6.000 de arestari. Erdogan promite: Vom continua sa curatam "virusul" din institutiile statului

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 17 iulie 2016, 15:05 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a promis ca va continua sa curete "virusul" responsabil pentru tentativa de puci de vineri din toate institutiile statului - o trimitere la vechiul sau adversar, clericul stabilit in SUA Fethullah Gulen, informeaza Reuters.

Cu ocazia unui discurs sustinut la inmormantarea turcilor ucisi in violentele de vineri, Erdogan a reiterat ca tentativa de lovitura de stat, organziata de "grupul terorist" condus de Gulen a fost inabusita de vointa nationala.

Presedintele turc a adaugat ca membri ai grupului lui Gulen care, afirma Erdogan, au "distrus" fortele armate, sunt arestati in toate nivelurile armatei.

6.000 de persoane, dintre care circa jumatate militari, au fost arestate pana acum de catre autoritatile turce in legatura cu tentativa de puci iar Ankara a anuntat ca alte arestari sunt in curs de desfasurare.










3909 vizualizari
  • +24 (26 voturi)    
    vrajeala de puci (Duminică, 17 iulie 2016, 15:57)

    mavis [anonim]

    Erdogan se vrea dictator.
  • +18 (24 voturi)    
    coincidente (Duminică, 17 iulie 2016, 15:58)

    gazuldebasist [utilizator]

    ...trebuia sa moara oameni... o tehnica la moda
  • +21 (25 voturi)    
    hm.. (Duminică, 17 iulie 2016, 16:17)

    asadar... [utilizator]

    sa fie un fel de incendiere a Reichstag-ului?
  • +22 (24 voturi)    
    Adevarata lovitura de stat (Duminică, 17 iulie 2016, 17:00)

    Trojan.H [utilizator]

    Se pare ca adevarata lovitura de stat este ce face acum Erdogan.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta a fost noaptea "hangerelor lungi" (Duminică, 17 iulie 2016, 17:00)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    Erdogan, un diabolic, se vrea mare kalif/sultan atotputernic. Erdogan e un osmanlâu criminal dezlănțuit!
  • +7 (7 voturi)    
    crapa de invidie Ilici! (Duminică, 17 iulie 2016, 18:06)

    Crioan [utilizator]

    Mare greseala a facut Ilici in iunie 1990, cand a chemat doar minerii dupa "tentativa de rebeliune legionara"!
    Asa trebuia sa faca si el: reintroducerea pedepsei cu moartea, peste 6.000 de arestari din randurile "teroristilor", apel catre toate statele ca "cine primeste refugiati pe cei din Piata este dusmanul Romaniei" si rezolva definitiv cu Opozitia, ar fi avut unanimitate la toate alegerile!!!
    Nu ca acum, nerecunoscatorii il cheama la audieri ...
    Jalnica presatie!
    In schimb Edrogan are o mina foarte ferma, si va curata toti vrusii - pe toti cei ce nu gandesc ca el!
  • +4 (6 voturi)    
    mda... (Duminică, 17 iulie 2016, 18:16)

    liviu_ [utilizator]

    ue si sua dorm

    turcia o sa devina un fel de koreea de nord...
    • -10 (10 voturi)    
      Mda (Duminică, 17 iulie 2016, 20:17)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Peste tot pe unde esti, numa prostii scrii. Cum sa doarma cand SUA si UE sustin GUVERNUL ALES. Daca opozitia dorea puterea o castiga democratic la alegeri, dar tu rumane il acuzi pe Erdogan de tiranie ca asa iti spune HN. Pai la alegerile din 2015 partidul lui Erdogan a castigat 50% din voturi si voi vedeti democratia in loviturile de stat. Halal popor mai sunteti. Daca erai tu "sua" ii exterminai pe turci in Turcia. Te stim.
      • +3 (5 voturi)    
        aha (Duminică, 17 iulie 2016, 22:18)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Ca atunci cand a fost iesit Haider in Austria. Tot ALES.
        Plimba ursul si mai injura niste mitici, ca pe istorie si logica... mai slabutz.
        • -1 (3 voturi)    
          Mda (Luni, 18 iulie 2016, 8:46)

          Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Va meritati soarta....
          • 0 (2 voturi)    
            Pai... (Luni, 18 iulie 2016, 10:41)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

            Macar nu ne miorlaim frustrarea, ca o tastatura in germana batuta de plopii virtuali
  • +8 (10 voturi)    
    Virusul esti tu erdogan. (Duminică, 17 iulie 2016, 18:36)

    dezamagitul [utilizator]

    Pentru erdogan trebuie un medicament puternic nu ajutorul occidentalilor indifernt de interese . Sa nu va treziti cei care l-ati ajutat pe acest nou hitler ca va va ataca la un moment dat..
    Boala trebuie eradicata din interior. Ce isi fac turcii cu mana lor se numeste lucru manual.
  • +5 (9 voturi)    
    Acum da, (Duminică, 17 iulie 2016, 18:43)

    Kepler [utilizator]

    Erdogan se poate transforma in sultan.
    • +3 (5 voturi)    
      Erdogan nu e aristocrat pentru a deveni sultan! (Duminică, 17 iulie 2016, 23:25)

      Carpi [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Erdogan nu este nici macar un otoman din clasa instarita!
      Darmite aristocrat otoman. Iar insasi sultanii otomani de la inceputul sec. 20 nu au reusit sa ajute prea mult Turcia. De ce ar putea sa reuseasca Erdogan?