VIDEO Marturii ale femeilor agresate in Koln, in noaptea de Anul Nou: Atacatorii se comportau ca si cum ar fi putut face tot ce voiau cu femeile / M-am gandit ca ne pot viola fara ca nimeni sa observe

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 7 ianuarie 2016, 20:36 Actualitate | Internaţional

In Koln domneste un sentiment de frica si nesiguranta. Masini si dube ale politiei stationeaza in fata garii si a catedralei, dupa ce intreaga dimensiune a dramei prin care au trecut peste o suta de femei in noaptea de Anul Nou a fost dezvaluita in presa germana si internationala, scrie AFP, in timp ce BBC prezinta o serie de marturii dramatice din acea noapte.

Femeile care au fost agresate sexual si jefuite au descris barbati cu aparenta "araba" sau "nord-africana", iar plangerile continua sa curga.

"Inconjurate de 20-30 de barbati"

Michelle a declarat ca ea si prietenele sale au fost inconjurate de circa 20 sau 30 de barbati, care vorbeau o limba straina.

"Ne-au prins de maini - ne-au dat hainele la o parte si au incercat sa patrunda cu mainile intre picioarele mele sau nu stiu unde... Au luat tot ce aveam in buzunare".

Aceasta crede ca politia ar trebui sa ofere mai multa protectie femeilor si fetelor.

"Suntem toate foarte socate ca asa ceva s-a putut intampla, in special la un eveniment ca noaptea de Anul Nou".



"M-am gandit ca or sa ne omoare si nimeni nu va observa nimic"

O femeie, care a cerut sa ii fie protejata identitatea, a povestit televiziunii germane cum a fost asaltata de gastile de barbati in multime.

"Deodata, o multime de oameni ne-a inconjurat, au inceput sa ne pipaie", a spus ea. "Ne-au pipait pe fund si intre picioare. Ne-au atins peste tot".

"Eu si prietena mea am vrut sa iesim din multime. Cand m-am intors, un tip mi-a smuls geanta".

Femeia a povestit ca s-a simtit intr-un pericol extrem, dar nu era niciun politist care sa o ajute.

"M-am gandit ca daca ramanem in multime ne pot ucide, ne pot viola fara ca nimeni sa observe nimic. M-am gandit ca pur si simplu trebuie sa acceptam asta.

"Nu era nimeni in jur care sa ne fi ajutat sau care sa fi putut sa ne ajute. Tot ce voiam era sa scap de acolo.

"Imi era teama ca nu voi parasi in viata acea multime de oameni. Imi era teama ca daca cineva scotea un cutit as fi putut fi violata in mijlocul strazii".

"Am simtit ca nu pot face nimic"

O alta victima, numita Busra, a vorbit despre un sentiment de faradelege in fata garii, unde atacatorii ar fi putut face tot ce ar fi dorit.

"Se simteau ca si cum detineau puterea si ca si cum ar fi putut face tot ce vor cu femeile care erau in piata, petrecand", a spus ea.

"Ne-au pipait peste tot. A fost ingrozitor".

"Cicatricile vor ramane"


Jenny crede ca cineva i-a pus deliberat in gluga o petarda pentru a-i distrage atentia in timp ce ii era furat telefonul.

"Am auzit un zgomot ca un sfarait in gluga si am incercat sa scot ce era acolo", a povestit ea. "Dupa aceea a cazut in geaca si a ars totul.

"Cicatricile vor ramane. Am avut noroc ca nu a explodat. Telefonul meu mobil a disparut. Cred ca au facut-o intentionat pentru a-mi fura telefonul".



"Am fost pipaita intre picioare".

Muriel descrie printre lacrimi cum a fost agresata sexual de un grup mare de barbati.

"Am fost pipaita intre picioare. Si prietenele mele au patit la fel. Era un grup mare de barbati, poate 30 sau 40.

"Si nu stiai in cine sa mai ai incredere. Incercai tot timpul sa ii impingi pe toti departe de tine".

"Incercau sa ne sarute"

O britanica ce a vizitat Kolnul in acea zi a povestit ca petarde si artificii au fost aruncate in grupul sau de catre un grup de barbati care nu vorbeau nici germana nici engleza.

"Incercau sa ne imbratiseze, sa ne sarute, sa ne faca sa mergem cu ei", a declarat ea.

"Un barbat mi-a furat geanta. Altul a incercat sa ne bage in taxiul lui 'privat'".

"Eram speriata, toti eram speriati. Nu mai merg niciodata in Koln. Le-am spus prietenilor mei si familiei mele sa nu mai mearga niciodata acolo pana cand situatia nu e sub control".

"Politia nu putea face fata"


Multe dintre victime au descris lipsa politistilor de pe strazi, in ciuda faptului ca multimi speriate de oameni erau adunate in fata garii.

"Erau atat de multi oameni acolo incat nu mai puteam decide singura incotro sa ma indrept sau cum sa ma apar", spune o femeie, Evelin, pentru televiziunea germana.

"Voiam ajutor. Am alergat spre masinile politie dar nu era nimeni".

"Stiam foarte bine ca politistii erau depasiti numeric si nu putea face fata si ca noi, femeile, trebuie sa facem fata la astfel de lucruri"

Sentimentul de neputinta


Intre comerciantii din gara, furia e vizibila. "Erau sute si erau foarte agresivi", povesteste o comercianta de sandvisuri. "Arabi", cum spune si presa germana, dar "nu refugiati, erau foarte organizati", adauga ea.

"Avem tot timpul aceleasi probleme cu aceiasi oameni", adaugat femeia in varsta de circa 50 de ani, acuzand lipsa de eficienta a politiei.

Turistii au inceput sa isi anuleze vacantele in Koln, in conditiile in care marele carnaval din februarie, o sursa importanta de venituri, se apropie.

Ghaith Anthipan se teme acum de neincredere. Cu ochii in lacrimi, acest sirian de 20 de ani braveaza ploaia si cele 7 grade impreuna cu un prieten, pe scara care duce la catedrala. Amandoi au o pancarta pe care scrie, intr-o germana aproximativa: "Ma doare ce s-a intamplat femeilor din Koln in noaptea de Anul nou".

Unii trecatori se opresc pentru a spune un cuvant amabil.

In gara, Lamine Bah, o refugiata din Guineea de 19 ani suspina. "O femeie nu trebuie violata. Cei care au facut asta au murdarit toti refugiatii", spune ea.










21432 vizualizari
  • +24 (36 voturi)    
    Merkel nu da doi bani pe femeile astea (Joi, 7 ianuarie 2016, 21:22)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si trebuie debarcata de urgenta.
  • +27 (37 voturi)    
    ... (Joi, 7 ianuarie 2016, 21:29)

    dragos234 [utilizator]

    Detaliile incep sa apara. Majoritatea celor controlati de politie erau azilanti sirieni care venisera in piata intentionat pentru amuzament sexual.

    http://m.welt.de/politik/deutschland/article150735341/Die-meisten-waren-frisch-eingereiste-Asylbewerber.html
  • +21 (35 voturi)    
    oh, ironia... (Joi, 7 ianuarie 2016, 21:36)

    cafenelu [anonim]

    Nemțoaicele agresate de cei pe care-i primeau cu ardoare, acum câteva luni; statistic vorbind. Să vă fie de bine! Doar vouă, "nenazistele" !

    Și fuga la gară, că poate vă mai vin și nu-i primiți ca pe niște rock stars, "săracii" !
    • +6 (10 voturi)    
      #refugees welcome (Joi, 7 ianuarie 2016, 23:09)

      iulics [utilizator] i-a raspuns lui cafenelu

      #refugees welcome
  • +4 (8 voturi)    
    e de bine (Joi, 7 ianuarie 2016, 21:58)

    ed [anonim]

    caci inainte sa fie bine, trebuie sa fie mai rau.

    mai trebuie d-astea plus cateva atentate reusite. stiu ca suna ingrozitor. dar imi pare ca e un pret care trebuie platit pt. ca europa sa se trezeasca si sa arunce gunoiul islamic afara.

    desigur, as prefera sa facem curatenie fara atentate, dar imi e calr ca inca sunt multi oameni care cred ca islamul este "religia pacii"...cum anume pot fi convinsi ca nu este asa?
    • +3 (3 voturi)    
      Buna dimineata! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 12:42)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui ed

      Degeaba, ed!
      Nici atentatele nu ii vor determina sa isi schimbe convingerile, or sa sustina ca "serviciile" le-au pus la cale!
      Nu stii ca deja se zice asta despre atentatele de la Paris?!
    • 0 (0 voturi)    
      Schimbarea nu o sa fie cum crezi tu (Sâmbătă, 9 ianuarie 2016, 14:04)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui ed

      "Refugiatii" o sa ramana, iar guvernele o sa aiba motive sa transforme statele in state politienesti. Doar nu crezi ca din nestiinta au fost adusi atatia "emigranti". Oricine stia cum o sa se comporte, doar au existat precedente.
  • +17 (19 voturi)    
    si (Joi, 7 ianuarie 2016, 21:59)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    bineinteles la sfirsitul reportajului apare si ''refugiatul'' bun, care dezaproba ce-au facut conationalii sai. Ca si cum schimba cu ceva lucrurile. Presa de rahat, nu va renunta niciodata la ideologia ei neomarxista criminala.
  • +15 (17 voturi)    
    Raiul (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:03)

    BennyBenois1 [anonim]

    Cand Merkel le'a zis ca acolo'i raiul, ei chiar s'au gandit ca e raiul cu tot cu zanele promise de pedofilul profet.
  • +18 (18 voturi)    
    La anul nou viitor (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:10)

    nick24 [utilizator]

    nu vor mai fi femei pe stradă, să vezi atunci declarații, când îi vor pipăi pe bărbați...
  • +11 (11 voturi)    
    ce procent din migranti sunt barbati? (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:15)

    dan.c [utilizator]

    A dat cineva publicitatii cati din cei 1.1 mil de solicitanti de azil din Germania sunt barbati, cati femei si cati copii? Macar statistica asta trebuie sa existe ca doar le-au dat permise de sedere.
    • +4 (8 voturi)    
      majoritatea sunt barbati tineri! Ingrijorari deja! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 9:38)

      lili [anonim] i-a raspuns lui dan.c

      "O dimesiune extrem de importantă a crizei imigranților a fost puțin observată – sexul, mai bine zis procentul bărbaților și al femeilor – scrie pentru Politico Valerie Hudson, profesor la A&M University din Texas.

      Potrivit rapoartelor oficiale, majoritatea imigranților sunt bărbați tineri, necăsătoriți sau fără partenere. De fapt, raportul dintre bărbați și femei printre imigranți este mai mare decât cel din China în unele cazuri, iar aceasta ar putea modifica în mod dramatic echilibrul de gen în Europa pe anumite segmente de vârstă."

      http://www.cotidianul.ro/imigrantii-procentele-putin-discutate-care-ar-trebui-sa-puna-pe-ganduri-europa-274133/
  • +15 (25 voturi)    
    Saracele fete... (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:19)

    MirceaDude [utilizator]

    Am citit tot felul de articole si m-am ingrozit. Daca se continua in ritmul asta si politia nu va inceta sa se ascunda ca niste redardati si sa ia partea veneticilor, Europa va fi un continent pierdut prin infestarea cu inapoiati blocati in evul mediu.

    I-or fi laudand oamenii in general pe germani, dar se pare ca sunt la fel de prosti ca si francezii si vor avea parte de acelasi viitor: infestarea, pardon islamizarea si inapoierea culturala.

    Am citit ca un director de scoala a obligat elevele sa nu vina in haine "provocatoare" la scoala, cum ar fi fuste, tricouri, samd, ca nu cumva sa afecteze pe imigranti.

    CUM DRACU VINE ASTA? ADICA LA MINE IN TARA NU POT SA MA IMBRAC CUM VREAU EU?

    Mars Politia, jandarmi, etc, etc pe strada la patrulat, daca tot au vrut migranti. Si bulanul pe carca pana le rupe carca cand ii prinde ca atenteaza la un localnic. Mai lasati-o dracu de political correctness, sa protejeze cetatenii, pentru ca de-aia platesc taxe - spre deosebire de asa-zisii refugiati.

    Intrebare retorica (prosteasca): refugiati sunt refugiati sau ce? Au venit sa se integreze sau sa colonizeze?

    Daca politia nu isi face treaba ramane decat o alternativa: inarmarea cetatenilor.

    Data viitoare cand sunt atacate fetele trebue raspuns cu glont pe teava si casapite maimutele migratoare.
    In America se numeste auto-aparare. Cu animale care te ataca nu discuti: le impusti.
    • +14 (14 voturi)    
      Romania asteapta o serie (Vineri, 8 ianuarie 2016, 9:15)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui MirceaDude

      Romania este inca dispusa sa primeasca 5000 -10000 de refugiati (care sunt sortati bineinteles in Vest). Vom primi numai ingineri si baieti cuminti.
    • +5 (9 voturi)    
      Nu inteleg cine ar putea fi... (Vineri, 8 ianuarie 2016, 11:02)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui MirceaDude

      ...aia care dau minusuri, comentariul este de un perfect bun simt. Or fi iubitorii de Merkel, arabi din Romania?

      Semnificativ este ca dau minusuri fara sa faca nici un comentariu, deci nu au argumente.
    • +3 (3 voturi)    
      ! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 13:03)

      melcul_naravas [utilizator] i-a raspuns lui MirceaDude

      Bravo, domnule! E cel mai bun comentariu si corespunde 100% convingerilor mele. Ce-o sa ne fracem cand vor fi adusi si la noi? O sa-i lasam sa-si faca de cap? Vor suporta barbatii nostri sa fie ofensate femeile in halul asta sau vor riposta?
  • -5 (13 voturi)    
    Hai, trimiteti-i aici (Joi, 7 ianuarie 2016, 22:32)

    Kur Murdar [anonim]

    Ii primeste fratele vostru Johannis, ca de voi ii pasa, de ceea ce vor romanii, nu.
  • +15 (19 voturi)    
    Si totusi (Joi, 7 ianuarie 2016, 23:10)

    smc [utilizator]

    Observati, totusi, ca nu zice nimeni ca nu mai trebuie primiti musulmani din Africa si ca astia care au venit trebuie luati de ceafa si aruncati inapoi.

    Inca se gasesc tot felul de scuze, explicatii, "solutii" care nu vor functiona, dar nimic despre ce trebuie făcut cu adevărat.

    Ca politia trebuie sa ceva, ca femeile sa se astepte la asta (ce ticalosie!) ca o sa se ia masuri, ca asa si pe dincolo, tot felul de frectii si gargara.

    Intre timp, Hijra islamica curge in continuare.

    Europa de Vest este in coma intelectuala.
    • +3 (3 voturi)    
      ar fi cam greu! (Vineri, 8 ianuarie 2016, 12:45)

      Cristioan [utilizator] i-a raspuns lui smc

      Ar fi cam greu sa fie "aruncati inapoi"!
      Spre deosebire de alte valuri de migranti sau refugiati, cei de asta-toamna se caracterizeaza printr-o ostilitate extrem fata de identificare si inregistrare! Se stie aproximativ ca in germnaia au venit peste un milion, dar in majoritatea cazurilor nu se stei de loc cine sunt si de unde au venit!
      • +3 (3 voturi)    
        Deci ne asezam in fund si murim (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:55)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui Cristioan

        Daca e greu, atunci sa nu mai facem, sa ne obisnuim cu ideea si sa ne resemnam.

        Hai sa bagam si o Miorita.
  • +7 (11 voturi)    
    La loc cu ei de unde au venit (Vineri, 8 ianuarie 2016, 7:45)

    aniod [utilizator]

    Altfel isi aduc si rudele in Europa.
  • +16 (16 voturi)    
    Interviuri cu victimele ? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 9:07)

    AdiSto [utilizator]

    E clar ca e groaznic ce au patit victimele. Nu, eu vreau interviuri cu femeile care i-au primit in gari cu ciocolata si pancarte. Cu femeile care au protestat impotriva "nazistilor". Cu barbatii care au protestat impotriva "nazistilor" si care au fete sau neveste. Cu spalatii astia pe creier vreau eu interviuri.
  • +12 (12 voturi)    
    "Dna Merkel, ce faceti? Mi-e frica" (Vineri, 8 ianuarie 2016, 9:36)

    lili [anonim]

    Asa suna una dintre pancartele cu care femeile din Koln au protestat imediat dupa evenimentele absolut revoltatoare din noaptea Anului Nou de la Koln!

    "Marţi seară, circa 300 de persoane s-au adunat în faţa catedralei din Koln pentru a solicita mai mult respect faţă de femei. "Doamna Merkel, ce faceţi? Mi-e frică", este unul dintre mesajele afişate pe pancartele manifestaţilor."
    http://www.descopera.ro/dnews/14957133-cod-de-conduita-pentru-femei-intr-un-oras-din-germania

    Dna Merkel merita sa fie pipaita de un arab, ca sa inteleaga ce inseamna umilinta si frica ce le-au indurat aceste femei!
    Numai ca ea are protectie, nu se apropie macar vreun arab de ea!
    Rusine, Merkel, ati ajuns intr-un punct mort, nu mai aveti solutii la ceea ce voi ati permis: migratia acestor fanatici musulmani care vor schimba viata Europei in cativa ani!
    Oricum, teroarea si frica si nesiguranta bantuie azi marile orase europene, pline de "intelegere" fata de migrantii arabi care le servesc atentate si teroare fara nici o retinere, de Craciun, de Anul Nou!!
    Astept cu interes sa vad cum or mai numi politrucii de la Brussels Pastele, dupa "sarbatorile de sezon, in loc de Craciun!
    • +9 (9 voturi)    
      Pe ala il desfinteza cu o Directiva UE (Vineri, 8 ianuarie 2016, 10:05)

      AdiSto [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Inca la Craciun nu era discriminare, ca il sarbatorim toti in aceeasi zi. Dar la Paste, unde sunt doua date, cu atat mai mult vor fi corecti politic. Pai cum, in timp ce unii au Pastele si mananca oua si carne, ceilalti au Post si mananca verdeturi ? Nu se poate, toti trebuie sa avem la fel. Asa ca il desfintam.
  • +6 (8 voturi)    
    Marea Britanie si political correctness (Vineri, 8 ianuarie 2016, 10:48)

    tint [utilizator]

    Fenomenul agresiunilor sexuale din partea imigrantilor islamici e musamalizat de multa vreme in Marea Britanie. Si era vorba de adolescente. Se pare ca totusi nu se va intampla acelasi lucru in continuare in toata Europa.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Rotherham_child_sexual_exploitation_scandal

    http://www.forbes.com/sites/rogerscruton/2014/08/30/why-did-british-police-ignore-pakistani-gangs-raping-rotherham-children-political-correctness/

    Acolo o sa ajungem daca nu se face ceva acum.
  • -7 (11 voturi)    
    "petarda in gluga"? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 11:10)

    Codruta N [utilizator]

    Si grupuri de oameni organizati care "nu pareau veniti recent in Germania"?
    Pai mie imi miroase mai degraba a bruneti romani! :P
    "Obiceiul asta fin", cu petarda in gluga "se poarta" la mine in oras de cel putin 15 ani - si javrele care il practica il considera ceva foaaaarte "intelugent" si se hlizesc ca tampitii!

    Sa mai caute Politia mai bine pe acolo - ca nu tot ce "nu vorbeste germana, fura si este organizat" e musai arab!
    • +3 (3 voturi)    
      "bolnava" (Vineri, 8 ianuarie 2016, 15:00)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      tot bolnava ramane si daca-i violata.

      De unde ai scos tanti ca-s romani???
      Or face si romanii "petarda-n punga" da' matalutza crezi ca sirianu' nu face??
      Plus ca, daca imi spun macar un singur caz, cand romanasii or sarit la picaiala si la rupere de chilotzi, ion mijlocu' strazii, imi fac hara-chiri.

      Zi-mi ca mai esti si femista.

      bai frate, unele ca voi, zau ca merita viloata asa, de invare-a minte ca altfel cu vorba buna nu pricep si pace.
  • +5 (7 voturi)    
    comm (Vineri, 8 ianuarie 2016, 12:10)

    nelutu [anonim]

    Niste aratari oribile, infecti...asta a vrut mama merkel, asta va primi. Si inca nu e nimic, fata de ce pot face acesti pitecantropi nord africani. Sa ii pupe pe rand pe toti, sa ii adopte si sa ne lase pe noi in pace cu ciorile ei !
  • +1 (3 voturi)    
    Europa este a europenilor nu a arabilor. (Vineri, 8 ianuarie 2016, 16:38)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu-l mai critica nimeni pe Victor Orban pentru ca si-a protejat poporul, pe proprii sai cetateni?

    Aceste extrem de regretabile incidente arata adevarata fata a arabilor, a negrilor care au cerut statutul de refugiat in Europa.

    O singura solutie: afara cu non europeni, fara arabi, fara negri, pakistanezi, afgani.
  • +1 (3 voturi)    
    Merkel o avea si ea origini musulmane? (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:12)

    gugulanul [anonim]

    La cat de mult ii iubeste si le canta in struna nu m-ar mira ca frau merkel sa aiba ceva radacini "sanatoase" din zonele de conflict (Siria, Iraq, etc).
    Sau mai stii, poate duce lipsa de un morcov arabesc sau o pipaiala in zonele erogene...ca de maritata nu-i, de varsta a treia este, mai lipseste morcovul...

    Sper ca varu'su Iohanis de romanica sa nu-i faca poftele si sa ne trezim cu vre-o duzina de araboi in ro...pusi pe ciordit, pipait si violat romance...
  • 0 (2 voturi)    
    . (Vineri, 8 ianuarie 2016, 17:16)

    rerenenegate [utilizator]

    "Am fost pipaita intre picioare. Si prietenele mele au patit la fel. Era un grup mare de barbati, poate 30 sau 40." - erau 40 de feciori care au crezut ca sunt in rai dar au ajuns pe invers. Cand isi vor da seama ca nu sunt in rai vor incepe sa puna bombe.