​De ce invata strainii limba romana in Bucuresti. Nemtoaica: pentru ca e indragostita. Rusoaica: suna amuzant “Veverita”. Poloneza: pentru a citi Boia

de Monica Stoica     HotNews.ro
Marţi, 25 iulie 2017, 14:30 Actualitate | Haute Culture

Scoala de vara Limba Romana
Foto: Litere
In timp ce noi o stalcim, strainii ne vorbesc limba, cu respect si cat de corect pot. De ce vor s-o invete? O nemtoaica din dragoste pentru roman. Altii pentru ca au parinti romani. Filologii pentru ca-s pasionati de limba. Limba romana se-nvata la Litere, la scoala de vara organizata de Universitatea Bucuresti. 

Studentii straini zambesc sfios. Au ascultat „Balada” lui Ciprian Porumbescu

  

Sunt in biblioteca. Sunt din toata lumea. Uite, China, America, chiar de Sud, Rusia. 

Rusoaica si norvegianul

Rusoaica a studiat patru ani romana in tara natala. Ii place foarte mult cuvantul “veverita”. Vorbesc impecabil. Norvegianul e din parinte roman.

  

Fata din Polonia a citit in romana. Istorie. Ii place Lucian Boia. Urmatoarea carte pe lista de lecturi e “De ce e Romania altfel?”. Imi da adresa de e-mail. Ii recomand “Istorie si mit in constiinta romaneasca” de Boia. Acum citeste “Enigma Otiliei” de George Calinescu. Ce altceva ii mai place? Muzica populara romaneasca. Floarea Calota. 

 

O italianca cu parul cret si ochelari priveste atenta in jur. 

Fura din zbor cuvinte in romana. “Imi place limba, eu sunt filolog. Din Italia, Roma. De fapt, limbile noastre sunt foarte asemanatoare. Cuvintele care-mi plac ce-l mai mult in romana sunt: prietenie, dragoste, frumos.” 

Fata din Berlin are iubit roman.
 

Vrea sa-nvete romana pentru el. 

Fata din Belgia are tata roman. Nu-si aduce aminte cuvantul care-i place cel mai mult in romana. Dar spune: vioara. Auzise recitalul inainte. La deschiderea festiva a Cursurilor de vara doua foste studente ale Facultatii de Litere au cantat si Porumbescu, dar si César Franck, Beethoven si “Dansurile populare romanesti” de Béla Bartók. Dansurile lui Béla? Jocul cu bata, Braul, Pe loc, Buciumeana, Poarga romaneasca, Maruntel. 

 


Lisa e din China

Asiatica. Asa fac, cat sa nu fie greu de pronuntat numele lor real in chineza, isi iau un nume european pe care-l folosesc atunci cand pleaca de pe continent. “E foarte frumos in Bucuresti, cand am timp merg in Herastrau sau la shopping cu prietenii. Vreau sa invat limba romana, dar si sa locuiesc si sa muncesc in Bucuresti”, marturiseste Lisa. Imi iau “la revedere”. Facem schimb de numere de telefon. “Poate am nevoie, am asa noroc ca te-am intalnit”, zice Lisa.


Citeste mai multe despre   

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10117 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    maghiarii (Marţi, 25 iulie 2017, 14:39)

    andrei [anonim]

    de ce nu invata limba romana? raspunsuri posibile:
    nu au talent la limbi
    mai bine sa invete romanii maghiara
    sunt prea prosti sa invete o alta limba
    vor sa moara de alzheimer
    au impresia ca sunt cei mai importanti pe mapamond si toti (inclusiv chinezii si indienii) trebuie sa invete maghiara .....
    mai adaugati si voi
    • +9 (17 voturi)    
      nu ... (Marţi, 25 iulie 2017, 14:52)

      ikke [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ... te puteai abține, omule?
      Când am de-a face cu oameni ca tine îmi vine să trec strada.
      În articol e vorba de oameni care ne învață limba cu drag. De ce te bagi în seamă cu mizerii?

      Tu de ce naiba nu scrii cu diacritice, dacă tot te dai verde?
    • 0 (2 voturi)    
      :)))))))) (Marţi, 25 iulie 2017, 15:21)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      .
    • +25 (25 voturi)    
      Si totusi unii o invata,iata un exemplu: (Marţi, 25 iulie 2017, 15:45)

      Altiro [anonim] i-a raspuns lui andrei

      Mă numesc KONDÁS Zoli, m-am născut la Budapesta în 1995 şi locuiesc într-o localitate de aglomeraţie. Jumătatea familiei mele (partea mamei mele) e ardeleană. Bunica mea trăieşte într-un sat lângă Târgu Mureş. Eu am petrecut o lună (sau mai mult) în fiecare vară acolo, aşa m-am îndrăgostit de Transilvania, de peisajele ei, de oraşele ei, de atmosfera ei, de modul de viaţă obişnuită acolo, de faptul că toată lumea e cumsecade şi nu în ultimul rând: de limba română.
      Sunt get-beget maghiar, numai ca am si nişte rădăcini şvabe şi săseşti. Deci, fără egoism pot să spun că se poate şi aşa: a învăţa limba vecinului, a cunoaşte cultura şi civilizaţia lor fără ură şi fără suferind în fiecare zi de jignirile istorice. Eu ador istoria dar sunt convins că nu este bun dacă totdeauna ne gândim doar la ziua de ieri, doar la trecut. Viitorul e ceva mai interesant, ceva care ne va da surprize. Trebuie să găsim puncte comune între cele două naţiuni şi folosindu-le trebuie să construim un viitor mai frumos, împreună, în pace. Asta e filozofia mea.
      • +11 (11 voturi)    
        o... (Marţi, 25 iulie 2017, 16:18)

        ikke [anonim] i-a raspuns lui Altiro

        ... zi bună, Zoli !
      • +10 (10 voturi)    
        Respect , d-le Zoli (Marţi, 25 iulie 2017, 22:20)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        pt. faptul ca aveti o minte deschisa , sinteti receptiv si avid de cunoastere .
        Va invidiez ca aveti radacini din culturi diferite , cred ca e foarte interesant si aveti sigur motive de mandrie .
      • +6 (6 voturi)    
        Si invers (Miercuri, 26 iulie 2017, 11:35)

        oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Eu sint romanca get-beget, dar traiesc de multi ani la Budapesta, unde sint casatorita cu un maghiar (e drept ca e din Ardeal, si vorbim impreuna romana).
        Mi se pare de bun simt sa fac efortul sa invat maghiara, pe care o stapinesc suficient de bine cit sa ma fac inteleasa de oameni, chiar daca nu vorbesc perfect. Mentionez ca nu imi este necesara neaparat la locul de munca, unde vorbesc engleza, insa vreau sa o vorbesc, pentru ca imi da incredere in mine si in plus, imi atrage stima si aprecierea colegilor. De asemenea, ma ajuta sa ma simt integrata.
        Am foarte multi cunoscuti romani in Budapesta, care au ajuns aici cu jobul in diverse multinationale. Din nefericire, majoritatea lor, chiar si dupa 5-10-15 ani de stat in Ungaria, refuza sa invete limba, dincolo de cuvinte desperecheate (piine, lapte, gaz, masina, etc). Mai mult, toti se string doar intre ei sau cu alti expati, toti se uita doar la televiziune in romana (sau engleza). In acelasi timp, toti se pling ca "nu ma simt in largul meu, maghiarii refuza sa ma integreze in cercul lor, am prieteni doar straini", si, evident, "maghiarilor nu le plac romanii, buhuhuu".
        Pot spune deci din proprie experienta: integrarea intr-un grup incepe cu dorinta de a invata limba acelui grup. Si asta merge in ambele directii: ne plingem ca secuii nu vor sa invete romana, dar nimeni nu are habar de atitudinea romanilor care traiesc in Ungaria. Si aici vorbesc de romani care AU ALES sa traiasca in Ungaria, nu s-au nascut acolo, cum e cazul secuilor sau a minoritatii romane din zona Gyula (care toti vorbesc maghiara).
        Revenind la cazul meu, chiar si persoane din Ungaria care sint a prioric anti-romani, in momentul in care ma aud incercind sa vorbesc maghiara, se inmoaie si devin (mai) prietenosi.
        Cred sincer ca o reconciliere se poate baza doar pe faptul ca incerci, macar putin, sa preiei si sa accepti valorile si identitatea celuilalt.
  • -1 (5 voturi)    
    mergeti in corporatii (Miercuri, 26 iulie 2017, 12:06)

    Hans Metter [utilizator]

    majoritatea directorilor nu dau 2 bani pe romani. Dupa ani si ani de zile petrecuti aici nu stiu 2 cuvinte in romana in schimb au pretentia sa inveti limba lor (indiferent care o fi)