Statele UE exprima rezerve privind eliminarea vizelor de calatorie in cazul cetatenilor turci

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 11 martie 2016, 7:57 Actualitate | Internaţional

Ministrii de Interne ai statelor membre UE au exprimat rezerve, joi, in legatura cu propunerea de facilitare a vizelor de calatorie pentru cetatenii turci, un element-cheie al proiectului de acord dintre Uniunea Europeana si Turcia, informeaza Mediafax.

Liderii UE si reprezentantii Turciei au ajuns luni la un acord de principiu care prevede limitarea plecarilor imigrantilor extracomunitari spre Uniunea Europeana in schimbul eliminarii vizelor pentru cetatenii turci si al accelerarii negocierilor pentru integrarea europeana.

Insa oficiali UE cred ca Turcia, care are o populatie de 75 de milioane de locuitori, indeplineste doar jumatate dintre cele 70 de criterii tehnice pentru liberalizarea regimului de calatorii in spatiul comunitar.

"Este extrem de dubios ca Turcia, care tocmai a preluat controlul asupra unui ziar critic, prezinta o lista de revendicari dupa doar trei zile si s-ar astepta ca solicitarile sa ii fie si onorate. Oare Uniunea Europeana renunta la propriile valori?", a declarat ministrul austriac de Interne, Johanna Mikl-Leitner.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
1993 vizualizari
  • +5 (9 voturi)    
    . (Vineri, 11 martie 2016, 8:50)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    ..."exprima rezerve"????
    • +10 (10 voturi)    
      Turcia deja face trafic cu migranti! Cu barcile! (Vineri, 11 martie 2016, 10:56)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

      Daca se acorda libera trecere, toti migrantii vor devein cetateni turci... cu acte in regula!

      Bineinteles ca si documentele au termen de valabilitate dar pana la expirarea acestora... Europa devine un conglomerat de state sufocate de problem sociale!
      • -1 (3 voturi)    
        . (Vineri, 11 martie 2016, 14:17)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Pai..exact conglomerat de state sufocate de probleme sociale era dinainte de problema "refugiatilor" dar era interzis sa vorbesti despre asta (nu ca acum ar fi altfel)...acum se rezolva problema focului aruncand kerosen peste.
  • +13 (13 voturi)    
    Criterii tehnice? (Vineri, 11 martie 2016, 9:02)

    BEDE [utilizator]

    De ce oare isi pun problema de criterii tehnice cand, de fapt, principala problema este de ideologie, de filozofie de viata?
    Nu s-ar zice va turcii au in general conceptii de viata compatibile cu cele europene. Si, nu-i asa ca majoritatea sunt islamisti, adica tocmai acea minunata religie pe care o au cei mai multi dintre teroristi. Nu ca oricine se intampla sa fie de religie islamica, de cele mai multe ori prin traditie, ar fi terorist, dar trebuie sa nu vrei sa privesti realitatea in fata pt ca sa nu recunosti ca islamul este religia care se poate adapta cel mai bine pentru a stimula actele teroriste. Asta in principal din cauza ca Mahomed a fost un razboinic. Sau, poate nu... Poate vrea cineva sa zica cum ca Mahomed a fost pasnic si s-a impus prin vasta lui cultura de analfabet.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 11 martie 2016, 10:56)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      insa nu poti motiva astfel decizia de a mentine politica vizelor. Vorbim de diplomatie in politica la nivel inalt, care in cazul de fata se traduce prin construirea unei motivari argumentate elegant, ascuns sub un cadru tehnic, la o problema unde argumentul real este prea dur pentru a fi rostit pe sest. E un fel de eufemism politic.

      E cam ceea ce incearca in cazul nostru cu Schengen, doar ca aici s-au cam incurcat. Nu ne vor din motive evidente (saracie, coruptie, migratie la cote mari, infrastructura, carute pe strazile oraselor, mizerie etc), ne-au construit un cadru legal pe care cu greu sa il respectam, dar vai, uite ca am indeplinit tot si tot nu ne accepta. Fail! Macar turcii nu vor indeplini conditiile alea in urmatorii 20 de ani.
      • +3 (3 voturi)    
        . (Vineri, 11 martie 2016, 14:27)

        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

        Inainte de toate trebuiesc indeplinite niste conditii clar exprimate si explicate ( abecedeefge etc) ,dupa care intervine diplomatia .Romania a indeplinit demult acele conditii ( cu greu si ( nod in gat dar fact is fact) cu ajutorul substantial al EU ,fara de care nu cred ca am fi reusit).Turcia nu indeplineste acele conditii nici pe departe, la modul la care in mod normal simpla aducere in discutie a problemei ar trebui considerata gluma zilei .
    • -5 (7 voturi)    
      hai sa nu le jignim profetul (Vineri, 11 martie 2016, 11:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Nici eu nu sunt de acord cu liberalizare vizelor pt turci (pt ca imigrantii vor intra si mai usor in UE daca nu au nevoie de vize), dar de aici pana a il jigni pe profetul Mahomed e cale lunga. El a incercat sa schimbe ceva atunci cand a trait, adica pe la anul 550-590, dar nu poate fi facut el raspunzator pt ce fac acum teroristii. E ca si cum l-ai face raspunzator pe Iisus pt indienii omorati de conchistadorii spanioli in America.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu Isus a scris Biblia (Vineri, 11 martie 2016, 12:06)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dar "Maomed" criminalul a scris Coranul
        http://comori.org/articol.php?item=168
        • -3 (5 voturi)    
          fals (Vineri, 11 martie 2016, 12:46)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          Dupa moartea profetului Mahomed a fost ideea si sarcina discipolilor sa stranga toate invataturile profetului intr-o carte magnifica, numita Coran. Primul calif s-a ocupat de acest lucru. Asa ca discipolii au umblat pe unde umblase profetul inainte si au strans o compilatie de texte din ce predicase profetul (unele scrise pe stanci, pe pietre, altele ramase scrise pe hartie).
          Mahomed nu stia sa scrie, el nu a scris Coranul.
          Cartea a fost compilata dupa moartea lui.
  • +4 (6 voturi)    
    deci ... (Vineri, 11 martie 2016, 10:32)

    liviu_ [utilizator]

    mici probleme

    1 - turcia stoarce bani nerambursabili de la ue pe care mai mult ca sigur nu-i foloseste numai cu refugiatii
    2 - turcii vor invada ue aproape similar cu ce fac sirienii (sunt totusi ceva maii educati)
    3 - ajutam un stat care bate avocatii ce apara protestatari pasnici dati afara de la protest prin forta. si statul care beleste orice presa e impotriva lui... cu alte cuvinte drepturile omului 0
    4 - ce ii va opri pe turci sa nu spuna "mai vrem bani, sau dam cetatenie turca la sirieni si ii trimitem in ue"?

    si daca e sa ne luam de imigranti in general:
    1 - de ce se accepta altii decat sirieni (africani, iranieni etc)?
    2 - de ce nu se trimit inapoi o mare parte? pana la urma sunt ilegali?!
    3 - de ce nu se respecta tratatele?
    4 - de ce se obliga statele "democratic" sa ia refugiati?
    5 - de ce presa ascunde de multe ori prostiile facute de refugiati?
    ceva nu stim... si eu ma gândesc la aurul luat din petrol dat anumitor personaje de la conducerea europei
    • +1 (5 voturi)    
      si UE ce face? (Vineri, 11 martie 2016, 10:49)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      indeamna "refugiatii" sa vina in Europa.
      Tu ce ai face in locul turcilor?
      • -1 (3 voturi)    
        As dobora avioane rusesti (Vineri, 11 martie 2016, 14:33)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Sa mai "inveselesc" regiunea :-))))
  • +2 (4 voturi)    
    Turcia preia refugiatii ce au intrat ilegal in UE (Vineri, 11 martie 2016, 14:30)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Si ii trimite inapoi legal cu vize. Apoi e mai simplu pentru teroristi sa intre legal cu pasaport turcesc (nu te amprenteaza nimeni) decat ilegal ca refugiat "sirian" - te fotografiaza si amprenteaza. Bun tratatul! Pentru ei.