Peste 2.000 de concedieri, dupa ce Ungaria a interzis prin lege ca magazinele sa fie deschise duminica

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 22 iunie 2015, 16:49 Actualitate | Internaţional

Peste 2.000 de persoane care lucrau in retail si-au pierdut locurile de munca pana la sfarsitul lunii aprilie, ca rezultat al deciziei Parlamentului de la Budapesta de a interzice marilor magazine sa fie deschise duminica, a raportat site-ul blokkk.com, citand datele publicate de Oficiul Central de Statistica (KSH), transmite site-ul portfolio.hu, citat de Agerpres.

Numarul de angajati din sectorul comercial a scazut in aprilie cu 2.200, prima luna in care magazinele au fost inchise in fiecare duminica, arata datele KSH. Marile lanturi de magazine - Tesco, Aldi, Auchan - au decis sa extinda orele de program din cursul saptamanii, pentru a compensa inchiderea magazinelor duminica.

Potrivit datelor KSH, in aprilie, s-au inregistrat in total 378.000 de ore suplimentare in sectorul vanzarilor cu amanuntul, cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani.

Oamenii de afaceri au avertizat ca aplicarea acestei masuri va dauna consumatorilor si angajatilor hipermarketurilor.
PIB-ul Ungariei ar urma sa inregistreze anul acesta un avans de peste 3%, dar analistii se asteapta la o incetinire in 2016, din cauza utilizarii mai reduse a fondurilor europene.

Si in Romania au fost reluate discutiile pe marginea unui proiect de modificare a Legii 321/2009 privind comercializarea produselor alimentare, in care exista si o propunere ca hipermarketurile sa nu fie deschise duminica.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4171 vizualizari
  • -12 (30 voturi)    
    eroare (Luni, 22 iunie 2015, 16:53)

    cameleonul [anonim]

    Poate 2000 de zilieri nu de angajati ca nu s-au inchis de tot(chiar nu ar fi rau daca ar disparea),doar duminica.
    Asa ca mai rasfirati baieti.
    • +4 (16 voturi)    
      nu ar fi rau daca ar disparea,nu? (Luni, 22 iunie 2015, 17:11)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      Eventual produsele sa fie comercializate doar prin sistemul alimentarelor de stat.Pe cartela.
      Mai concentrat,baiete,ca te paste disolutia intre meandrele concretului si sinergiile refrenelor nostalgice....
    • +2 (14 voturi)    
      oops (Luni, 22 iunie 2015, 17:29)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      e duminica si nu ti-ai luat paine... e timpul sa iti iei niste vecini si sa ti-o iei de acasa de la ala care a dat legea asta... :)
    • +7 (7 voturi)    
      Mai gandeste putin (Luni, 22 iunie 2015, 17:50)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui cameleonul

      E vorba de angajati intr-adevar si nu zilieri, pentru ca nici o firma serioasa nu angajeaza zilieri numai pentru duminica. Toata lumea civilizata foloseste angajati care lucreaza permanent si care sunt rotiti in schimburi care sa acopere toate zilele necesare.
  • +2 (18 voturi)    
    da (Luni, 22 iunie 2015, 17:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    regimul criptofascist al lui orban incepe sa culeaga roadele.
  • +1 (5 voturi)    
    abureli (Luni, 22 iunie 2015, 18:00)

    VW_Bora [utilizator]

    unde să-şi mai extindă Tesco programul de lucru când e deschis non-stop???
  • +9 (13 voturi)    
    Super (Luni, 22 iunie 2015, 18:41)

    Merlin [anonim]

    O initiativa foarte buna, Ar trebui sa urmeze interzicerea duminica a serviciilor de transport public, a distribuirii apei potabile, a distribuirii energiei electrice ar trebui inchise spitalele si sectiile de politie, iar pomperii ar trebui sa aiba liber si ei, ca si ei sunt oameni...Si uite asa ne afundam in cel mai negru feudalism, care se pare ca unii il au adanc in gene si cauta prin orice mijloace sa ne taraie si pe noi, in mocirla lor...
  • -2 (10 voturi)    
    Poate gresesc... (Luni, 22 iunie 2015, 19:19)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Poate gresesc, dar concluzia mea e ca Tesco, Aldi, Auchan si care or mai fi se comporta ca niste ofticosi de gradinita. Da, masura ii loveste in buzunare direct, dar concedierile nu sunt decat singurul mod de a se ratoi catre guvern si de a "lovi" inapoi. Dar nu in stilul "imperiul contraataca", ci pueril si cu pierderi suplimentare in bugetele proprii.

    De ce zic asta:
    - aprilie a fost prima luna cu magazinele inchise duminica;
    - au fost dati afara sau s-a renuntat la colaborarea cu 2200 oameni (angajati temporar sau permanent - as presupune ca erau angajati cu ora);
    - cu toate acestea s-a inregistrat un record al ultimilor ani de ore suplimentare: 378.000!!! (ore suplimentare care se platesc mai bine decat orele normale).

    ASta inseamna ca pentru retaileri volumul de munca a ramas acelasi, numai ca a trebuit readaptat la noul program.

    Concluzia mea e ca datul afara a fost doar un moft, in speranta ca se va crea presiune publica pe guvern. Pentru ca din cifre nu este justificat, iar daca orele suplimentare se platesc cu un coeficient de 1,5 sau 2 sau cat o fi la ei, respectivele firme nu fac decat sa isi dea, cum se spune neaos, cu tesla in *...*!
    • +1 (5 voturi)    
      gresit (Luni, 22 iunie 2015, 20:16)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      daca faci un calcul simplu 2200 de oameni, la 8 ore pe zi, in 22 de zile lucaratoare cate au fost in oct lucrau peste 380.000 ore.
      Dar, atentie, in aprilie au fost 378000 ore suplimentare, dar nu in plus, de toate. poate inainte erau 300.000. deci au aparut vreo 80.000 ore in plus. greu de crezut ca nu erau deloc.
      acum compara sa zicem 80000 ore platite chiar si dublu cu 380000 ore care nu mai sunt platite de loc. Si mai pune in calcul ca in arpilie au fost si Pastile, perioada in care in mod traditional se sta peste program in vanzari, deci probabil nr orelor suplimentare e mai scazut in restul timplui si vezi ca de fapt chiar fac o economie
      • 0 (0 voturi)    
        Crezi? (Marţi, 23 iunie 2015, 0:30)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui sampras

        Cu un lucru se pare ca suntem amandoi de acord. Ore suplimentare intr-o institutie inseamna un volum mare de munca sau angajati insuficienti, etc. Daca e temporar, ok, se accepta si (aproape) toata lumea e dispusa la un hei-rup ocazional.

        Tu presupui ca erau, poate, 300.000 ore suplimentare inainte. Poate si cu doua luni inainte la fel. Poate si cu trei. Dar asta inseamna, pe rationamentul tau, munca pentru 1700-1800 oameni care nu sunt in mod constant. (productivitate de multinationala!)
        Si cand tu ai in mod constant 1700-1800 oameni lipsa intr-un domeniu, mai dai afara 2200? Nu se leaga.

        Ok, a fost Pastele. Tu stii ca vine Pastele si ca se fac ore suplimentare, eu stiu asta, marii lor manageri stiu asta. Sau i-au luat valul vanzarilor de Paste pe nepregatite? De ce nu au concediat oamenii DUPA sarbatori, evitand astfel orele suplimentare?

        Extrapoland, tot pe principiul asta vin lunile de vara cand cresc vanzarile, automat si necesarul de marfa si implicit nevoia de oameni.

        Lucram pe aceleasi date, dar le interpretam diferit.
        Modul de actiune si cifrele de pana acum imi mentin ipoteza initiala - marii retaileri au actionat cu rea credinta si nu in concordanta cu necesarul afacerii lor.
    • 0 (0 voturi)    
      Sigur gresesti (Luni, 22 iunie 2015, 21:24)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Gandeste-te: Sa zicem ca am nevoie de 100 oameni /zi de lucru. Daca se lucreaza 7 zile / sapt asta inseamna 100*7*8=5600 ore munca. Cum insa un om are o norma saptamanala de 5*8=40 ore, rezulta ca am nevoie de 5600/40=140 oameni. Daca insa nu se mai lucreaza duminica, am nevoie de 100*6*8=4800 ore munca, care pot fi acoperite de 120 oameni. Deci cine si din ce bani ii plateste pe cei 20 oameni in plus daca nu dau afara pe nimeni?
      • 0 (0 voturi)    
        Calcul corect, premisa gresita (Marţi, 23 iunie 2015, 1:23)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

        Pleci de la premisa ca inainte nu aveau ore suplimentare si ca numarul de angajati era in concordanta cu necesarul de ore.

        Dar ei aveau ore suplimentare si inainte de concedieri (deci personal in minus), actiunea din urma conducand la acel "peack" de ore suplimentare - cel mai mare din ultimii 5 ani pe retail!

        Ca sa ma pliez pe exemplul tau: ai 100 oameni, ii folosesti sa faca munca pentru 140, iar cand se taie o zi de munca mai dai afara inca 20, sperand ca cei 80 ramasi vor acoperi noul necesar de 120...
        • 0 (0 voturi)    
          Corect, dar doar partial (Marţi, 23 iunie 2015, 14:26)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

          Nici un manager bun nu-si face calculul numarului de angajati bazandu-se pe numarul de ore suplimentare. Pentru simplul motiv ca astea pot fi sau pot sa nu fie si la fel poti sa te trezesti ca nu ai salariati care sa le acopere, din diverse motive. Recunosc ca metoda e mai tentanta (fie si pentru motivil ca folosind salariati deja existenti nu platesti dari suplimentare la stat). Iar faptul ca nu se mai lucreaza duminica nu inseamna ca nu vor mai fi si ore suplimentare, daca e sa fie.
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru managerii cu minusurile (Luni, 22 iunie 2015, 21:02)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Cand conduci un lant (sau lanturi) de magazine ca unul din cele mai sus si iei decizia de a da afara 2200 oameni, in cifre astea inseamna ca te astepti la:
    1) reducerea orelor lucrate cu 2200 oameni * 168 ore/luna = ~ 370.000 ore lunare
    si implicit la
    2) economii la fondul de salarii de 370.000 ore * 3 € /ora = ~1,1 mil euro

    Dar cand finalul lunii te gaseste cu 378.000 ore suplimentare (adica timpul de munca mai mare decat daca ai fi pastrat cei 2200 angajati), asta inseamna ca vei plati cei 1,1 mil pe care sperai ca economisesti, plus sporurile pentru ore suplimentare (un minim de 1,5 inseamna inca jumatate de milion de euro, la un spor de 2 suma se dubleaza).

    De ce ar face asta?
    Doar pentru a crea presiune pe guvern, caci pierderile si le produs singuri.

    Sa dea oamenii afara, sa aiba pierderi de milioane de euro generate de costurile crescute cu angajatii ramasi, fara a lua in calcul si nivelul de satisfactie al celor din urma (poate financiar or zambi la inceput, dar dupa doua luni lucrate la 320-340 ore nu stiu cum arata zambetul ala...)

    Frumos ar fi ca cei care lucreaza in domeniu sa faca un front comun cu cei dati afara si sa nu se mai prezinte la munca. Sa vezi atunci show!
    • 0 (0 voturi)    
      mai citeste o data (Luni, 22 iunie 2015, 21:26)

      sampras [anonim] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      omule....mai citeste o data. nu au parut 378.000 ore in plus fata de perioada dinainte. 378.00 de ore sunt de toate. crezi tu ca inainte nu erau deloc? Cu siguranta erau, ca vorbim de vanzari. plus ca vorbim de o luna cu sarbatori de Paste...sigur nu vor fi la fel de multe in iunie sa zic. dar alea 370.000 mii in minus vor fi sigur in fiecare luna.
      de altfel si scrie in articol. e cel mai mare numar de ore suplimentare din ultimii 5 ani, dar nu cel mai mare din istorie. deci varfur din astea au mai fost, dar in nici un caz nu au aparut 378.000 de ore suplimentare in plus fata de perioada dinainte de concedieri, ci in total.
      calculul tau nu sta in picioare, pt ca ar fi valabil doar daca inainte nu exista nici o ora suplimentara, ceea ce nu e nici pe departe cazul
    • 0 (0 voturi)    
      Inca o data un calcul eronat (Marţi, 23 iunie 2015, 16:20)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Nu tii cont de restul anului! Plus ca chiar in luna asta numarul de ore suplimentare a fost mult mai mare ca de obicei. Deci cine ii plateste si din ce bani in lunile unde voi avea doar 3-4000 ore suplimentare? Nu crezi ca daca orele suplimetare ar fi aceleasi si constant distribuite, as prefera sa angajez? Ce ce sa platesc 1,5-2 ori salariul platind ore suplimentare, cand angajand as plati un salar?