Separatistii din estul Ucrainei nu intentioneaza sa depuna armele/ Lider pro-rus din Donetsk: Acordul de la Geneva nu a fost semnat in numele nostru. Guvernul de la Kiev trebuie sa plece

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2014, 13:18 Actualitate | Internaţional


Separatistii din "republica Donetsk" nu se simt obligati de acordul semnat joi la Geneva, care "nu a fost semnat in numele" lor si isi mentin intentia de a organiza un referendum pentru autonomie, a precizat vineri unul dintre responsabilii acestora, potrivit AFP.

Separatistii accepta sa evacueze cladirile pe care le ocupa, asa cum este prevazut in acord, insa la randul lor autoritatile pro-europene de la Kiev ¬trebuie sa paraseasca cladirile pe care ei le ocupa ilegal, dupa lovitura de stat", a spus Denis Pusilin, unul dintre "ministrii" din guvernul aceste "republici" autoproclamate.

Aleksandr Gnezdilov, purtatorul de cuvant al separatistilor, care au proclamat "Republica Populara Donetsk" in estul Ucrainei, a declarat ca guvernul de la Kiev este "ilegitim", iar militantii vor evacua institutiile ocupate cand Executivul ucrainean va demisiona.

Situatia ramane tensionata vineri in estul Ucrainei, unde au fost semnalate schimburi de focuri. Potrivit agentiei Interfax-Ucraina, parasutistii ucraineni au deschis focul impotriva unor protestatari, care au ridicat baricade la Serheevka, in regiunea Donetk.

La Slaviansk, insurgentii raman fermi pe pozitii, la o zi dupa acord. Misteriosii "barbati in verde", inarmati - militair rusi potrivit Kievului, grupari locale de autoaparare potrivit Rusiei - controleaza localitatea in care au descins in urma cu sase zile.

Ministerul rus al Afacerilor Externe, Serghei Lavrov, a anuntat joi la Geneva un acord cu Statele Unite, Uniunea Europeana si Ucraina privind etapele pentru detensionarea crizei ucrainene.

Acesta a precizat, intr-o conferinta de presa, ca acest acord prevede dezarmarea gruparilor armate ilegale si evacuarea cladirilor ocupate ilegal.

"Toate gruparile armate ilegale trebuie sa fie dezarmate, toate cladirile ocupate ilegat trebuie redate proprietarilor legitimi, toate strazile, pietele si alte locuri publice din orasele ucrainene trebuie eliberate", se arata in acest acord.

Documentul care a fost adoptat prevede o aministie pentru cei care vor respecta dispozitiile acordului, cu exceptia celor care "sunt vinovati de crime capitale".

Rusia "nu are nicio dorinta" sa trimita trupe in Ucraina, a spus Lavrov, in fata presei.

"Nu avem niciun fel de dorinta sa trimitem trupe in Ucraina. Acest lucru ar fi impotriva intereselor noastre fundamentale", a sustinut seful diplomatiei rusesti.

Misiunea de supraveghere pentru Securitate si Cooperare in Europa (OSCE) va fi insarcinata sa ajute autoritatile ucrainene sa puna in practica acesta masuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5037 vizualizari

  • +21 (27 voturi)    
    hm (Vineri, 18 aprilie 2014, 13:22)

    Soljenitin [utilizator]

    Asta daca avea cineva vreo indoiala ca semnatura ruseasca de pe acord are vreo valoare mai mare decat a unui scuipat.
    • +2 (2 voturi)    
      valoare (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:43)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      ...la fel de mare ca semnatura de pe acordul de retragere a trupelor din Transnistria.
      In general acordurile rusesti au o valoare asemanatoare cu a unei flegme.
    • 0 (4 voturi)    
      Au fost cumva (Vineri, 18 aprilie 2014, 23:45)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Au fost cumva separatistii prezenti la negocieri? A semnat cineva pentru ei?
  • +21 (25 voturi)    
    Cine Alexander Gnezdilov? (Vineri, 18 aprilie 2014, 13:36)

    t_roxx [utilizator]

    Unde a studiat? Ce situatie familiala are?Pt cine lucreaza, actiunile lui sunt sincere sau e papusa gonflabila a lui Putin? Republica Populara Donetsk ar trebui sa ramana de capul ei, autonoma sau se vrea independenta mai tarziu si apoi anexata la Rusia?
    Putin face un joc dublu, oficial pare amiabil si neoficial propaganda si agenti rusi care destabilizeaza Ucraina. Tarile cu multa coruptie, educatie de proasta calitate si populatie delasata sunt foarte usor de destabilizat (zic asta si pentru Romania). Intr-un fel ma gandesc, ca asa le trebuie daca nu au fost capabili sa guverneze corect; admir strategia lui Putin, e foarte bun la ce face. Din pacate nu vad niciun adversar demn de el, Europa, Sua, treziti-va din hibernare, eu nu vrea sa ma inchin in cativa ani in fata pozei lui Putin cand ma duc la primarie...voi vreti?
    • -8 (12 voturi)    
      ANI, DNA sesizati-va ! :))) (Vineri, 18 aprilie 2014, 14:19)

      Velma Kelly [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

      Penibilule.
      • +5 (7 voturi)    
        wey,mi-e mila de tine asa ca: (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:11)

        t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

        Ca sa te poti lupta cu inamicul trebuie sa l cunosti mai intai...citeste oleaca din sun tzu, invata un pic de istorie si dupa vii sa stai de vb cu mine (master in geopolitica si nu la frecat menta/insultat pe net ca tine). /// Si aaaa, voiai sa zici probabil "penibilo" pentru ca sunt femeie (da mai /// sunt femei care gandesc singure si care au pareri personale si profesionale despre chestii..). Sper ca m-am exprimat sa ma poti intelege :) hai paste fericit.
        • -1 (7 voturi)    
          Felicitari ! (Vineri, 18 aprilie 2014, 17:33)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui t_roxx

          Un Paste fericit pentru tine t_roxx si pentru toti cei care cred ca Hristos a inviat !
          Pentru ceilalti ma rog ca Dumnezeu sa le deschida inima.
          • +1 (5 voturi)    
            doar animalele pasc (Vineri, 18 aprilie 2014, 18:47)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

            Asa cum ti-a zis si gagica "t_roxx"... enjoy the weed. Hai... paste fericit in continuare!
            • 0 (2 voturi)    
              pentru stefan2008 (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 7:15)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

              Animalele nu fac deosebirea intre urari:
              -"Paste fericit", poate insemna doua lucruri pentru ele. Sa se duca la pasune sau sa serbeze Inviera Mantuitorului.
              -" Un Pate fericit " , cum am scris eu , inseamna o singura urare. pentru crestini.Pe care tu , din pacate , nu o intelegi.
              • +1 (1 vot)    
                nu conteaza ce-ai scris tu (Duminică, 20 aprilie 2014, 1:08)

                stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

                ...in caz ca nu ti-ai dat seama, tu esti trimis la pascut de toata lumea.
  • -22 (26 voturi)    
    corect (Vineri, 18 aprilie 2014, 13:47)

    demaGOGU [utilizator]

    separatistii nu sunt parte contractanta a asa-numitului acord de la Geneva; in consecinta nu le incumba nicio obligatie

    ar trebui lucrat intr-un format 5+2-vezi Transnistria- dar se poate dovedi un proces de durata cu rezultate incerte
    • +14 (18 voturi)    
      De ce oare ceea ce este corect (Vineri, 18 aprilie 2014, 14:08)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      pentru voi este mereu anarhie!
      Sunt curios daca pruncii tai ar face la fel si te/ar da afara din casa, asa pentru ca isi hotarasc singuri soarta, ce ai spune?!
      Cat de correct ar fi?!
      ///
      • +8 (10 voturi)    
        hohoho (Vineri, 18 aprilie 2014, 14:21)

        Sani [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        Tu crezi ca demaGOGU, Patton, Mazeta, destanga, etc.... (daca n-or fi aceeasi) gandesc asa departe?
        Varful cizmei rusesti este unicul orizont tangibil pentru acesti indivizi.

        Deseara se imbata si o iau maine de la inceput.
        Pentru o votca gratis isi vand si mama, nu doar tara!
    • +5 (5 voturi)    
      "separatistii nu sunt parte contractanta" (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:07)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Adevarat! Separatistii sunt papusile gonflabile ale lui Putin... cum bine zice t_roxx. Daca autoritatile ucrainiene incearca - in mod perfect justificat - sa le scoata gargaunii din cap si sa-i plezneasca ... imediat se aude vocea lui Putin: "asta e o grava crima impotriva "pasnicilor" etnicii rusi care au dreptul sa-si hotarasca singuri soarta..."
    • +1 (1 vot)    
      Da (Vineri, 18 aprilie 2014, 21:41)

      Moll Flanders [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      Observatia ta din prima fraza e corecta . N-am vazut textul acordului, dar Rusia n-ar avea de ce sa incheie un armistitiu pentru regiunile separatiste din Ucraina atit timp cit formal nu recunoaste implicarea in aceste miscari. La acest acord ar fi trebuit sa participe capii separatistilor iar Rusia sa aibe eventual rol de mediator.
      Pe rusi nu-i doare mina sa semneze un acord care nu foloseste la nimic, aratindu-si in schimb "buna credinta" care de acum si de multa vreme ar trebui sa stie toata lumea ca nu prea exista.
  • +8 (8 voturi)    
    Putin versus Ponta (Vineri, 18 aprilie 2014, 14:18)

    Sani [utilizator]

    1. Ambii indivizi au un nume care incepe cu P.
    2. Cei doi sunt prieteni, le place Che Guevara.

    Concluzie:
    Semnaturile lor au aceeasi valoare: NULA!
  • +8 (8 voturi)    
    Se pare (Vineri, 18 aprilie 2014, 14:41)

    KostasP [utilizator]

    Ca am avut dreptate. Doar o tragere de timp pana saptamana viitoare, dupa paste.
  • +6 (6 voturi)    
    Suna cunoscut (Vineri, 18 aprilie 2014, 15:19)

    ac [utilizator]

    La fel facea si liderul separatistilor germani in Austria. Adolf se facea ca vrea pace, iar pe din dos primea ordine sa vina cu revendicari atit de mari ca sa nu poata fi satisfacute, ca sa intretina motivele.
  • -7 (9 voturi)    
    in fapt (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:06)

    evoque [utilizator]

    mai reprezintă cineva poporul ucrainean, o gasca s-a instalat in numele ue si decide in numele unui popor. Propaganda pro ue șterge din interese lesne de inteles o realitate istorica si anume amestecul de naționalități produs in perioada fostei urss si bine implementat de stalin.
    • +3 (9 voturi)    
      ne-onorabile Evoque (Vineri, 18 aprilie 2014, 16:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Parlamentul ucrainian este acelasi parlament de pe vremea cand Ianukovici era la putere si a fost ales in mod democratic. La un moment dat a hotarat sa schimbe guvernul si e dreptul sau suveran.
      Sa nu-mi zici ca Ianukovici avea mai multe drepturi deact parlamanentul.
      Daca maine Basescu ar hotari, prin absurd, ca iesim din NATO si UE si intram in CSI eu personal as iesi in strada si as sustine sa dispara? Tu cu Felix ce ati face?
      • +5 (7 voturi)    
        pentru AliKimiku (Vineri, 18 aprilie 2014, 17:40)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Si mai mult. Ianukovici nu a fost impuscat de cei ce doreau demisia lui . A facut o mare prostie, s-a speriat si a fugit. Asta nu e lovitura de stat, e fuga unui presdeinte fricos.
        Parlamentul ( ACELASI , CUM BINE ZICI), a numit un Presedinte interimar , pana la alegeri.
        Asta nu e lovitura de sta. Nu e puci .
        P.S. Ce putem face sa le scoatem din cap ideea gresita de puci , celor care o folosesc pe aici ? Sa folosim forcepsul ?
      • +2 (2 voturi)    
        Guvernul (Vineri, 18 aprilie 2014, 23:54)

        Patton [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Guvernul ca guvernul, era dreptul sau sa-l schimbe.

        Dar presedintele ales?! Il schimbi asa, de pe o zii pe alta?! Pontacul ar trebui sa ia lectii de la Yatseniuk, asa dai un presedinte jos peste noapte. Ce suspendari...ce curti constitutionale...ce referendumuri....

        Curat murdar, coane Yatseniuk!
  • +1 (7 voturi)    
    @t_roxx: intrebare (Vineri, 18 aprilie 2014, 17:47)

    KostasP [utilizator]

    Master in geo-politica: f interesant. Felicitari! Pt mine geo-politica este un hobby personal care imi ocupa mai tot timpul liber. Am o intrebare pt tine, daca nu te deranjeaza si ai timp sa raspunzi: ce parere ai despre ideile prezentate in cartea "next 100 years" de gf si de ceea ce se intimpla la ora actuala in ucraina care are ca scop izolarea rusiei. Nu ti se par prea multe coincidente, cum iti explici acest lucru?
    Paste Fericit!
    • 0 (2 voturi)    
      SF (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 9:06)

      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Iti raspund eu desi n-am master: pare cam SF cartea (sa fim seriosi, cine poate prezice ce se va intampla in urmatorii 50 de ani...).
      Profetiile pe termen scurt insa par mai credibile.
  • +3 (3 voturi)    
    Pt cei cu (-) (Vineri, 18 aprilie 2014, 19:14)

    KostasP [utilizator]

    Minus-urile sint ok, nu ma deranjeaza. Astept insa si o explicatia logica, rationala si argumentata care sa insoteasca aceste minus-uri.
  • +1 (1 vot)    
    Se pare (Sâmbătă, 19 aprilie 2014, 15:32)

    KostasP [utilizator]

    Ca nu ai citit cartea iar daca ai citit-o n-ai prea inteles-o. Oricum nu esti in masura sa o comentezi se pare.