Marea problema a Moscovei: Iesirile masive de capital. In primul trimestru din 2015 au plecat din Rusia 32,6 mld. dolari. De cand a preluat Putin puterea, economia ar fi fost secatuita de 1 trilion de dolari

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2015, 19:55 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support

Din cauza problemelor economice ale Rusiei, miliarde de dolari continua sa dispara in paradisuri fiscale, scrie eurasianet.org intr-un analiza ce a fost preluata ca articol principal si de publicatia The Moskow Times.

Iesirile nete de capital din Rusia au atins 32,6 miliarde de dolari in primul trimestru din 2015, potrivit bancii centrale.

Institutia acum estimeaza ca iesirile de bani ar putea atinge 131 de miliarde de dolari pana la sfarsitul anului. In raportul privind cifrele pe primul trimestru, Banca Centrala a revizuit in urcare si iesirile de capital pe 2014, de la 151,5 mld. dolari, la 154,1 mld. dolari.

Aceasta suma marcheaza cel mai mare exod de capital de cand banca centrala a inceput sa calculeze aceste cifre, adica din 1994.

Expertii in finante spun ca majoritatea banilor ce parasesc Rusia ajung in conturi offshore, departe de inspectorii fiscali si de alte priviri iscoditoare.

Implicatiile bugetare pentru Moscova sunt semnificative – potrivit lui Andrei Makarov, presedintele comisiei pentru buget si taxe din Duma de Stat, in 2013, cand iesirile de capital erau incomparabil mai mici, exodul financiar a costat bugetul rusesc cel putin 22 de miliarde de dolari, bani din taxe neincasati.

„Iesirile de capital duc la pierderi ce sunt cel putin comparabile cu pierderile de incasari din taxe”, a informat televiziunea de stat Russia 24, care a citat datele firmei internationale de audit si taxe KPMG.

Problema nu se limiteaza doar la pierderi din incasarile la buget.

„Iesirile de capital slabesc economia nationala, pe care o secatuiesc de fonduri pentru investitii, ceea ce adanceste perspectivele de dezvoltare economica”, se arata intr-o analiza a problemelor cauzate economiei de exodul financiar din timpul crizei economice din 2008, realizata de economistii  Mikhail Gelvanovskiy si. Vladislav Ovchinskiy

Investitiile in au cazut cu peste 20% in primul trimestru din 2015 fata de aceeasi perioada de anul trecut, arata datele Centrului pentru Analiza Macroeconomica si Previziuni pe Termen Scurt (CMASF).

Reprezentantii ministerului economiei au incercat sa linisteasca ingrijorarile, sustinand ca reducerea totala a volumului investitiilor va fi de 10,6% in tot anul 2015.

Ministrul economiei,  Alexei Ulyukayev, chiar a sustinut ca investitiile vor creste cu pana la 3% in 2016, in special datorita investitorilor privati. Totusi, acesta nu a dat niciun amanunt privind masurile guvernamentale ce ar putea fi luate pentru a atrage investitori.

Un alt semn ca economia ruseasca este secatuita de capital este cresterea rapida a falimentelor. Potrivit CMASF, numarul total al falimentelor din primul trimestru din 2015 a atins cote ce nu au mai fost vazute de la criza din 2008-2009.

Cele mai lovite sectoare sunt constructiile, transporturile, comunicatiile, comertul, industria energiei si metalurgia.

Potrivit statisticilor guvernamentale, Rusia a suferit iesiri nete de capital de circa 550 de miliarde de dolari din 1999, anul cand Vladimir Putin a preluat puterea, pierzand bani in fiecare an, cu exceptia anilor 2006 si 2007.

Cercetatori independenti sugereaza insa ca cifrele guvernamentale subestimeaza problema si spun ca totalul real al exodului de capital ar putea fi de peste 1 trilion de dolari.











9775 vizualizari
  • +29 (33 voturi)    
    Putin, patrie si Mazeta! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:03)

    dadan [utilizator]

    astea ar trebui sa le tina de foame....cat despre nemultumirea populatiei, o sa auzim in curand ... si nu o sa fie de loc frumos... patriotismul pana la urma e ca si dragostea - trece prin stomac....
    • +1 (1 vot)    
      S-ar zice (Luni, 4 mai 2015, 11:57)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Ca Rusia are o problema de imagine.
  • +30 (34 voturi)    
    Si asta e doar inceputul. (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:05)

    gigel [anonim]

    Asa e cand te conduce un mardeias nebun caruia nu ii pasa de poporul lui.

    Dupa ce Europa va avea scut anti-racheta si gaze din belsug, ambele americane, Rusia va ingrosa randul tarilor din lumea a 3-a, acolo unde i-a fost mereu locul.
  • +11 (11 voturi)    
    grozava aritmetica... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:11)

    trandafil [utilizator]

    "Banca Centrala a revizuit in urcare si iesirile de capital pe 2014, de la 151,5 mld. dolari, la 151,1 mld. dolari."
    ... grozava aritmetica se mai invata la Spiru Haret!
    • +11 (11 voturi)    
      Cred ca a fost corectat (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:08)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Ultima suma este 154,1 !
    • -10 (10 voturi)    
      boului (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:33)

      anonimul [anonim] i-a raspuns lui trandafil

      strashna voditchka, nu mai bea ba.
  • +31 (35 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:25)

    Soljenitin [utilizator]

    La mai mare! La un cat mai mare si devastator colaps economic va doresc sa ajungeti, mujicilor - o meritati cu varf si indesat!
    • +26 (30 voturi)    
      Doamne-ajuta! (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:00)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      Pt. binele poporului rus si al planetei, sa speram ca marasmul economic va fi atat de mare incat maicuta Rusia va crapa! Rapid si fara chinuri.
    • -9 (11 voturi)    
      Esti ca pe alaturi amice, (Duminică, 3 mai 2015, 6:51)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ai vazut ce s-a intamplat in Rusia cand a explodat poporul in 1917,mai vrei o asemenea experienta?
      • +9 (9 voturi)    
        traiesti din plin in istoria comunista (Duminică, 3 mai 2015, 16:11)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        In 1917 a avut loc o lovitura de stat sponsorizata de Germania. Bolsevicii erau o minoritate in cadrul unei minoritatii. Marea Revolutie a existat doar in istoria comunista ca doar masele erau cele care conduceau revolutiile in utopia lui Marx.
        Deci in 917 n-a explodat nici-un popor si cu atat mai putin va exploda in 2015.
  • +29 (35 voturi)    
    O sa ne explice Gustav si Mazeca (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:39)

    Locke Lamora [utilizator]

    Cum ca de fapt e bine ca pleaca dolarii si raman rublele....si ca Mujicia e plina de munti de ruble....nasol ca n-au nici o valoare.
  • +11 (13 voturi)    
    bilionul,milionul si trilionul (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:50)

    gs pp [anonim]

    adica 1000 de miliarde
  • -29 (37 voturi)    
    Propaganda occidentala (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:09)

    smen [anonim]

    Zice de un an ca Rusia se prabuseste si Putin e copt,oare cati bani mai baga vestul in propaganda mai ales acum ca au un adversar important in RT,care vad ca ii oftica foarte tare
    • +25 (29 voturi)    
      da muscalule (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:26)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui smen

      La fel latrati ca sunteti tari si in 91 si in 98

      Apropo , a fsot bun vestul si FMI in 98 cand v-au imprumutat 28 de mld de dolari cand erati numai in chiloti , nu?
      • -22 (28 voturi)    
        Dolarii (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:26)

        smen [anonim] i-a raspuns lui silmix

        Aia au fost buni de hartie igienica
        • +10 (12 voturi)    
          Mujicul, rublele si foamea (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:34)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Film in doua serii. Putler in rolul principal....poporenii in cel secundar, 140 milioane de fraieri infometati si spalati pe cap. Hahahahaha.
        • +10 (12 voturi)    
          Alternativa (Duminică, 3 mai 2015, 0:27)

          bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Poate ar fi fost mai productiv să îi folosiți și pentru investiții. Cu siguranță ar fi fost mai igienic.
        • +9 (11 voturi)    
          smenica tata (Duminică, 3 mai 2015, 11:58)

          Ivan [anonim] i-a raspuns lui smen

          pune bani deoparte , vin vremuri grele.
          hlebul si vodka or sa se scumpeasca grav iar Federatia se va sparge din interior.

          articolul ar trebui sa te faca sa intelegi ca cei care misca banii in curtea voastra nu sunt dispusi sa plateasca la nesfarsit arogantele lui Vladimir Vladimirovici.

          in maxim 2 ani Putin va fi istorie,iar situatia voastra ,a muritorilor de rand, se va inrautati.
        • +1 (1 vot)    
          postac de stanga (Luni, 4 mai 2015, 11:39)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui smen

          cand ramane fara argumente.... vorbeste cum poate el mai bine. insulte si cuvinte urate...
      • -8 (10 voturi)    
        ei na (Duminică, 3 mai 2015, 14:08)

        sever [anonim] i-a raspuns lui silmix

        doar nu vroiai sa vezi stiri despre dezordinile din Baltimore, esti copil?
        • +1 (1 vot)    
          vezi ca e plin de stirile alea (Luni, 4 mai 2015, 11:41)

          un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui sever

          doar ca acolo motivele nu sunt politice.
          motivele tin de lipsa de educatie a unor cetateni.
          prostia si ipocrizia maselor.... alea pe care le manipuleaza antenele de exemplu :)
          ce treaba au niste negrii needucari si vioenti cu Putin si politica lui ?
    • +9 (11 voturi)    
      he he... propaganda occidentala zici? (Duminică, 3 mai 2015, 11:33)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Mai vorbim noi cand se va construi un zid al Berlinului pe toata granita de vest a Rusiei, ca sa nu sara mujicii afara atunci cand se vor manca intre ei...
      Asa cum zicea tactu Phutin, mujicstanul va iesi mai puternic din criza asta... tari di tat... tzapan de-a dreptu'! :)))
      • -9 (9 voturi)    
        zid zici (Duminică, 3 mai 2015, 14:11)

        sever [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        era bun un zid ,dar in alta parte,nu s-ar fi raspandit infectia asta in toata lumea :) ,din pacate
  • +28 (32 voturi)    
    Ocin harasho (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:29)

    Putinel pilit [anonim]

    Orice veste proata despre Rossiya Putlerista ne umple inimile de voiosie. La mai multe, la mai mari.
  • -18 (26 voturi)    
    Articolul asta imi aminteste de tinerete,... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:29)

    Propagandistul de la Hamangia [anonim]

    ... cind citeam zilnic in Scinteia si celelalte fituici - si le-am citit vreme de ani de zile, ba chiar decenii de impliniri marete -, cum creste somajul in Occident fara incetare (uneori crestea in paralel cu criza fortei de munca (!) ), cum se adincesc crizele de toate felurile in lumea capitalului si cum aratau datele economice ca intr-un an-doi ajungeau aia sa ne roage sa le vindem fringhia cu care sa se spinzure.

    Adevarul e ca Scinteia nu mintea cind zicea ca somajul a crescut in Germania sau in Canada in ultimul trimestru. Informatia era corecta. Singura problema era ca, din cauza ca nu scriau nimic atunci cind somajul era in scadere, nu se intelegea cum de somajul tot creste si tot in jur de 4-5% ramine de 15 ani.

    OK, acum ca am aflat ca rusii sint pe tobogan si in curind o sa ne roage sa le vindem fringhia, o veste din USA pe care nu o veti gasi in presa mainstream:

    Intre 2000 si 2013, "in all 50 states, the percentage of “middle-class” households—those making between 67 percent and 200 percent of the state’s median income—shrunk between 2000 and 2013. The change occurred even as the median income in most states declined, when adjusted for inflation."

    Pe scurt, in perioada analizata, clasa medie s-a subtiat in absolut toate cele 50 de state cu pina la 6%. Si asta in timp ce salariul mediu a scazut.

    SOURCE: Stateline analysis of American Community Survey, U.S. Census and IPUMS-USA, University of Minnesota.

    Vezi frumoasa harta interactiva la adresa:
    https://tinyurl.com/pgpqecx
    • +32 (36 voturi)    
      tare :) (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:49)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Propagandistul de la Hamangia

      Ce ma amuza pe mine la armata asta de troli e urmatorul sablon - ei niciodata nu argumenteaza (in cazurile extraordinare cand o fac!) prezentand ceva bun despre rusia, ci ceva rau despre SUA:

      - subiect: Rusia a pierdut tzspe trilioane de ruble.
      - troli: da' voi ati vazut cat au pierdut americanii?

      - subiect: Rusia a anexat Crimea!
      - troli: de razboiul SUA din Irak de ce nu ziceti?

      - subiect: omuletii verzi ai rusilor in Donetk.
      - troli: da' consilierii americani de la Kiev?

      Cu alte cuvinte, tot SUA-i referinta :)))
      • +21 (25 voturi)    
        Nu exista nimic bun (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:14)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        de spus despre Rusia.

        Cel putin nu despre Rusia lui Putin.
      • -27 (39 voturi)    
        Ampersande (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:27)

        smen [anonim] i-a raspuns lui ampersand

        tu vorbesti de troli tata,la toate articolele cu americani esti cu nasul in fundul lor
        • +15 (15 voturi)    
          e o diferenta (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:59)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui smen

          Eu mi-s pro-american de mai bine de 30 de ani, si-asa am sa fiu cat oi trai, si - spre deosebire de voi - nu mi-am ascuns niciodata optiunea, dimpotriva. Si nu e vorba numai despre admiratia fata de SUA, ci si de recunostinta pentru ca, in foarte mare masura, ce-am reusit sa realizez in viata a fost tocmai datorita felului in care m-a influentat in educatie, in viziune, in toleranta, in indrazneala, in diversitate. Cand iti petreci copilaria citind biografiile lui Edison, Stephenson, Bell, Franklin, sau straduindu-te sa faci din lemn de balsa macheta Columbiei, cand in adolescenta citesti discursurile lui JFK sau MLK si constitutia Japoniei, cand Carl Sagan, Hynek, NASA, IBM, Kodak, National Geographic iti dezvaluie atatea lucruri interesante, cand vezi Harley Davidson sau Ford Mustang sau Cobra Shelby sau camioanele Mack sau Peterbilt, cand il asculti pe Bruce Springsteen sau Joan Baez, cand afli despre flower-power, Greenpeace, DARPA si NORAD, ei, n-ai cum sa nu fii influentat. Cum p-atunci nu exista CNN iar media romaneasca era cenzurata fata de influentele nefaste ale occidentului, rezultatul este cu atat mai notabil, nu crezi? ;)
      • +4 (8 voturi)    
        Pai nu-i asa, (Duminică, 3 mai 2015, 6:54)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        eu chiar cred ca SUA sunt referinta!!!
        • -11 (11 voturi)    
          de acord (Duminică, 3 mai 2015, 14:15)

          sever [anonim] i-a raspuns lui xrogo

          SUA sunt de referinta ,din pacate la multe capitole negative ale politicii internationale ,in primul rand la agresiune externa....la capitolul asta rusii sunt mici copii
    • +10 (12 voturi)    
      relativitate si context (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:35)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Propagandistul de la Hamangia

      Deh, au trecut americanii prin vremuri si mai grele. Si si-au revenit, caci asta e sistemul american - autoreglabil. Important este sa pastreze gap-ul fata de rusi. Ceea ce, in contextul actual, cred ca se mareste. Aliantele occidentale se dezvolta, alea rusesti se duc la vale. Americanii au bagat de o noua revolutie industriala (a gazului de sist - v. preturile la petrol) rusii au ramas si fara jumáte din banii de petrol. Care petrol le aduce vreo 2 treimi din venituri.
      Cam asta ar fi contextul general.
  • -29 (35 voturi)    
    Paranoicii (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:25)

    smen [anonim]

    Pro americani indopati cu burgeri vad numai troli rusi peste tot,au mostenit asta de la stapanul lor paranoicul Mccain
    • +11 (11 voturi)    
      si ce ai vrea sa mancam? (Sâmbătă, 2 mai 2015, 22:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui smen

      ca mamasa Rusie nu prea e in stare nici sa isi hraneasca populatia d-apai se exporte mancare sau ideea de mancare?
      Cine e Mccain? ca Stalin stiu cine a fost iar pUtin nu are nevoie de prezentare
    • +10 (12 voturi)    
      Inchina-te la Putin (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:09)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui smen

      si noapte buna.
    • +11 (13 voturi)    
      Smoked Texas Steak (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:32)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Stii ce-i aia? Bah mai papati si carne in loc de hrishca....ca va mor neuronii. Oooopsss, nema carne...poate nitica varza.
    • +11 (13 voturi)    
      Istorie ne invata (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:41)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui smen

      Traind in partea asta de lume, este inevitabil sa ne scape vreun troll mujic...;)
      Pana la urma si americanii au devenit paranoici abia dupa ce au vazut ce-i poate pielea lui Stalin dupa WW2. Pana atunci Churchill era paranoicul de serviciu care-l batea pe Roosvelt la cap sa nu se opreasca la Berlin si sa mearga pana la Moscova. Roosvelt, naivul, o tinea una si buna: "Ii batem pe germani si plecam din Europa; ne-am terminat treaba. Cu rusii va intelegeti voi, uite ca si noi facem afaceri cu ei". Odata cu criza Berlinului, au inteles si americanii. Prea tarziu, din pacate...Important este sa nu uitam lectiile istoriei si imi pare bine ca americanii, cu spiritul lor simplu si practic, fac ceea ce trebuie: strang de gat Mujichistanul. Sper de data asta sa le iasa, si sa nu se opreasca pana ce tot Mujichistanul nu se face bucati. God bless America! Puie Mutin!
    • +13 (13 voturi)    
      esti dus cu vaca (Duminică, 3 mai 2015, 0:16)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui smen

      pai chiar rusii recunosteau ca erau platiti ca troli...
      sau sufera si ei de sindromul telepatia ca un alt trol rus care acum numara amr in parnaie
    • +11 (11 voturi)    
      Paranoicul ala (Duminică, 3 mai 2015, 1:06)

      sile [anonim] i-a raspuns lui smen

      La viata lui a fost soldat, senator si a invins cancerul. Putin a fost doar infractor.

      Pentru cultura ta generala, trolul e o fiinta cu o inteligenta foarte scazuta. Cam cat iti trebuie sa inghiti pe nemestecate ce zice RT.
    • +10 (12 voturi)    
      eh... nu chiar peste tot (Duminică, 3 mai 2015, 11:39)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui smen

      Doar tu, vantu de la Hamangia si restul mazetelor sunteti trolli.

      Si logica dupa care sunteti trolli este foarte simpla: atunci cand bagi si pe aia mai putin rai in aceeasi oala cu aia ce put de rai ce is (adica atunci cand ii bagi si pe americani si pe rusi in aceeasi oala, si pe Monica Macovei si pe Bunicuta/Bombonel/Monta/Co.in aceeasi oala).

      Degeaba va tineti voi echidistanti... cu putoarea trolleasca vi se simte de la o posta!
      • +5 (5 voturi)    
        s-au dus vremurile cand se bagau slashuri ... (Duminică, 3 mai 2015, 16:31)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        ... peste textul cenzurat. :)
        Acuma mi-au taiat toata continuarea explicatiei.
  • +10 (12 voturi)    
    In curand... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 23:41)

    Azra [utilizator]

    O sa ramana Putin numai cu amaratele lor de ruble... de monopoly !
    • +2 (2 voturi)    
      Nume fatal pt o moneda (Luni, 4 mai 2015, 7:36)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      ruble=rubble !
  • -9 (11 voturi)    
    ref: titlu (Duminică, 3 mai 2015, 4:09)

    marian nicolae [anonim]

    trilionul nu este o unitate de masura monetara folosita la noi; folosim notiuni fara a fi intelese de "badea Gheorghe" suntem ca maimutele copiem stiri de la altii fara discernamant. inca o dovada ca suntem (cei mai multi) un popor de prosti......
  • -9 (13 voturi)    
    Pai e foarte bine ! (Duminică, 3 mai 2015, 4:30)

    newlook [utilizator]

    Nuorice cheltuiala e investitie. Cel care da banii, interesat bineinteles de dobanda va folosi acest termen pentru orice ca sa-l convinga pe fraierul ce returneaza imprumutul sa-i dea dobanda.
    Ex: Pentru basisti, stadionul in panta de la Gheboaia de Sus cu 14 case pe stanga e o investitie; pentru oamenii normali sunt bani aruncati in vant.
    Daca - in contextul politic actual - Putin a reusit sa rationalizeze "investitiile", a facut un imens bine economiei ruse.
  • +12 (14 voturi)    
    pai da... (Duminică, 3 mai 2015, 9:21)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Phutin spera ca vine toamna mai devreme si are recolta buna de varza, astfel economia va iesi pe plus.
  • -8 (12 voturi)    
    propaganda (Duminică, 3 mai 2015, 10:15)

    xanti [utilizator]

    Proamericana din romania nu o mai crede nimeni.
    Se pare ca doar pe hotnews au mai ramas cativa fanatici sa scrie in rest e cam liniste.
    Pe gandul,adevarul,romania libera,evz sunt din ce in ce mai multi cei care s-au prins ca nu mai tine minciuna.
    • +9 (11 voturi)    
      pai da... (Duminică, 3 mai 2015, 12:10)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Neah... acolo sunt postaci mai multi platiti de tactu Phutin.

      Si aici sunt doar ca sunt acoperiti repede de cei care-i ia la misto cand le spune ca nu au argumente.Acolo nu-si bate nimeni capu' cu ei.
    • +8 (10 voturi)    
      Unt pentru CCCP (Duminică, 3 mai 2015, 22:48)

      cici [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Cand romanii stateau in '85 la cozi la 5 dimineata pentru un kil de lapte (lucru vazut cu ochii mei de adolescent) si o butelie de Craciun (lucru indurat zile in sir in frig), mama m-a dus la o sectie de procesare a laptelui unde calupuri mari si galbene erau impachetate si luau drumul uniunii sovietice. Asta e propaganda Romaneasca, rusilor! Ne-ati asuprit destul! Pasol na turbinca!
      • +2 (2 voturi)    
        camaleonul egal carlan de aceea (Luni, 4 mai 2015, 14:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cici

        nu stie de SOVROM http://ro.wikipedia.org/wiki/SovRom
    • +2 (2 voturi)    
      Cameleoane (Luni, 4 mai 2015, 9:55)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cameleoane, cameleoane, faraoane,

      Daca citesti matale mai atent vei observa ca cifrele sunt date publicitatii de banca centrala a Putinistanului. Sa vezi si sa nu crezi.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne se asteptau (Luni, 4 mai 2015, 14:17)

    Victor_ie [utilizator]

    ca sa fie loviti economic asa de tare .. clar.