Der Spiegel: Agentiile germane de spionaj folosesc solicitantii de azil ca informatori

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 31 ianuarie 2016, 18:05 Actualitate | Internaţional

Sigla Serviciului Federal German de Informatii - BND
Foto: bnd.bund.de
Agentiile germane de informatii, atat cele interne cat si cele externe, au recrutat refugiati ca informatori pe chestiuni de securitate, scrie Deutsche Welle citand Der Spiegel, care noteaza ca practica este una extrem de controversata.

In perioada 2000-2013, in jur de 850 de refugiati au fost abordati de catre Serviciul Federal german de Informatii (BND) si Biroul Federal pentru Protectia Constitutiei (BfV) cu solicitarea de a furniza informatii in domeniul securitatii, scrie revista germana.

Personalul unei filiale a BND care s-a ocupat cu "afacerile externe" in Germania - HBW -, se afla printre cei care i-au interogat pe solicitantii de azil, precizeaza Spiegel.

Desi HBW a fost inchisa in iunie 2014, surse din domeniul securitatii sustin ca persoane care cauta refugiu in Germania sunt supuse in continuare unor presiuni pentru a furniza informatii in mod "voluntar".

Der Spiegel scrie ca aceasta practica este una controversata, in contextul in care refugiatilor li se ofera adesea un statut protejat pe care nu l-ar fi obtinut-o daca ar fi refuzat sa coopereze. Potentialii informatori ar fi fost recrutati in schimbul promisiunii unor privilegii legale.

Informatiile facute publice de Der Spiegel vin ca raspuns la o interpelare in Parlament din partea partidului Die Linke, care a criticat folosirea azilantilor de catre serviciile de spionaj.

"Daca agentiile de informatii au pus in mod repetat presiuni asupra refugiatilor, acest lucru nu este doar condamnabil din punct de vedere moral: Adevarul informatiilor obtinute in acest fel este necesar sa fie, de asemenea, pus in discutie", a declarat parlamentara Die Linke Martina Renner.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5209 vizualizari
  • 0 (10 voturi)    
    Stasi (Duminică, 31 ianuarie 2016, 18:36)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ca si Securitatea sunt vii si active!
  • +7 (13 voturi)    
    Foarte bine (Duminică, 31 ianuarie 2016, 18:44)

    mitg [utilizator]

    Macar serviciile germane au situatia sub control, ca Mama Merkel e cu tartacuta.
    Dac-ar fi luat si francezii sau belgienii exemplu ...
    • +3 (3 voturi)    
      Au sau nu au? (Luni, 1 februarie 2016, 8:59)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      De unde stii cata incredere poti avea intr-un imigrant islamist? De unde poti stii ca da informatii valabile si nu te intoxica cu informatii false?
      Mi se pare cam greu de verificat validitatea informatiilor. Se prea poate ca unul viclean sa dea informatii valabile cand este vorba de chestii de mica importanta, dar sa nu spuna nimic cand este vorba de lucruri importante, sau chiar sa dea informatii false care sa abata atentia de la cele mai importante actiuni pe care le planuiesc teroristii.
  • +4 (8 voturi)    
    Morala (Duminică, 31 ianuarie 2016, 19:30)

    charlie [utilizator]

    ... și serviciile secrete = două linii paralele !
  • +17 (17 voturi)    
    850 nu 850.000!!! (Duminică, 31 ianuarie 2016, 20:26)

    Europiu [utilizator]

    Mai copii, mai!
    Copy-paste mai cu grija, ca altfel va dau pe mana lui Ponta!

    Deci, de la pagina Spiegel indicata in link: au fost 850 de solicitanti de azil care au fost recrutati de BND.
  • +11 (13 voturi)    
    nu vad care este problema... (Duminică, 31 ianuarie 2016, 21:22)

    g01an [utilizator]

    nu este normal sa le spui ca ii protejezi daca ii deconspira pe colegii de calatorie care ar vrea sa provoace atentate? nu ar fi normal sa raporteze asta si mai ales sa asiguri si conditii in care cei colaboreaza sa beneficieze de asta, in special sa fie in siguranta?
  • -2 (4 voturi)    
    Etica si morala complicata (Duminică, 31 ianuarie 2016, 22:02)

    Vlad-I [utilizator]

    Imperiul roman a dominat lumea cand avea o morala simpla si a decazut in crestinism cand avea tot felul de complexe, moment in care barbarii aveau o morala simpla.
  • +9 (9 voturi)    
    Așa, și? (Luni, 1 februarie 2016, 0:23)

    Alex_def [utilizator]

    Personal, n-am înțeles nimic concret din articolul ăsta: există un abuz? În ce constă el? Cine este responsabil de abuz? Etc..
  • +2 (2 voturi)    
    Toate serviciile o fac. (Luni, 1 februarie 2016, 9:05)

    asavreau [utilizator]

    De ce ar fi nemții altfel?Este o metodă ieftină și ușoară de a obține informații despre hoardele care vin în Europa.Poate de aceia există diferența de opinii între ce spune Merkel și ce spun unii agitatori media.