NSA a spionat guvernul japonez, banca centrala nipona si mari companii din arhipelag

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 11:54 Actualitate | Internaţional

Statele Unite au spionat inalti oficiali ai guvernului japonez si companii nipone, precum si pe guvernatorul bancii centrale, a anuntat vineri Wikileaks, pe site-ul sau, potrivit AFP.

Aceste acuzatii de spionare a unui aliat foarte apropiat de catre agentia americana de securitate nationala NSA vin dupa dezvaluiri similare legate de Germania si Franta.  

Wikileaks a publicat lista a "35 de tinte secrete ale NSA in Japonia, printre care guvernul japonez, companii precum Mitsubishi", scrie Wikileaks. "Numerosi responsabili ai bancii centrale", printre care guvernatorul Haruhiko Kuroda, au fost interceptati.

Premierul Shinzo Abe nu este mentionat in aceasta lista.

"Documentele arata profunzimea supravegherii guvernului japonez si faptul ca informatii despre numeroase ministere si servicii guvernamentale erau stranse si analizate", potrivit Wikileaks.

Aceste date sugereaza o "cunoastere detaliata a dezbaterilor interne din Japonia asupra unor subiecte precum importurile de produse agricole si diferenduri comerciale, pozitia Japoniei in ciclul Doha al Organizatiei Mondiale a Comertului, proiecte de dezvoltare tehnica in Japonia, politica sa in materie de schimbari climatice, energie nucleara si emisii de gaze cu efecte de sera", potrivit sursei citate.

Autoritatile japoneze nu au reactionat imediat dupa publicarea acestor informatii.










1321 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    tari rușii ăștia :) (Vineri, 31 iulie 2015, 12:18)

    visio [utilizator]

    știu cum să creeze probleme :)
    • -1 (11 voturi)    
      cine creeaza probleme... (Vineri, 31 iulie 2015, 13:52)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui visio

      Stai sa vad daca am inteles bine, NSA spioneaza guverne, companii private, cetateni de peste tot prin lume (o incalcare fragranta a legilor tarilor respective) si rusii sunt de vina? Ai o logica de 2 bani...

      Si lasand la o parte legalitatea, cat de moral e sa iti spionezi aliatii...si nu aliati inconsistenti ca Romania, care depind foarte mult de ce politicieni corupti ajung la putere sau ce culoare politica si inclinari au ei...nu! Aliati de baza ca Germania, Japonia si tot asa...Cum poti avea incredere intr-un aliat care se comporta asa? De ce trebuie sa aflam lucrurile astea din leaks? Ce moralitate are de fapt o tara care isi spioneaza proprii cetateni pana la un nivel extrem?

      Si alta problema, cine are acces la informatiile astea? Genul de informatii obtinute pot oferi un avantaj de competitivitate companiilor americane...stie toata lumea ca SUA e o tara condusa de banii si lobyul corporatiilor, altfel nu ajunge niciun politician la putere.
      • +1 (7 voturi)    
        E si moral e si legal (Vineri, 31 iulie 2015, 14:45)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        Sa spionezi si sa interceptezi atat timp cat nu folosesti mijloace ce incalca legea (efractie, furt, inselare, ...). Fatarnicia celor ce se dau loviti in moralitatea lor pentru ca o agentie de informatii si spionaj a cules informatii si spionat e totala. Rusnacii fura, rapesc, spioneaza ocupa teritorii ale altor state dar tin la mare pret un american - sincer cred ca individul are grave probleme mintale - ce face "revelatii" banale dare extrem de mediatizate.
      • +1 (5 voturi)    
        ... (Vineri, 31 iulie 2015, 14:48)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!

        Uite ce spuneam ieri pe alt thread:
        "(Joi, 30 iulie 2015, 15:05)
        "Poti fi sigur" e la fel de linistitor ca si "toata lumea stie" folosit de trolli rusi."

        Tu ai folosit insa: "stie toata lumea"
        Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
  • +7 (9 voturi)    
    Soc si groaza (Vineri, 31 iulie 2015, 12:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    SUA spioneaza? Uau, nu ma asteptam...
  • -4 (10 voturi)    
    hmmm (Vineri, 31 iulie 2015, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    o fi merkel sau regele japones sau ce e terorist islamic?!
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 31 iulie 2015, 13:24)

    pathfinder [utilizator]

    Cam asta-i treaba pe care trebuie sa o faca NSA, printre altele. Sa culeaga informatii si sa le ofere guvernului US, in folosul US...

    Pana una-alta se pare ca doar americanii spioneaza cu succes pe altii.
    Sau asa lasa sa se inteleaga Wikileaks...
  • -2 (4 voturi)    
    Pentru asta este NSA. (Vineri, 31 iulie 2015, 18:12)

    vali47 [utilizator]

    Să spioneze.Deci își face datoria.Păcat că astfel de acțiuni nu pot împiedica pe unii barbari să facă rele,cum este ocuparea Crimeei!Eu unul mă simt mai liniștit știind că cineva veghează la ce se întâmplă în lume.Și alte țări spionează,tot,dar nu au capacitatea tehnologică a SUA.
    • -1 (1 vot)    
      clar... (Vineri, 31 iulie 2015, 21:48)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      pentru ca serviciile secrete nu vor folosi niciodata informatii luate in acest mod impotriva persoanei repspective cu scopul de a castiga ceva... gen:stim ca ti-ai inselat nevasta, acum vrem ca tu când iesi primar sa faci asta sau se va afla...