Vladimir Putin: NATO incearca sa distruga echilibrul strategic, dar Rusia nu va intra intr-o confruntare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 15:30 Actualitate | Internaţional

Alianta Nord-Atlantica incearca sa distruga echilibrul strategic din lume, dar Rusia nu va intra intr-o confruntare care ii este impusa de comunitatea internationala, a declarat presedintele Vladimir Putin, in cadrul unei intrevederi cu ofiteri superiori rusi, la Kremlin.

"Principalele puteri mondiale isi dezvolta si isi perfectioneaza arsenalele. In cadrul summitului NATO din septembrie, liderii Aliantei au declarat deschis ca isi vor consolida capacitatile militare. In loc sa gaseasca o solutie colectiva si civilizata la problemele internationale, utilizeaza din ce in ce mai des presiunile militare, economice si informationale", a declarat vineri presedintele rus, cu ocazia unei ceremonii de promovare a unui grup de ofiteri la gradul de general, relateaza agentia RIA Novosti, citata de Mediafax.

"Rusia nu va intra intr-o confruntare care ii este impusa cu insistenta. Suntem deschisi unui dialog bazat pe egalitate si respect privind toate subiectele globale si regionale", a adaugat Putin, potrivit agentiei TASS.

In conditiile situatiei internationale tensionate, presedintele a cerut imbunatatirea Fortelor armate ale tarii. "Lumea secolului XXI nu a devenit mai stabila sau mai sigura. Vechile amenintari nu au disparut, iar in unele regiuni situatia s-a agravat. Astfel, un focar serios de tensiuni se afla in continuare la granitele noastre - in sud-estul Ucrainei", a continuat el.

"Doctrina noastra militara este defensiva. Principalul sau obiectiv este asigurarea suveranitatii tarii, pacea si linistea cetatenilor nostri", a mai spus Putin, adaugand ca este necesara "implementarea tuturor planurilor pentru imbunatatirea Fortelor armate si a altor agentii responsabile cu securitatea nationala".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2369 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    Putin (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:04)

    The Wisest Fool [utilizator]

    Putin minte ca Ponta sau Ponta minte ca Putin?
    • +10 (12 voturi)    
      Grea dilema.... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 17:21)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui The Wisest Fool

      ... dar un raspuns posibil ar fi: mint ca o gazeta bolshevika!!!
  • +9 (13 voturi)    
    Putin (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 16:17)

    nimrod [utilizator]

    Bine că se ia de NATO da' nu l-am auzit pe onor preşedintele Putin să spună ceva de campania anti-Ebola susţinută la greu de "inamicii" Rusiei, ceea ce va să zică capacitate de proiecţie a forţei nu a vorbelor. Unde-or fi Antonov-urile de altă dată care făceau naveta spre Africa pro-URSS, eh? A-nţărcat de mult bălaia sovietică, n'aşa ? Vai mama lui.
  • -6 (16 voturi)    
    Discurs declarativ defensiv (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 17:12)

    PromotorFidei [utilizator]

    dar Ru. se pregateste de razboi, intr-o noua faza ascensiva.

    In mod realist si fara partiniri, Ru. este constienta ca, mai devreme sau mai tarziu, va fi atacata de NATO ("comunitatea internationala"). Motivul este simplu si evident, conf. conceptiei "comunitatii internationale": resurse enorme de toate tipurile, aflate in posesia unei populatii demonice/de "suboameni", care nu le merita. Ca atare, aceasta populatie trebuie ori supusa, ori distrusa, astfel incat aceste resurse sa apartina celor ce merita - "supraoamenilor", celor exceptionali si supremi. Pare stupid, dar apartinem inca regnului animal, deci ne comportam ca atare, lasand ratiunea pe plan secundar.

    Partea proasta este ca, in caz de conflict major Ru. - NATO, Romania, prin pozitia sa geografica, va constitui cu certitudine un important teatru de razboi, cu consecintele tragice ce decurg din aceasta conditie. Conducerea Romaniei ar trebui sa fie extrem de prudenta in conduita diplomatico-militara, pentru a minimiza (daca nu evita), posibile consecinte ecodemografice terminale. Insa, la calitatea actualei clase politice locale, o astfel de cerinta este imposibila, chiar absurda.

    Perspectiva probabila? Va las pe ganduri.....
    • +6 (8 voturi)    
      feelin' a little moskal commie? (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:08)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui PromotorFidei

      Stai ba linistit ca nu ne-ai lasat pe ganduri. Aiureli de-astea am mai auzit... tulai ce frica ar trebui sa ne fie de ma-ta rusie... ioi... ar fi mai bine sa stam sub poala ei... and shit like that.
      • 0 (2 voturi)    
        Ne lasa pe "faza ascensiva" (Duminică, 2 noiembrie 2014, 17:06)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        Oare nu mai sunt la Moscova bani nici pentru un profesor decent de limbi straine?
    • +6 (8 voturi)    
      Aberatii geopolitice ca ale matale... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 20:28)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui PromotorFidei

      ... mai rar! Comunitatea internationala nu are nevoie de resursele rusesti - si daca are, poate foarte usor sa le cumpere - ca rusii n-au masini ca lumea, mancare ca lumea, nu au nimic in afara de resurse, pe care le vand ca sa supravietuiasca prostimea si sa se imbogateasca oligarhii. Normal ca KGB-istilor le este mai usor sa scorneasca dusmani decat sa dezvolte Rusia, ca daca se dezvolta Rusia, se desteapta rusii si o ia Putinika al lor pe urmele iubitului lui Ianukovich!
  • +13 (15 voturi)    
    Traducere de pe limba de lemn putinisto-bolshevika (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 17:25)

    Spiky [utilizator]

    NATO"incearca sa distruga echilibrul strategic din lume" impiedicandu-ne sa aplicam sistemul rus-bolshevik pe unde am apasat cizma grea ruseasca. De ce, cand noi i-am lasat sa isi faca de cap in Irak si Libia? E corect? Ce daca Georgia, Moldova si Ucraina nu mai vor cizma pe grumaz si se iau dupa republicile baltice, le invatam noi minte cine este tzar peste tzarile lor!
  • +5 (7 voturi)    
    "Doctrina noastra militara este defensiva" ... (Sâmbătă, 1 noiembrie 2014, 18:53)

    Herodot [utilizator]

    ... ne aparam trimitandu-ne "omuletii verzi" si tancurile peste granita...
    • +5 (7 voturi)    
      Plus (Duminică, 2 noiembrie 2014, 4:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Herodot

      Plus aviatia trimisa la intimidare pe te miri unde.