Armata SUA: Trupele ruse intervin direct in orasul ucrainean Debaltseve

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2015, 15:32 Actualitate | Internaţional

Orasul strategic Debaltseve (Ucraina)
Foto: Google Maps
Comandatul trupelor SUA din Europa, Ben Hodges, a declarat miercuri ca trupe rusesti au intervenit direct in luptele din jurul orasului ucrainean Debaltseve - un important nod de transport si comunicatii aflat mai adanc in teritoriul ucrainean fata de Lugansk si Donetk, zone deja controlate de separatistii pro-rusi.

Seful trupelor americane din Europa a spus, potrivit Reuters, ca "avand in vedere cantitatea de munitie utilizata, tipul de echipamente militare, e clar ca e o interventie militara ruseasca in zona Debaltseve".

Hodges a mai spus, in timpul unei vizite la o baza NATO din Polonia, ca se teme ca un succes al trupelor rusesti in Debaltseve le va face sa se concentreze apoi asupra portului Mariupol - important nod maritim care ar facilita Rusiei accesul in Peninsula Crimeea si controlul total al Marii Azov.

Reamintim ca miercuri au inceput lupte intense in jurul orasului Debaltseve intre armata ucraineana si separatistii sustinuti de Rusia, lupte soldate cu cel putin 19 soldati ucraineni ucisi si 78 de raniti. Separatistii, impreuna cu trupele ruse, au dat atacul chiar in ziua in care la Minsk ar trebui sa aiba loc o intalnire cruciala intre liderii rus, ucrainean, german si francez pentru un nou acord de pace.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

37663 vizualizari

  • +39 (53 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:26)

    dragos234 [utilizator]

    Merkhollande negociaza, rusii inainteaza. La sfarsitul negocierilor, va ajunge sub ocupatie toata Ucraina.
    • +4 (32 voturi)    
      Ai o alternativa? (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:18)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Ce crezi ca ar putea face, decat sa negocieze? Sa declare razboi Rusiei?
      E destul de clar ca nu vei vedea trupe europene sau americane luptand in Ucraina.
      Ucrainienii nu-s mujahedini ce lupta prin munti, ca sa le trantesti niste lansatoare de rachete si apoi sa-i lasi sa se trozneasca cu rusii.
      Realist vorbind, pentru a pregati armata ucrainiana sa lupte cu armament american sunt necesari ani de zile, iar ucrainienii nu par sa aiba sorti de izbanda.
      Chiar daca toate tarile civilizate rup orice legatura cu Rusia, tot vor trece ani de zile pana cand presiunea interna ar fi suficient de mare.
      Concluzia trista e ca tot ce se poate incerca e o negociere cu un dement pe care nu-l intereseaza sa negocieze.
      • -5 (17 voturi)    
        Singura "solutie" (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:11)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        in conditiile astea grele ar fi:

        1) Abandonarea oficiala a Ucrainei.
        2) Crearea fortelor de gherila ucrainene si, sustinerea lor militara/financiara care sa-i hartuiasca pe rusi ani de zile.
        3) Fortificarea frontierei de Est: Romania, Polonia etc.
        4) Mentinerea sau sporirea sanctiunilor.
        5) Mentinerea pretului mic al petrolului care ucide economia ruseasca.

        Din pacate Ucraina asa cum e astazi n-are nicio sansa. Nici in conditii de pace Ucraina n-ar fi rezistat fara ajutoare financiare substantiale.

        Asta e, uneori mananci tu ursul kaghebist, alteori te mananca el pe tine.
        • +8 (12 voturi)    
          Minsk (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:31)

          valjean [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          Ar fi o mare gresala sa incurajezi " ursul " sa fie si mai agresiv.Mai mult, i-ai intari convingerea ca a luat decizia ceda buna fata de speriatii aia de europeni.Mare gresala strategica.A ceda in fata fortei ar insemna reiterarea acordului de la Munchen cu consecintele lui in declansarea WWII.
          • 0 (0 voturi)    
            Sigur ca da, am mai trait asta (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:54)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui valjean

            Numai ca unii stau cam prost cu memoria: nu au invatat nimci din lectia data de Hitler. Occidentalii au zis: isi anexeaza Austria, nu-i nimic, ocupa Cheoslovacia, nu-i nimic, invadeaza Polonia, hai sa dam din gura ca i-am declarat razboi, in realitate nu facem nimic, poate se multumeste cu ce a inghitit, iar pe noi ne lasa in pace! Insa nazistii nu s-au multumit cu atat, si nici Putin, acuma ...
      • +14 (20 voturi)    
        ani de zile...... (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:31)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ......pentru a invata niste militari sa foloseasca un nou tip de armament !?
        Dar ce, le trimit submarine nucleare !?

        Este de ajuns sa ii sprijine cu armament conventional de noua generatie si munitie prin convoaie cu "ajutoare umanitare" precum si informatii de la sateliti.
        Cine crede ca printr-un eventual, Putin va renunta la agresiune, este naiv.

        Oricum, atacul armat de astazi al rusilor, este un scuipat putinist in capul "negociatorilor" de la Minsk, prin care Putin isi arata tot dispretul.
      • +14 (20 voturi)    
        De ce nu? (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:40)

        Caligula [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Daca nu incerci nu ai cum sa afli de ce sunt capabili ucrainienii - care nu se compara cu mujahedinii. Daca mujahedinii analfabeti pot sa foloseasca rachete, militarii ucraienieni de cariera pot face mult mai mult.

        Daca ucrainienii nu se pot opune rusilor, atunci cine? Basarabenii? Ungurii? Poate noi?

        Sa fim destepti!
      • +9 (15 voturi)    
        Da, exista alternativa ! (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:56)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Ucrainienii sa fie urgent inarmati de U.S., Anglia , etc. Ucrainienii sunt foarte uniti si decisi sa lupte impotriva rusilor.
        Ei nu au uitat de HOLODOMOR !( vedeti pe youtube)
        Ucrainienii inarmati sunt singurii care il pot potoli me Putin !
        Este si in interesul nostru , al Romaniei.
        Vad ca Putin a inceput sa ne ameninte.
        Daca ucrainienii ar fi inarmati Putin s-ar potoli cu amenintarile la adresa Romaniei . Putin ar incepe sa ne ceara ajutorul ! Promitandu-ne la schimb Bucovina de Nord , Tinutul Herta si insula Serpilor. Armata rusa este azi o butaforie.
        Pe vremea Pactului de la Varsoviia erau periculosi. Acum joaca teatru , se prefac ca sunt periculosi.
        • -6 (12 voturi)    
          :))) (Miercuri, 11 februarie 2015, 18:31)

          The Saker [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          ce ai fumat? vreau si eu
          • -2 (2 voturi)    
            Inteligenta ! (Joi, 12 februarie 2015, 1:04)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

            Nu e de vanzare.
      • +7 (9 voturi)    
        Da! (Miercuri, 11 februarie 2015, 18:37)

        mucenic [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        blocaj economic total! In cateva luni Rusia va fi ingenunchiata sau la cheremul chinezilor, pana la proba contrarie
      • 0 (0 voturi)    
        vaaai (Vineri, 13 februarie 2015, 12:01)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        dar ma uimiti,domnule...
        nemtii au trimis niste rachete interesante catre Peshmerga.iutub o leaca ca nu strica
      • 0 (0 voturi)    
        ma tem ca este valida concluzia! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:51)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Insa titudinea Occidentului va avea consecinte catastrofale, ca in 1938 cu Hitler!
        Nu este vorba aici de Ucraina, pe care au ocupat-o ieri, nici de Romania, Polonia, tarile baltice, etc, pe care federatia si le re-adjudeca azi, ci de ziua de maine, cand Franta, Germania, UK se vro confrunta direct cu cele 30.000 de tancuri ex-sovietice si cu ciolavecii care le vor cere "davai iPhone!"
    • 0 (0 voturi)    
      Rusia nu e un scolar care a luat 4 la mate (Joi, 12 februarie 2015, 6:05)

      Ciucea de la Sarmati [anonim] i-a raspuns lui dragos234

      Exista o singura problema cu Rusia: la influenta SUA o tratam ca pe un scolar care a luat 4 la mate si acum ii aplicam pedepse ca sa nu ramina corijent. Dar si faptul ca SUA se amesteca in Europa si-si pune bazele aici ar trebui sa ne ingrijoreze la fel de mult. Iar Rusia, care este cit se poate de adulta, trebuie abordata altfel. Mai matur.
  • +50 (78 voturi)    
    propaganda asta imperialista (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:35)

    math [utilizator]

    Rusii nu au atacat niciodata pe nimeni, nu au ocupat vreun teritoriu strain. Tot ce au facut de-a lungul istoriei este sa isi apere nevoile si neamurile.
    Este cea mai mare tara din lume si au cel mai destept si iubit conducator. Sondajele arata ca 87% vor pune mana pe arme imediat daca li se cere sa lupte pentru eliberarea de sub jugul american a poporului finlandez, sirian, moldovean, japonez....
    • +24 (32 voturi)    
      shteluta (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:19)

      Eugen_ [utilizator] i-a raspuns lui math

      Pune steluta, alerta ceva, ca multi n-o sa se prinda...
      • -9 (17 voturi)    
        pune steluta (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:22)

        sconcsu [anonim] i-a raspuns lui Eugen_

        ca elena hurdea degetu pa nas.

        sa va duceti voi si copii vostri sa luptati cu gagauzii ca io sunt in shengen
    • -22 (38 voturi)    
      adevarul adevarat (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:41)

      sconcsu [anonim] i-a raspuns lui math

      rusii au ajuns in romania in calitate de castigatori ai beligerantei, si sub tremurul creionului lui roosevelt.

      acum licuricii ne trimit pe noi la razboi fara iuropeni si cand vom muri suficient de multi ca prostii vor veni si vor face o pace imbarligata gen transnistria in care vor castiga tot yankeii si fritzii iar cozile de topor romanesti vor fugii la miami.
      • +11 (19 voturi)    
        Ce "bine" le zici (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:29)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sconcsu

        Stalin si poporul rus, libertatebne-au adus, asa-i?
        • 0 (0 voturi)    
          nu poporul, ci tancul! Iar deazcordul este obligat (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:59)

          hot news [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

          Versurile erau:

          "stalin si al sau popor
          ne croieste un viitor!"

          "stalin si cu tancul rus,
          libertate ne-a adus!
      • +11 (21 voturi)    
        bun (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:38)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui sconcsu

        nume ti-ai ales, postarea ta pute de departe a trol sovietic amarit.
    • +12 (22 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:48)

      backup13 [utilizator] i-a raspuns lui math

      nu au atacat pe 'nimeni', dar au deportat si ucis ... mergi cu propaganda in alta parte ...
    • +4 (10 voturi)    
      singura problema (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:55)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui math

      Este ca sint cam nesatui si au nevoi mult prea mari.
      Nici pamantul nu ii mai poate satura.
    • +8 (12 voturi)    
      Putina istorie nu iti strica (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:08)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui math

      Imperiul Rus şi expansiunea lui în Principatele Româneşti. Relaţiile româno-ruse pînă la anexarea Basarabiei (1711 - 1806)


      Autor: Mircea Rusnac, Doctor în Istorie

      Ruşii sunt descendenţii ramurii răsăritene a neamurilor slave, care au împânzit Europa orientală şi centrală în primul mileniu de după Christos. Ei au ocupat regiuni întinse şi greu accesibile din nord-estul continentului, ducându-şi viaţa izolaţi de restul lumii. Abia spre anul 1000 s-a înregistrat un oarecare progres pe drumul eliminării relaţiilor gentilice şi în apariţia germenilor feudalismului rusesc. Cnezatele ruseşti iau contact cu unele state civilizate europene, în special cu Bizanţul, de unde adoptă şi tipul religiei creştine ortodoxe. Treptat, se va desprinde o elită socială demnă de a sta în acelaşi rând, ca rafinament şi cultură, cu nobilii ţărilor europene. În schimb, imensa masă a poporului rus trăia în cele mai inumane condiţii, cu sufletul pătruns de ignoranţă şi misticism. S-a vorbit mult, şi nu fără temei, de barbaria rusească. Ea izvorăşte tocmai din aceste secole de incultură şi oprimare, care au făcut din poporul rus un fel de paria al Europei.

      Prin secolele al XV-lea şi al XVI-lea, Rusia îşi va realiza unitatea statală. Comparând aceste date, putem deci trage interesanta concluzie că Rusia ca atare nu exista ca stat în momentul întemeierii principatului Moldovei, care cuprindea şi teritoriul dintre Prut şi Nistru!

      Curând, Imperiul rus se va forma pe o mare suprafaţă în estul extrem al Europei şi nordul Asiei. Iniţial supuşi dominaţiei tătare, ruşii, după unii ei înşişi populaţie mongolă slavizată, au sfârşit prin a-i învinge şi a le cuceri hanatele de la Marea Caspică. Ruşii au început să fie creştinaţi din secolul al X-lea în ritul bizantin, care trebuia să reprezinte primul lor pas spre civilizaţie (la noi creştinismul pătrunsese cu aproape şapte secole mai devreme!). Dar creştinarea lor decurgea foarte încet, după cum constata şi cercetătorul basarabean Ştefan Ciobanu: „Dup
    • +8 (8 voturi)    
      Citeste macar istoria Rusiei (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:25)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui math

      Istoria Rusiei

      Istoria Rusiei începe cu istoria slavilor de răsărit, grupul etnic din care s-au născut mai târziu rușii, ucrainienii și belarușii. Primul stat al slavilor de răsărit, Rusia Kieveană, a adoptat creștinismul sub influența Imperiului Bizantin în 988, începând astfel sinteza dintre culturile slavă și bizantină, care avea să definească cultura rusă pentru următoarele șapte secole. Rusia Kieveană a dispărut până în cele din urmă ca stat, lăsând în urmă mai multe state aflate în competiție pentru dreptul de a se numi moștenitori ai culturii și poziției dominante. După secolul al XIII-lea, Marele Ducat al Moscovei a ajuns să domine fostul centru cultural și politic, Kievul. În secolul al XVIII-lea, Principatul Moscovei s-a transformat în Imperiul Rus, care se întindea din Polonia și până la Oceanul Pacific. Expansiunea către vest a imperiului i-a făcut pe conducătorii țării din ce în ce mai conștienți de marea lor rămânere în urmă și a distrus izolarea țăii în care au apărut primele etape ale cuceririlor.
    • -3 (5 voturi)    
      blinda rusie (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:34)

      stiitucine [anonim] i-a raspuns lui math

      rusia ,imensa rusie insasi este luata cu japca de la altii de catre un popor barbar.fa sondajul asta prin caucaz si spune-ne si noua rezultatul. sau in kurile crimeea basarabia ,Bucovina ,manciuria in general prin imprejurimile moscovei.
    • -1 (7 voturi)    
      Valeuuuuu .... (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:45)

      etre [anonim] i-a raspuns lui math

      Eu nu stiu de unde vii tu cu asemenea ineptii, serios acum. Mai ciudat ... cine iti da tie plusuri ?

      Adica, taratul rus s-a intins de la bun inceput din Polonia pana in Alaska.

      Ce sa mai zic de Basarabia ... nu stiam ca i-am asuprit pe sarmanii rusi. I-am invadat, le-am omorat jumatate din intelectuali si am deportat cealalta jumatate. Rai romanii astia !


      TREZIREA ADORMITILOR, VEDETI LA CE DATI +1 !!!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        este foarte bine sa citesti (Joi, 12 februarie 2015, 1:56)

        math [utilizator] i-a raspuns lui etre

        ...dar ai grija ca nu este suficient. Degeaba stii istorie, geografie si trei limbi straine daca neuronii nu au libertate de actiune. pentru asta trebuia si putina logica, matematica.... la timpul potrivit, Dar vorba aceea: niciodata nu e prea tarziu.
    • 0 (0 voturi)    
      atentie cu ironia! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:57)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui math

      Postacii pedeseristi si mazetele, pattonii si alti evoci nu or sa se prinda, vor zice ca vorbesti serios ...
  • +30 (50 voturi)    
    Ucraina nu mai rezista mult (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:39)

    OmulNou [utilizator]

    Nici militar, nici economic.

    V-am zis ca Putin s-a dus degeaba la Minsk, trage de timp.

    Cu cat armata ucraineana va fi inarmata mai tarziu de puterile occidentale, cu atat Putin va acapara mai mult teritoriu.

    Buna treaba, negociati cu kaghebistul pana va treziti cu tanculete la intersectie.
  • +36 (50 voturi)    
    Rusia ataca, iar UE face piruete diplomatice... (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:40)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Asa a inceput si acum 76 de ani... S-a ocupat Austria, regiunea Sudeta ... apoi restul Europei.
  • +25 (29 voturi)    
    un acord ar insemna (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:40)

    artistul [anonim]

    ca pro-rusii sa-si pastreze teritoriile pe care le controleaza. De aici rezulta si aceste atacuri ale lor...cu cat castiga mai mult cu atat au sanse sa pastreze mai mult.
    • +19 (25 voturi)    
      aici (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:47)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui artistul

      din pacate,nu mai e vorbe de pro-rusi,separatisti sau alte denumiri care acopera adevarul.zice clar,negru pe alb:TRUPE RUSESTI.
      ivan nu se mai ascunde dupa uluci,si asta exact cind au loc negocierile vietii.e un semnal clar ca ivan nu are de gand sa se opreasca aici.
    • +3 (5 voturi)    
      Care prorusi! (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:09)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui artistul

      Cei ce lupta in estul Ucrainei, majoritatea sunt mercenari.
  • -24 (42 voturi)    
    un gand (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:44)

    nico [anonim]

    un singur gand am: banditii de acum de la Kiev sa fie toti dusi cu duba la Haga si bagati la ani grei (gen Milosevici), iar Bucovina sa rivina in spatiul spiritual (daca nu administrativ) romanesc
    • +14 (26 voturi)    
      o dorinta (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:31)

      MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui nico

      talharii de la moscova in frunte cu piticul kgb-ist sa fie judecati la Haga, Ucraina sa-si decida singura soarta, iar daca optiunea va fi Europa, tot acolo vor fi si romanii din Bucovina.
      • -9 (15 voturi)    
        1877 (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:22)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

        daca la 1877 nu puneau umarul rusii, mai dansam din buric vreo 40 ani. imi doresc ca si ucrainenii sa ajunga in Europa, dar cu premisele de acum, slugi puse de neoconsi si sustinuti de vest, ma indoiesc in urmatorii 40 de ani. plus ce era daca acceptau de la inceput federalizarea si sa treaca la reforma economica, sa-i lase in coada pe rusi ce bine traiau. ar fi emigrat o gramada de rusi de la granita la ei. dar nu asta au facut, ci da-i cu armele. pt ce ? ca sa platim noi toti (prostii) din Europa mai mult la inarmare, ca vezi tu fabricantii din america si europa de vest nu mai au unde sa-si vanda armele. plus o scadere a nivelului de trai cu 10%, ca urnare a inghetarii schimburilor comerciale cu rusii, una din putinele tari din lume care avea cu ce plati si cumparau la greu marfuri occidentale la preturi de vest.
        • +2 (6 voturi)    
          Mai citeste istorie (Miercuri, 11 februarie 2015, 20:24)

          MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

          Dupa ce le-a tras-o bine Gazi Osman Pasa la Plevna, rusii l-au rugat pe Carol I sa treaca Dunarea cu armata in ajutor, iar drept multumire ne-au luat sudul Basarabiei.
          Federalizarea Ucrainei in viziunea lui putin insemna ca estul rusofon sa aiba drept de veto in orice problema interna sau externa, deci UE era 'pa' din start.
          Exista un fir rosu in politica externa a Rusiei de-a lungul intregii ei istorii, si anume expansiunea teritoriala. Care nu mai este nici acceptabila in sec.XXI, si nici eficienta.
          Din pacate pentru Ucraina, singura posibilitate pentru ea de a pastra status-quo-ul, ar fi fost sa ramana sub influenta moscovei.Ceea ce n-au dorit, se pare. Si cred ca e preferabil sa ne inarmam si sa-i inarmam pe ucraineni, decat sa-i vedem pe rusi la sau dincoace de granitele noastre.
          Cat despre schimburile comerciale, se pare ca nici rusii nu prea mai au cu ce plati!
          • -1 (5 voturi)    
            wikipedia (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:34)

            nicomar [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

            nu stiu unde citesti tu, poate in comentariile lui Bronco Bama despre acel razboi (ca se pricepe omul la orice), dar uita-te la ceva simplu, http://ro.wikipedia.org/wiki/R%C4%83zboiul_Ruso-Turc_%281877%E2%80%931878%29
            cum crezi tu ca romanii vreodata ar fi putut da peste cap 200.000 de turci fara oasele miilor de rusi ? e usor sa-i batjocorim acuma, dar e pacat !
            • 0 (0 voturi)    
              hmmm (Vineri, 13 februarie 2015, 12:12)

              Point [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

              tu documentezi istoria pe wiki?
              nota 2 treci la loc!
          • 0 (0 voturi)    
            Din izvor apocrif (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 21:09)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

            Se zice ca telegrama adesata de ruznaci regelui nostru suna:"

            "Treceti Dunarea prin orice mijloace, turcii ne prapadesc!
    • -13 (19 voturi)    
      Si iata... (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui nico

      Si iata cate minusuri ai luat deja pentru ca ai indraznit sa te gandesti la romanii din Bucovina si interesul lor, nu la interesul gastii naziste de la Kiev.
      Noaptea mintii basiste !
      • +5 (9 voturi)    
        :))) (Miercuri, 11 februarie 2015, 18:02)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        basescu....nazistii....
        tot in stilul tipic propagandei de stanga vorbesti.
        acum o postacii rosii vad ca joaca moneda nationalismului romanesc mentionand de bucovina.
        ce ar fi daca ucraina si rep moldova intra in UE si facem o unire mare in familia europeana. ups...asta nu place la 'moscoba' nu e asa tovarasci?
  • -17 (41 voturi)    
    Spune cine? Trupele USA ? (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:45)

    potaissa [utilizator]

    Deci nu trupele NATO....Aha. Si de unde stiu americanii asta?
    • -7 (23 voturi)    
      eh,de unde!!... (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:24)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      nu ti aduci aminte cu ce "precizie" au prezentat "armele atomice" ale lui saddam...au ei informatii...
    • +6 (20 voturi)    
      Pai tu traiesti in Epoca Bronzului??? (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:29)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      N-au auzit de tehnologie, spioni, etc??? Mai nou in zilele noastre sunt si ziaristi, fotografi destui in zonele de razboi. Tu chiar crezi ca P{hutin ataca si nu realizeaza nimeni asta?
      • -3 (13 voturi)    
        Nu mai baiatule , sant doar realist (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:42)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        si nu pun botul la propaganda. Nici a rusilor ,dar nici a americanilor. Asta e tot
        • +5 (7 voturi)    
          ... (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:49)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Noi nu suntem echidistanti. Nu ne permitem luxul asta atata timp cat rusii nu pleaca din RM.
          Sau trecem cu vederea tot ce s-a intamplat si se intampla in Basarabia?
          • 0 (4 voturi)    
            Pai, macar pentru simetrie (Miercuri, 11 februarie 2015, 18:58)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

            Pai, macar pentru simetrie, n-ar trebui ca su Ukrainenii sa plece din Bucovina? Plus cele trei judete furate in sudul Republicii Moldova?

            Intreb si eu, ca vad ca te tot framanta grija!
  • +8 (22 voturi)    
    Merkel \? (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:56)

    MarinOprea [anonim]

    E complice tacit cu putin? ii convine pierdere a unei zone din ucraina ca sa poata sa-si re-ia exportul catre rusia?
    Germania, in the short time, nu va fi afectata direct de exapansiunea rusului, asa crede ea! Greseste amarnic doamna merkel
  • +17 (19 voturi)    
    ce urmeaza? (Miercuri, 11 februarie 2015, 15:56)

    Vlad [anonim]

    Rusii trimit trupe americanii antreneaza si inarmeaza ucrainienii. Pare premisa a ceva frumos
    • -9 (19 voturi)    
      Nu (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Afirmatia corecta este asa:
      Un american pretinde ca rusii ar trimite trupe in timp ce aalt american declara ca USA va trimite trupe.
      Cu alte cuvinte, pentru moment, nimeni nu poate dovedi ca acolo ar fi trupe regulate ruse sau americane.
      • +5 (11 voturi)    
        Ce vorbesti Ivane? (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:56)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ca asa racneati si cand a fost cazul Crimeei....si Phutin a recunoscut ulterios ca trimisese trupe.
        Nush dar in Romania mujicii au trimis cei mai slabi propagandisti???Hmmmm.
      • +7 (9 voturi)    
        As vrea sa stiu (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:24)

        sile [anonim] i-a raspuns lui newlook

        Tie, personal, cum iti poate dovedi cineva ceva? In cazul asta natura trupelor din Ucraina (rebeli sau trupe regulate)?
    • +2 (6 voturi)    
      E previzibil (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:52)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      Ucraina e o zona tampon care sa declarat independenta si neutra iar SUA, Marea Britanie si Rusia au fost garantorii independentei ei. Oficial, rusii nu au trupe in Ucraina. Toate lucrurile fiind egale, guvernul ucrainian trebuie sustinut militar de toti garantorii Ucrainei indiferent de agresor - omuletii verzi - pentru vorbele nu sunt garantii.
      • 0 (2 voturi)    
        Prietene, (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:02)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        Prietene, in romaneste nu exista "garantori". Eventual, "garanti".
        Iar "sa" ala al matale e "s-a" cand il pui langa "declarat". Adica "s-a declarat" nu "sa declarat", ca doar nu e "Maria Sa" !

        Bulversat?
        • 0 (0 voturi)    
          Ceva diacritice ? (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:45)

          Gâgă [anonim] i-a raspuns lui newlook

          Dacă o să foloseşti şi diacritice nu o să ştie ce ai scris. :)
  • +20 (34 voturi)    
    Respect "gandacilor" ucraineni! (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:08)

    cato [utilizator]

    Separatistii spun despre luptatorii ucraineni din Debaltseve ca sunt niste "gandaci" care vor muri zdrobiti http://goo.gl/tlFAsa
    Mamutii au disparut din istorie, gandacii nu...
  • -9 (27 voturi)    
    eliberare (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:33)

    dum_i [utilizator]

    "Ingineri, medici si profesori" care isi elibereaza tara de tirania regimului ucrainean.

    Inlocuiti "ucrainian" cu "gadafi, assad, saddam" si obtineti propaganda occidentala care a dus la distrugerea tuturor statelor seculare arabe si aducerea hoardelor al-qaeda si isis.

    Nimic nu se schimba, de orice parte a baricadei ai fi.
    • +2 (8 voturi)    
      Ai curaj sa mergi in Siria sau Irak (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:12)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      Daca sustii atat de mult ceea ce ai scris, mergi in teritoriile controlate de ISIS.
      Doar ca soldat de partea ISIS, poate ai scucces.
      Incearca si mai vorbim, poate.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:41)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Noi suntem de o anumita parte a baricadei din 1812, de cand ni s-a luat Basarabia de catre rusi si nu a mai fost returnata nici pana astazi.
      • -5 (7 voturi)    
        Ce ti s-a luat in 1812? (Miercuri, 11 februarie 2015, 19:11)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Ce ti s-a luat in 1812?

        Mai baiete, Romania NU exista atunci. Ceea ce numesti tu Romania azi, atunci erau niste pasalace in imperiul Otoman; nici macar Domnitor (Guvernator) roman nu aveau dreptul sa aiba.

        In 1774 Imperiul Austriac a anexat Bucovina. Despre asta de ce nu zici nimic, mai ales ca azi, raptul facut de rusi este anulat, dar parte din Bucovina este la Ukraina?
        • +1 (1 vot)    
          Mosule (Joi, 12 februarie 2015, 0:05)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Romania nu a fost niciodata pasalac turcesc, unele regiuni precum tara romaneasca (valahia) au fost vasali. Bulgaria a fost pasalac. Fa diferenta!
  • +10 (18 voturi)    
    la noi e pace (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:35)

    pontiac [anonim]

    Ponta pleaca in america ,klaus la paris,poate la intoarcere gasesc scaunele ocupate de rusi.
  • +12 (16 voturi)    
    dupa parerea mea... (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:37)

    za_omu [utilizator]

    Ar putea f bine si occidentalii sa joace dupa aceeasi regula...sa trimita ajutoare umanitare cu tot felul de arme si sa spuna ca nu...ce naiba o fi asa de greu nu inteleg, cine o sa-i contrazica? Putin? :))
  • +8 (8 voturi)    
    putem intelege... (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:40)

    demaGOGU [anonim]

    ...cand un tert (ex. Franta) livreaza armament celor doua parti beligerante (e.g. ukraina si russia)

    e nevoie de ceva mai multa subtilitate analitica ptr a descifra ratiunile ptr care doua parti aflate in conflict (ex. franta si russia) livreaza fiecare armament aceluiasi tert (egipt)
    • +5 (5 voturi)    
      Din lacomie (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:06)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pura lacomie.
  • -6 (14 voturi)    
    Si in Irak Sadam detinea arme chimice (Miercuri, 11 februarie 2015, 16:57)

    CICEROnescu [utilizator]

    Mie mi-e clar.
  • +4 (6 voturi)    
    asta nu-i o noutate (Miercuri, 11 februarie 2015, 17:52)

    visio [anonim]

    atâta doar că acum e pe față!
  • 0 (0 voturi)    
    Latrina 3 este aici?! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:47)

    hot news [utilizator]

    Ce-i procaria asta de titlu?!
    Nu Armata SUA zice, asta este realitatea, ca ruznacii au invadat Ucraina!
    Nu este opine sau parere sau declaratei, este strict adevarul obiectiv!