Statele Unite avertizeaza Rusia, dupa decizia de a dota cu rachete avioane trimise in Siria

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 decembrie 2015, 16:58 Actualitate | Internaţional

Moscova a decis, dupa doborarea bombardierului de catre Turcia, dotarea cu rachete aer-aer a unor avioane care participa la misiunile din Siria, dar Statele Unite avertizeaza Rusia ca masura risca sa complice situatia deja dificila din spatiul aerian sirian, scrie Mediafax.

Ministerul rus al Apararii a anuntat luni seara ca avioanele militare Suhoi Su-34 (n.red. - Fullback, potrivit terminologiei NATO) care participa la misiunile din Siria vor avea, in afara de bombe, si rachete aer-aer.

"In afara de bombele teleghidate de tip OFAB-500 si KAB-500, avioanele Suhoi Su-34 vor fi dotate, in premiera, cu rachete aer-aer. S-a luat aceasta decizie pentru apararea aeronavelor", a declarat colonelul Igor Klimov, purtatorul de cuvant al Fortelor Aeriene ruse, citat de Itar-Tass.

Decizia a fost luata dupa ce un avion de vanatoare turc de tip F-16 a a doborat pe 24 noiembrie un bombardier rus Suhoi Su-24M, la frontiera dintre Siria si Turcia.

In replica, Statele Unite au avertizat ca decizia Rusiei risca sa complice situatia in spatiul aerian sirian. "Sistemele de acest fel vor complica si mai mult o situatie deja dificila in spatiul aerian al Siriei; masura nu are niciun sens, dat fiind ca reteaua terorista Stat Islamic nu are forte aeriene", a reactionat Michelle Baldanza, un purtator de cuvant al Departamentului american al Apararii.

"Asteptam ca Rusia sa respecte Memorandumul de intelegere privind siguranta zborurilor militare deasupra Siriei si sa nu indrepte aceste sisteme spre avioane ale coalitiei internationale", a adaugat oficialul american.

O coalitie condusa de Statele Unite efectueaza de peste un an raiduri aeriene in Siria si Irak, vizand pozitii ale retelei teroriste Stat Islamic. Din coalitie fac parte tari precum Australia, Canada, Marea Britanie, Franta, Bahrain, Iordania, Maroc, Qatar, Arabia Saudita si Turcia.

Separat, Rusia a lansat la sfarsitul lunii septembrie raiduri aeriene in Siria, pentru sustinerea regimului Bashar al-Assad. Statele Unite si NATO au acuzat Rusia ca ataca pozitii ale insurgentilor sustinuti de Occident. Moscova sustine ca vizeaza exclusiv pozitii ale retelei teroriste Stat Islamic, care ocupa regiuni din Irak, Siria, Libia si Egipt, unde a proclamat un "califat".

Armata turca a doborat, pe 24 noiembrie, un bombardier rus Suhoi Su-24 la frontiera cu Siria. Ankara sustine ca avionul militar rus intrase cateva secunde in spatiul aerian turc. Moscova a explicat ca avionul nu a intrat deloc in spatiul aerian turc, iar presedintele rus, Vladimir Putin, a avertizat ca incidentul va avea "consecinte grave". Cei doi piloti ai avionului s-au catapultat, unul fiind impuscat mortal de insurgenti sirieni de etnie turca, iar celalalt fiind salvat intr-o operatiune speciala ruso-siriana.
  • O carte fundamentala pentru a intelege noile framantari la nivel global
  • Exercitiu de imaginatie: Cum va arata Europa sub conducere islamista
  • Lectura obligatorie pentru a intelege mi bine situatia din zona Orientului Apropiat


  • Citeste mai multe despre   









    6589 vizualizari
    • -8 (14 voturi)    
      Asta ce e , mesaj de ofticare, sau cum? (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:00)

      Prea_Tarziu [utilizator]

      Este clar ca rusii nu se vor simti bine pana nu vor raspunde Turciei. Acum, daca prind in aer, in raza lor un avion turcesc, au ordin clar de la Putin: puneti-l la pamant! Razbunati-va fratele ucis! Dupa aia vor spune ca au fost iar atacati, etc, etc. Asta se vrea!
      Mesajul SUA nu face altceva decat sa-i atate si mai rau, si-asa fierb!
      Raspunsul lor la "ävertisment" va fi: " ne aparam avioanele de fortele turce pro-ISIS"
      Va complica situatia? Ok!
      Cam asta va fi atitudinea.
      Oricum parerea mea este ca au gresit sau au putere limitata. Raspunsul trebuia sa constea in cateva zeci de rachete trimise in bazele militare turce instantaneu, la 30 minute de la eveniment! Nimeni nu ar fi reactionat, si toti ar fi zis: hai sa depresurizam situatia!
      La final din pozitie de slabiciune Rusia ar fi iesit pe pozitie de putere! S-ar fi calmat, si turcii ar fi fost nervosi si tinuti pe comanda "sezi" de catre SUA.
      Au fost slabi la strategie!
      • 0 (14 voturi)    
        Ha? (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:09)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

        Zeci de rachete trimise in bazele unei tari membra NATO?! Hahahahahahahahahah! Asta ar fi insemnat ploaie de rachete in mujicstan si transformarea sovieticilor intr-un morman de cenusa nucleara.

        Baga-ti mintile in cap.
        • +1 (7 voturi)    
          inseamna (Marţi, 1 decembrie 2015, 20:39)

          BogdanGavriel1 [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

          Asta inseamna ca toata lumea este transformata in cenusa!!!
        • -4 (8 voturi)    
          Hahaha! (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:23)

          Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Deci daca Flota Marii Negre sau cea Caspica ar fi trimis cateva rachete de-alea nedetectabile de radar cu raza de 1500 km in baze militare sau in cladirile guvernului turc sau sultanului turc, crezi ca s-ar fi facut prea mare caz?
          Exact ca acum cand rusii raman cu nasul spart, turcii ar fi ramas cu nasul spart si nimeni nu ar fi trecut la arme nucleare! Esti naiv si o spun diminutiv ca m-ar bana administratorii !
          • +3 (7 voturi)    
            ... (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:47)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

            Flota din Marea Neagra a Turciei este comparabila cu cea a mujicilor. Nu ar fi fost moale niciuneia dintre flote. Totusi, in spatele Turciei este NATO. Ce crezi ca s-ar fi intamplat? :)
    • -8 (22 voturi)    
      ISIS are forte aeriene! (Marţi, 1 decembrie 2015, 19:18)

      Alui [anonim]

      Se mai numesc si forțele aeriene ale Turciei!
      • +3 (11 voturi)    
        Nu este asa ! (Marţi, 1 decembrie 2015, 21:00)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Fortele aeriene ISIS sunt compuse din atentatori cu bombe la brau, bombe care dupa detonare transforma atentatorii in zburatori ! O forta aeriana serioasa !
      • -6 (12 voturi)    
        Din pacate nu doar astea... (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:13)

        Alexandru Moldovan [anonim] i-a raspuns lui Alui

        ISIS e protejat aerian (si finantat, bineinteles) nu doar de turci, ci si de americani, israelieni, sauditi, englezi, francezi, NATO etc.

        Eu sper, si ma rog zilnic la Dumnezeu pentru asta, ca paginii protectori ai ISIS sa fie invinsi de crestini in acest razboi.

        Dumnezeu sa il lumineze si apere pe crestinul Putin!
        • +2 (6 voturi)    
          Hmm (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:54)

          robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru Moldovan

          Poate se supara putin ca l-ai facut cretin (ca este evidenta greseala de scriere)!
        • +6 (8 voturi)    
          crestinul putin :) (Marţi, 1 decembrie 2015, 23:39)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru Moldovan

          Ai dreptate, KGB-ul era notoriu o oficina a bisericii ortodoxe ruse; sau invers, nu mai retin exact.
    • -5 (9 voturi)    
      cacealma (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:05)

      trumpy [anonim]

      deci daca scapa rusii ( din greseala) o racheta spre istanbul , crede cineva ca o sa fie repercusiuni militare?
      nato e un bluff, bun pt piete de desfacere de arme. daca nu ai arme nucleare , trebuie sa stai cuminte.
    • +1 (9 voturi)    
      Neinarmati si mainile la spate (Marţi, 1 decembrie 2015, 22:57)

      Luchian [utilizator]

      Daca s-ar putea sa mearga rusii la razboi neinarmati si cu mainile legate la spate si in cazul unei agresiuni sa multumeasca si sa recunoasca statutul de victima al atacatorului ar fi cred in sfarsit toata lumea multumita si fericita.
      Ar fi fost bun stagiul militar obligatoriu pentru romani. Macar barbatii, macar in domeniul asta s-ar fi discutat cu un minim de cunostinte in domeniu, spre deosebire de subiectele din celelalte domenii propuse spre dezbatere de cei ce au pregatire in jurnalism, propunere acceptata de oameni cu cele mai variate pregatiri, dar nu neaparat in legatura cu subiectul.
      • -1 (5 voturi)    
        Rusii sunt agresorii (Miercuri, 2 decembrie 2015, 8:36)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Luchian

        Se afla intr-o tara straina si au violat spatiul aerian al altei tari, asta p[e partea cu agresatul (turcii au agresat rusnacii doborand un avion, care violase spatiul aerian al Turciei, in timp ce omora la sol oameni). In rest delir de postac rusnac. E atat de slaba rubla ca va platesc in vodka?