​Pentagonul va aloca mai multi bani aliatilor din Europa de Est. Romania va primi fonduri duble

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 1:56 Actualitate | Internaţional

Pentagonul va directiona mai multi bani catre aliatii din Europa de Est care lupta in Afganistan, chiar daca pregateste reducerea personalului militar american in tari occidentale precum Germania, informeaza Bloomberg.

Statele Unite intentioneaza sa cheltuie pana la 100 de milioane de dolari, adica cu 33%  mai mult decat anul trecut, pentru oferi instructaj şi echipament ţărilor care ajută în misiunile de operaţiuni speciale şi antrenamentul forţelor armate afgane care luptă cu talibanii, potrivit unor cifre publicate de Pentagon.

Ungaria, Polonia, Romania si Lituania, tari care au contribuit cu un numar mare de trupe la misiunea NATO din Afganistan, vor primi cele mai mari majorari de fonduri.

Pentagonul se bazeaza din ce in ce mai mult pe aliatii est-europeni, cei mai multi dintre ei membri NATO, dupa ce aliatii traditionali precum Marea Britanie, Olanda si Germania si-au redus propriile bugete pentru aparare. Aliatii occidentali intentioneaza, de asemenea, sa-si reduca fortele din Afganistan, concomitent cu retragerea unei treimi a forţelor armate americane din această ţară până în luna septembrie.

Secretarul american al Apararii, Leon Panetta, a declarat saptamana trecuta ca SUA isi va injumatati numarul de brigazi conventionale din Europa, Statele Unite intentionand sa faca reduceri de 490 de miliarde de dolari in urmatorii zece ani si sa acorde mai multa atentie Asiei.

Reducerea va consta in retragerea unui număr între 6.000 şi 10.000 de trupe, majoritatea din Europa de Vest. Statele Unite aveau staţionate aproximativ 80.000 de trupe în Europa în decembrie 2010, dintre care peste 54.000 se aflau în Germania, potrivit site-ului Departamentului Apărării. Pentagonul intentioneaza sa compenseze reducerile prin rotirea mai multor trupe in regiune si prin efectuarea suplimentara de exercitii comune.

In timp ce cifra totala a bugetului va ramane la 350 de milioane de dolari, fondurile alocate tarilor care desfasoara misiuni in Afganistan vor creste de la 75 la 100 de milioande de dolari. Ungaria va primi 13,3 milioane de dolari, fata de 2,87 de milioane de dolari anul trecut, Polonia va primi 14 milioane de dolari, Lituaniei ii vor fi alocate 12,8 milioane de dolari, in timp ce Romania va primi 14,3 milioane de dolari, dublu fata de anul precedent.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1982 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Felicitari politicii externe a Romaniei (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 2:14)

    hot news [utilizator]

    din ultimii ani. Chiar daca e vorba despre o suma mica e de apreciat gestul SUA.
    Din moment ce suntem o tara mica e foarte important sa fim sub aripa unei puteri mari. In cazul asta cea mai mare putere mondiala si totodata si una cu valori foarte bune.
    • -3 (3 voturi)    
      cred ca va inselati (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:08)

      saabo [anonim] i-a raspuns lui hot news

      ..e abureala..suma e mica..una la mana..si apoi Ungaria care nu misca un deget a primit de 6 ori mai mult!!..E..cum vine cu felicitarile?
      poate era mai bine sa nu moara nimeni si sa ne de a10 milioane sa zicem! ce ziceti?
    • -5 (5 voturi)    
      Bravo, inca o ciosvarta aruncata slugilor care vor (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:26)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      ramane sa moara in Afganistan dupa retragerea trupelor americane.
    • 0 (2 voturi)    
      Cre' ca gresesti putin (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 9:42)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      SUA e intr-adevar o relatie politica foarte importanta pt. RO, si in continuare cea mai mare putere militara de pe glob. Si economia americana, chiar daca cu probleme, e inca una din cele mai mari economii de pe glob.

      Dar de-aici pana la a spune ca SUA e o putere mondiala cu valori foarte bune e cale lunga. Pamantul ar fi un loc mult mai pasnic daca politica americana ar fi mai putin egoista si obtuza. In plus, ei au probleme interne mari in plan social - as zice ca societatea americana e intr-un proces si mai grav de descompunere decat cea romaneasca.

      Pe de alta parte insa, cf. cu vorba aia romaneasca, te faci frate cu dracu' pana treci puntea. Pt. noi nu s-a schimbat mare lucru din evul mediu: tot la granita intre doua mari puteri suntem occidentul european la vest si Rusia la est. (Macar bine ca nu-i mai avem pe turci la sud.) Noi nu ne putem permite sa fim independenti, ci doar sa alegem sub umbrela carei dintre cele doua mari puteri vrem sa traim. Asta a fost motivul esential pt. care ne-am dat peste cap sa intram in UE si NATO.

      Acuma, chiar dac UE e o forta in plan politic si economic, in plan militar UE nu prea exista. Ca o contrapondere la lipsa de coordonare si de interes intr-o politica comuna la nivel militar a UE, noua ne e foarte utila o relatie stransa cu SUA. Dar asta nu pt. maretia sociala a SUA, ci pt. interesul Romaniei.
    • -5 (5 voturi)    
      + si - (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 14:22)

      slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Nu stiu daca e de felicitat. Intr-adevar am vrut sa fim bagati in seama, acum suntem bagati in seama.
      Pe de alta parte SUA schimba soldatii lor mexicani, negri, baietasi de cartier de pe la periferie, platiti 100% de Pentagon cu olteni, moldoveni etc platiti 50% de Pentagon, 50% de basescu. Totul e doar o afacere in care schimba carnea de tun mexicana cu carnea de tun est europeana.
      • +2 (2 voturi)    
        one question (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 17:44)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui slice_of_life

        Armata la noi e pe bază de voluntariat?
        • 0 (0 voturi)    
          Da! (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 19:17)

          LadyDi [anonim] i-a raspuns lui ampersand

          In Romania serviciul militar este voluntar.
  • -4 (4 voturi)    
    E simplu... (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:47)

    Wingman [anonim]

    ... se retrage Franta, ies la inaintare cainii din Europa de Est... numai buni de carne de tun.
    • 0 (2 voturi)    
      de ce au tancurile franceze retrovizoare? (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 22:46)

      adina [anonim] i-a raspuns lui Wingman

      ...cred ca stiti deja. sa le aratam broscarilor cum se lupta cu adevarat. parerea mea: expierenta acumulata in iadul din afganistan e f importanta...nu se stie niciodata cand o sa fie cazul s-o aplicam
  • +4 (4 voturi)    
    felicitarile se cuvin militarilor romani (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:58)

    icar [anonim]

    Romania s-a dovedit un partener de incredere, un aliat adevarat al NATO. Faptul ca SUA va aloca mai multe fonduri nerambursabile pe programe de achizitii si instruire in aceeasi valoare ca si Poloniei, desi aceasta are o mai mare contributie cu trupe in Afghanistan, reprezinta un succes al celor din tara care relationeaza cu SUA si al militarilor romani care fac o treaba excelenta in Afghanistan. Felicitari!
  • -3 (3 voturi)    
    si la ambasada> (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 20:06)

    n [anonim]

    si cand ne ducem sa luam o vizxa de 2 luni sa vezi si tu america... suntem din Congo! da la afganistan mergem!
  • -2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 22 ianuarie 2012, 8:37)

    fostpentafan [anonim]

    Pentru ce ne da dl Leon Panetta ceva bani si noua ? Va trebui sa trimitem militari si in Iran ?
  • -2 (2 voturi)    
    HaHaHa ... (Duminică, 22 ianuarie 2012, 13:05)

    carcotas [anonim]

    " in timp ce Romania va primi 14,3 milioane de dolari, dublu fata de anul precedent" ...
    ~~~~~~~~~~~~~~
    USA are de unde plati. O mica parte din banii luati de la noi.
    Cand BCR a fost privatizata, Banca Mondiala impreuna cu BERD, adusesera la BCR 222 milioane $ pentru 25% actiuni BCR, si au plecat cu 1,55 miliarde de €, profit tip Caritas, de 10 ori suma plasata. Privatizare facuta la presiunea FMI. Pentru a da un exemplu din multe altele.

    http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1160172-cati-bani-vor-ramane-statului-dupa-privatizarea-bcr.htm

    http://www.wall-street.ro/articol/Finante-Banci/9209/BERD-si-IFC-au-crescut-cota-BCR.html
  • -1 (1 vot)    
    inadvertenţe (Duminică, 22 ianuarie 2012, 16:34)

    Leon [anonim]

    Să ne spună autoarea rândurilor de mai sus unde şi când a trimis Ungaria trupe în teatrele de operaţiuni militare.
    Şi de unde a luat minciuna cu înjumătăţirea brigăzilor americane din Europa.
    Poate totuşi o daţi afară...pentru minciuni cumulate.
  • -1 (1 vot)    
    Panetta Issued Order ? (Duminică, 22 ianuarie 2012, 17:47)

    utug [anonim]

    Interesant titlul: "Pentagonul va directiona". Este de inteles ca in America Pentagonul il directioneaza si pe Obama ?


    White House Insider: Obama Hesitated – Panetta Issued Order to Kill Osama Bin Laden

    http://socyberty.com/issues/white-house-insider-obama-hesitated-panetta-issued-order-to-kill-osama-bin-laden/