VIDEO Argentina: Presedintele Cristina Kirchner a fost externata, ea nu suferea de cancer

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 17:38 Actualitate | Internaţional


Cristina Kirchner
Foto: Reuters
Presedinta argentiniana Cristina Fernandez de Kirchner nu suferea de cancer, desi a fost diagnosticata cu aceasta boala luna trecuta si a fost operata pentru extirparea glandei tiroide pe 4 ianuarie, a anuntat sambata purtatorul sau de cuvant, potrivit Reuters.

Guvernul de Buenos Aires anuntase imediat dupa Craciun ca presedinta Cristina Kirchner (58 de ani), care si-a inceput recent cel de-al doilea mandat de sef al statului, sufera de cancer tiroidian. Ea a fost supusa miercuri unei operatii de tiroidectomie.

Sambata, purtatorul de cuvant al presedintiei argentiniene, Alfredo Scoccimarro, a anuntat ca operatia pentru extirparea glandei tiroide a decurs bine, dar ca, dupa examinarea glandei, s-a dovedit ca aceasta nu continea celule canceroase.

"Analiza histopatologica finala a constatat prezenta unor noduli in cei doi lobi ai glandei tiroide, dar a exclus prezenta unor celule canceroase, modificand astfel diagnosticul initial", a declarat Scoccimarro, potrivit AFP.

Cristina Kirchner "a putut sa se odihneasca normal si se afla in stare optima, de aceea echipa medicala a decis sa ii permita sa paraseasca spitalul", a adaugat purtatorul de cuvant.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3464 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Cum vine asta?! (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 18:47)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Mai intai " Presedintele Cristina Fernandez de Kirchner sufera de cancer" si peste cateva zile "Presedinta argentiniana nu suferea de cancer"... Pai nu se putea diagnostica corect de la inceput ?! E vre-un medic care ne poate explica cum doamne-iarta-ma vine asta?
    Cand te gandesti ca e vorba de presedintele Argentinei, atunci la ce sa ne mai asteptam in cazul unui cetatean obisnuit ?!
    • +5 (5 voturi)    
      Uite-asa : (Duminică, 8 ianuarie 2012, 0:27)

      Ciupete [anonim] i-a raspuns lui 370H-SSV-0773H

      Da,eu pot sa-ti explic,desi nu sunt,medic,si nu,nu se putea diagnostica corect de la inceput.Tot ceeea ce s-a putut vedea a fost o formatiune tumorala ,si,desi probabil ca s-au prelevat probe pentru biopsie,nu s-a mai asteptat rezultatul,dat fiind marimea tumorei ci s-a trecut direct la rezectia organului atins.Nu vorbesc de pe pereti,am patit-o si eu,dupa un CT toata lumea a spus ca am cancer,si,in urma unei duodenopancreatectomii ,mi s-a extirpat o tumora de 15 cm. , din fericire benigna(necanceroasa).
      • +2 (2 voturi)    
        Multumesc! (Duminică, 8 ianuarie 2012, 1:37)

        370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui Ciupete

        Imi dau seama prin ce ai trecut... La multi ani si sanatate maxima!

        PS: ai un mare plus de la mine :)
      • +1 (1 vot)    
        x (Duminică, 8 ianuarie 2012, 8:17)

        msc999 [utilizator] i-a raspuns lui Ciupete

        mai nasol e ca ei i-au extirpat glanda in intregime , si degeaba ... iar viata e un pic diferita fara ea ...
  • +2 (8 voturi)    
    Cancerul american... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 18:56)

    , [utilizator]

    'Vestea ca presedintele argentinian Cristina Fernandez de Kirsner are cancer tiroidian, l-a facut pe Hugo Chavez sa lanseze o teorie a conspiratiei. Presedintele Venezuelei, care s-a vindecat de curand de cancer, a lasat sa se inteleaga ca maladia omoloagei sale din Argentina ar fi fost provocata cumva de americani."
    Se pare ca CIA mai trebuie sa lucreze la tehnologia aia,s-or fi subtiat fondurile din cauza crizei...
    • +1 (3 voturi)    
      s-a vindecat (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ,

      chavez de cancer la fel de mult pe cit matale de ideologia criminala comunista. Adica deloc.
  • +3 (3 voturi)    
    Uite asa vine asta (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:13)

    Marian [anonim]

    Asa se intampla cand ziaristii lui peste cauta numai si numai senzationalul in loc sa scrie adevarul sau sa se consulte cu experti atunci cand nu cunosc o anumita situatie.
    Cel mai probabil presedinta a fost investigata, iar investigatiile respective au fost sugestive pentru un cancer tiroidian. Insa ceea ce nu stiu reporterii si ziaristii este ca diagnosticul precis 100% de cancer il poate pune numai anatomohistopatologul. EL si numai el se uita la tesut cu microscopul si daca vede celule canceroase atunci se pune diagnosticul clar de cancer. Doamna presedinta a fost operata, tesutul respectiv scos de-acolo (care sigur prezenta modificari fata de normal, si oricum trebuia scos), dus la anatomopatolog care nu a gasit celule canceroase.....deci nu a fost o tumora maligna.
  • +1 (3 voturi)    
    daca la asta (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:25)

    gopo111 [utilizator]

    care e presedinte nu dau un diagnostic corect doctorii ce sa mai zici la unul normal?
  • 0 (2 voturi)    
    Si atunci (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 19:33)

    lucian [anonim]

    sa nu te duci la Viena pt diagnosticare si tratament? :-)
  • +6 (6 voturi)    
    Hugo Chavez a vindecato. (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 20:48)

    mircea [anonim]

    Pentru-ca Hugo Chavez a desconspirat faptul ca CIA au bagat un virus,acestia si-au retras virusul.Lui Hugo Chavez,boala i a afectat si creerul,sau asa a fost dintodeauna.Cred ca este in stare sa creada ca CIA are asemenea posibilitati tehnologice.Daca ar avea ,l-ar trimite in cosmos pe el.
  • +5 (5 voturi)    
    Cuuummmm?????? (Sâmbătă, 7 ianuarie 2012, 21:29)

    George [anonim]

    Pai si toarsu' Chavez cu obsesiile lui antiamericane??? Nu el abera mai ieri ca toti conducatorii statelor latino-americane au fost imbolnaviti de cancer de americani? Zau asa, ii dati minciunile si aberatiile in vileag tovarasului proletar de la Caracas?
  • -2 (4 voturi)    
    la asa tara (Duminică, 8 ianuarie 2012, 0:15)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asa presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    In Romania (Duminică, 8 ianuarie 2012, 9:39)

    Vizitiul [utilizator]

    O ingropa direct, ca sa nu se "transmita" cancerul :)