VIDEO Presedintele sirian Bashar al-Assad face vinovata Europa de actuala criza a refugiatilor

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 16 septembrie 2015, 12:51 Actualitate | Internaţional

Assad, protejat de Rusia
Foto: Agerpres
Presedintele sirian Bashar al-Assad considera tarile europene vinovate de actuala situatie creata de afluxul de imigranti ilegali, acuzandu-le in acelasi timp de sustinerea extremistilor din Siria.

"Europa poarta aceasta responsabilitate intrucat a sprijinit si continua sa sprijine si sa acopere terorismul. Ea (Europa) ii numeste pe teroristi 'moderati' si ii imparte in grupuri, dar toti sunt extremisti", a declarat Assad intr-un interviu pentru mass-media rusa, potrivit agentiei Interfax, citata de Agerpres.

Liderul regimului de la Damasc a adaugat ca "Europa incearca sa prezinte astazi situatia ca si cand vina ei ar fi aceea ca nu a reusit sa aloce fondurile necesare sau sa asigure o migratie organizata, cauze care au facut ca multi refugiati sa se inece incercand sa traverseze Marea Mediterana".

Presedintele Bashar al-Assad a acuzat in continuare Europa de aplicarea "unor standarde duble rusinoase" in legatura cu victimele din Siria. "Noi ne plangem toate victimele nevinovate, dar viata unui om care moare inecat in mare este mai pretioasa decat a unuia care moare in Siria? Cu ce este ea mai pretioasa decat cea a unui om nevinovat, decapitat de teroristi? Cum este posibil sa nu se observe mii de copii, batrani, femei si barbati care sunt victime ale teroristilor in Siria? Aceste standarde duble rusinoase ale europenilor sunt inacceptabile", a afirmat Assad.

In acelasi interviu, presedintele sirian a mai declarat ca "orice om care paraseste Siria este o pierdere pentru tara, indiferent de pozitia si capacitatile sale", tinand sa precizeze ca, "desigur, nu poate fi vorba in aceasta privinta de teroristi".

Referindu-se la actiunile coalitiei conduse de SUA in lupta impotriva Statului Islamic, Bashar al-Assad a afirmat ca acestea nu au schimbat cu nimic situatia in Siria, gruparea jihadista continuandu-si expansiunea. "Aceasta coalitie nu influenteaza in niciun fel situatia pe teren", a declarat Assad.

Cu toate acestea, el a subliniat ca Siria este gata sa coopereze in lupta impotriva terorismului cu tarile occidentale, dar si cu Turcia, Arabia Saudita si Qatar, daca aceste state isi schimba politica si modul de abordare a problemei si daca va fi vorba de "o reala coalitie antiterorista si nu una iluzorie".

Bashar al-Assad: Criza imigrantilor din Europa nu poate fi solutionata decat prin combaterea terorismului

Presedintele sirian Bashar al-Assad a apreciat ca criza imigrantilor din Europa nu poate fi solutionata decat prin lupta impotriva terorismului, intr-un interviu pentru presa rusa, din care au fost difuzate extrase marti, transmite Mediafax.

"Problema nu este daca Europa accepta sau nu refugiati. Trebuie neaparat rezolvata aceasta problema la sursa. Daca Europei ii pasa cu adevarat de soarta refugiatilor, atunci sa inceteze sa sustina teroristii", a declarat Assad, potrivit afirmatiilor difuzate in limba rusa de postul de televiziune RT.

"Daca intrebati orice sirian ce isi doreste astazi, primul sau raspuns va fi securitate si stabilitate pentru toti", a continuat el.

Regimul sirian ii considera teroristi, inca de la inceputul conflictului in martie 2011, atat pe militantii pasnici, cat si pe rebeli si jihadisti.

"Trebuie sa continuam dialogul in numele cautarii unui consens, dar nu putem obtine succese reale atat timp cat mor oameni, cat timp continua baia de sange si oamenii nu se simt in siguranta", a continuat presedintele sirian.

"Nu vom ajunge nicaieri pana nu vom invinge terorismul in Siria", a adaugat el, facand apel la "toate partile sa se uneasca" pentru a lupta impotriva terorismului.

Peste 240.000 de persoane au murit si alte cateva milioane si-au parasit locuintele de la inceputul conflictului in Siria, in martie 2011. Acesta a fost declansat de reprimarea manifestatiilor antiguvernamentale pasnice, care au degenerat in revolta armata si apoi in razboi civil.











4354 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    hn (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:00)

    dum_i [utilizator]

    Rog HN sa descrie care sunt "militantii pasnici" in conflictul din siria.

    Si nu ma refer la nenea ala cu ong-ul din londra care zice ca reprezinta societatea civila din siria.
    • -7 (7 voturi)    
      oare sunt vorbele lui sau ale lui Putin? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 15:17)

      georgica [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      De cand si-au dus armatele acolo a prins glas. Acum ne intereseaza sirienii din Siria, ca sa justifice interventia Rusiei. De fapt e mesajul Rusiei catre Europa prin gura lui Assad

      N-am inteles totusi cu ce se face Europa vinovata de situatia din Siria. Doar prin standardul dublu aplicat verbal?
      Parca americanii sustinut ISIS in lupta contra lui Assad.
  • -11 (15 voturi)    
    Evident, (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:00)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    razboiul intre secte nu are nicio treaba cu violenta de acolo, sunt doar strainii de vina! Totul era perfect inainte de interventia straina! Siiti, sunniti si alawiti dansau hora la Damasc! Dupa aceea au venit strainii si au stricat tot.

    Bai Bashe, ma lasi...
  • +5 (5 voturi)    
    Rebelii pasnici ? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:13)

    immortal [anonim]

    Cum a ajuns autorul articolului ca cei din guvernul sirian ii considera teroristi " atat pe militantii pasnici, cat si pe rebeli si jihadisti " ???

    Cine sunt " militantii pasnici din Siria " ? .... ISIL ? Al-Qaeda ?

    Autorul articolului daca tot prezinta franturi dintr-un interviu amplu ( de peste 40 de min ), poate ar fi fost bine sa ne informeze si ca presedinte Assad a explicat in acest interviu faptul ca forte militare care la inceput au luptat impotriva guvernului acum lupta alaturi de fortele guvernamentale impotriva teroristilor !!!!
    In interiorul Siriei in multe localitati exista acorduri intre fortele guvernamentale (NDF) si diferite grupuri armate care in urma cu 5 ani au luptat impotriva guvernului dar au vazut cum miscarea lor de protest este deturnata de grupuri de interese finantate de state interesate in distrugerea Siriei si atunci au decis sa lupte alaturi de guvernul sirian impotriva zecilor de mii de teroristi care au venit si care nu au nici o legatura cu poporul sirian.
  • +6 (6 voturi)    
    rebelii din Siria (Miercuri, 16 septembrie 2015, 13:20)

    Razvan_M [utilizator]

    La fel ca in Ukraina, nu exista rebeli care sa poata fi atat de bine organizati si sa aiba asemenea resurse incat sa poata invinge o armata regulata. In Ukraina "rebelii" sunt de fapt mercenari si soldati rusi, sprijiniti cu o cantitate imensa de resurse de armata rusa.
    In Irak si Siria, rebelii sunt de fapt mercenari islamisti, sprijiniti cu o cantitate imensa de resurse de niste state puternice. Rebelii aia sirieni au fost antrenati initial de Turcia si de consultanti militari din SUA, Anglia si probabil din alte tari din Europa. Dar resursele militare de care dispun s-ar termina dupa cateva luni de lupte contra unei armate bine echipate. Ce vedem insa in realitate? Dincolo de vrajeala cu capturarea unor depozite de munitie (care in mod normal sunt distruse de cei care le pazesc decat sa cada in mana inamicului)? Au o cantitate aparent nelimitata de resurse. Inclusiv munitie si piese de schimb pentru arme americane.

    Cand vedem tankuri americane circuland prin Irak incarcate cu palmasi Isis trebuie sa ne intrebam de unde pana mea au aia piese de schimb pentru tankuri? Cine i-a antrenat sa le foloseasca? Un tank are nevoie de intretinere si piese de schimb dupa o utilizare in lupta sau dupa cateva plimbari pe teren.

    Ranitii: vorbim de zeci de mii de raniti care trebuie tratati in conditii optime, in spitale. Asta nu s-ar putea intampla intr-o zona supusa embargoului de catre tarile care au dotat acele spitale. Iar un spital in vreme de razboi are nevoi imense, chiar presupunand ca are doctori extrem de buni. Mare parte din ranitii care nu primesc tratament corespunzator mor in urma complicatiilor.... Dar asta nu pare a fi o problema pentru Isis.

    Petrolul: in teritoriile ocupate Isis extrage petrol si il vinde "la negru". Eu ma intreb cine sunt negrii care au atatia bani si resurse sa cumpere petrol dintr-=o zona supusa embargoului si inconjurata de aliati ai Americii.
    etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo! (Miercuri, 16 septembrie 2015, 19:53)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      In sfarsit vad pe cineva cu creier comentand pe tema asta. Or sa sara postacii de serviciu sa te critice ca ai indraznit sa sugerezi ca ISIS ar avea de fapt in spate pe "exceptionalii" lumii si pe aliatii lor. Acest mult mediatizat bau-bau (apropo, ai uitat sa mentionezi de ce aparat ultra modern de PR au baietii, ce filmari a la hollywood etc.) profita multora din zona: turcilor, sauditilor, israelienilor si, nu in ultimul rand, americanilor pentru ca prabusirea lui Assad e inca o victorie strategica impotriva Rusiei. Si desi lucrurile astea sunt evidente, par foarte greu de priceput de majoritatea care prefera sa spuna prosteste ca dictatorul Assad e sursa macelului si implicit a crizei refugiatilor. Deci, let's bomb Syria!
      • 0 (0 voturi)    
        rusia si sua (Joi, 17 septembrie 2015, 12:46)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

        Atentie la nuante! Faptul ca America face porcarii in Orientul Mijlociu si nu justifica porcariile facute de Rusia in calitare de imperiu brutal, in plina expansiune teritoriala. Nici pe cele facute de China.
        Noi suntem intr-o tabara in momentul de fata, iar tabara asta nu-i deloc imaculata. Dar participam pentru ca alternativa geografica este sa devenim sclavii rusilor - si asta este mult mai rau decat ce avem acum.
        • 0 (0 voturi)    
          Ai dreptate (Joi, 17 septembrie 2015, 14:59)

          Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Nu am vrut in niciun caz sa sugerez ca as tine partea Rusiei. Optiunea NATO era singura rationala pentru Romania iar America e preferabila, cu toate bubele ei, Rusiei. Dar asta nu inseamna ca nu am dreptul, tocmai in numele libertatii de exprimare, sa vad mizeriile pe care le face prin lume. Iar una din aceste mari mizerii este, din pacate, manipularea opiniei publice in privinta terorismului. Nu poti pretinde ca lupti impotriva terorismului dar sa te folosesti bine mersi de el atunci cand iti prieste.. inca nu-mi dau seama daca ISIS a fost un fenomen doar tolerat sau incurajat in mod activ, iar apoi scapat de sub control.
  • -1 (1 vot)    
    Interviuri (Miercuri, 16 septembrie 2015, 14:53)

    Lili_1024 [utilizator]

    Uite pt care aveti chef cititi interviurile astea cu cativa sirieni care au fost in organizatii diferite:
    http://www.theguardian.com/world/2015/mar/11/war-in-syria-how-my-life-has-changed
  • -3 (7 voturi)    
    teroristii buni si cei rai (Miercuri, 16 septembrie 2015, 15:49)

    jackalphonse [utilizator]

    Imi place ca Asad foloseste exact retorica lui Bush. si la Bush, cei care ii incurcau planurile erau teroristi si asa trebuia sa fie, pentru ca SUA ii reprezenta pe "cei buni". Altfel spus, SUA declara ca niste rebeli sunt teroristi, bentru ca numai baietii buni sufera de teroare. Acum Asad face acelasi lucru, indeamna la lipta impotriva teroristilor. Cine sunt acestia? cei care -l incurca pe Asad sa si realizeze planurile.
  • +1 (1 vot)    
    un articol care explica multe (Miercuri, 16 septembrie 2015, 16:19)

    __alex__ [utilizator]

    http://www.rt.com/op-edge/315449-russia-syria-us-assad/
  • 0 (0 voturi)    
    Ce gluma proasta, cu rusi (Miercuri, 16 septembrie 2015, 19:36)

    sancho [utilizator]

    Sef de stat, constata ca parte din poporul pe care il conduce nu il mai doreste. Proteste de strada, transformate repejor in conflict armat. Conflict sectarian, cu populatie minoritara avantajata si alta populatie, majoritara, considerata de mana a doua si cu mai putine drepturi de afirmare culturala.

    Mor oameni, conflictul ia amploare pe suprafata mai mare, mai multi oameni mor.

    Conducatorul statului nu renunta la putere, desi este clar acum ca nu mai este dorit de o parte semnificativa din populatie. Ci continua sa omoare oameni si sa intervina in forta impotriva lor, pentru ca au control asupra armatei si deci isi permit sa o asmute impotriva propriilor cetateni.

    Occidentul intervine initial in sustinerea rebelilor anti-guvernamentali (medicamente, si chiar si training de lupta daca nu gresesc), dar inceteaza ajutorul cand vad ca rebelii se impart si o iau razna si ei.

    Concluzia lui: Europa este de vina pentru efectele actuale, pentru ca nu m-a sustinut atunci!

    Ce-ar fi fost sa renunte, inca de la inceput? Pai nu, ca Rusia l-a sustinut pe la spate si deci a fost bine. Doar ca acum, nu il mai poate sustine decat pe fata, nu se mai poate ascunde... La ce putere are ISIS acum, nu mai face fata decat cu ajutor direct si serios.

    Si vestului, evident, nu ii convine sa se bage Rusia de pe acum in lupta contra ISIS, ci trebuie sa astepte sa pice Assad.

    Este amuzant cum din ce in ce mai mult se nuanteaza Rusia si Putin ca fiind aparatorul pacii. Si lumea pune botul la asa ceva. Mai usor cu RT ca fiind de referinta, pentru ca e propaganda lui Putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Hmm.. doar Europa? (Miercuri, 16 septembrie 2015, 19:46)

    Joseph Porta [utilizator]

    Si inca toata? A uitat de SUA? in afara de unele tari precum Marea Britanie si Franta, care au contribuit activ la destabilizarea Orientului Apropiat, de ce ar fi intreaga Europa vinovata? Cine voia sa bombardeze acum vreo doi ani Siria? Nu cumva UK si SUA? Cine a sprijinit fatis insurgenta impotriva lui Ghadafi? Cine a creat haosul din Irak si Afghanistan? Intreaga Europa? Haida de!