Moscova sustine ca Statele Unite au lansat o "vanatoare" de rusi in toata lumea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:09 Actualitate | Internaţional

Ministerul rus de Externe a avertizat cetatenii rusi care calatoresc in strainatate despre "riscurile" reprezentate de autoritatile americane, sustinand ca acestea ar fi lansat o "vanatoare" de rusi in toata lumea, scrie Reuters. Intr-un comunicat emis vineri, Moscova acuza de asemenea Washingtonul ca rapeste cetateni rusi, oferind ca exemplu cazul lui Vladimir Drinkman, care a fost extradat anul acesta din Olanda in Statele Unite. "Crezand ca poate face tot ce vrea, Washingtonul merge pana la rapirea cetatenilor nostri", a precizat Ministerul rus de Externe.

Drinkman a pledat nevinovat la acuzatiile de conspiratie cu cel putin alte patru persoane in vederea instalarii de programe de piratare in retelele cibernetice ale unor companii financiare, procesatoare de plati sau lanturi comerciale din toata lumea.

"Amenintarea detentiei sau arestarii in baza mandatelor emise de autoritatile si serviciile speciale ale SUA in tari terte persista. Este chiar reala", a adaugat ministerul in comunicat.

"Autoritatile americane continua practica inacceptabila a vanarii rusilor in toata lumea, ignorand normele dreptului international si fortand mana altor state", se mai arata in comunicat.

Relatiile dintre Rusia si Occident sunt la cel mai redus nivel de la sfarsitul Razboiului Rece, in special din cauza rolului Moscovei in conflictul armat din estul Ucrainei.

Puterile occidentale au impus sanctiuni Rusiei din cauza sprijinului direct acordat separatistilor din estul Ucrainei, desi Moscova neaga aceste acuzatii.










2952 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    depinde (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:16)

    victor L [utilizator]

    ce fel de "ruşi"; spioni, traficanti de fel de fel.
    Ca nu or fi toti rusii Sfinti!
  • -15 (19 voturi)    
    Nimic nou (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:26)

    @Mishu [utilizator]

    Cia mossad same shit
  • +15 (19 voturi)    
    Absurd ! Absurd ! (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:31)

    Sparafucile [utilizator]

    Ce rost are sa-i vinezi cind sunt toti beti ?
    • -7 (13 voturi)    
      Ride ciob de oala sparta. (Sâmbătă, 23 mai 2015, 15:04)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Ce sa zic, ride ciob de oala sparta.

      Intr-un clasament al alcoolismului si al consumului de alcool, Romania este situata imediat dupa Rusia, cu o diferenta de numai 600 ml de alcool pe cap de betivan.

      Daca te-ai uita un pic in jurul, asta fiind in Romania, ai sa vezi oameni care sint beti incepind cu ora 8-9-10 dimineata.

      Un studiu arata ca (,) copiii romani adoptati din familii cu istorie de alcoolism prezinta grave probleme intelectuale.


      "It had been found that countries of CEE and its eastern neighbors (i.e. Croatia, Hungary, Moldova Republic, Romania, Slovenia, and Ukraine) have experienced a steep rise in mortality from alcoholic liver diseases and cirrhosis (Zatonski and Jha, 2000; WHO, 2004b; see also diverse contributions on www.hem.waw.pl). This increase in mortality could be associated with the consumption of illegally produced homemade spirits containing hepatotoxic aliphatic alcohols (McKee et al., 2005; Szucs et al., 2005)."

      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_alcohol_consumption_per_capita

      http://alcalc.oxfordjournals.org/content/42/5/465

      http://www.reuters.com/article/2010/04/13/us-fetal-alcohol-idUSTRE63C39X20100413
      • +7 (11 voturi)    
        mujici ca tine p$dishti (Sâmbătă, 23 mai 2015, 16:27)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        te vad documentat ..e bine ca te recunoshti, iti recunoshti votantii...si mai ales ..faptul ca idolatrizati mujicii voi pupatori de sutana a lui Phutin !
      • +4 (8 voturi)    
        Pai da... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:12)

        Igor Igorovici [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

        Influenta ruseasca, intinsa pe mai multe decenii. Doar nu era sa luam de la ei talentul de a scrie despre razboi si pace sau dansul pe calcaie. Am luat ce era mai simplu: sticlism, coniac-canoe sau chiar vodka
      • +6 (6 voturi)    
        diferenta ar fi ca romanii cand se imbata (Sâmbătă, 23 mai 2015, 21:45)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        nu invadeaza Bulgaria sa le ia Balcikul si nici macar Moldova de peste Prut.
        Cat despre rusii "vanati" care-i problema? Rusia de ce nu vaneaza sutele de mii de turisti vestic care ii trec granita? aa nu sunt? foarte nasol
  • +18 (22 voturi)    
    Delirant (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:32)

    Soljenitin [utilizator]

    Elucubratiile, delirul si himerele: efecte ale consumului exagerat de vodca.
    • -7 (11 voturi)    
      Ursul si molusca (Sâmbătă, 23 mai 2015, 16:11)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Sa-ti fie rusine ca folosesti numele unui celebru scriitor rus care mai intii s-a lamurit citi bani face comunismul ca apoi sa se dumireasca pe propria piele citi banii face lumea occidentala.

      Soljenitin a fost cu adevarat un gigant al literaturii si al luptei pentru drepturile omului.

      Da-mi un singur exemplu de un scriitor sau de un activist pentru drepturile omului din Romania. Unul singur.

      Nu exista, toti au alergat dupa avantaje materiale si au facut compromisuri morale cu diavolul.

      Inteleg sa critice unii care au coloana vertebrala nu si niste moluste aforme care latra precum ciini dupa gard cind trece ursul pe ulita.
      • +6 (10 voturi)    
        @тихийпарень (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:13)

        Igor Igorievski [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

        Unde pot depune CV-ul pentru tipul de job prestat de tine?
        • -6 (8 voturi)    
          Nu mi s-a raspuns la intrebare (Sâmbătă, 23 mai 2015, 18:21)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Igor Igorievski

          Nu mi s-a raspuns la intrebare.

          Arata-mi un singur om de cultura roman care a fost scriitor, activist al drepturilor omului si care sa denunte crimele regimului comunist?

          Unul singur, va rog, arati-mi un singur exemplu.

          Din pacate, nu exista in Romania

          Intotdeauna, asa-numita elita intelectuala a preferat avantajele materiale, economice, o iesire in strainatate, etc. si pactizat cu cei care au fost la putere (regalisti, legionari, comunism, etc).

          Molusca nu are dreptul sa critice, cel mult sa incerca s-o dea pe "misto".
          • +4 (6 voturi)    
            mujicii nu stiu..de mishto (Sâmbătă, 23 mai 2015, 22:41)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            ei fac mishto cu ruleta ruseasca....sa ti ajute Dumnezeu..sa nimeresti...
      • +5 (7 voturi)    
        Apropo de avantaje... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 18:53)

        zgabearzta [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

        ... dar nu mai bine isi iau eu, rusii, inapoi si sportivii de prin State, Australia, Evropa...? Ca tot vorbiram de avantaje materiale!? Mi-a placea sa o vad pe Sharapova inapoi in Niagan, cam pe acolo pe unde incepe Siberia...? NU ar fi mai bine daca tot ii vaneaza vestul sa plece ei catinel inapoi acasa? Sau propaganda rusilor e valabile numai pentru unii care se stiu ei, spioni si nu pentru toti...

        Lasa gargara, priatiliu, rusii stiu sa faca si propaganda si contra-propaganda...
        • -6 (6 voturi)    
          Paniemaieshi gaspadin Zgabeartza? (Sâmbătă, 23 mai 2015, 21:47)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui zgabearzta

          Moi daragoi zgabeartza, ia spune-mi lu' moshu
          cum se face ca in 1989 in Romania erau aprox. 4 mlioane de comunisti (aprox. 26%) din populatia adulta si dupa citeva saptamini sa nu mai fie nici unul?

          In Romania, raportatat la numarul populatiei, erau mai multi comunisti decit in URSS sau in China

          Si toti au disparut ca prin farmec, devenind niste adevarati si neinfricati democrati, niste capitalisi in slapi, cu lant la git si ascultind manele?

          Unde ai mai vazut intr-o tara o "cultura" manelizata in halul in care se afla Romania in 2015?

          Ia zi tavarish Zgabeartza cum se numea orasul Brasov imediat dupa 1944?

          Ia zi nu seamana aceasta "adaptare" cu un covor de moluste?

          Ia povesteste cum este analafabetismul si moartea infantila in Romania?

          Pe ce loc ne situam in UE? Hai daragoi moi Zgabeartza fa un efort si cerceteaza si o sa fii extrem de rau impresionat de saracia si inapoierea in care se gaseste acest popor.

          Zgabeartza, Zgabeartza, vino cu argumente mai solide, mai bine documentate, intr-un cuvint, pregateste-te mai bine inainte de a mi te prezenta cu un raspuns.

          Paniemaieshi gaspadin Zgabeartza?
  • +21 (23 voturi)    
    De fapt Rusia vaneaza rusi (Sâmbătă, 23 mai 2015, 11:38)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Iata un grafic al adversarilor lui Putin care au fost ucisi:

    http://www.bruceonpolitics.com/2015/03/01/putins-killed-opponents/
  • +16 (20 voturi)    
    NU orice rus aka mujic ! (Sâmbătă, 23 mai 2015, 12:46)

    un domn [utilizator]

    va rog rectificare ..ci pentru Mazeta, Cameloeonu, Poaisa aka potaia...Rogojina, Javrov, Dughin popa cel bezmetic..si cu voia dumneavoastra Phutin Fuhrer de Mujicia
  • +8 (10 voturi)    
    Stirea completa (Sâmbătă, 23 mai 2015, 13:31)

    Vasilescu Afrian Neagoe [anonim]

    In corpul stirii nu este trecut, nu stiu daca din lipsa de profesionalism sau dintr-un interes anume: Vladimir Drinkman este acuzat de fraudarea a 160 milioane $, prin spargerea unor retele de computere din Occident.

    Practic este un hacker informatic, nu e un cetatean obisnuit pe care emblema capitalismului veros incearca sa-l rapeasca samavolnic...

    Dna Aliana Neagu, care a scris stirea, a tradus un corp de text de pe agentii. Nu s-a informat sa vada contextul, de ce omul a fost pus sub acuzare in Olanda, care sunt capetele de acuzare, probe, etc.
  • +11 (13 voturi)    
    Confirmare implicare FSB (Sâmbătă, 23 mai 2015, 13:42)

    georgio [anonim]

    Reactia vehementa a guvernului rus confirma suspiciunile ca Vladimir Drinkman "liderul" gruparii implicate in una din cele mai mari retele de carding care a lovit SUA (130 million credit card numbers stolen from 7-Eleven) este defapt ofiter si membru activ al echipei de ciberhacking a FSB si reteaua respectiva e defapt o operatie de ciberterorism pusa la cale de statul rus. Cardingul si penetrarea sistemelor financiare ale unor banci americane a devenit o sursa de venit ilicita a FSB, de cand cu embargoul financial contra rusiei.
  • +6 (6 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 23 mai 2015, 16:31)

    ..13 [utilizator]

    Comunicatul complet dat de rusia aici
    http://www.mid.ru/brp_4.nsf/newsline/668AD8A2ADCB292C44257CB60061176F

    se poate traduce cu Google...

    Se pare ca a fost cel mai puternic atac pe care USA l-a avut pana la aceea data si ca este mana puternica a ...

    comunicatul parții americane;
    http://www.justice.gov/opa/pr/russian-national-charged-largest-known-data-breach-prosecution-extradited-united-states
  • +6 (8 voturi)    
    Spionii si postacii, propagandistii (Sâmbătă, 23 mai 2015, 17:22)

    Locke Lamora [utilizator]

    vanati sa fie si la ei in tara alungati. Cei onesti, harnici, nu. Lucrez cu destui rusi, is si ei oameni cu familii si copii. Cam 10% dintre ei probabil ca recunosc valorile care conteaza in viata, restul de 90%...il adora si sustin orbeste pe P{iticul Nebun Phutin.
  • 0 (4 voturi)    
    unde-i lege nu-i tocmeala (Sâmbătă, 23 mai 2015, 21:16)

    marcel [anonim]

    dupa doua mii de ani de casatorii mixte numai politicieni si tampitii pot spune ca mai sunt rusi ,romani sau sau de alte etnii.In lume sunt corupti si cinstiti.Sunt oameni care respecta legea sau cei care incalca legea.Numai politicienii ,indivizi fara bun simt ,niste incapabili care sa munceasca si care sug din avutia tarilor in care trandavesc,pot enunta astfel de aberatii.Oamenii din toata lumea ar trebui sa le trimita scrisori cu hartie igienica pentru ca sa aiba cu ce sa se stearga la gura dupa ce mananca.Oamenii din toata lumea se ajuta intre ei.Numai politicienii sug si mananca si ne invrajbesc pe noi.Laq toti cei care merita trimitetile hartie igienica,poate ca astfel se vor baga sub masa de rusine.
  • -1 (3 voturi)    
    cine minte (Sâmbătă, 23 mai 2015, 21:27)

    marcel [anonim]

    Cand apar in emisiunile televizate politicienii ,postul respectiv ar trebui sa fie obligat sa aiba un detector de minciuni si care sa fie vizibil pe ecran ,sa poata fi vazut de toti telespectatorii.Decat sa ascult politicieni imbecili mai bine vad cel mai prost film .Sunt mai relaxat .