De la Spiridusii se chinuiesc/”Ca sa le iasa si lor ceva…” la erotica “boticului de miel”. Poeziile primarului Bucurestiului, Gabriela Firea

de Monica Stoica     HotNews.ro
Miercuri, 7 iunie 2017, 18:51 Actualitate | Haute Culture

Poetica lui Firea
Foto: Colaj foto
Am citit poemele din plachetele „O alta lume” (editie bilingva, in romana si-n engleza) si „Treizeci”. Ce avem? Firea e contradictorie: primarul cu shucar pe Guvern, are o poezie romantic-infantila. Reusita sa filosofica maxima fiind “existenta = gheena intelectuala”. Versurile primarului Capitalei par scrise de-o scolarita ce debuteaza cu aplomb in revista scolii. Sunt ca o prima ciocnire cu lumea poetica, lecturi care n-au ajuns la nivelul de joc de cuvinte a la Nichita sau la “jocul secund” a la Ion Barbu. Versurile lui Firea sunt ca un fel de perioada de convalescenta dupa o ciocnire cu o mana de poezie, o geana de inspiratie. Haute Culture a descoperit in “dulcegariile de alcov” ale poetului Firea, membru al Uniunii Scriitorilor, faze de creatie, ciocniri fatale cu poezia de dragoste, filosofica, expresionista. 



Poezia romantica. Tema iubirii in lirica Gabrielei Firea. 


Un iubit extrem de neatent la vulnerabilul eu liric al Gabrielei Firea se dezvaluie in faza romantica a creatiei. Tipul, al doilea in ordinea intrarii in intimitatea fetei, intra cu zgomot: arunca un pahar. O iubeste, n-o iubeste? Trec zilele si iubitul este inaccesibil. Ea se ineaca in efemer, in cotidian. Femeia se robotizeaza. Deschide o fereastra, o inchide:

„Prima zi: / Deschid fereastra de dimineata / sa intre aerul neinceput al zilei / si sa-l goneasca pe cel vechi, care-a-noptat cu mine. / Intri si tu. / Stai ce stai, faci ochii roata / prin vestibulele amintirilor mele, / stergi praful de pe memoria incilcita a gindului, / orinduiesti, dupa ochiul tau, paharele prin vitrine, / unul se sparge, fara prea mare tam-tam, / il arunci pe geam, /cu remuscarile mele, cu tot.” (poezia “Calendar”).  

Firea e cuminte. Dragostea cu sila nu se poate si nici prea multe viziuni cu miei neprihaniti sau vene si artere nu fac bine la cap: 

“Cred ca pina la urma/ nu voi mai deschide niciodata fereastra- / Daca te retragi in fundal si de data asta / E ca si cum, de una singura, / Mi-as picura-n vene / toate viziunile bucolice / ale hoardelor de miei neprihaniti / fortati sa-si minta stapinii.” 

Pana la urma, poezia “Calendar” e cu happy-end. Dragostea iese ca soarele din nori. Cititorului i se transmite, in final, ideea ca amantii s-au reconciliat. Amantii, da, poeta ramane trista.  

O imagine vizuala recurenta in lirica Gabrielei Firea este Luna. 

Este binecunoscut faptul ca prin contemplarea Lunii un poet poate crea versuri inspirate (Eminescu, Blaga, Barbu, de exemplu). Gabriela Firea a practicat la randul sau privitul indelung la astru, cu emotie si tandrete: 

“Cativa pasi/ Se masoara in fiecare Clipa. /Genele devin dig /Pentru lacrimi. Spiridusi nevazuti /Se chinuiesc /Noapte de noapte /Sa faca din luna /Regina balului /Ca sa le iasa si lor ceva…” (Regina balului). 

O alta poezia vorbeste despre o viespe care zumzaie pe langa Luna: 

“Clipa intepata/ De-o viespe rea/Vecina cu luna plina.” (Blitz) Poezia erotica. Tatuaje desenate pe sani. Din erotica desprindem ca forta de expresie “boticul de miel”: “Pielea ta catifelata ca un botic de ied/ Si-a mea, intr-o asteptare eterna/ Pana la epuizare /Am nevoie /Sa ma imbrac in dorinta ta, /Sa nu ies in strada ca imparatul cu hainele noi /Caruia i se vede goliciunea /Pentru ca mi s-ar putea descifra tatuajele/ Desenate de tine pe sani / Sub forma de nalbe.” (Noi si lumea cealalta) 



Poezia filosofica. Gheena intelectuala. 

Acest titlu “Gheena intelectuala” este incifrat. Tema este conditia umana. Intr-o lume meschina, sumbra. “Gheena” inseamna “iad”. Deci avem conditia umana intr-un groaznic iad. “Intelectuala” se refera la mintea omului. Deci iadul mental. Starea poetica este oribila, poezia induce cititorului sentimente precum: tristete, suferinta, deznadejde, frica, delir, plictiseala, spleen, mal du siecle, Angst, singuratate, stagnare, oboseala, dezgust, depresie, nefericire. 

Pe scurt, poezia iti da senzatia ca totul e foarte nasol pe lume, pentru ca in mintea umana e cuprinsa de un morb al disolutiei. Adica de gheena intelectuala: 

“Acum rasaritul si-a luat concediu/ Iar un concediu e, totusi, o suma de zile libere / Chiar si cand cel liber ii striga-n fata condamnatului/ Condamnarea ta e mai libera decat temnita mea /A mea, cea care inghite zilnic tone de cuvinte aruncate / O gheena intelectuala.” 

Faza expresionista. Estetica uratului 

Am identificat drept expresionista poezia “Orgoliu”. Incipitul este cu o paleta de tantari. Eul liric incearca sa racaie cu paleta o urma de gelatina de pe fundul unei galeti cu apa de ploaie. Atmosfera e soioasa si bolnavicioasa. Dupa aceea, acea pata de gelatina pare altceva, de pe alta lume sau planeta. Adica un galbenus de ou sau o privire de om tamp. Nici poetul nu se poate decide cu ce sa asemene gelatina: 

“Incercam sa prind cu paleta de tantari/ Pata aceea gelatinoasa/ De pe fundul galetii/ Plina ochi cu apa de ploaie./ Era ceva asa… intre un galbenus / Scapat intr-o cana de ceai / Si privirea omului tamp / Fara pic de expresie si culoare / Aruncandu-si ochii pieptis / Peste flori si gunoaie”. 

Ar mai fi o poezie ce poate fi incadrata in faza expresionista a creatiei Gabrielei Firea. Se cheama: “Portocaliu”. In poem este vorba despre tot felul de chestii asociate intre ele: un maiou, niste trupuri vlaguite, un suflet care scurma pamantul, o ploaie care de fapt e ninsoare. Aceste imagini vizuale sugereaza haosul permanent al fiintei pe pamant, care trece de la una la alta pentru ca pur si simplu nu mai exista repere viabile. In sensul ca nici macar obiectul vestimentar maiou nu mai ce-a fost odata, e pus pe dos, viata e in raspar. Dar tu, ca poet, poti sa-i dai o anumita culoare lumii facute vraiste. Cum ar fi: portocaliu: 


“Mi-am luat maioul pe dos/ Dinandins/ E miercuri. /Trupuri vlaguite isi joaca ultima sansa, /Prin semne, sus. /Sufletul scurma pamantul. /Joi./ Trebuie neaparat sa se-ntample ceva/ O ploaie nu strica nimanui. / Azi ninge portocaliu.” 

Faza moderna. Chintesenta creatiei Gabrielei Firea. 

Poemul “Tu nu te desparti in liniute / A tine” este chintesenta poeziei Gabrielei Firea. Este o poezie despre dragoste si limbaj. Despre cuvinte si iubire. Despre cum in loc sa fim autentici ca oameni alegem sa balmajim cuvinte conventionale. Amorul transcende cuvintele. Poetul si-a dat seama de acest adevar absolut si l-a transpus in poem. Am putea sa numim aceasta poezie o “gramatica a iubirii”: “Ciopirtesc fraze, modelez predicate / In loc sa vin la tine, simplu, / Sa ma primesti, simplu, / Sa ma iubesti, la fel, simplu, / Si sa ma uiti, mai tarziu. // Iubesc cel mai mult cuvintele pe care / Le rostogolesti ca pe bulgari / In zapada proaspat ninsa, /Cazi cu ele la invoiala... // Tu nu te desparti in liniute, / Nu te conjugi ca verbele, nu te acorzi cu subiectele / Si nici nu poti fi rastalmacit.”

CITESTE de la Haute Culture despre primarul Firea care-si face de cap in Bucuresti.


Gabriela Firea a publicat “O altă lume” in 2001 (ediţie bilingvă, tipărită în română şi engleză), primind premiul de debut al Asociatiei Scriitorilor din Bucuresti, sprijinita financiar de Primaria Sectorului 2. Cartea a fost prezentata de Neculai Ontanu (primar de sector 2, pe atunci) si Eugen Simion (presedintele Academiei, pe atunci). A doua carte Treizeci, din 2002, este prezentata public de Nicolae Manolescu, presedintele Uniunii Scriitorilor, care va comenta mai tarziu ca a uitat versurile lui Firea, poezia sa "nu face gaura in cer."


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13700 vizualizari

  • -50 (56 voturi)    
    Cum, necum... (Miercuri, 7 iunie 2017, 19:13)

    newlook [utilizator]

    Cum, necum, in 2001-2002, Firea - nefiind primarita de Bukale - a fost bagata in seama cu carticelele ei de Eugen Simion si Nicolae Manolescu.

    Pe matale, Cultura Inalta (Porumb modificat genetic, probabil), pe matale te-a bagat vreodata in seama unul de talia lor?
    • +36 (36 voturi)    
      fascinant (Miercuri, 7 iunie 2017, 21:09)

      termopan [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      du-te bre si mananca porumb dinala nemodificat, stai listit undeva pe camp, lasa internetul ca-ti face rau!
    • +17 (17 voturi)    
      Tu esti mai slow asa-i? (Joi, 8 iunie 2017, 6:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ca aberezi cu gratie.
    • +13 (13 voturi)    
      De aia ești deștept? (Joi, 8 iunie 2017, 8:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Ai studiat poezia lui Firea?Simion,Manolescu aveau nevoie de niște elemente de prost gust și gândire încâlcită pentru delimitarea unor valori literare.Dacă ai studiat numai Firea nu ai înțeles.Altă explicație nu găsesc pentru extazul tău.
      • -9 (9 voturi)    
        Ce extaz visezi, mai ciresico? (Joi, 8 iunie 2017, 16:02)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ce extaz visezi, mai ciresico?

        Am constatat un lucru simplu: aia pe care o studiezi matale, respectiv Firea, a fost bagata in sema de doi monstri in viata ai literaturii romanesti. Pe Cultura inalta n-o baga nimeni in seama.

        A doua observatie e ca poezia lui Firea (buna sau rea, cum vrei, ca eu n-o studiez) a devenit obiectul dezbaterii publice a lui Cultura Inalta si al matale DUPA ce Firea a devenit primar de Bukale....
        ..ceea ce, pentru orice om rational nu conduce la vreo concluzie privind valoarea poeziei ei ci la o concluzie privind culoarea ta politica. Sa-ti fie de bine!
  • +29 (29 voturi)    
    E grele poeziile cand iubesti! (Miercuri, 7 iunie 2017, 19:33)

    inganduratul [utilizator]

    Doar citind "poieziile" creatoarei de frumos din articol si m-a trecut o pantecaraie de numa-numa. Atat lirism, atata introspectie interioara, mai rar! Pacat ca artista nu a exprimat in versuri si simtirile ce le traieste cand e pe buda si un pic, doar un pic...constipata, invaluita in fosnetul tainic al hartiei igienice si acompaniata de scremetele suave ale poetesei!
    Poate data "aviatoare"!
  • +23 (23 voturi)    
    Scriitoarea (Miercuri, 7 iunie 2017, 19:43)

    Celbland [utilizator]

    Am certitudinea că nepoții și strănepoții noștri nu vor învăța la școală poezia de dragoste a Gabrielei Firea, în locul leoaicei rănite a lui Nichita.

    Totuși, mă întreb: este mai ușor să fii membru al Uniunii Scriitorilor dacă n-ai scris nimic niciodată, decât dacă te lauzi cu un teanc de maculatură ?
    • +21 (21 voturi)    
      eu n-as fi atat de sigur (Miercuri, 7 iunie 2017, 22:19)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      partidul e mare, partidul are ministerul educatiei, partidul are inspectorul scolar general bucuresti, partidul te vrea cult
  • +28 (28 voturi)    
    poetika (Miercuri, 7 iunie 2017, 19:49)

    SilaDe Antrei1 [anonim]

    hai sa fack si io o poezie a la doamna firea fara s-o public bilinv

    ma uit perplex la captul tevii ce vine de la soare
    lacrimile suvoiesc in paharul cu alfanitrozo-betanaftol
    bicicleta nu a rugint si e din ce in ce mai clar ca
    mintea mea are nevoie urgenta de o capra
  • +17 (17 voturi)    
    Poeziile astea (Miercuri, 7 iunie 2017, 23:00)

    flory_girl [utilizator]

    merg bine cu o iahnie de fasole :)))
  • +12 (14 voturi)    
    Maneaua a III-a (Joi, 8 iunie 2017, 2:19)

    Bagarel Ciordeanu Furea [anonim]

    Cio pirt esc frasini, terorez pretrotoare / In loc sa fur la tine, simplu, / Imi fileaza o lampa, simplu, / Sa te zo lipsa o doaga, la fel, simplu, / Si sa te uiti prin nori, mai tarziu, / cand in buzunarul rupt de la blugii adusi de departe / vranza viezure.
  • +7 (7 voturi)    
    ma doare in cot (Joi, 8 iunie 2017, 8:41)

    Hans Metter [utilizator]

    de poeziile primaritei.. poate sa o cheme Firea, Udrea, Popescu sau Ionescu. Singurul lucru ce ma intereseaza la un primar e sa faca treaba. In rest poate sa scrie si romane gen Sandra Brown.

    problema la Firea nu sunt poeziile alea publicate sau scrise de ea, ci poeziile pe care ni le sopteste in ureche de 1 an
  • +8 (8 voturi)    
    academician doctor inginer... (Joi, 8 iunie 2017, 9:40)

    USMarines [utilizator]

    si Firea.... Cum le stie ea pe toate, ca elena ceausescu.......... Ambele merita aceeasi soarta. Cu exceptia ca nu-i doresc glontul, doar zabrelele.....Acolo poate sa scrie si despre influenta primului patrar lunar asupra obiceiurilor de imperechere la paianjenii cu clopot...
  • +11 (11 voturi)    
    E profund... (Joi, 8 iunie 2017, 9:43)

    rcb [anonim]

    ... auzi la autoare: "hoarde de miei neprihaniti"... Hoarde!
    • +6 (6 voturi)    
      lui Manolescu i-a placut! (Joi, 8 iunie 2017, 10:45)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui rcb

      Ceea ce ridica semne de intrebare. Despre Manolescu.
  • +9 (9 voturi)    
    Cosmarul pe nume Firea (Joi, 8 iunie 2017, 9:44)

    cearly [utilizator]

    Aceasta negheoaba plina ridicol, asezata confortabil in fata urbei si care reprezinta o capitala ce se vrea europeana, este efectul celor care au votat-o si mai rau, a celor care nu s-au prezentat la vot. Prostia si indiferenta se platesc!
  • +12 (12 voturi)    
    haos voluntar (Joi, 8 iunie 2017, 11:02)

    andrei1245 [utilizator]

    pestisorul fix de sticla de pe scrinul chinezesc
    ma nfioara si coboara, inca sforaie pandele
    haos e in voluntari e murdar dupa perdele
    dintr un matrix iepurele din plastic zamislesc
    oul sau gaina uriasa fost au primii, ideile mi sunt grele
  • +8 (8 voturi)    
    Ciocanitoarea poeziei romanesti (Joi, 8 iunie 2017, 12:49)

    Gangurela [anonim]

    Generator de botic pe bateriile iubirii
    Intre galbenusul ranit de craci
    Si daca ramuri bat in geam
    Defazat cu pi pe patru
    Privirea de pe afix
    Cu totul de plastic
    Sa vina investitorii la mine marti
    Nu mai citi ca stim noi
    Eu, eu, eu, eu si cu mine
  • +6 (6 voturi)    
    Poezie poezie.... (Joi, 8 iunie 2017, 13:18)

    George M. [utilizator]

    Panselute pe bulevarde si blocuri
    Colorate tipator, borduri de ciment
    In fotoliul meu cu picioare de leu
    In conacul meu
    Conduc

    Blocuri intre case, si case intre blocuri
    Semafoare defecte si scoli care cad
    In palatul meu si cu partidul meu
    Conduc

    Pensionari votanti asistati sociali
    Vesti bune la antene si reclama
    Eu presedinta voi fi intr-o zi
    Conduc
  • +1 (1 vot)    
    sa speram ca ii vor ajuta! (Joi, 8 iunie 2017, 13:28)

    CristioanR [utilizator]

    Poate ca aceste poesii, publicate bilingv, o vor ajuta sa obtina eliberarea conditionata dupa ce satisface macar o treime din pedeapsa!
  • +2 (2 voturi)    
    Firea+Daea= Epic Love (Joi, 8 iunie 2017, 13:32)

    tahomir [utilizator]

    Cred ca madam Firea a studiat poezia cu Daea si, la schimb, Daea a invatat agricultura de la Firea.
    De unde si capodoperele.
  • +2 (2 voturi)    
    conteaza cand incepi sa scri nu cand termini (Joi, 8 iunie 2017, 13:47)

    eu [anonim]

    Ciudosilor. Doamna Primar a fost prevazatoare. Ia ganditi-va voi, peste ani si ani cand va trebui sa scrie ceva acolo la racoare, nu a sa mai zica nimeni ca s-a apucat de scris ca sa iasa mai repede, pt ca ea s-a apucat de scris inainte sa se apuce de furat. Doar doar o bsgs cineva mai repede la .....
  • +2 (2 voturi)    
    HN, va rog... (Joi, 8 iunie 2017, 14:19)

    USMarines [utilizator]

    organizati un festival-concurs de "ode"-pamphlet la adresa prim-primaritei mondiale, cea mai tare, cea mai tipatoare, fara numar, fara numar......
    Vad ce sunt multe persoane cu talent incurajator la asa ceva....
    • 0 (0 voturi)    
      culegere de poezii (Vineri, 9 iunie 2017, 14:21)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui USMarines

      haideti sa le punem pe Academia Catavencu sau Timesnewroman. Academia ar putea organiza un concurs pe tema asta si premiile sa fie date de Nicolae Manolescu si Eugen Simion.

      As incepe cu ceva de genul:
      Andromaca mulge vaca,
      Vaca'mpunge Andromaca ....
  • +1 (1 vot)    
    ferestre (Joi, 8 iunie 2017, 16:42)

    andrei1232000 [utilizator]

    Poeziile aste care sunt mai versuri in proza sau proza in versuri (nici monsieur Jourdain al lui Moliere n-ar putea spune ce e cu adevarat) isi trag seva din celebra cugetare populara: De cate ori deschizi fereastra, de atatea ori o inchizi la loc. In curand se va gasi un lingau sa o bage si in manualele de limba romana si la lecturi obligatorii. Sper ca nu am dat vreo idee.
  • +2 (2 voturi)    
    are aceasta capitala (Joi, 8 iunie 2017, 17:39)

    aasaaaaa [anonim]

    "europeana", cea mai mizera si mahalagistica, sufocata de gunoaie, flegme si poluare eterica, fonica etc., o "poetesa" pe masura
  • +2 (2 voturi)    
    Criticilor mei (Joi, 8 iunie 2017, 22:53)

    Ion fara Neon pe casa [anonim]

    Ca veritabila Chiriță m-am făcut primareasă!
    Și acum visez cum copiii vor studia la clasă,
    Lirica mea, de ied smuls cu forța de la țâță,
    Și că parinții vor vota iar moaca de maimuță...