O adolescenta din Austria care devenise una dintre imaginile propagandei jihadiste a fost omorata in bataie dupa ce a incercat sa fuga din Siria

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2015, 15:52 Actualitate | Internaţional

O adolescenta din Austria care devenise una dintre imaginile propagandei organizatiei teroriste Statului Islamic a fost omorata in bataie de jihadisti dupa ce a incercat sa fuga din Siria, informeaza The Telegraph.

Sabra Kesinovic, in varsta de 17 ani, a fost ucisa dupa ce a incercat sa fuga din Raqqa, capitala autoproclamatului califat din Siria si din Irak. Fata a aparut in propaganda statului islamic dupa ce a fugit impreuna cu Sabina Selimovic, in varsta de 16 ani, din Viena.

Cele doua adolescente au aparut purtand bentite islamice si tinand in mana pusti Kalashnikov, fiind inconjurate de jihadisti mascati.

Guvernul Austriei a refuzat sa comenteze articolele aparute in ziarele austriece. "Nu putem comenta pe cazuri individuale", a declarat Thomas Schnroll, purtatorul de cuvant al Ministerului de Externe.

Potrivit unei tunisiene care a cu cele doua adolescente ca in Raqqa, tinerele austriece ar fi fost amandoua ucise, scrie ziarul austriac Krone Zeitung.

Kesinovic si Selimovic fac parte din familii de refugiati ce au fugit din Bosnia si au lasat la plecare un bilet prin care scriau ca "au plecat sa-l serveasca pe Allah si sa moara pentru el".

Sabina Selimovic a declarat, intr-un schimb de mesaje cu revista Paris Match, ca este fericita in Siria. "Aici sunt intr-adevar libera. Imi pot practica religia. Nu puteam face asta in Viena", ar fi declarat fata, intr-un schimb de mesaje.

Autoritatile din Austria au acuzat un bosniac islamist cunoscut sub numele de  Abu Tejda, ce locuieste in Viena, de recrutarea celor doua adolescente, dar acesta a negat acuzatiile.

Acesta a fost arestat anul trecut, sub alte doua acuzatii legate de finantarea unei retele teroriste.










17655 vizualizari
  • +22 (34 voturi)    
    Trist (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:13)

    Vade Retro [utilizator]

    Iata pericolul latent al imigratiei musulmane si inca o dovada a esecului integrarii si a asa-zisului "multiculturalism"!

    In Franta si Belgia, copiii unor imigranti musulmani din anii 70-80, carora le-a fost data sansa sa fie educati si sa se bucure de de viata occidenta au masacrat europeni si vor sa instituie statul Islamic.

    Aceste doua copile naïve, desi au crescut intr-una dintre cele mai civilizate tari europene, nu s-au integrat. In loc sa isi insuseasca valorile culturii noastre si sa se bucure de libertate, ele s-au lasat atrase de islamism.

    Si partea ingrijoratoare este ca aceasta populatie are o rata de crestere demografica de 3 ori mai ridicata decat cea a europenilor.
    • -3 (17 voturi)    
      Hai sa nu exageram (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:41)

      EduardPopa [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

      Astea-s doua copile care in naivitatea lor li s-a parut fun sa plece de acasa si sa se alature ISIS. Si cand au ajuns acolo nu mai stiau cum sa fuga. Am sa pun asta nu pe jihadism radicalizat inradacinat, ci pe teribilism adolescentin.
      Hai sa nu punem pe toti bosniacii in aceeasi oala. Cum nu ar trebui sa punem toti migrantii.
      Da, va trebui sa fim responsabili cu migrantii care vin acum pe continentul european pentru ca ai lor copii sa nu ajunga ca astia, sau mai rau, ca aia de la Paris.
      Dar atunci cand esti UE, cea mai mare economie din lume luata ca intregul, o data cu aceasta pozitie vin si astfel de responsabilitati.
      In chestiunea refugiatilor, haideti sa incercam sa vedem padurea de copaci...
      • +15 (15 voturi)    
        Nu exageram - chiar e grav. (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 17:23)

        Vade Retro [utilizator] i-a raspuns lui EduardPopa

        S-a ajuns in aceasta situatie extreme de grava tocmai pentru ca puterea politica (mai ales stanga) si o parte a populatiei a preferat sa treaca cu vederea problemele de integrare a acestei comunitati, in numele valorilor umaniste, politically correctness, etc.

        In ultimele decenii s-au investit in Franta miliarde in educatia prioritara si in pacea sociala a imigrantilor. Cu rezultatele pe care le vedem azi - esec, comunitarism, radicalizare.

        Unii musulmani s-au integrat, dar, statistic, ponderea celor care creaza probleme este foarte importanta. Experienetele mele directe cu ei au fost majoritar negative, din pacate.

        Asa ca, personal, ma voi opune imigratiei musulmane in Europa. Desi este prea tarziu pentru occident, dar macar tarile din Est au o sansa sa isi pastreze identitatea.
        • -3 (7 voturi)    
          De acord. (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 17:29)

          EduardPopa [anonim] i-a raspuns lui Vade Retro

          De acord. Chiar si 1% dintre migrantii musulmani daca nu se integreaza, sunt periculosi.
          Un crestin radicalizat se ascunde in munti, un musulman radicalizat se detoneaza ca dementul.
          Dar in acelasi timp cred ca noi, romanii, nu vom avea probleme intrucat aici ajung doar acei musulmani care chiar nu au nicio treaba, care vor doar sa fuga de razboi.
          Cei care sunt migranti economici, plus cei potentiali trouble makers iau drumul occidentului, Germania, Franta, Belgia...
          Eu iti zic pt ca am cunoscut multi musulmani in Romania, studenti africani, arabi, si toti sunt oameni foarte ok.
          Sa speram la mai bine...
      • +7 (7 voturi)    
        Sa nu uitam ca... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 19:15)

        Micud [anonim] i-a raspuns lui EduardPopa

        Cei care fac atentate sunt in principiu cetateni musulmani nascuti in europa, iar kamikaze sunt tineri intre 15-25 ani de aceeasi religie - buni de spalat pe creier la fel ca fetiscanele astea. As vrea sa iti vad comentariile daca o ruda sau un prieten de-al tau ar fi victima acestor nebuni. Nu pot sa cred cum ignora baba asta pe toata lumea. E usor sa iei astfel de decizii cand stai sus inconjurat(a) de garzi de corp. Iar cand aud ca trimit scrisori de condoleante si sustinere fata de familiile victimelor imi vine sa vomit.
  • +17 (21 voturi)    
    "Nu putem comenta pe cazuri individuale" (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:19)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ba sa comentati si sa mediatizati cat mai mult pentru a preveni si alti tineri sa se alature acestei organizatii criminale.
  • +13 (17 voturi)    
    Dorinta indeplinita (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:20)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Nu cred ca au murit "pentru alah" ci de mana lui mahomed (sau iusuf...). Putem spune un final meritat pentru minti ratacite. Bine ca nu s-au intors in Europa. Si imbecilii jihadisti sunt buni la ceva uneori.
  • +6 (10 voturi)    
    Sa nu ridicam noi piatra (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:37)

    strelka [utilizator]

    Aaceste biete fiinte habar nu aveau in ce se baga.. La 17 ani sa declari ca nu isi puteau practica religia in Viena.... si sa pleci intr-o zona de razboi pare a fi mai mult de cit un teribilism adolescentin. Dumnezeu sa le odihneasca !
  • +16 (16 voturi)    
    cred ca nu au (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 16:43)

    gopo111 [utilizator]

    mai rezistat la cit ......sex faceau, credeti ca aia acolo le-au tinut icoane, au fost cred ca vindute si revindute de la uni la alti pe bani si violate in fel si chip, au vrut islam au dat de islamul cel mai pur, ar trebui mediatizat acest caz sa vada toata lumea ce "bun " e islamul cu lumea si mai ales cu femeile, ma mir ca nu le-au vindut pe vreo camila sau capra ceva
  • +10 (10 voturi)    
    La ce te astepti cand te alaturi criminalilor? (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 17:20)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Ce credeau fetele astea ca o sa se intample?
  • +13 (13 voturi)    
    Misiune indeplinita, au murit pt Alah (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 17:58)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pare din alta lume, sa traiesti in Austria si la 17 ani sa ajungi sa fii atat de tampit incat sa te duci sa fii violat de niste psihopati in numele lui alah.
  • 0 (6 voturi)    
    Pai asa era si propaganda sovietica ! (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 18:54)

    liviul2006 [utilizator]

    "Vedeti ce bine e la noi ? Haidati incoace !"

    De unde credeti sa s-au inspirat ISIS ? De la tata lor URSS, urmata acum de mama Rusia...
  • -6 (6 voturi)    
    Saracele fete... (Miercuri, 25 noiembrie 2015, 21:16)

    Anonimii [anonim]

    cazare sioniste nesemite. Iar ii vedem pe astia din poporul ales care se prefac ca sunt victimele ISIS ((Israeli Secret Intelligence Service)). Trezirea! Este doar propaganda masonica!!!