​Polonia vrea sa aloce 3% din PIB pentru aparare

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 12 iulie 2016, 18:42 Actualitate | Internaţional

Polonia trebuie sa aloce 3% din PIB pentru cheltuielile de aparare, a declarat marti ministrul Apararii, Antoni Macierewicz, citat de wbj.pl. Polonia ar avea nevoie de aceasta crestere cu un punct procentual a cheltuielilor pentru o "aparare eficienta si independenta a teritoriului", potrivit oficialului citat.

Macierewicz nu a precizat insa orizontul de timp pentru aceasta crestere.

Si premierul Beata Szydlo anuntase luni ca Polonia isi va creste "gradual" cheltuielile cu apararea, in functie de posibilitatile bugetului de stat.

Bugetul apararii este de 2% din PIB atat in 2016, aceeasi suma fiind vizata si pentru 2017.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1028 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    asa trebuie si Romania la fel (Marţi, 12 iulie 2016, 19:17)

    Metusala [utilizator]

    Rusii aloca 5% din PIB oficial in realitate mai mult, iar Romania abia 1,45%.
  • -1 (1 vot)    
    Daca vrei pace, pregateste-te de razboi ! (Marţi, 12 iulie 2016, 19:39)

    liviul2006 [utilizator]

    Polonia a invatat lectia din WWII, insa Romania rupta de atatea ori in ultima suta de ani, nu a invatat !

    A invatat numai cum sa fure bani din bugetul Apararii !

    Rusine, romanilor ! :(
  • -1 (1 vot)    
    suntem praf si pulbere (Marţi, 12 iulie 2016, 19:41)

    Kwisatz [utilizator]

    la noi este cam 1.43% din care peste 90% se platesc pensii si salarii...deci, pentru inzestrare nu prea mai ramane mare lucru.
    Noi avem o gramada de generali si ofiterasi care viseaza la pensii bunicele in loc sa iasa in fata si sa tipe... sa se faca auziti barem cei care sunt la pensiew ca nu mai au nimic de pierdut!
    Pitina lume stie ca militar stam chiar mai prost decat pe timpul ww2 mondial unde am fost prinsi ca de obicei descoperiti la capitolul inzestrare.
  • 0 (4 voturi)    
    eu zic sa dea procentual (Marţi, 12 iulie 2016, 20:09)

    xanti [utilizator]

    Ura direct proportionala cu procentul ,cum Polonia uraste rusia f mult sa dea mai mult.
    Poate asa creste si bugetul nostru la sanatate si educatie in loc sa dam 2% pentru NATO.
    • 0 (2 voturi)    
      Acolo in Rusia... (Marţi, 12 iulie 2016, 23:41)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...bugetul militar e de 5.6%. De unde sanatate, de unde educatie? Doar ura fata de vecini.
  • -1 (1 vot)    
    Nici noua nu ne-ar strica un 4%! (Marţi, 12 iulie 2016, 22:08)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    SI nici un PIB de jumatate de trilion de euro anual! Dar deh, noi suntem tara inspectorilor si inspectorasilor si daca unul indrazneste sa investeasca aici ii aratam noi!
    Economie libertariana, legi clare, simple, fara coruptie, si asa ar inflori si la noi si afacerile si armata!
  • +1 (1 vot)    
    numarul generalilor pe procent de PIB care este? (Miercuri, 13 iulie 2016, 11:08)

    jackalphonse [utilizator]

    Dar a pensiilor speciale? Sa se dea, dar cine verifica la sange cheltuielile. Cu alte cuvinte, daca armata nu se modernizeaza corespunzator si antrebamentele se fac la o bere, cresterea procentelor din PIB se concretizeaza in salarii babane si noi pensii speciale. Nu, fara o verificare la sange si un organism de control independent, sa nu se dea nimic in plus.