Israelul suspenda dialogul cu UE dupa aprobarea etichetarii produselor din colonii 

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 11 noiembrie 2015, 23:55 Actualitate | Internaţional

Uniunea Europeana a aprobat miercuri etichetarea produselor din coloniile israeliene aflate in teritoriile palestiniene ocupate din 1967, miscare denuntata imediat de Israel care a suspendat dialogul diplomatic cu UE si invoca spectrul antisemitismului nazist, informeaza AFP. 

Decizia controversata, amanata de mai multe ori in ultimele luni, a fost aprobata in cadrul unei reuniuni a colegiului de comisari europeni la Bruxelles, potrivit unei surse oficiale. 

In timp ce palestinienii considera masura "un pas in directia cea buna, dar insuficient", Israel a reactionat puternic, suspendand dialogul diplomatic cu UE pentru reuniunile prevazute in urmatoarele saptamani. 

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a invocat din nou spectrul nazismului si antisemitismului, considerand ca "etichetarea produselor statului Israelian de catre Uniunea Europeana ne duce cu gandul la amintiri intunecate. Europei ar trebui sa-i fie rusine", a declarat primul-ministru.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2192 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    Ca şi apartheid (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:29)

    Soarele [utilizator]

    ... trebuie marcat faptul că unele state nu respectă regulile general acceptate. Care e problema?
    • +3 (5 voturi)    
      Dar cind Cisiodania era sub ocupatie Iordaniana (Joi, 12 noiembrie 2015, 15:18)

      Capitanu [anonim] i-a raspuns lui Soarele

      (1948-1967) produsele se etichetau ?!
  • 0 (12 voturi)    
    ...! (Joi, 12 noiembrie 2015, 0:54)

    ion [anonim]

    Corect UE, respect.
  • -1 (9 voturi)    
    nici o diferenta (Joi, 12 noiembrie 2015, 1:38)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    moscova, bruxelles, beijing: noua axa a pumnului in gura etatist!
  • +2 (14 voturi)    
    Ce nerusinati (Joi, 12 noiembrie 2015, 2:13)

    io [anonim]

    Ce nerusinati. Atata stiu, sa invoce "spectrul antisemitismului nazist" de fiecare data cand nu le convine ceva.

    Sunt teritoriile ocupate parte a Israelului? Pai nu prea sunt! Sunt teritorii ocupate, ca de-aia le zice asa. Cetatenii de pe acele teritorii sunt tratati ca oameni de mana a doua. Daca teritoriile ocupate erau parte din Israel, oare n-ar fi trebuit si palestinienii, locuitorii acelor locuri, sa primeasca cetatenia israeliana?!

    In acelasi timp, Israelul continua sa colonizeze teritoriile ocupate, incalcand conventia de la Geneva.

    Nenea Bibi, you can't have the cake and eat it too!
  • +3 (13 voturi)    
    Multa prostie (Joi, 12 noiembrie 2015, 3:55)

    istoriograf [utilizator]

    Ca de obicei, liderii UE dau din groapa in groapa in politica externa. Hotararea a fost luata ca sa sprijine cauza palestiniana, chipurile. Si sa le faca placere milioanelor de musulmani cu drept de vot care traiesc in UE. Insa in teritoriile ocupate de Israel in razboiul de sase zile din 1967, exista astazi 890 de fabricute cu 24.000 de lucratori. Din acestia, peste 15.000 sunt arabi care-si vor pierde slujbele. Halal ajutor ! Impactul economic va fi derizoriu: din cca. 32 de miliarde de dolari comert intre UE si Israel, doar cca. 150 de milioane de dolari sunt proveniti din exporturile acestor 890 de fabricute.
    • -3 (7 voturi)    
      Mda (Joi, 12 noiembrie 2015, 14:34)

      io [anonim] i-a raspuns lui istoriograf

      Mda, multa prostie. Sa nu-ti vezi barna din ochi. Pai daca sunt 24 000 de lucratori (evrei) in teritoriile ocupate, nu cumva inseamna ca baietii aia au colonizat ceea ce, de regula (dupa conventia de la Geneva), ar fi de necolonizat?

      De unde apareti, cu aceasta lipsa elementara de bun simt? De fapt, ma indoiesc ca n-aveti bun simt. Dedesubt e rea intentie!
      • +3 (5 voturi)    
        de citit (Joi, 12 noiembrie 2015, 18:54)

        istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui io

        Mai citeste de cateva ori, poate poate ai sa intelegi ce scrie. SUNT 24.000 DINTRE CARE 15/000 ARABI. Greu de citit romaneste. Sau poate nu e limba ta materna ?
  • +1 (11 voturi)    
    Daca s-ar lua si americanii dupa europeni ... (Joi, 12 noiembrie 2015, 7:24)

    Eu the first [utilizator]

    ... cre' ca in scurt timp Israelul s-ar da pe brazda. Da' ma-ndoiesc, lobby-ul evreiesc in SUA e foarte puternic.

    Oricum, dupa parerea mea reactia Israelului e o dovada clara ca masurile economice sau politice aplicate cu cap sunt mai de efect decat orice actiune militara.
  • +2 (4 voturi)    
    Probabil cel mai complex conflict din lume (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:22)

    neluweis [utilizator]

    Nefericirea este ca cei care scriu despre acest subiect nu au cunostiintele istorice minime necesare sau sunt plini de prejudecati .Pacat ca articolele in sine sunt sumare si partiale.
  • +1 (7 voturi)    
    Originea produselor trebuie etichetata corect (Joi, 12 noiembrie 2015, 10:29)

    jackalphonse [utilizator]

    In acord cu legislatia europeana.

    Domnule Barzoi, chiar nu se intelege nimic din articolul scris de dumneavoastra. De ce s-a amanat, care este partea rea, dar cea buna? Care este contextul? Casa nu ramaneti in urma cu stirile, ati scris, dar n ati informat.

    Fiind un cititor HN, am citit prima data la dumneavoastra, dar ca sa ma lamuresc am citit de aici:
    http://www.agerpres.ro/externe/2015/11/11/palestinienii-saluta-decizia-ue-de-etichetare-separata-a-produselor-din-coloniile-israeliene-17-59-12

    In acest articol am gasit:
    "În prezent, produsele din coloniile israeliene — toate ilegale din perspectiva dreptului internațional — sunt etichetate ca fiind fabricate în Israel."
  • -1 (7 voturi)    
    s-a trezit si Europa dupa aproape 50 (Joi, 12 noiembrie 2015, 11:16)

    __alex__ [utilizator]

    de ani in care Israelul a ignorat dreptul international. Dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

    Boicotul a functionat pentru Africa de Sud, va functiona si pentru Israel.
    Iar cei vinovati sa fie pedepsiti.
  • +3 (5 voturi)    
    Dar produsele din Ardeal (Joi, 12 noiembrie 2015, 15:20)

    Petofi Sandor [anonim]

    de ce nu se eticheteza ?
  • +2 (4 voturi)    
    memoria (Joi, 12 noiembrie 2015, 17:34)

    DSS [utilizator]

    unii ori habar nu au ori au o memorie deficitara, ca arabii nu au recunoscut rezolutiile ONU care au dus la crearea Isarelului si au atacat statul evreu de mai multe ori, inclusiv in 1967.
    Au jucat la ruleta si au pierdut. Eu chiar nu inteleg de ce mai discutam despre teritorii ocupate. Oricum au deja un stat, pe numele lui Iordania.
    Dar presupun ca cer prea mult de la unii care stiu doar sa preia propaganda arabeasca
    • -1 (1 vot)    
      da (Vineri, 13 noiembrie 2015, 13:07)

      ghiula [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      E ca si cum te agresează cineva, il bati bine si apoi esti invinuit permanent ca l-ai nenorocit.

      frustrarea e alta acuma. israelienii nu mai pot fi agresati cu una cu doua acum si ca urmare trebuie boicotati prin diverse cai "oficiale".
  • -3 (5 voturi)    
    Ahahaha! (Joi, 12 noiembrie 2015, 17:42)

    Joseph Porta [utilizator]

    Cum e vorba aia, sa te superi ca prostu' pe sat. Pai legea internationa e pentru toata lumea baieti, gata cu tratamentul preferential. Si asa, e rusinos ca Europei i-a luat atat timp pentru o masura elementara..