Angela Merkel: Ar putea fi necesar sa regandim parteneriatul energetic cu Rusia

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2014, 20:30 Actualitate | Internaţional

Cancelarul german Angela Merkel a declarat luni ca exista motive intemeiate pentru a continua in momentul de fata parteneriatul energetic dintre Uniunea Europeana si Rusia, dar a adaugat ca acest lucru s-ar putea schimba daca Moscova continua sa incalce principii fundamentale, transmite Reuters.

In cursul unei conferinte de presa sustinute, la Berlin, alaturi de premierul finlandez Alexander Stubb, Merkel a declarat ca, pe termen mediu si lung, ar putea fi necesar ca parteneriatul energetic cu Rusia sa fie regandit.

"Sunt motive intemeiate pentru a continua parteneriatul energetic cu Rusia", a afirmat ea, mentionand ca in cadrul Uniunii Europene tari diferite au grade diferite de dependenta fata de gazele naturale furnizate de Rusia.

"Nu este scopul nostru sa ne rupem complet dependenta", a mai spus Merkel, potrivit careia cooperarea in sectorul energetic a fost in interesul reciproc al UE si Rusiei.

"Cu toate acestea, trebuie in mod firesc sa ne gandim la ce ar trebui sa schimbam pe termen mediu si lung din punct de vedere al politicilor energetice, daca exista o incalcare continua a principiilor fundamentale", a explicat ea, referindu-se la respectarea suveranitatii nationale.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3168 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    În sfârșit! (Luni, 29 septembrie 2014, 20:58)

    mitg [utilizator]

    Mă bucur că i-a luat doar nouă luni să declare așa ceva. O declarație promptă, fermă și decisivă - aparținând liderului de facto al UE - la șase luni după anexarea Crimeei era de dorit.
  • +5 (7 voturi)    
    a nimerit..... (Luni, 29 septembrie 2014, 21:25)

    translativus [utilizator]

    .....orbul Braila !
    Dupa toate magariile facute de Putin, a avea revelatia ca trebuie regandita politica energetice este echivalentul marii descoperiri stiintifice ca, dupa o zi, urmeaza ....o noapte si ca dupa un deal, urmeaza...o vale.
    Bravos ! Cine zicea ca nemtii nu au "oameni de stiinta" ?!
  • +4 (8 voturi)    
    ce tare (Luni, 29 septembrie 2014, 22:24)

    Adrian_1234 [utilizator]

    deci doar daca e incalcare continua
    Una asa din cand in cand cate o crimee cate o ucraina e ok ... ce javre
  • +9 (13 voturi)    
    Merkel: nu se pune problema relaxarii sanctiunilor (Luni, 29 septembrie 2014, 22:36)

    24alex24 [utilizator]

    Doresc să atrag atenția redacției că poziția doamnei Merkel a fost prezentată selectiv și incomplet. În afară de cele spuse de dumneavoastă, cancelarul a mai spus că, în lumina evenimentelor recente din Ucraina, suntem foarte departe de relaxarea sancțiunilor împotriva Rusiei.
    Ea a subliniat că până acum nu au fost implementate condițiile minime ale acordului de încetare a focului (protecția și controlul granițelor, zonă tampon) și că europenii trebuie să prevină orice eventuale noi pretenții teritoriale ale Rusiei. De asemenea a sugerat că renunțarea la sancțiuni ar depinde de schimbarea poziției Rusiei în privința Crimeii și că uneori (o elită politică) trebuie să aibe vedere respirația lungă a istoriei și nu după doar patru luni să se discute despre renunțarea la condițiile pentru ridicarea acestora.
    Deci atenție la nuanțe! Personal cred că deopotrivă Germania și Bruxelles-ul (adică Parlamentul European și Comisia Europeană) joacă tare și nu vor face pace cu Moscova până când aceasta din urmă nu face compromisuri reale, mai ales legate de politica naționalist-expansionistă.
    • +8 (10 voturi)    
      Merkel si sanctiunile (Luni, 29 septembrie 2014, 23:05)

      AdrianMitis [anonim] i-a raspuns lui 24alex24

      Necesare precizarile. Asa, parca mai venim de acasa.
  • -4 (8 voturi)    
    e asa de simplu... (Luni, 29 septembrie 2014, 23:05)

    rov [utilizator]

    un singur furnizor politic, un singur client politic, iar in fiecare tara distribuitori nationali.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi mai amintesc de ceva... (Marţi, 30 septembrie 2014, 8:54)

    BEDE [utilizator]

    Cum mai face cu centralele nucleare?
    Le mai inchide asa de repede? Doar sunt o sursa de energie sigura, pt ca, oricum, in Germania nu s-au inregistrat cutremure mari, nici tsunami in ultimii vreo 1000 de ani.
    Cred ca aceasta ar fi o prima chestiune care se poate rezolva simplu si cu resurse interne de catre Germania si Franta.
    Apoi, parteneriatul energetic cu Rusia ramane de negociat... Dar probabil de negociat de pe alte pozitii.