​Rusia va construi prima centrala a Egiptului, in nordul tarii

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 februarie 2015, 17:00 Actualitate | Internaţional

Cairo si Moscova au semnat marti un acord preliminar pentru construirea primei centrale electrice nucleare din Egipt, a anuntat presedintele Abdel Fattah al-Sissi, in prezenta omologului sau rus Vladimir Putin, relateaza AFP.

Cele doua tari "au semnat un protocol de intelegere pentru construirea unei centrale nucleare pentru producerea electricitatii in regiunea Dabaa", in nordul Egiptului, a declarat Sissi, intr-o conferinta de presa.  

La inceputul anilor 1980, sub regimul presedintelui Hosni Mubarak, Egiptul intentiona sa construiasca o centrala electrica nucleara la Dabaa, dar proiectul nu a mai vazut lumina zilei, fiind suspendat dupa catastrofa de la Cernobil, in 1986.

"Este vorba despre constructia unei centrale nucleare de tehnologie rusa, de patru blocuri de mare putere, 1.200 megawati fiecare", a precizat Serghei Kirienko, directorul general al Rosatom, Agentia federala pentru energie atomica a Rusiei, citat de agentia de presa Ria-Novosti.

Este vorba de o centrala de noua generatie, "post-Fukushima", si Rusia este pregatita sa ofere un credit pentru constructie, a adaugat acesta.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2663 vizualizari

  • +15 (21 voturi)    
    o centrala nucleara in Orientul Mijlociu... (Marţi, 10 februarie 2015, 17:07)

    serban [anonim]

    ce idee buna! intr-o regiune atat de stabila si cu conducatori care judeca atat de intelept!
    • +8 (14 voturi)    
      E constructie de tip foarte sigur (Marţi, 10 februarie 2015, 17:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui serban

      Model Cernobyl.
      Ar fi prima centrala pe care rusii o vand la export dupa "testele" de la Cernobyl. Banuiesc ca armata Egipteana vrea sa o amplaseze in Sinai, teritoriu plin de islamisti. Apoi sa inceapa testarile model Cerno
      • +2 (4 voturi)    
        e bine.....uite cum putin..... (Marţi, 10 februarie 2015, 22:26)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        ne scapa de islamul terorist.......buffff, o explozie tip cernobal si gata......scapam de toate fratiile musulmane.
    • -11 (11 voturi)    
      Mai este una (Marţi, 10 februarie 2015, 18:08)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui serban

      La Dimona, în Israel. Aruncă Hamas proiectile peste graniță mai ceva ca petardele de Revelion, dar până acum nimeni nu a cerut Israelului să o închidă fiindcă este riscantă funcționarea ei.

      În orice caz, am încredere în El Sissi, este un conducător iluminat care, atâta timp cât se află la putere în Egipt, garantează securitatea și stabilitatea țării. Probleme ar fi doar dacă ar veni la putere vreun Morsi 2 sau vreo filială locală a Statului Islamic.

      De asemenea, este înțelept că preiau tehnologia de la ruși, care niciodată nu vor pune condiții gen „nu vă asigurăm suport tehnic pentru centrală dacă nu permiteți democrație cu orice preț (chiar și să fie ales democratic Statul Islamic)”
  • +3 (7 voturi)    
    Or not! (Marţi, 10 februarie 2015, 17:55)

    BennyBenois [anonim]

    Planuri faine, dar constructia de centrale nucleare s-a mai incercat prin tarile din zona, oleaca de Mosad s-a "opus" si planurile bye bye.
    • +3 (3 voturi)    
      exact (Miercuri, 11 februarie 2015, 0:12)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois

      le-o demoleaza israelul in citeva minute. S-a intilnit fraierul egiptean cu smecherul rus, sint clar unul pe masura celuilalt.
  • +2 (2 voturi)    
    Daca la prima defectiune... (Miercuri, 11 februarie 2015, 11:54)

    mcris [utilizator]

    ...o s-o lipeasca egiptenii ca pe masca lui Tuthankamon, m-am lamurit.