Vladimir Putin: Eventualele noi sanctiuni contra Rusiei vor avea efecte grave asupra Ucrainei/ Moscova nu va permite Kievului sa-i "distruga" pe oponentii politici din estul tarii

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:12 Actualitate | Internaţional

Eventualele sanctiuni suplimentare impuse de Occident Rusiei ar putea avea grave consecinte asupra economiei Ucrainei, avertizeaza presedintele rus, Vladimir Putin, intr-un interviu acordat postului german ARD.

"Bancile ruse au acordat un imprumut de 25 de miliarde de dolari economiei ucrainene. Daca partenerii nostri europeni si americani vor sa ajute Ucraina, atunci cum pot afecta baza financiara, limitand accesul institutiilor financiare ruse la pietele mondiale de capital?", a spus Putin, potrivit Mediafax.

"Vor sa provoace falimentul bancilor ruse? In acest caz, vor provoca falimentul Ucrainei", a avertizat Putin.

"Noi am acordat Ucrainei un imprumut de trei miliarde de dolari acum un an, cu conditia ca datoria totala a acestei tari sa nu depaseasca 60% din PIB. In caz contrar, Ministerul rus al Finantelor are dreptul sa ceara o rambursare anticipata. Daca vom face acest lucru, intregul sistem financiar ucrainean se va prabusi. Dar am decis deja sa nu il facem. Nu vrem sa agravam situatia, vrem ca Ucraina sa isi revina", a explicat Putin.

Tarile occidentale au avertizat ca analizeaza posibilitatea impunerii de noi sanctiuni Rusiei, in contextul crizei din Ucraina.

Vladimir Putin: Rusia nu va permite Kievului sa-i "distruga" pe oponentii sai politici din estul Ucrainei

Rusia nu va permite guvernului de la Kiev sa-i "distruga" pe oponentii politici si adversarii sai din estul Ucrainei, a mai declarat presedintele rus Vladimir Putin in interviul acordat televiziunii germane ARD si difuzat sambata, informeaza Reuters si AFP, citate de Agerpres.

El a acuzat totodata mass-media occidentala ca a relatat intr-o maniera partinitoare situatia din Ucraina.

"Cel mai important lucru este sa nu existe o viziune unilaterala a problemei", a declarat Vladimir Putin. "Astazi au loc lupte in estul Ucrainei, guvernul ucrainean a dislocat trupe acolo. Au existat chiar rachete lansate, insa acest lucru a fost mentionat? Nu a existat nici macar un cuvant despre asta", a spus liderul de la Kremlin pentru ARD, care afirma ca interviul a fost realizat joi seara la Vladivostok, inainte de inceperea summitului G20 de la Brisbane, in Australia.

"Asta inseamna, ca voi (mass-media occidentale) doriti ca guvernul ucrainean sa distruga totul acolo, inclusiv toti oponentii sai politici si adversarii sai. Asta vreti? Noi nu dorim acest lucru si nu vom permite sa se intample asta", a adaugat presedintele rus.

Ucraina a acuzat Rusia ca trimite soldati si arme pentru a-i ajuta pe rebelii separatisti in estul Ucrainei sa lanseze o noua ofensiva in conflictul in care au fost ucisi pana in prezent peste 4.000 de oameni. Rusia neaga ca ar fi fost implicata in recenta escaladare a activitatilor militare din Ucraina, insa Moscova continua sa fie tinta criticilor dure din partea liderilor occidentali, inclusiv a presedintelui american Barack Obama si a premierului canadian Stephen Harper, noteaza Reuters.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7927 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Tot ce se poate (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:35)

    DiasporaRo [anonim]

    Numai ca Rusia va fi izolata si daca politica pretului petrolului isi urmeaza trendul, va intra mai mult ca sigur in colaps financiar, caci macaroana va deveni mica si subtzire
    • +9 (11 voturi)    
      de macaroana (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:16)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui DiasporaRo

      va ramine doar gaura :P
  • +26 (30 voturi)    
    Conform lui Putin. (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:35)

    vali47 [utilizator]

    Ucraina nu are de ales.Ori se lasa calarita si batjocorita de Rusia,ori moare.Nici-o varianta nu-i avantajoasa si daca-i vorba de moarte,atunci mori cu dusmanul de gat.Mori in lupta,parca-i mai cu demnitate.
  • +17 (17 voturi)    
    ce zice Bloomberg (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:50)

    ampersand [utilizator]

    "Apple Could Swallow the Whole Russian Stock Market [...] If you owned Apple Inc. (AAPL), and sold it, you could purchase the entire stock market of Russia, and still have enough change to buy every Russian an iPhone 6 Plus"

    http://www.bloomberg.com/news/2014-11-14/apple-could-swallow-whole-russian-stock-market.html
    • 0 (4 voturi)    
      Mare lucru stiinta statisticii! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:03)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Iar Samsung Electronics ($208,9 billion in revenue), the largest IT company, ar putea inghiti Apple ($170.9 billion in revenue).

      Sau pe Sony, Panasonic, Dell, Microsoft si Google impreuna.

      Volkswagen ($261,539 billion in revenue) poate inghiti Samsung, iar Wal-Mart (476.3 billion in revenue) poate inghiti Volkswagen si Samsung Electronics daca vrea.

      Ce distractive sint statisticile astea! Mai ales cind te gindesti ca, daca s-ar fi luat dupa statistici, David trebuia sa se lase calcat in picioare de Goliath fara lupta... Iar Microsoft sa se fi desfiintat pe cind avea 12 angajati, nu sa se ia la trinta cu IBM... :)
      • +2 (2 voturi)    
        Adica Samsung ar papa Rusia de 2 ori (Duminică, 16 noiembrie 2014, 3:11)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

        Superb....se pare ca-s sute de companii care ar inghiti Mareata Rusie....cea plina de vodcari.
    • +3 (5 voturi)    
      :)))) (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 21:29)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      tell that to putin...
  • +26 (28 voturi)    
    in locul Ucrainei i-as spune lui Putin (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 17:57)

    AliKimiku [utilizator]

    Ca Crimeea face cam 100 miliarde de dolari deci main are sa le dea cam 75 miliarde.
    Personal l-as intreba pe Putin de ce a impumutat dolari si nu ruble? Nu are incredere in magnifica moneda rusa? Nu el vroia sa creeze un spatiu economic care sa concureze UE si euro?
  • +20 (22 voturi)    
    Putin e pe marginea prapastiei (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 18:20)

    Wanheda [utilizator]

    Mai guitza si el disperat...tocmai a bagat rusia decenii de decadenta si izolare.
    • +5 (7 voturi)    
      Asa pregatesti o tara de razboi (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:10)

      Vlad Tudor [anonim] i-a raspuns lui Wanheda

      Rusii trebuie sa fie aranjati in asa fel in cat sa creada ca singura solutie e sa mearga la razboi (saracie in tara din cauza Vestului ). Odata ce simt ei asta intr-o majoritate semnificativa, se urca in tancuri si curata tot ce vad. Am mai vazut scenariul asta de vreo 2-3 ori pana acuma, daca nu ma insel.
    • +6 (8 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 21:31)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      dar e un nebun cu pistolul in mana...
  • +2 (4 voturi)    
    putin are logica unui baiat de cartier (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:19)

    rov [utilizator]

    dar are arme nucleare. poporul rus e distrus ca a votat pieirea...
  • +4 (6 voturi)    
    Grav (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:26)

    EMP [utilizator]

    Federatia Rusa a incurcat-o. Pana acum cateva luni radeau de posibilele sanctiuni occidentale. Acum, dupa ce rubla a pierdut 25% din valoare, din tara au fost retrase miliarde de dolari iar pretul petrolului risca sa scada sub 80 dolari barilul, tremura la gandul unei prabusiri economice. Putin stie ca Statele Unite au sufocat economic fosta Uniune Sovietica si i-au grabit astfel sfarsitul.
    Faptul ca acum le plang de mila ucrainienilor e un indiciu clar ca nu se mai simt atat de puternici cum erau in urma cu 6 luni. E un fel de a spune "nu ne sugrumati financiar ca-i luam si pe altii cu noi".
  • +6 (8 voturi)    
    Nenea Putler (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 19:58)

    Clop [utilizator]

    acest empatic cu Ukraina.
    Sa citesti si sa te tot minunezi.

    Nenea Puler esti un agresor si stii asta. Si abuzezi de separatistii spalati pe creier, care-s niste mercenari nostalgici.

    In Ukraina este un razboi aparent civil. Razboiul e cu mercenari echipati si plantati de voi, rusii, si cu trupe cosmetizate.
  • -1 (5 voturi)    
    ucraina este sperietoarea (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:20)

    visio [utilizator]

    Putin a spus, colateral, că economia Europei va avea de suferit; occidentul ăsta este o domnișoară care se crede pură ziua însă noaptea își face de cap; treaba este că Putin o prinde și ziua și noaptea; oricât mă enervează atitudinea lui, nu mă pot abține să nu îi recunosc calitatea de strateg!
    • +1 (1 vot)    
      Un santajist nu e strateg, e un gunoi uman (Duminică, 16 noiembrie 2014, 3:14)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Putin e si complexat, mic de statura cu fata porcina, cica e si grav bolnav...combinat cu consumul de vodca posibil sa aiba multi neuroni distrusi. Adica e nasol sa dai nagantul unui copchil psihopat.
      • 0 (0 voturi)    
        maturizează-te (Luni, 17 noiembrie 2014, 0:44)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        lumea se mișcă și fără tine! Fii Inteligent! Dacă ești psd-ist, îmi prezint scuzele!
  • +1 (5 voturi)    
    din pacate, (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:46)

    Kepler [utilizator]

    nebunul de Putin poate face aproape tot ce vrea in estul Ucrainei. Cred ca v-a ocupa si mai mult din acel est (de exemplu Mariopol) si ca de obicei va spune ca separatistii au reusit acest lucru. Ucraina e pierduta din acest punct de vedere pt ca Occidentul nu o ajuta asa cum trebuie, de exemplu cu armament asa cum fac rusii.