Vladimir Putin: Rusia va dezvolta propriul sistem de carduri bancare, pentru a reduce dependenta de Occident

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2015, 21:52 Actualitate | Internaţional

Rusia trebuie sa implementeze de anul acesta propriul sistem de carduri bancare, pentru a opri dependenta de banci straine, afirma presedintele rus Vladimir Putin, citat de site-ul agentiei TASS.

"Actuala situatie, in care majoritatea cetatenilor rusi folosesc carduri emise de sisteme bancare straine, trebuie corectata. Este anormal ca firme precum Visa si MasterCard sa furnizeze servicii pentru 97 la suta dintre cetatenii rusi", a afirmat Putin, potrivit Mediafax.

"Trebuie sa lansam de anul acesta propriul sistem de carduri bancare de plastic pentru cetatenii rusi", a adaugat Putin intr-o conferinta de presa organizata in orasul rus Ufa, unde s-au desfasurat reuniunile organizatiei statelor emergente BRICS si Grupului de cooperare de la Shanghai.

"Sistemul va fi creat astfel incat sa nu fie folosit doar in Rusia, ci si in strainatate", a adaugat presedintele Rusiei.

Vladimir Putin a subliniat ca Rusia se va inspira din sistemele de plata implementate de tari precum Japonia si China.

"Sunt increzator ca se vor inregistra progrese in tranzitia la propriul sistem bancar, Rusia are o piata imensa", a declarat Putin.

Rusia este vizata de sanctiuni economice, financiare si diplomatice impuse de Occident in contextul crizei din Ucraina.










3539 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    Da, si toate cele trei tari (Vineri, 10 iulie 2015, 21:54)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    aliate Rusiei vor implementa sistemul, daca nu le mor functionarii de foame pana atunci.
  • +3 (15 voturi)    
    dar cine v-a oprit sa faceti unu mai bun? (Vineri, 10 iulie 2015, 22:03)

    rov [utilizator]

    sa-l adoptam si sa-l folosim si noi. Asa e in ecomomia libera, serviciul cel mai bun e cautat si folosit.
    Succes!
    • +13 (19 voturi)    
      Pai ce se mai obosesc (Vineri, 10 iulie 2015, 22:54)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui rov

      In curând moneda lor va fi dolarul iar putin va fi coleg de vtrina Cu Lenin.
  • +13 (17 voturi)    
    Hahahaha (Vineri, 10 iulie 2015, 22:12)

    fanegr1ja [utilizator]

    Nu vreti sa treceti direct la cupoane? E mai simplu si in acelasi timp mai eficient. Vine mujicu'... semneaza pentru bucata de paine...pleaca. Ce sa va mai obositi cu plastic.
  • +12 (14 voturi)    
    Si (Vineri, 10 iulie 2015, 22:40)

    Jar [anonim]

    Ceausescu a vrut sa fie indepent energetic si ne-a dus la rationalizarea painii,zaharului si uleiului,iar carnea o vedeau doar cei care aveau pensionari in familie,ca se asezau decuseara la coda, pentru a doua zi.
    "Ti-ai dr-cu' de greci!
  • +13 (15 voturi)    
    Primul card rusesc o sa fie pt vodca (Vineri, 10 iulie 2015, 23:00)

    cardon [anonim]

    Primul card rusesc o sa fie pt vodca. Daca merge o sa treaca la cardul pt paine, dupa aia la cardul pt...............
    • +3 (3 voturi)    
      Si va fi altfel ! (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 8:58)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui cardon

      Nu va fi cu cip ci cu memorie cu lampi ! Va avea doua roti si un maner pentru a fi deplasat mai usor ! Va avea si un abac atasat, pentru calculul operatiilor de plati sau extrageri numerar !
    • +3 (3 voturi)    
      te iau coautor (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 12:03)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cardon

      la inventia secolului.
      Revendicare:
      Dispozitiv de eliberat ruble, caracterizat prin aceea ca, in vederea stabilirii cu exactitate a necesarului de suma, dispozitivul este echipat cu un etilotester, conectat la procesorul dispozitivului, astfel incat suma eliberata este invers proportionala cu gradul de uscaciune al gospodinului.
  • +3 (3 voturi)    
    HAHA! (Vineri, 10 iulie 2015, 23:25)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Card pe baza de foaie de varza murata...
  • +6 (6 voturi)    
    cred că îl au deja (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 0:42)

    ws [utilizator]

    primul card bancar în rusia există deja.

    cartela de pâine, de lapte, de unt, zahăr etc.

    tot cu cartela vei putea să-ți iei 10 ruble triste de la orice bancă rusească.

    tot pe cartelă îți iei vodca cea de toate zilele.

    cardul bancar rusesc există de vreo 100 de ani, și se cheamă cartelă.

    ws
  • +3 (5 voturi)    
    Sistem propriu de carduri (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 1:05)

    mr_mojo [utilizator]

    Și vor putea extrage numerar la sul...ca să nu apară îndoieli legate de destinația sau valoarea banilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Carduri dotate cu faimoruil cip Baikal (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 4:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    Carduri care trebuie carate cu camionul...mdah.
  • -1 (1 vot)    
    normal ar fi fost ca si Europa sa (Sâmbătă, 11 iulie 2015, 10:51)

    __alex__ [utilizator]

    aiba propriul sistem de carduri. Dar europenii sunt prea 'timizi'. Cei ce controleaza sistemul bancar au puterea.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Duminică, 12 iulie 2015, 1:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    eu sper ca, da, ca cardul rusesc va fi folosit si de idiotii utili din europa si america. Spre binele lor. Si al meu.
  • +2 (2 voturi)    
    Au mai incercat unii ... (Duminică, 12 iulie 2015, 7:11)

    Eu the first [utilizator]

    ... acu' v'o 2700 de ani sa construiasca un zid care sa-i izoleze de restu' lumii, pt. ca se considerau mai buni decat altii, si considerau ca n-aveau nevoie de resul lumii.

    Unu la mana ca zidul n-a functionat, si hoardele de barbari au ajuns pana pe tronul Chinei, pana la urma, doi la mana ca chiar si rusii au mai epxerimentat o data pe propria piele cum te duci in sapa de cauciuc daca incerci sa te izolezi.

    Trei la mana, in lumea de azi te impui printr-o eocnomie solida bazata pe un sistem functional de educatie - ori de chestia asta pana acuma nu l-a, auzit pe Putin sa zica nimic.