19 iulie 2016, 10:32)

      peta zeta [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      astora cand li se urca la cap, e greu sa-i mai opresti.
      ce-a patit Ghadafi e nimic pe linga ce va pati Erdogan, daca o tine tot asa.
  • +10 (12 voturi)    
    Sa faca referendum:) (Marţi, 19 iulie 2016, 0:47)

    Cutarescu [utilizator]

    :)
  • +5 (9 voturi)    
    e dus ... (Marţi, 19 iulie 2016, 0:54)

    om_normal [utilizator]

    a luat-o pe ulei rau de tot .
  • +3 (5 voturi)    
    Geniul Carpatilor (Marţi, 19 iulie 2016, 7:01)

    EugenEugen1 [anonim]

    Am avut si noi pe cineva care se identifica cu poporul roman. N-a sfarsit bine din cate imi amintesc
  • -2 (4 voturi)    
    Efendi Erdogan... (Marţi, 19 iulie 2016, 7:36)

    ac [utilizator]

    ... bine ca nu esti in Romania. Aici poporul a cerut pedeapsa cu moartea pentru dictatori.
  • +1 (1 vot)    
    Ce inseamna terorism? (Marţi, 19 iulie 2016, 8:43)

    BEDE [utilizator]

    Pentru unul ca Breivik nu as avea nici un dubiu ca ar merita pedeapsa cu moartea. Dar cand este vorba de luptele din Siria, Libia, Turcia, etc... atunci chiar nu mai stiu cine ar merita pedeapsa cu moartea. Asa, Erdogan ar putea clasa ca terorist pe oricine si l-ar putea lichida rapid in urma unui proces sumar. Asa si cu imamul de peste 70 de ani care este in USA. Putea el sa fie implicat direct in lovitura de stat? As crede ca nu. Numai ca Erdogan tine neaparat sa elimine pe oricine exprima o parere opusa lui.
    M-as mai linisti temporar daca as vedea cum Turcia iese din NATO si intra in conflict armat cu Rusia. Hai ca se poate! Doar daca Erdogan zice ca sa revizuiasca relatiile cu USA... Poate ca un razboi in Cucaz ar face ca luptele din Ucraina sa treaca mai in plan secund.
    • +1 (3 voturi)    
      Pedeapsa cu moartea (Marţi, 19 iulie 2016, 11:50)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Tocmai de aceea pedeapsa cu moartea trebuie exclusă. Întotdeauna există situații neclare și oameni dispuși să le exploateze.
  • -1 (7 voturi)    
    Tot interviul a fost in direct la Antena 3, (Marţi, 19 iulie 2016, 9:15)

    xrogo [utilizator]

    dar asta nu trebuie amintit,antenele ard la degete pe unii !!!
  • +3 (3 voturi)    
    da?! (Marţi, 19 iulie 2016, 9:51)

    barbu007 [utilizator]

    să vezi când același popor va cere,și pentru el, aceeași pedeapsă. așteptăm cu interes...
  • -6 (6 voturi)    
    In America este inca activa pedeapsa cu moartea! (Marţi, 19 iulie 2016, 9:55)

    Miky60 [utilizator]

    Deci, este un exemplu de luat in seama! Trebuie reactivata peste tot, mai ales unde pericolul extremist si musulman este activ!
  • +1 (1 vot)    
    Care popor??? (Marţi, 19 iulie 2016, 13:46)

    Mihail4321 [utilizator]

    Poporul care a primit carbune pt toata iarna, masini de spalat si frigidere ca sa voteze cum trebuie? Se pare ca si smartphoane sa vina la "picior" cand e chemat. Da, ei nu-si vand votul pt un pui si un kil de faina.
    Este foarte interesant, din iulie 2015 s-au intensificat atentatele, sunt peste 1000 de morti din randurile armatei, politiei si civililor, dar poporul nu vrea moartea pentru teroristi, ci prefera sa-i hraneasca
    A propos, norocul lui ca a murit Kenan Evren, altfel l-ar fi dat in judecata pt plagiat, "'Ii hranim sau ii spanzuram: e din "operele" lui KE.
  • +1 (1 vot)    
    Justiţia care ucide nu este justiţie (Marţi, 19 iulie 2016, 15:39)

    Plagarus [utilizator]

    In UE pedeapsa cu moartea nu există – abolirea ei fiind chiar o precondiție a aderării la Uniune. Astfel, pedeapsa a fost abolită pe rând de toate statele europene, ultima oară în Letonia, în 2012.
    Singurul stat european în care pedeapsa cu moartea este încă în vigoare este Belarus.
    In lume se mai uzeaza de cruzimea asta în Belize, Guatemala, Guyana și țările din Caraibe.
    În alte state precum Brazilia, Chile sau Peru, ea este încă în vigoare doar pentru circumstanțe special (crime de război).
    Mai exerseaza si : Botswana, Ciad (pentru terorism), Egipt, Guineea Ecuatorială, Etiopia, Gambia, Libia, Nigeria, Somalia, Sudan și Sudanul de Sud, Afganistan, Bahrein, Bangladesh, China, India, Indonesia, Iran, Irak, Japonia, Iordania, Kuweit, Malaezia, Coreea de Nord, Oman, Pakistan, Arabia Saudită, Singapore, Siria, Taiwan, Tailanda, Emiratele Arabe, Vietnam și Yemen.